آیا رابطه جنسی مقعدی می تواند باعث فیستول شود؟

آیا رابطه جنسی مقعدی می تواند باعث فیستول شود؟

فیستول یک بیماری نسبتاً شایع است که معمولاً بین سنین 30 تا 60 سال رخ می دهد. مردان نسبت به زنان برای ابتلا به این عارضه مستعدتر هستند. فیستول در واقع یک ارتباط یا مجرای غیرطبیعی بین رکتوم و پرینه با یک سوراخ در هر انتهای آن است. مدفوع از مقعد وارد این مسیر شده و باعث عفونت مزمن می شود. عوامل مختلفی در بروز این بیماری نقش دارند که یکی از آنها رابطه جنسی مقعدی است. در ادامه توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می گردد لطفا همراه ما باشید.

 

فیستول مقعدی چیست و چه علائمی دارد؟

فیستول مسیری از میان اندام ها و پوست بدن است که دو فضا را به هم متصل می کند. فیستول مقعدی کانال یا اتصالات کوچکی است که بین مقعد و پوست خارجی نزدیک مقعد ایجاد می شوند. انسداد یا التهاب غدد مقعدی در داخل مقعد می تواند منجر به این عارضه شود.

علامت اصلی فیستول مقعدی ترشح چرک، خون و درد است. معمولاً هر چه فیستول به خروجی مقعد نزدیکتر باشد علائم آن آزاردهنده تر است. تنها گزینه قطعی برای تسکین علائم این بیماری، جراحی فیستول مقعدی است.

فیستول مقعدی

خطرات رابطه جنسی مقعدی چیست؟

خطرات زیادی در رابطه جنسی مقعدی وجود دارد. اول از همه اینکه این رابطه بسیار دردناک است و منجر به پارگی های ریز در مخاط مقعد خواهد شد. از آنجاییکه مقعد حاوی باکتری های زیادی است آنها ممکن است از طریق این پارگی ها به جریان خون راه پیدا کرده و باعث عفونت های مختلف شوند.

رابطه مقعدی همچنین یکی از عوامل ایجاد فیستول، هموروئید و آبسه مقعدی بوده و باعث بی اختیاری مدفوع خواهد شد. خونریزی در هنگام دفع پس از رابطه مقعدی به دلیل آسیب به مخاط مقعد بسیار محتمل است. علاوه بر این انجام مداوم رابطه مقعدی باعث شل شدن اسفنکتر مقعدی شده و شما را در معرض بی اختیاری مدفوع قرار خواهد داد.

دیگر مقالات ما: علت ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول و نحوه مراقبت از آن

احتمال ابتلا به فیستول مقعدی پس از رابطه جنسی مقعدی چقدر است؟

هرگونه آسیب و فشار وارد به شده به مقعد می تواند در بروز فیستول مقعدی نقش داشته باشد. بنابراین احتمال ابتلا به فیستول پس از رابطه جنسی مقعدی بسیار بیشتر خواهد بود.

 

عوارض فیستول مقعدی چیست؟

اگر فیستول مقعدی درمان نشود، ممکن است عوارض احتمالی زیر را به دنبال داشته باشد.

 1. عفونت مداوم: فیستول ‌های ناشی از آبسه یا عفونت ممکن است بطور مداوم عود کنند و باعث آزار فرد شوند.
 2. گسترش فیستول: فیستول های مزمن به جهات جدید گسترش یافته و شاخه های جدیدی را تشکیل می دهد. در نتیجه فیستول های پیچیده ایجاد می شود که درمان آنها بسیار سخت است.
 3. سرطان مقعد: فیستول های مزمن یا طولانی مدت به دلیل خطر التهاب و تحریک منجر به سرطان مقعد می شوند.
 4. عود فیستول و بی اختیاری مدفوع: این وضعیت به دلیل آسیب اسفنکتر مقعدی رخ می دهد.
 5. عفونت های آنورکتال و سپسیس: این موارد شرایطی هستند که با بیماری کرون شروع می شوند و به دلیل فیستول، آبسه و زخم ایجاد می شوند.

دیگر مقالات ما: مقایسه جراحی سنتی فیستول مقعدی با لیزر

چه عواملی باعث تشدید فیستول مقعدی می شود؟

علل مختلفی در ایجاد فیستول مقعدی و تشدید علائم آن دخیل هستند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • آبسه اطراف مقعد
 • شرایط التهابی مانند بیماری کرون، دیورتیکولیت
 • پرتو درمانی
 • STI مقعدی (عفونت های مقاربتی)
 • رابطه جنسی مقعدی
 • هیدرادنیت چرکی (بیماری التهابی مزمن پوست)
 • مقعد مبتلا به سل
 • عارضه جراحی در نزدیکی مقعد

دیگر مقالات ما: دوران نقاهت بعد از عمل فیستول، مقایسه لیزر با جراحی

آیا می توان از فیستول مقعدی پیشگیری کرد

بطور کلی می توان از فیستول مقعدی با مصرف یک رژیم غذایی غنی از فیبر، نوشیدن مایعات و آب فراوان و مصرف مکمل های فیبر که از یبوست جلوگیری می کند، پیشگیری کرد. علاوه بر این حفظ وزن مناسب، اجتناب از سبک زندگی بی تحرک ممکن است از بروز فیستول در فرد جلوگیری کند.

نشستن طولانی مدت در محل کار یکی از علل بروز فیستول است. بنابراین، به خصوص اگر فیستول مقعدی دارید، از وارد کردن فشار اضافی به کمر، باسن و پاها خودداری کنید. این کار را می توان با نشستن روی یک بالش دونات به جای یک صندلی معمولی انجام داد.

حفظ یک رژیم غذایی متعادل که غنی از میوه و سبزی های تازه است به تقویت سیستم ایمنی و کاهش سطح التهاب کمک خواهد کرد.

دیگر مقالات ما: دلیل بی اختیاری مدفوع پس از عمل فیستول چیست و چقدر شایع است؟

راههای درمان فیستول مقعدی

درمان فیستول مقعدی بسته به ماهیت و پیچیدگی شرایط، طیف وسیعی از گزینه ها را شامل می شود.

لیزر co2 برای درمان فیستول مقعد

یکی از موثر ترین و بدون درد ترین شیوه های درمان فیستول مقعد استفاده از لیزر است. لیزر گازی CO2 با ایجاد گرما کنترل شده و با دقت بالا باعث ضدعفونی و کمک به التیام سریع فیستول می کند. و از بروز عفونت و سرباز کردن فیستول در آینده جلوگیری می کند. متاسفانه هیچ یک از بیمارستان ها به لیزر جهت درمان فیستول مجهز نیستند و باید به کلینیک های لیزر بیماری های نشیمنگاهی باید مراجعه کنید. کلینیک التیام نشیمنگاه مجهز به نسل جدید این نوع لیزر های CO2 است که درمان بدون درد و خونریزی را برای شما فراهم می کند، جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

درباره درمان فیستول با لیزر بیشتر بدانید: درمان فیستول با لیزر

قرار دادن ستون

ستون ماده ای نخ مانند (اغلب ابریشم یا لاتکس) است که در مجرای فیستول قرار می گیرد. این کار به باز نگه داشتن مسیر فیستول کمک کرده و اجازه تخلیه هر گونه عفونت یا آبسه و جلوگیری از عود فیستول را می دهد.

چسب فیبرین و پلاگین کلاژن

چسب فیبرین، یک چسب بیولوژیکی یا یک پلاگ کلاژن را می توان به فیستول تزریق کرد تا مجرا را ببندد. این کار با تحریک بافت های اطراف به بسته شدن در طول زمان باعث بهبودی می شود.

دارو درمانی

آنتی بیوتیک ها ممکن است برای مدیریت عفونت تجویز شوند و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی می توانند برای کنترل التهاب در نظر گرفته شوند. هدف این داروها کاهش علائم و حمایت از روند بهبودی است.

فیستولوتومی

این روش جراحی شامل برش کامل مجرای فیستول است. اگرچه موثر است، اما معمولاً برای فیستول های ساده و سطحی استفاده می شود و ممکن است برای موارد پیچیده مناسب نباشد.

فلپ پیشرفت اندورکتال

در این روش، یک فلپ در بافت، اغلب از دیواره رکتوم ایجاد می شود و برای پوشاندن دهانه داخلی فیستول مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به بهبودی و بسته شدن مجرا کمک می کند.

بستن لوله فیستول بین اسفنکتریک (LIFT)

LIFT شامل بستن مجرای فیستول با هدف التیام سریع تر است. LIFT یک تکنیک برای حفظ سلامت اسفنکتر مقعدی است و برای انواع خاصی از فیستول در نظر گرفته می شود.

 

رابطه جنسی ایمن و محافظت شده برای پیشگیری از ایجاد فیستول

از آنجاییکه بیماری های مقاربتی می توانند در بروز فیستول نقش داشته باشند رابطه جنسی محافظت شده می تواند از این بیماری پیشگیری کند. شایان ذکر است که رابطه مقعدی حتی به صورت محافظت شده نیز می تواند در بروز فیستول نقش داشته باشد و بهتر است از آن خودداری کنید.

 

منبع:

www.healthshots.com/how-to/tips-to-be-a-sex-positive-parent

www.pacehospital.com/anal-fistula-symptoms-causes-types-complications-prevention

www.operarme.com/blog/symptoms-of-anal-fistula

https://www.maxhealthcare.in/our-specialities/department-general-surgery-and-robotics/conditions-treatments/anal-fistula

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه دربارهٔ «آیا رابطه جنسی مقعدی می تواند باعث فیستول شود؟»

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب