آموزش قدم به قدم در درمان بواسیر در 4 مرحله

آموزش قدم به قدم درمان بواسیر در 4 مرحله

بواسیر یک بیماری نشیمنگاهی بسیار رایج است که افراد زیادی به انواع آن مبتلا هستند. بواسیر باعث درد و ناراحتی خصوصا هنگام نشستن شده و با علائم مختلف افراد مبتلا را آزار خواهد داد. گاهی اوقات با رعایت برخی موارد مثلا پیشگیری از یبوست با مصرف فیبر فراوان می توان آن را درمان کرد. بطور کلی این بیماری در دسته بیماری های خطرناک دسته بندی نمی شود و در مراحل اولیه می توان با روش های خانگی و داروهای موجود آن را کنترل کرد. در این مقاله آموزش قدم به قدم در درمان بواسیر ارائه شده است لطفا همراه ما باشید.

 

بواسیر چیست و چرا به وجود می آید؟

بواسیر یا هموروئید وریدهای متورم و تحریک شده در رکتوم و اطراف مقعد هستند که به دلیل افزیش فشار در مقعد ایجاد می شوند. بواسیر بطور کلی به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شود که نوع خارجی درد و ناراحتی بیشتری ایجاد می کند. بواسیر داخلی تنها با خونریزی حین اجابت مزاج مشخص می شود و معمولا بدون درد است. اما بواسیر خارجی باعث درد و سوزش خصوصا بعد از اجابت مزاج شده و البته راحت تر از بواسیر داخلی درمان خواهد شد.

این بیماری افراد را در هر سنی درگیر می کند و دلیل اصلی آن یبوست و زور زدن در توالت برای دفع مدفوع است. بارداری، حاملگی، چاقی، سابقه خانوادی، کهولت سن و اسهال مزمن از مهمترین علل بروز این بیماری هستند. گاهی اوقات می توان با تغییر سبک زندگی و استفاده از رژیم های غذایی غنی از فیبر به راحتی این بیماری را درمان کرد. برای اینکه نوع بواسیر تشخصی داده شود حتما باید به پزشک مراجعه نمایید و تنها از روی علائم نمی توان نوع آن را تشخیص دارد. برخی افراد همزمان به هر دو نوع بواسیر داخلی و خارجی مبتلا می شوند.

بخوانید: لیزر بواسیر در تهران با هزینه آن در سال 1403

علائم اصلی بواسیر

بواسیر به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود که هر کدام چهار درجه دارند. بر اساس نوع و گرید فرد مبتلا علائم مختلفی تجربه می کند که رایج ترین آنها عبارتند از:

 • درد و سوزش در ناحیه مقعد
 • خارش اطراف مقعد
 • خونریزی هنگام دفع
 • وجود توده هایی در اطراف مقعد

روش های زیر قدم به قدم طی کنید اگر درمان شد نیازی به ادامه درمان نیست

درمان قدم به قدم بواسیر

روش های زیر آموزش قدم به قدم درمان بواسیر هستند و اگر آنها را به درستی رعایت کنید احتمالا نیاز به جراحی را از بین خواهند برد.

بخوانید: معرفی روش های درمان سریع بواسیر در خانه

قدم اول درمان بواسیر شناخت بواسیر

قدم اول درمان بواسیر: شناخت بواسیر

علائمی که در بواسیر مشاهده می شود با برخی از بیماری های نشیمنگاهی دیگر مشترک است. بنابراین اولین قدم درمان بواسیر اطمینان از ابتلا به این بیماری است که تنها با معاینه پزشک امکان پذیر است. علاوه بر این برای درمان صحیح باید نوع آن را نیز مشخص کرد. درمان های اختصاصی با سرعت بیشتری به درمان این بیماری کمک خواهد کرد.

قدم 2 درمان خانگی

قدم دوم درمان بواسیر: درمان خانگی

قدم بعدی در درمان بواسیر استفاده از روش های خانگی است. روش های خانگی درمان بواسیر بسیار گسترده هستند و طیف بزرگی در داروهای گیاهی و عرقیات و روغن ها را شامل می شوند. برای درمان این بیماری بهترین کار این است با مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر و مایعات در طول روز به نرم شدن مدفوع کمک کنید. درمان یبوست مهمترین راه حل خانگی در درمان بواسیر است. سایر روش های خانگی موثر در درمان بواسیر عبارتند از:

 • استفاده روزانه از حمام سیتز
 • کمپرس سرد روی ناحیه مقعد
 • افزایش فعالیت بدنی
 • استفاده از روغن های گیاهی مانند روغن نارگیل، زیتون، درخت چای
 • استفاده از آلوئه ورا
 • استفاده از چای کیسه ای
 • عسل و موم عسل
 • استفاده سرکه سیب
 • مصرف عرقیات گیاهی مانند بومادران، جوزهندی و پنج انگشت

برای کسب بهترین نتایج از درمان های خانگی باید روش استفاده صحیح آنها را بدانید. بنابراین قبل از استفاده از هر یک از موارد ذکر شده بهتر است با یک کارشناس طب سنتی مشورت نمایید تا مقدار و روش مصرف را به درستی به شما شرح دهد.

بخوانید: معرفی موثرترین پماد برای درمان بواسیر به همراه هزینه آن

قدم سوم درمان بواسیر دارو درمانی

قدم سوم درمان بواسیر: دارو درمانی

قدم سوم برای درمان بواسیر استفاده از دارو و پماد است. داروهای مختلفی برای درمان این بیماری در دسترس است که با مکانیسم های مختلف عمل می کنند. در این بین قرص روهمورین یکی از داروهای مفیدی است که با متوقف کردن جریان خون در وریدهای هموروئیدی آنها را خشک می کند و از بین می برد. علاوه بر این در صورت درد و سوزش زیاد می توانید از مسکن های OTC نیز استفاده کنید. داروهایی مسکن به عنوان درمان در نظر گرفته نمی شوند و فقط با تسکین درد باعث کنترل ناراحتی شما می شوند.

پمادهایی که بری درمان بواسیر تجویز می شوند عبارتند از هیدروکورتیزون، پراموکسین،رکتول، آنتی هموروئید، پماد ام جی، لیدوکاویین و هموروهرب. این پمادها را می توانید برای درمان بواسیر از داروخانه تهیه کرده و به مدت دو هفته استفاده نمایید اگر علائم شما بهبود نیافت و تاثیری مشاهده نکردید مصرف را قطع کرده و برای درمان قطعی این بیماری به پزشک مراجعه کنید.

قدم آخر درمان بواسیر عمل بواسیر

قدم آخر درمان بواسیر: عمل بواسیر

قدم چهارم یا آخر برای درمان بواسیر جراحی یا لیزر بواسیر است. این روش ها به عنوان درمان قطعی بواسیر شناخته می شوند. جراحی بواسیر در بیمارستان های دولتی و خصوصی انجام می شود و نیاز به بیهوشی عمومی و بستری دارد. جراحی بواسیر دوران نقاهت طولانی دارد و احتمال عود آن نیز وجود دارد. در مقابل لیزر بواسیر در کلینیک های خصوصی و با بی حسی موضعی انجام می شود. لیزر بواسیر نیازی به بستری ندارد و شما فورا مرخص خواهید شد.

بخوانید: تفاوت شقاق و بواسیر چیست؟ مقایسه با عکس

بهترین و قطعی ترین شیوه درمان بواسیر؟

بهترین و قطعی ترین شیوه درمان بواسیر است که با دقت بسیار بالا وریدهای هموروئیدی را سوزانده و از بین می برد. لیزر بواسیر درد و خونریزی خیلی کمی در مقایسه با جراحی سنتی دارد و دوران نقاهت آن نیز کوتاهتر است. با استفاده از لیزر طی یک جلسه هموروئید درمان خواهد شد. لیزر در حال حاضر روش ترجیحی برای درمان بواسیر است و پزشکان نیز آن را روش ارجح می دانند.

 

آیا بواسیر خطرناک است؟

بواسیر جز بیماری های خطرناک به حساب نمی آید ولی بر اساس گرید می تواند آزاردهنده باشد. درد و خونریزی مداوم در صورت عدم درمان در دراز مدت می تواند باعث مشکلات روانی و همچنین کم خونی در فرد شود. این بیماری با روش های موجود به راحتی قابل درمان است و خصوصا لیزر بواسیر درصد موفقیت بالایی دارد.

بخوانید: آیا بواسیر خود به خود خوب می شود؟ یا نیاز به درمان دارد؟

هموروئید خود به خود خوب می شود؟

در بیشتر موارد هموروئید خود به خود با روش های خانگی و اصلاح رژیم غذایی درمان خواهد شد. با استفاده از پمادها و داروهای موجود نیز می توانید به درمان سریع تر این بیماری کمک کنید و از درد و ناراحتی حاصل از آن خلاص شوید.

 

آیا هموروئید ارثی است؟ چرا در بعضی خانواده ها بیشتر است؟

بواسیر زمینه ارثی نیز دارد بنابراین اگر فردی در خانواده شما به این بیماری مبتلا باشد احتمالا ابتلای شما بیش از دیگران خواهد بود. با اینحال عوامل مختلفی باعث بروز این بیماری می شوند که مهمترین آنها رژیم غذایی، سبک زندگی کم تحرک و تغییراتی است که شما در طول زندگی خود متحمل شده و باعث افزایش فشار در مقعد می شود. بواسیر بیشتر ناشی از ابتلا به یبوست است و با پیشگیری و درمان آن می توان مانع بروز بواسیر شد یا آن را درمان کرد.

بخوانید: هموروئید ترومبوزه چیست؟ تفاوت آن با هموروئید عادی و بهترین درمان آن

سخن پزشک برای درمان بواسیر؟

برای درمان بواسیر پزشکان در ابتدا حمام سیتز و پمادهایی مانند هیدروکورتیزون را توصیه می کنند. برای کاهش درد نیز می توانید از مسکن های موجود در داروخانه استفاده کنید. انجام این موارد همراه با برخی از تغییران سبک زندگی می توان به راحتی به درمان بواسیر کمک کند. بنابراین نیاز به جراحی و هزینه های سنگین را کاهش خواهد داد. با اینحال در صورت عدم درمان با این روش ها لیزر درمانی روشی است که اکثر پزشکان آن را توصیه می کنند. این روش عوارض کمتری دارد و به دلیل دوران نقاهت کوتاهتر هیچ اختلالی در زندگی و کار بیمار ایجاد نخواهد کرد.

 

منبع:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hemorrhoids

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب