آیا درمان بواسیر با تریاک ممکن است؟

آیا درمان بواسیر با تریاک یا شیره آن ممکن است؟

بواسیر یک بیماری نشیمنگاهی بسیار رایج است که در اغلب موارد به دلیل سبک زندگی نادرست به وجود می آید. این بیماری باعث درد و ناراحتی در ناحیه مقعد شده و در موارد شدیدتر می تواند زندگی فرد را مختل کند. درمان های قطعی اکنون برای این بیماری دسترس است و با مراجعه به پزشک به راحتی قابل درمان است. بنابراین از مصرف خودسرانه هر چیزی خصوصا مواد مخدر و تریاک برای درمان بواسیر خودداری کنید زیرا ممکن است وضعیت بیماری را وخیم تر کرده و هزینه های درمانی را افزایش دهد.

 

بواسیر چیست و چه علائمی دارد؟

هموروئید یا بواسیر وریدهای بزرگ شده در داخل یا اطراف مقعد هستند. بواسیر بر اساس موقعیت این وریدها می تواند داخلی یا خارجی باشد. با این حال ابتلا به بواسیر خارجی بسیار شایع تر است و زور زدن هنگام اجابت مزاج باعث درد و ناراحتی شدید می شود. از مهمترین علائم هموروئید می توان به خارش در اطراف مقعد، خونریزی هنگام دفع مدفوع و ناراحتی هنگام نشستن اشاره کرد.

 

آیا تریاک باعث درمان بواسیر می شود؟

تریاک یک ماده مخدر اعتیاد آور و سرشار از ماده ای به نام مورفین است که خاصیت ضد درد دارد. به همین دلیل در تولید داروهای مسکن مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال مصرف آن به دلیل اختلال در گردش خون، ایجاد مشکلات گوارشی از جمله یبوست نه تنها به درمان بواسیر کمک نمی کند بلکه باعث بدتر شدن وضعیت این بیماری خواهد شد.

دیگر مقالات: معرفی پماد آنوسل معجزه درمان بواسیر و شقاق مقعدی

تریاک یا شیره تریاک کدام در درمان بواسیر موثر است؟

تریاک یا شیره تریاک هر دو مواد افیونی هستند که هیچ اثری در درمان بواسیر ندارند. هر چند ممکن است شما با مصرف آنها بهبود درد و ناراحتی را تجربه کنید ولی این اثر کوتاه مدت است. در عوض با تاثیر بر روی گردش خون باعث تورم بیشتر رگ های هموروئیدی شده و در طولانی مدت بیماری را تشدید خواهد کرد. از طرفی تریاک یا شیره تریاک با ایجاد یبوست و مشکلات گوارشی درمان بواسیر را نیز مختل خواهند کرد.

درمان بواسیر با تریاک

عوارض مصرف خودسرانه تریاک برای درمان بواسیر؟

بواسیر یک بیماری رایج و شناخته شده است که در حال حاضر به صورت سرپایی با لیزر هموروئید و بسیاری از روش های دیگر درمان می شود. بنابراین بهتر است از درمان های خودسرانه این بیماری پرهیز کنید. یکی از باورهای غلط بین مردم این است که مصرف تریاک برای درمان بواسیر مفید است. در این رابطه بهتر است بدانید مصرف تریاک به هر شکلی می تواند ایمنی بدن را تضعیف کرده و با اختلال در گوارش و گردش خون موجب بروز بواسیر یا تشدید بیماری می شود. بنابراین نباید به تسکین موقت درد و ناراحتی بواسیر با مصرف تریاک دل خوش کنید زیرا اثرات ضد درد آن حاصل از مورفین بوده و بعد از چند ساعت برطرف می شود.

دیگر مقالات: معرفی 6 عمل بواسیر به همراه هزینه آن در سال 1403

آیا شیره تریاک باعث کاهش درد بواسیر می شود؟

شیره تریاک حاوی مقدار زیادی مورفین است که می تواند به صورت موقت درد و التهاب را تسکین دهد. با اینحال تسکین موقت درد به معنای درمان شدن این عارضه نیست و برای درمان این بیماری باید به دنبال روش های پزشکی باشید. استفاده از شیره تریاک برای کاهش درد بواسیر هیچ مبنای علمی ندارند حتی ممکن است به مرور وضعیت شما را بدتر کند و از طرفی باعث اعتیاد شما به این ماده مخدر شود.

 

مصرف موضعی یا خوراکی تریاک برای بواسیر؟

مصرف موضعی یا خوراکی تریاک به هیچ عنوان برای درمان بواسیر توصیه نمی شود. همانطور که گفتیم این باور که تریاک می تواند بواسیر را درمان کند به غلط بین مردم رواج یافته است. مصرف تریاک جز تشدید عوارض بیماری هیچ منفعتی به دنبال نخواهد داشت.

دیگر مقالات: دستوالعمل درمان بواسیر با روغن زیتون در خانه به همراه نحوه مصرف

چرا تریاک نمی تواند بواسیر را درمان کند؟

تریاک ماده مخدر شناخته شده ای با محتوای مورفین بالا است که خواص ضد درد و التهاب ارائه می دهد. به همین دلیل در پزشکی در دوزهای دقیق مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از تریاک برای درمان بواسیر هیچ مبنای علمی ندارد و فقط شما به صورت موقت کاهش درد و ناراحتی را در ناحیه مقعد تجربه خواهید کرد که پس از برطرف شدن اثر آن، مجدد برخواهد گشت. از طرفی دیده شده که مصرف تریاک در افراد معتاد باعث خارش شدید بواسیر شده و زخم و عفونت را تشدید خواهد کرد. در واقع مصرف تریاک به دلایل ذکر شده که شامل ایجاد یبوست و کند شدن گردش خون است باعث وخامت این بیماری شده و درمان های پیچیده تر و پرهزینه تری روی دست شما خواهد گذاشت.

دیگر مقالات: آیا درمان بواسیر با وازلین ممکن است؟

برای درمان بواسیر چیکار کنیم؟

برای درمان بواسیر روش های زیادی وجود دارد که در این رابطه متخصص بیماری های نشیمنگاهی می تواند به شما کمک کند. در هموروئید خفیف کافی است سبک زندگی خود را برای درمان تغییر دهید. اما در موارد شدیدتر ممکن است مداخلات پزشکی بر اساس وضعیت بیماری برای شما در نظر گرفته شود. بطور کلی ساده ترین روش های درمان بواسیر عبارتند از:

  • اجتناب از زور زدن در هنگام اجابت مزاج
  • خوردن فیبر بیشتر در رژیم غذایی یا مصرف مکمل های فیبر
  • حمام سیتز برای کاهش درد و تمیز شدن مقعد
  • استفاده از کرم های موضعی برای کاهش خارش و درد
  • استفاده از شیاف تجویزی حاوی استروئید (برای استفاده کوتاه مدت)

اگر با رعایت موارد فوق همچنان علائم هموروئید را تجربه می کنید از روش های درمان تهاجمی تر برای درمان شما استفاده خواهد شد. این روش ها عبارتند از:

  • بستن باند لاستیکی: در این روش با یک نوار لاستیکی کوچک پایه هموروئید بسته می شود. در نتیجه خونرسانی به این رگ ها متوقف شده و بعد از مدتی از بین رفته و با مدفوع دفع می شوند.
  • هموروئیدکتومی: قطعی ترین روش برای درمان بواسیر است زیرا رگ های هموروئیدی را بطور کامل حذف می کند.
  • منگنه بواسیر: در این روش با یک دستگاه شبیه منگنه، رگ های هموروئیدی در جای خود ثابت شده و پس از مدتی به دلیل عدم خونرسانی از بین می روند.
  • لیزر بواسیر: بهترین و جدید ترین روش درمان بواسیر است که بدون درد و خونریزی انجام می شود. لیزر، رگ های هموروئید را سوزانده و از بین می برد و احتمال عود را نیز کاهش می دهد.

 

منبع:

https://www.health.harvard.edu

https://www.baygastro.com

 

 

 

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب