آیا بدون جراحی می‌توان کیست مویی را درمان کرد؟

آیا بدون جراحی می‌توان کیست مویی را درمان کرد؟

یکی از بیماری‌های مقعدی که اسم آن بسیار به گوش می‌خورد، کیست مویی مقعدی است. این یک بیماری ناحیه نشیمنگاهی رایج بین خانم‌ها و مخصوصا آقایان است که می‌تواند دردناک و خطرناک باشد. کیست مویی در صورت بروز و تشخیص باید بلافاصله درمان شود، زیرا منجر به بیماری حادتری خواهد شد. روش‌های مختلی برای درمان کیست مویی وجود دارد که در ادامه به آن‌ اشاره خواهیم کرد. همچنین در این مقاله قصد داریم به رایج‌ترین سوال کاربران که می‌پرسند آیا بدون جراحی می‌توان کیست مویی را درمان کرد، پاسخ دهیم.

 

چرا کیست مویی به وجود می‌آید؟

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال نوعی بیماری پوستی است که به صورت یک توده شامل مو و پوست مرده است. محل شکل گیری کیست مویی معمولا در قسمت‌هایی از بدن که مو دارد همچون قسمت بالای شکاف باسن یا همان دنبالچه، سر، ناف و کشاله ران است. کیست مویی در اثر برگشت مو به زیر پوست ایجاد می‌شود. درواقع اگر مو قبل از اینکه از فولیکول خارج شده و به سطح پوست آید، برگشت خورده و در زیر پوست گیرکند، فولیکول‌های مو بسته شوند و یا اینکه همه موها از یک فولیکول رشد کنند، کیست مویی تشکیل می‌شود.

کیست مویی اگر عفونت کند شرایط خطرناک و دردناکی را ایجاد می‌کند و نیاز به درمان فوری دارد. دلایل مختلفی برای این برگشت مو و ایجاد کیست مویی وجود دراد که برخی از آن‌‌ها عبارتند از: اصلاح یا تراشیدن مو، داشتن موی زیاد و درشت در آن ناحیه از بدن، اضافه وزن، عدم رعایت بهداشت، نشستن طولانی مدت و پوشیدن لباس تنگ.

دیگر مقالات ما: 7 عمل کیست مویی به همراه هزینه آن در سال 1403

آیا بدون جراحی می‌توان کیست مویی را درمان کرد؟

اگر کیست مویی از نوع حاد نبوده و محل آن دارای عفونت شدید نباشد، می‌توان آن را با دارو و یا روش‌های خانگی درمان کرد. البته درنظر داشته باشید که درمان با دارو و طب سنتی، در بسیاری مواقع موقتی بوده و کیست باز هم عود می‌کند. بنابراین بهتر است با مراجعه به پزشک و طبق تجویز پزشک، درمان مناسب شرایط خود را انتخاب کنید.

 

درمان دارویی کیست مویی

انواع روش‌های درمان کیست مویی

روش‌های مختلفی برای درمان کیست مویی وجود دارد که روش مناسب باید با توجه به شرایط بیماری فرد مبتلا و توصیه پزشک، انتخاب شود. انواع روش‌های درمان کیست مویی عبارتند از:

دیگر مقالات ما: هزینه عمل کیست مویی چقدر است؟ مقایسه جراحی با لیزر

درمان کیست مویی با دارو

کیست مویی اگر به مرحله حاد نرسیده باشد، می‌توان با دارو تا حد زیادی آن را درمان کرد و از پیشرفت آن نیز جلوگیری کرد. عمده داروهای استفاده شده برای درمان کیست مویی، آنتی بیوتیک‌ها هستند که عفونت و التهاب را کاهش می‌دهند. در ادامه مفصل‌تر در مورد درمان کیست مویی با دارو صحبت خواهیم کرد.

دارو درمانی در بسیاری مواقع برای درمان کیست مویی جواب می‌دهد. اگر کیست عفونی شده باشد، فرد بیمار حتی اگر بخواهد کیست را لیزر یا جراحی کند، حتما باید آنتی بیوتیک مصرف کند تا عفونت برطرف شود. بنابران گروه آنتی بیوتیک‌ها یکی از داروهای اصلی درمان کیست مویی هستند. مسکن‌ها دیگر داروهای تجویزی برای این بیماری بوده که تسکین دهنده درد ناشی از بیماری هستند.

فنل نیز با تجویز پزشک جهت کاهش التهاب و عفونت کیست مویی تزریق می‌شود. دیگر داروی مورد استفاده روغن سیاه است که باعث نرم شدن کیست و کاهش التهاب آن می‌شود.

درصورتی که کیست مویی زود تشخیص داده شود، چسب فیبرین می‌تواند برای تخلیه کیست مفید باشد.

درمان خانگی کیست مویی

درمان خانگی کیست مویی

استفاده از برخی مواد گیاهی و طبیعی می‌تواند به روند بهبود کیست مویی کمک کند. اکا در نظر داشته باشید که درمان قطعی این بیماری در خانه امکان پذیر نیست و در صورت بهبود، امکان عود مجدد بسیار محتمل است. بنابراین توصیه می‌شود در صورت بروز عوامل ذکر شده در بخش‌های قبلی حتما به پزشک مراجعه کنید. بطورکلی استفاده از مواد غذایی و گیاهی و اقدامات زیر می‌تواند در بهبود این بیماری موثر باشد.

 1. عسل طبیعی
 2. شیر
 3. روغن کرچک
 4. روغن نارگیل
 5. زرد چوبه
 6. کمپرس آب گرم

دیگر مقالات ما: دلیل کیست مویی در زنان چیست؟ نحوه پیشگیری و درمان آن

درمان کیست مویی با لیزر

در صورتی که روشهای خانگی و دارودرمانی در بهبود سینوس پیلونیدال موثر نباشد، باید به سراغ روش‌های دیگری رفت. یکی از روش‌های موثر در درمان این بیماری استفاده از تکنولوژی لیزر است. در این روش از لیزر CO2 برای درمان بیماری استفاده می‌شود.

چرا درمان کیست مویی با لیزر

درمان کیست مویی با لیزر یکی از پرطرفدارترین روش‌های درمان این بیماری پوستی است. لیزر روشی کم تهاجمی و بدون خونریزی است که نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. در لیزر، کیست مویی با اشعه پرتوان CO2 کیست درمان می‌شود. در این روش یک برش بسیار کوچک در ناحیه موردنظر ایجاد شده و با اشعه رگ‌ها سوزانده می‌شود.

از مزایای لیزر در درمان کیست مویی این است که چون برش زیادی ایجاد نمی‌شود، بافت‌های اطراف ناحیه کیست آسیب نمی‌بینند. درد و خونریزی زیادی ندارد و آمبولی و اسکار هم ایجاد نمی‌شود. دوره نقاهت این روش  کوتاه است و می‌توان گفت که جز روش‌های نسبتا دائمی درمان کیست مویی است زیرا در صورت رعایت نکات مراقبتی، احتمال عود کیست بسیار کم است.

 

درمان کیست مویی با جراحی

گاهی پزشک تشخیص می‌دهد که ناحیه کیست باید برش داده شده و عفونت و چرک‌ها تخلیه شوند. در این حالت معمولا برشی به طول 5 الی 7 سانتیمتر ایجاد شده و محتوی کیست تخلیه می‌شود. اگر پزشک برش ایجاد شده را نبندد تا خود بهبود یابد جراحی از نوع باز است. اما اگر پس از تخلیه کیست، پزشک محل برش را بخیه کند، جراحی بسته کیست مویی است.

دیگر مقالات ما:فواید درمان کیست مویی با لیزر

کیست مویی را چگونه تشخیص دهیم؟

کیست مویی اگر از نوع حاد نباشد علائم مشخصی ندارد و ممکن است فرد اصلا متوجه آن نشود یا اینکه هنگام شستشو وجود توده‌ای را حس کند. اما در صورت عفونی شدن کیست مویی این بیماری می‌تواند با تب، چرک و ترشح، درد و قرمزی و احساس درد در هنگام نشستن همراه باشد. در صورت بروز هریک از این عوامل باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک از طریق معاینه چشمی و در برخی موارد سی تی اسکن این بیماری و درمان مناسب آن را تشخیص می‌دهد. البته در صورت عفونت بالا، آزمایش خون هم نیاز است که میزان عفونت تشخیص داده شود.

 

بهترین شیوه درمان کیست مویی چیست؟

همانطور که توضیح دادیم، روش‌های مختلفی برای درمان کیست مویی وجود دارد. اما همواره رایج‌ترین سوال بیماران این است که کم خطرترین و بهترین شیوه برای درمان کیست مویی چیست؟

به عقیده بسیاری از پزشکان و نظر افرادی که این بیماری و درمان آن را تجربه کرده‌اند، لیزر از بهترین روش‌های درمانی برای کیست مویی است. لیزر روشی کم خطر و کم عارضه است که دوران نقاهت کوتاهی دارد. این روش بدون هیچ درد و خونریزی است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. از دیگر مزایای لیزر کیست مویی این است که احتمال برگشت یا عود مجدد کمتری دارد و همچنین نیاز به بخیه و پانسمانی هم نیست. بنابراین احتمال عفونت و عوارض زخم و بخیه هم وجود ندارد.

 

آیا کیست مویی خطرناک است و حتما باید جراحی شود؟

در صورتی که کیست مویی از نوع مزمن باشد و میزان عفونت به حدی باشد که با مصرف آنتی بیوتیک برطرف نشود، بسیار خطرناک است و باید جراحی یا لیزر شود. در واقع عدم تخلیه کیست مویی و درمان این بیماری عوارضی جدی برای فرد مبتلا به همراه خواهد داشت.

دیگر مقالات ما: درمان عفونت کیست مویی با آنتی بیوتیک ممکن است؟

آیا چرک کیست مویی باید تخلیه شود؟

اگر کیست مویی از بین نرود و باقی بماند، می‌تواند منجر به ایجاد شرایط خطرناک و دردناکی برای فرد شود. درواقع عدم درمان و یا تعلل در درمان کیست مویی می‌تواند منجر به سرایت عفونت به قسمت‌های مختلف بدن، ایجاد آبسه مقعدی و در موارد حادتر به نوعی سرطان پوست شود.

 

روش های پیشگیری از کیست مویی

با رعایت نکات و اقدامات زیر تا حد زیادی می‌توانید از ابتلا به کیست مویی جلوگیری کنید. درواقع این اقدامات پیشگیرانه به شما کمک می‌کند که احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش دهید.

 • کوتاه نگه داشتن موهای زائد بدن.
 • عدم تراشیدن با تیغ و ژیلت و استفاده از لیزر موهای زائد برای حذف دائمی این موها.
 • کاهش وزن.
 • تغذیه مناسب.
 • تحرک و عدم یکجا نشستن طولانی مدت.
 • پوشیدن لباس‌های راحت، گشاد و نخی.
 • رعایت بهداشت فردی و شستشوی نواحی مستعد کیست مویی بخصوص باسن با مواد شوینده مناسب همچون صابون ضد باکتری.
کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب