آیا بواسیر خود به خود خوب می شود؟ یا نیاز به درمان دارد؟

بواسیر یا هموروئید یک مشکل رایج است که تخمین زده می شود 70 درصد از مردم دنیا به نوعی از این بیماری رنج می برند. دلیل اصلی افزایش تعداد بیماران مبتلا به بواسیر سبک زندگی غیر فعال، مصرف کمتر آب و عادات غذایی ناسالم است. بواسیر ممکن است خود به خود خوب شود که بستگی به درجه یا شدت بیماری فرد دارد. اگر هموروئید در مراحل اولیه است، می توانید با درمان های خانگی یا داروهای بدون نسخه از شر آن خلاص شوید. در موارد شدیدتر نیاز به درمان های تهاجمی تر مانند جراحی خواهید داشت.

 

بواسیر یا هموروئید چیست؟

بواسیر یا هموروئید به وریدهای ملتهب، متورم یا بیش از حد حساس در اطراف راست روده یا ناحیه مقعد گفته می شود. دو نوع هموروئید وجود دارد هموروئید داخلی و خارجی. هموروئید داخلی در نتیجه تورم رگ های واریسی داخل راست روده رخ می دهد. هموروئیدهای خارجی در سمت خارجی مقعد، عمدتا در اطراف دهانه مقعد یافت می شوند.

علائم هموروئید بسته به خارجی یا داخلی بودن وریدهای ملتهب متفاوت است. هموروئید خارجی باعث خارش و درد به خصوص در حالت نشسته می شود. همچنین ممکن است یک یا چند توده حساس در اطراف ناحیه مقعد احساس کنید. خاراندن، مالش یا شستشوی بیش از حد ناحیه می تواند علائم را بدتر کند.

در مورد بواسیر داخلی، ممکن است هنگام اجابت مزاج متوجه خون قرمز روشن شوید. بواسیر داخلی معمولاً دردناک نیست مگر اینکه از دهانه مقعد بیفتد که پرولاپس نامیده می شود.

در حالی که هموروئید خطرناک نیست، می تواند عوارض زیادی ایجاد کند. مثلا هموروئید خارجی ممکن است عفونی شود یا لخته خون ایجاد کند. علاوه بر این خونریزی بواسیر در طولانی مدت منجر به کم خونی یا کاهش تعداد گلبول های قرمز خواهد شد.

دیگر مقالات بواسیر: استراحت بعد عمل بواسیر مقایسه لیزر با جراحی سنتی

آیا بواسیر خود به خود خوب می شود؟

بواسیر یک بیماری قابل درمان است. در مراحل اولیه با درمان های خانگی و داروهای OTC به راحتی قابل درمان است. پیروی از یک رژیم غذایی غنی از فیبر و نوشیدن آب فراوان بهترین راه درمان این بیماری است. اما، تمام درمان‌ های طبیعی و خانگی فقط در مراحل اولیه بواسیر مؤثر هستند.

انواع گرید های بواسیر

 

انواع گرید های بواسیر

بواسیر بر اساس میزان پرولاپس و شدت آنها درجه بندی می شوند. سیستم درجه بندی هموروئید عینی است و با معاینه فیزیکی مشخص می شود. هموروئید شامل چهار درجه است که همه آنها ممکن است دردناک یا ناراحت کننده باشند:

  1. درجه 1. بیرون زدگی به داخل کانال مقعد، اما نه خارج آن
  2. درجه 2. هموروئید با زور زدن هنگام دفع مدفوع از مقعد خارج می شود اما خود به خود به داخل برمی گردد
  3. درجه 3. در این مرحله بیرون زدگی هنگام دفع با زور زدن اتفاق می افتاد اما آنها خودبخود به داخل برنگشته و نیاز به مداخله دست دارید.
  4. درجه 4. بیرون زدگی خارج از مقعد رخ داده و به نام پرولاپس شناخته می شود.

دیگر مقالات بواسیر: آیا درمان بواسیر با تریاک یا شیره آن ممکن است؟

چه بواسیری نیاز به درمان دارد؟

هموروئیدهای بزرگ درجه 3 و 4  که خود به خود از بین نمی رود و بسیار دردناک و ناراحت کننده هستند نیاز به درمان پزشکی دارند. اگر علائم شدیدی تجربه می کنید و با درمان های خانگی و پمادهای OTC بهبود نیافته اید حتما برای درمان اصولی به پزشک مراجعه کنید.

 

جهت درمان بواسیر خفیف چه دستورالعملی را رعایت کنیم؟

علائم هموروئید خفیف را می توانید با درمان های خانگی و رعایت رژیم غذایی مناسب به راحتی درمان کنید. با این حال بهتر است بدانید، در حالی که علائم هموروئید ممکن است در ابتدا برطرف شود، احتمال عود آن‌ وجود دارد مگر اینکه تحت درمان پزشکی قرار گیرند.

دیگر مقالات بواسیر: معرفی 6 عمل بواسیر به همراه هزینه آن در سال 1403

درمان های مفید خانگی

حمام سیتز آب گرم روزانه برای کاهش درد، استفاده از دستمال مرطوب هنگام رفتن به دستشویی، خوردن فیبر فراوان، فعالیت بدنی بیشتر و کاهش وزن می تواند به کاهش علائم هموروئید کمک کند. علاوه بر این می توانید از روغن نارگیل یا روغن زیتون به صورت موضعی استفاده کنید.

 

پماد و شیاف ها

در موارد خفیف هموروئید استفاده از پمادها و شیاف های بدون نسخه می تواند کمک کننده باشد. این داروها درد و سوزش اطراف مقعد را برطرف کرده و باعث کاهش التهاب هموروئید می شوند. در  نتیجه درد و ناراحتی شما را تسکین می دهند.

دیگر مقالات بواسیر: علت بواسیر در دختر مجرد چیست؟

اگر بواسیر را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر بواسیر را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

هموروئید درمان نشده می تواند منجر به عوارض مختلفی شود که می تواند به طور قابل توجهی بر سلامتی فرد تأثیر بگذارد. مهمترین عوارض ناشی از عدم درمان بواسیر عبارتند از:

ترومبوز

هموروئیدهای خارجی می توانند لخته های خونی ایجاد کنند که منجر به وضعیتی به نام هموروئید ترومبوزه می شود. این وضعیت باعث درد شدید و تورم در ناحیه آسیب دیده شده و نیاز به درمان پزشکی دارد.

پرولاپس

بواسیر، به ویژه بواسیر داخلی، می تواند دچار پرولاپس شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بواسیر ممکن است در خارج از مقعد به دام افتاده و منجر به ناراحتی مداوم شود. هموروئید پرولاپس زمانی رخ می دهد که خونرسانی به هموروئید قطع می شود که باعث درد شدید شده و به طور بالقوه نیاز به درمان اورژانسی دارد.

کم خونی

خونریزی مزمن ناشی از هموروئید، به ویژه زمانی که درمان نشود، می تواند منجر به کم خونی شود. کم خونی زمانی رخ می دهد که تعداد گلبول های قرمز کاهش یابد. عوارض کم خون، خستگی، ضعف، تنگی نفس و کاهش توانایی در انجام فعالیت های روزانه است.

دیگر مقالات بواسیر: هزینه جراحی بواسیر با لیزر چقدر است؟ +لیست قیمت جدید

چه بواسیری نیاز به عمل دارد؟

همانطور که گفتیم بواسیرهای خفیف با درمان های خانگی قابلیت بهبودی دارند اما اگر شرایط وخیم تر، یعنی هموروئید درجه 3 یا 4 را تجربه می کنید برای درمان به عمل جراحی نیاز خواهید داشت. روش های مختلفی اکنون برای عمل بواسیر استفاده می شود که بهترین آنها جراحی با لیزر است. زیرا به صورت سرپایی انجام شده و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.

 

هزینه عمل بواسیر چقدر تخمین زده می شود؟

هزینه عمل بواسیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهمترین فاکتورها نوع عمل و محلی است که قرار است در آن جراحی انجام دهید. بطور کلی هزینه های عمل سنتی بواسیر در بیمارستان ها به دلیل هزینه های پنهان که شامل چند روز بستری است بیشتر از درمان سرپایی بواسیر با لیزر در کلینیک ها و مطب های خصوصی است.

 

منابع:

https://www.downtownveinvascular.com/hemorrhoid-grading-system/

https://www.scripps.org/news_items/7229-can-hemorrhoids-go-away-on-their-own

www.eastsidebariatricandgeneralsurgery.com/blog/will-your-hemorrhoids-go-away-on-their-own

www.michaeltarlowemd.com/blog/will-a-hemorrhoid-go-away-on-its-own

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب