آیا شقاق مقعدی خود به خود خوب می شود؟

آیا شقاق خود به خود خوب می شود؟ دستوالعمل درمان خانگی شقاق

شقاق مقعدی یک پارگی در پوست مقعد است که باعث درد و ناراحتی فرد در حالت ایستاده و نشسته خواهد شد. اقداماتی مانند استفاده از ملین و مصرف یک رژیم غذایی با فیبر بالا می تواند در درمان شقاق مقعدی موثر باشد. در مراحل اولیه می توانید با اصلاح سبک زندگی این بیماری را به راحتی درمان کنید. اما در موارد مزمن بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا بهترین روش درمان را برای شما تجویز کند.

دلایل بروز شقاق مقعدی

شقاق مقعدی چیست و چرا بوجود می آید

شقاق مقعدی یک پارگی کوچک در بافت نازک و مرطوب پوشاننده مقعد است. شقاق مقعدی معمولاً در خط میانی خلفی مقعد ایجاد می شود. اگرچه گاهی اوقات ممکن است در قسمت های دیگر کانال مقعد ایجاد شوند. موارد حاد معمولا کمتر از شش هفته طول می کشد اما شقاق مزمن ممکن است تا شش هفته یا بیشتر طول بکشد. دلایل ایجاد شقاق مقعدی عبارتند از:

1. دفع مدفوع سفت

شایع ترین علت ایجاد شقاق مقعدی پاره شدن پوشش مقعدی به دلیل مدفوع سفت ناشی از یبوست است.

2. اسهال مزمن

دوره های مکرر اسهال نیز می تواند در بروز شقاق به دلیل تحریک و التهاب ناحیه مقعد نقش داشته باشد.

3. زایمان

زنان ممکن است در نتیجه زایمان دچار شقاق مقعدی شوند، به خصوص پس از زایمان طبیعی با پارگی قابل توجه پرینه.

4. مقاربت مقعدی

رابطه جنسی مقعدی باعث آسیب فیزیکی به کانال مقعدی شده و منجر به ایجاد شقاق خواهد شد.

5. یبوست مزمن

افراد مبتلا به یبوست مزمن به دلیل فشار مکرر و دفع مدفوع سفت در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به شقاق هستند.

6. بیماری های التهابی روده

شرایطی مانند بیماری کرون می تواند افراد را مستعد ابتلا به شقاق به دلیل التهاب و حرکات نامنظم روده کند.

7. افزایش سن

کاهش جریان خون و کاهش خاصیت ارتجاعی در ناحیه مقعد در افراد مسن می تواند خطر ایجاد شقاق را افزایش دهد.

8. سایر عوامل

کاهش تحرک فیزیکی، رژیم غذایی کم فیبر و داروهای خاصی که باعث یبوست می شوند نیز می توانند در ایجاد شقاق نقش داشته باشند.

این مقاله را بخوانید: هزینه درمان شقاق با لیزر چقدر است؟ قیمت در سال 1403

چگونه می توان از شقاق مقعدی جلوگیری کرد

شقاق مقعدی یک پارگی کوچک یا زخم باز در بافت مقعد است که باعث درد و یا خونریزی در حین اجابت مزاج می شود. شقاق مقعدی می تواند در هر فردی، صرفنظر از جنسیت و سن ایجاد شود، اما در نوزادان و کودکان کوچک به دلیل یبوست شایع تر است. برای پیشگیری از این عارضه:

  • مقعد و ناحیه اطراف آن را تمیز و خشک نگه دارید.
  • مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای پر فیبر بخورید.
  • برای تحریک سیستم گوارشی به طور منظم ورزش کنید.
  • اگر اسهال دارید، در اسرع وقت آن را درمان کنید.

عکس شقاق مقعدی

این مقاله را بخوانید: درمان شقاق مقعدی با لیزر

سبک زندگی مناسب برای درمان شقاق مقعدی چیست؟

سبک زندگی مناسب تاثیر بسیار زیادی در درمان و پیشگیری از شقاق مقعدی دارد. برای این منظور می توانید خصوصا با تغذیه مناسب از بروز یبوست جلوگیری کنید. مثلا مصرف روزانه فیبر از طریق مصرف حبوبات، میوه ها و سبزیجات تازه به نرمی مدفوع کمک کرده و از تحریک نواحی مقعد هنگام دفع جلوگیری می کند.

از آنجاییکه کم آبی بدن یا عدم مصرف مایعات در طول روز می تواند منجر به یبوست شود. حتما به این مورد توجه کرده و از میوه های آب دار و نوشیدنی های مختلف به مقدار کافی استفاده نمایید.

مصرف غذاهای غنی از پروبیوتیک با افزایش جمعیت باکتری های خوب روده باعث بهبود حرکات طبیعی روده شده و عمل دفع را تنظیم می کند.

میوه ها و سبزیجات تازه منبع مهمی از آنتی اکسیدان ها هستند که به کاهش التهاب ناشی از شقاق مقعد کمک می کنند. هرچه سبزی یا میوه رنگ تیره تری داشته باشد، فیبر بیشتری دارد و منبع غنی تری از آنتی اکسیدان های محافظ سلولی است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

تغییرات رژیم غذایی، مانند افزایش مصرف فیبر، می تواند به نرم شدن مدفوع و کاهش فشار در حین حرکات روده کمک کند که برای جلوگیری از شقاق بسیار مهم است.

پزشکان ممکن است برای تسکین درد و کاهش خطر شقاق های مکرر، نرم کننده های مدفوع بدون نسخه یا ملین ها را پیشنهاد کنند.

این مقاله را بخوانید: لیست پماد‌ها برای درمان شقاق مقعدی

آیا امکان بهبودی خودبخودی شقاق وجود دارد؟

شقاق مقعدی معمولا به عنوان یک بیماری خطرناک در نظر گرفته نمی شود. نوع حاد شقاق با درمان های خانگی و اصلاح سبک زندگی معمولا پس از مدتی خود به‌ خود بهبود خواهد یافت. اما نوع مزمن حتما نیاز به مداخلات پزشکی دارد زیرا عدم درمان با گسترش پارگی پوست موجب درد و ناراحتی بیشتر در افراد مبتلا خواهد شد.

 

روش های خانگی  برای درمان شقاق مقعدی

درمان اولیه مقعد اغلب شامل درمان ‌های خانگی مانند حمام سیتز، افزایش مصرف فیبر و هیدراته ماندن برای نرم کردن مدفوع است. علاوه بر این می توان به صورت موضعی از روغن ویتامین ای، عسل یا روغن حیوانی برای بهبودی شقاق در مراحل اولیه استفاده کرد.

 

پماد های موثر برای درمان شقاق

کرم‌ها و پمادهای موضعی را می‌ توان برای شل کردن عضلات مقعد و بهبود شقاق استفاده کرد. بی حس کننده های موضعی مانند لیدوکائین برای تسکین موقت درد استفاده می شوند. پماد نیتروگلیسیرین جریان خون را تقویت کرده ، عضلات اسفنکتر مقعد را شل می کند و از این طریق به بهبودی کمک خواهد کرد.

مسدود کننده های کانال کلسیم مانند پماد دیلتیازم و نیفدیپین نیز می توانند با شل کردن اسفنکتر مقعد به بهبود شقاق مقعدی کمک کنند.

این مقاله را بخوانید: آیا رابطه جنسی مقعدی باعث شقاق می شود؟

راههای درمان شقاق مقعدی کدامند

درمان شقاق مقعدی شامل چندین رویکرد با هدف تسکین درد، کاهش اسپاسم اسفنکتر مقعد، بهبود و جلوگیری از عود شقاق مزمن است. گزینه های درمانی عبارتند از:

  • تزریق بوتاکس: در برخی موارد از تزریق بوتاکس برای فلج موقت عضله اسفنکتر مقعد، کاهش درد و کمک به بهبودی استفاده می شود.
  • جراحی: برای شقاق مقعدی شدید یا مزمن، ممکن است یک مداخله جراحی به نام اسفنکتروتومی برای کاهش فشار در کانال مقعد و بهبودی توصیه شود.

 

بهترین روش درمان شقاق مقعدی چیست

بهترین روش درمان شقاق مقعدی در حال حاضر لیزر co2 است. در این روش بدون ایجاد برش و بخیه عضلات اسفنکتر مقعد سفت شده و اجازه می دهند شقاق زودتر درمان شود. دوره نقاهت در این روش بسیار کوتاه است و برای افراد در هر سنی قابل انجام است.

 

منبع:

www.bumrungrad.com/en/conditions/anal-fissure

www.nirvahealth.com/blog/holistic-anal-fissure-management

pharmeasy.in/blog/best-food-diets-for-people-with-anal-fissures

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب