درمان شقاق با لیزر در نیم ساعت

آیا عمل شقاق با لیزر در نیم ساعت انجام می شود؟

یکی از بیماری‌هایی که ریشه در زندگی ناسالم بشر امروزی دارد، شقاق مقعدی است. این بیماری که دلایل مختلفی همچون تغذیه نامناسب، کم تحرکی و فعالیت نداشتن و… دارد، عارضه‌ای است که افراد زیادی به آن مبتلا می‌شوند. راه‌های مختلفی برای درمان شقاق وجود دارد که یکی از موثرترین، سریع‌ترین و کم عوارض‌ترین آن‌ها عمل شقاق با لیزر در نیم ساعت است. اگر لیزر را به عنوان روش درمانی خود انتخاب کرده‌اید، مقاله زیر را حتما مطالعه کنید. زیرا اطلاعاتی مختصر و مفید از این روش درمانی را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار داده‌ایم.

شقاق چیست

شقاق و یا فیشر مقعد یکی از بیماری‌های رایج مقعدی است که به دلایل مختلف برای هر دو گروه آقایان و خانم‌ها پیش می‌آید. شقاق به صورت شکاف‌، بریدگی یا زخم‌هایی در دهانه مقعد است که باعث ایجا درد، سوزش، خارش و خونریزی در هنگام حرکت روده است. دلایل مختلفی برای ایجاد شقاق مقعدی در افراد وجود دارد که مهمترین آن‌ها عبارتند از: یبوست، اسهال بلند مدت، تغذیه ناسالم، عدم تحرک، زایمان، رابطه مقعدی.
برای درمان شقاق روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع و میزان پیشرفت این بیماری، تشخیص پزشک و انتخاب فرد، یکی از انواع آن‌ها به عنوان درمان برای فرد بیمار درنظر گرفته می‌شود. عمل شقاق با لیزر در نیم ساعت از جمله روش‌های پیشنهادی بسیاری از پزشکان برای درمان فیشر مقعدی است. این روش نسبت به جراحی کم تهاجمی‌تر، با دوران نقاهت کمتر است که عوارض کمتری هم دارد.

عمل شقاق با لیزر در نیم ساعت

نحوه درمان شقاق با لیزر

هنگامی که شقاق یا فیشر از مرحله حاد گذشته و به نوع فیشر مزمن تبدیل می‌شود، دیگر دارو موثر نیست و باید به سراغ روش‌های دیگر رفت. لیزر روشی کم تهاجمی و سریع برای درمان بیماری شقاق مقعد است. در این روش نیازی به جراحی مقعد نیست و پزشک از اشعه لیزر CO2برای درمان شقاق استفاده می‌کند. نحوه درمان شقاق با لیزر به این صورت است که ابتدا به ناحیه مقعد لیدوکائین تزریق شده تا بی حس شود. سپس لیزر را در دهانه مقعد قرار داده و اشعه پرانرژی لیزر CO2 را به نواحی آسیب دیده می‌تاباند. به دنبال آن برشی با استفاده از اشعه لیزر در عضلات مقعد ایجاد می شود که عضلات اسفنکتر را شل می‌کند. همچنین لیزر باعث جریان یافتن خون و ترمیم بافت آسیب دیده می‌شود.

چقدر طول می کشد شقاق را با لیزر درمان کرد؟

درمان شقاق با لیزر جز سریع‌ترین روش‌‌های درمانی است. درواقع این روش درمانی نیازی به جراحی و بیهوشی ندارد و با توجه به تبحر شرایط بیماری فرد و تبحر پزشک بین 15 الی 45 دقیقه زمان می‌برد که اگر یک میانگین زمانی در نظر بگیریم عمل شقاق با لیزر در نیم ساعت انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: لیست پماد‌ها برای درمان شقاق مقعدی

احتمال عود بعد از لیزر شقاق وجود دارد؟

در صورتی که لیزر شقاق تحت نظر پزشک مجرب انجام شود و همچنین کلیه نکات مراقبتی قبل و بعد از انجام لیزر رعایت شود، تا حد زیادی می‌توان از عود این بیماری جلوگیری کرد.
مهم‌ترین عاملی که می‌تواند باعث عود شقاق شود، یبوست است. می‌توان با رعایت رژیم غذایی و حذف مواد غذایی که باعث ایجاد یبوست می‌شود، از عود این بیماری جلوگیری کرد.

عکس شقاق مقعدی

چه گرید از شقاق را می‌توان با لیزر درمان کرد؟

شقاق مقعدی را به دو دسته شقاق حاد و شقاق مزمن تقسیم بندی می‌کنند. اگر به موقع متوجه شقاق شوید و شقاق از نوع حاد باشد در بیشتر مواقع با مصرف دارو و یا درمان‌های خانگی و سنتی قابل درمان است. اما برای درمان شقاق مزمن گاهی نیاز است به سراغ روش‌هایی غیر دارویی برویم. در این حالت از انواع روش‌های جراحی از جمله عمل لیزر شقاق برای درمان این نوع بیماری استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: آیا رابطه جنسی مقعدی باعث شقاق می شود؟

آیا درمان شقاق با لیزر عوارض خاصی دارد؟

لیزر شقاق یکی از بهترین و کم عوارض‌ترین روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های درمان شقاق مقعدی است. دوره نقاهت این روش کوتاه و 2 الی 3 روز پس از انجام این لیزر فرد می‌تواند زندگی روزمره خود را ادامه دهد. اما بهرحال لیزر نیز به عنوان یک روش درمانی می‌تواند عوارضی جزیی ایجاد کند. شایع‌ترین عوارض بعد از انجام لیزر شقاق مقعدی، ایجاد سوزش و خارش است که تا یکماه بعد از لیزر هم می‌تواند ادامه داشته باشد. یبوست هم از دیگر عوارض لیزر این بیماری مقعدی است که با رعایت رژیم غذایی تا حد زیادی می‌توان آن را کنترل کرد. نداشتن عوارض تا حد زیادی به بیمار بستگی دارد که نکات مراقبتی قبل و بعد از انجام این عمل را رعایت کند.

 

هزینه درمان شقاق با لیزر چقدر است؟

یکی از سوالات رایج بیماران این است که هزینه درمان شقاق با لیزر چقدر است؟ لیزر یک روش سرپایی برای درمان شقاق است که نیاز به انجام جراحی و بستری شدن در بیمارستان ندارد، بنابراین هزینه انجام آن کمتر از جراحی شقاق است. البته نمی‌توان مبلغ مشخصی را برای درمان شقاق با لیزر مشخص کرد زیرا برای تعیین هزینه لیزر شقاق مقعدی باید چند فاکتور مختلف را در نظر گرفت. از جمله عوامل موثر در هزینه لیزر شقاق عبارتند از:

 • نوع بیماری.
 • میزان حاد بودن یا عمق و وسعت شکاف‌های مقعد.
 • تبحر پزشک.
 • کلینیکی که مراجعه می‌کنید.

بیشتر بخوانید: درمان سریع شقاق مقعدی در خانه

آیا درمان شقاق با لیزر تحت پوشش بیمه درمانی است؟

بر اساس قانون تامین اجتماعی، بیمه شامل عمل‌های سرپایی در مطب و کلینیک‌نمی‌شود. درواقع بیمه تامین اجتماعی فقط عمل‌هایی که فرد در بیمارستان بیش از یک روز بستری شده است را تحت پوشش قرار می‌دهد. البته با توجه به تقاضای بالا برای تحت پوشش بیمه قرار دادن لیزر شقاق، برخی از بیمه‌های تکمیلی درمان شقاق با لیزر را جز درمان‌های تحت پوشش خود قرار داده‌اند.

 

مراقبت های قبل و بعد لیزر شقاق

هنگام انجام لیزر شقاق مانند هر عمل درمانی دیگری برای رسیدن به نتیجه مطلوب و تسریع روند بهبودی و کاهش دوران نقاهت، باید مراقبت‌های قبل و بعد لیزر شقاق را رعایت کرد.

 

مراقبت‌‌های قبل از لیزر شقاق

 • استفاده از داروهای ملین جهت نداشتن یبوست.
 • عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی چند روز قبل از لیزر
 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون از یک روز قبل از انجام لیزر.
 • انجام معاینات و آزمایشات مورد نیاز قبل از انجام لیزر شقاق.

بیشتر بخوانید: علائم شقاق مقعدی چیست؟

مراقبت‌‌‌‌‌‌‌‌های بعد از انجام لیزر شقاق

 • مصرف داروهای تجویزی پزشک.
 • استفاده از مواد غذایی دارای فیبر.
 • مصرف ملین‌های طبیعی برای جلوگیری از یبوست.
 • نوشیدن آب و مایعات زیاد در طول روز.
 • نشستن در آب گرم به مدت 20 دقیقه.
 • خشک نگه داشته مقعد.
 • استفاده از دستمال‌ای نرم جهت خشک کردن مقعد.

لیزر شقاق نیاز به بیهوشی دارد یا بی حسی؟

لیزر یک درمان سرپایی برای شقاق مقعد محسوب می‌شود و معمولا پزشک در مطب و یا کلینیک خود این عمل را انجام می‌دهد. لیزر مقعد روشی غیر جراحی است و به اتاق عمل و بیهوشی نیازی ندارد. برای انجام لیزر از بی حسی موضعی همچون تزریق لیدوکائین استفاده می‌شود.

 

آیا لیزر شقاق نیاز به بستری دارد؟

همانطور که گفتیم لیزر شقاق جرز درمان‌‌های سرپایی محسوب می‌شود و بیمار بیهوشی دریافت نکرده و زخم و بخیه‌ای هم ندارد که نیاز به مراقبت در بیمارستان یا کلینیک داشته باشد. بیمار بعد از انجام لیزر ترخیص شده و نیازی به بستری شدن ندارد.

بیشتر بخوانید: درباره شقاق مقعدی بیشتر بدانید!

درمان شقاق با لیزر دردناک است؟

هنگام انجام لیزر به ناحیه تحت درمان، بی حسی تزریق می‌شود و بیمار در حین انجام لیزر هیچگونه دردی حس نمی‌کند.. بیمار بعد از انجام لیزر و رفع اثر بی حسی احساس کمی درد خواهد داشت که کاملا طبیعی است و می‌تواند مسکن مصرف کند. البته اگر درد طولانی و طاقت فرسا شود باید حتما به پزشک معالج مراجعه کرد.

 

دیگر گزینه‌های درمانی شقاق مقعدی

لیزر تنها روش درمان شقاق مقعدی نیست و روش‌های درمانی دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد. نوع گرید شقاق و میزان پیشرفت این بیماری تعیین کننده نوع درمان آن است و دیگر گزینه‌های درمانی شقاق مقعدی شامل موارد زیر است:

1- جراحی

گاهی با توجه به نوع شقاق ومیزان پیشرفت آن یا انتخاب بیمار، روش جراحی به عنوان درمان شقاق انتخاب می‌شود. جراحی شقاق خود به چهار نوع اسفنکتروتومی باز، اسفنکتروتومی بسته، فلپ و فیشرکتومی تقسیم بندی می‌شوند.

2- درمان دارویی شقاق مقعد

درصورتی که شما به موقع متوجه عارضه شقاق شوید و شقاق از نوع مزمن نباشد، با دارو می‌توان آن را درمان و از بدتر شدن آن جلوگیری کرد.

3- طب سنتی

گاهی در مواردی که شقاق مزمن نشده است و بیمار به موقع آن را تشخیص داده است، با استفاده از طب سنتی و رعایت رژیم‌های غذایی آن را درمان کرد.

 

به زبان اصلی بخوانید:

https://www.hexahealth.com/treatment/fissure-laser-surgery

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب