شیاف دیکلوفناک برای بواسیر و شقاق

از شیاف دیکلوفناک برای بواسیر و شقاق استفاده کنیم؟

شیاف دیکلوفناک یکی از گزینه های درمانی موجود برای بواسیر و شقاق است. این دارو به درمان درد و التهاب در این بیماری ها کمک می کند. در حالی که شیاف های موضعی می توانند علائم را بطور قابل توجهی در افراد مبتلا به بواسیر و شقاق تسکین دهند اما باید بدانید که راه حل های درمانی دائمی نیستند. شیاف دیکلوفناک هموروئید و شقاق را درمان نمی کند بلکه فقط با کاهش تورم، التهاب، درد و ناراحتی از شدت علائم می کاهد. بنابراین نمی توان به عنوان یک روش درمانی از شیاف دیکلوفناک استفاده کرد و باید برای درمان بواسیر و شقاق از درمان های قطعی موجود استفاده کنید. با اینحال استفاده کوتاه مدت از شیاف دیکلوفناک جهت تسکین درد با تجویز پزشک بلامانع است. این شیاف همچنین با اثرات ملینی خفیف به درمان یبوست نیز کمک می کند بنابراین طی دوره درمان با عبور مدفوع نرم به کاهش درد و ناراحتی کمک خواهد کرد.

 

شیاف دیکلوفناک چیست؟

شیاف دیکلوفناک یک داروی ضد درد و التهاب موضعی است که در بسیاری از بیماری های نشیمنگاهی، کمردرد و بعد از جراحی ها برای بیماران جهت تسکین درد و ناراحتی تجویز می شود. این دارو با بی حس کردن انتهای عصب در مقعد و راست روده باعث تسکین هموروئید و شقاق شده و به تسکین موقت درد بیمار کمک می کند.

 

مزایا و معایب شیاف دیکلوفناک؟

شیاف دیکلوفناک یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط تجویز می شود. استفاده از این دارو بسیار ساده است و بطور محسوسی درد و ناراحتی افراد مبتلا به بواسیر و شقاق را کاهش می دهد. با استفاده از این شیاف 2 تا 3 بار در روز می توانید درد و التهاب ناشی از این بیماری های نشیمنگاهی را کنترل کنید. استفاده از شیاف خصوصا برای افرادی مفید است که به دلیل مشکلات گوارشی قادر به مصرف داروهای خوراکی نیستند.

علیرغم اثرات مثبت شیاف دیکلوفناک برای درمان درد و التهاب بواسیر و شقاق این دارو قادر به درمان این بیماری ها نیست. بنابراین شما در حین استفاده از این شیاف باید به فکر درمان اساسی آنها باشید.

بخوانید: روش های قطعی کاهش درد بواسیر معرفی پماد،قرص،شیاف

شیاف دیکلوفناک برای شقاق و بواسیر؟

 

شیاف دیکلوفناک برای شقاق و بواسیر؟

شیاف دیکلوفناک برای کنترل درد و التهاب شقاق و بواسیر بطور گسترده ای تجویز می شود. این دارو بطور موقت می تواند دردهای خفیف تا متوسط حاصل از شقاق و بواسیر را برطرف کند. این دارو به صورت موضعی در تماس با وریدهای بواسیری قرار گرفته و در تسکین علائم بواسیر داخلی و خارجی بسیار موثر است. برای درمان درد و ناراحتی حاصل از شقاق نیز این دارو معمولا تجویز می شود. شیاف دیکلوفناک را فقط باید با تجویز پزشک برای درمان این بیماری ها مورد استفاده قرار دهید.

 

استفاده صحیح از شیاف دیکلوفناک برای  شقاق و بواسیر

برای استفاده از شیاف ابتدا دست های خود را شسته و شیاف را از بسته بندی خارج کنید. سپس به پهلو دراز کشیده و شیاف را از قسمت باریک تر وارد رکتوم کنید. می توانید از روان کننده ها نیز برای این منظور استفاده نمایید. چند دقیقه در همان حالا بمانید تا شیاف ذوب و جذب بدن شود.

بخوانید: بهترین شیاف آنتی هموروئید ایرانی و خارجی با دستورالعمل استفاده

استفاده صحیح از شیاف دیکلوفناک

آیا از شیاف دیکلوفناک در بارداری و شیردهی می توان استفاده کرد؟

استفاده از شیاف دیکلوفناک در دوران بارداری ممنوع است زیرا عوارض جبران ناپذیری برای جنین به دنبال خواهد داشت. خصوصا در 3 ماهه اول بارداری موجب سقط جنین خواهد شد. اما در دوران شیردهی می توان از این دارو استفاده کرد زیرا به مقدار بسیار کمی وارد شیر می شود که معمولا عوارضی برای نوزاد یا کودک ایجاد نمی کند.

 

عوارض شیاف دیکلوفناک؟

همه داروها در کنار فوایدی که ارائه می دهند ممکن است در برخی افراد عوارضی ایجاد کنند. عوارض جانبی دیکلوفناک عبارتند از:

 • مشکلات گوارشی
 • سردرد و گیج
 • یبوست و اسهال
 • سوزش سر دل
 • نفخ و تهوع
 • خواب آلودگی
 • زنگ زدن گوش
 • بثورات پوستی
 • مشکلات تنفسی

بخوانید: پماد آنتی هموروئید یا شیاف آنتی هموروئید کدام بهتر است؟

بهترین برند های شیاف دیکلوفناک

 

بهترین برند های شیاف دیکلوفناک؟

بهترین برندهای شیاف دیکلوفناک متعلق به شرکت های دارویی ابوریحان، فارما شیمی و ایران ناژو است. این محصولات را به راحتی می توانید از داروخانه ها تهیه نمایید.

 

شیاف دیکلوفناک بدون نسخه میشه تهیه کرد؟

شیاف دیکلوفناک بدون نسخه قابل تهیه است ولی بهتر است با تجویز پزشک جهت تعیین دوز از این دارو استفاده نمایید. استفاده از دوز صحیح هر دارویی برای درمان بسیار مهم است که در رابطه با شیاف ها نیز همین امر صادق است.

 

 

شیاف دیکلوفناک چه مدت طول می‌کشد تا اثر کند؟

شیاف دیکلوفناک چندین ساعت طول می‌ کشد تا اثر کند. تقریبا 4 ساعت طول می کشد تا این دارو جذب بدن شود زیرا سرعت جذب آن کمتر از شکل خوراکی است. اثرات ضد درد آن نیز 10 تا 15 ساعت در بدن ماندگار است و شما می توانید چند بار در روز از آن استفاده کنید.

بخوانید: پماد آنتی فیشر (شقاق) باریج دستور مصرف، عوارض، مزایا

آیا استفاده طولانی مدت از شیاف دیکلوفناک بی‌خطر است؟

مصرف شیاف دیکلوفناک فقط به مدت یک تا دو هفته مجاز است و شما نمی توانید برای مدت طولانی از این دارو استفاده نمایید. استفاده طولانی مدت از شیاف دیکلوفناک احتمال اینکه تحت عوارض جانبی دارو قرار بگیرید را افزایش می دهد که مهمترین آنها زخم های گوارشی و واکنش های حساسیتی هستند. در ضمن این دارو اثرات درمانی ندارد و فقط به کاهش علائم بیماری های نشیمنگاهی مانند بواسیر و شقاق کمک می کند.

 

تداخل دارویی شیاف دیکلوفناک

هنگام استفاده از شیاف دیکلوفناک مانند هر داروی دیگری باید تداخلات دارویی را مورد نظر قرار دهید. برای این منظور پزشک را از سوابق بیماری و داروهایی که مصرف می کنید مطلع سازید تا تداخلات دارویی را مورد نظر قرار دهد. تداخلات دارویی شیاف دیکلوفناک عبارتند از:

 • انواع داروهای فشارخون
 • سیدوفوویر
 • لیتیوم
 • آلیسکرین
 • کورتیکواستروئید ها
 • متوتروکسات
 • داروهای مدر

بخوانید: پماد دیلتیازم معجزه درمان شقاق مقعد با آموزش مصرف

برای بواسیر خارجی شیاف دیکلوفناک یا پماد؟

شیاف دیکلوفناک و پمادهای موجود هر دو برای درمان درد و علائم بواسیر خارجی مفید هستند. شما بسته به نظر پزشک می توانید هر یک از این داروها را مورد استفاده قرار دهید. برخی از پمادهای موجود برای بواسیر و شقاق در موارد خفیف اثرات درمانی ارائه داده و نسبت به دیکلوفناک مفیدتر هستند. پزشک بسته به شرایط شما بهترین دارو را تجویز خواهد کرد.

 

منبع:

https://allieddigestivehealth.com/hemorrhoid-suppositories-effective-treatment

https://myhealth.alberta.ca/Health/medications/Pages/conditions.aspx?hwid=fdb6241

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب