اسکلروتراپی برای درمان بواسیر

اسکلروتراپی برای درمان بواسیر با فیلم و هزینه تزریق آن

اسکلروتراپی روشی برای درمان هموروئید داخلی است. به عنوان یک فرآیند سرپایی با تزریق محلول شیمیایی به ناحیه آسیب دیده در مقعد انجام می شود. تزریق ماده اسکلروزان باعث می شود که رگ های بواسیری به مرور زمان کوچک شوند و از بین بروند. اسکلروتراپی یک درمان رایج برای بیماری های وریدی است، اما برای هموروئید داخلی، یک راه حل ایده آل است که نیازی به مداخله جراحی ندارد. این روش برای درمان هموروئید داخلی کوچک موثر است اما برای هموروئید بزرگتر یا شدیدتر مداخلات بیشتری مورد نیاز است.

اسکلروتراپی بواسیر چیست و چگونه انجام می شود؟

اسکلروتراپی یک روش کم تهاجمی و غیر جراحی برای درمان بواسیر داخلی کوچک است. این درمان غیرجراحی شامل تزریق یک محلول به عروق خونی متورم در ناحیه رکتوم است. ماده اسکلروزانت با ایجاد تورم و چسبندگی باعث قطع جریان خون در رگ های بواسیری می شود. این فرایند باعث کوچک شدن و از بین رفتن رگ ها شده و درد و ناراحتی بیمار را کاهش می دهد. اگرچه یک درمان قطعی نیست ولی اسکلروتراپ بواسیر یک روش سرپایی، سریع و مقرون به صرفه است. بطورکلی دو نوع اسکلروتراپی وجود دارد:

اسکلروتراپی تزریقی آندوسکوپی (EIS) شامل استفاده از یک آندوسکوپ (لوله ای نازک با دوربین در یک طرف) است که دو اینچ داخل مقعد قرار داده می شود تا بواسیر داخلی را تشخیص داده و آنها را درمان کند.

اسکلروتراپی آندوسکوپی با کمک کلاه (CAES) روشی جدیدتر است که اخیرا کشف شده است. این تکنیک جدید شامل استفاده از کلاهک قرار داده شده در نوک کولونوسکوپ و استفاده از یک سوزن برای کنترل جهت و زاویه تزریق است.

بیشتر بخوانید: عمل هموروئیدوپکسی با استاپلر یا منگنه زدن بواسیر + فیلم و هزینه

اسکلروتراپی برای درمان چه نوع بواسیری مناسب است؟

اسکلروتراپی یک درمان موثر برای بواسیر درجه یک و مرحله اولیه  بواسیر درجه دو است. این روش به صورت سرپایی و با تزریق یک محلول شیمیایی به نام اسکلروزانت به داخل رگ های هموروئیدی صورت می گیرد. پس از تزریق این ماده، بافت های هموروئید بدون هیچ خونریزی شروع به کوچک شدن می کنند و سپس از بدن دفع می گردند.

اسکلروتراپی بواسیر

تعداد جلسات لازم برای اسکلروتراپی هموروئید

اسکلروتراپی معمولا یک روش دائمی برای درمان بواسیر نیست و ممکن است بر اساس وضعیت بواسیر و اندازه آن برای درمان کامل به چندین جلسه نیاز داشته باشید. این روش یک فرآیند کوتاه 10 دقیقه ای است که باعث تسکین درد و ناراحتی می شود و معمولا 2 تا 4 جلسه اسکلروتراپی نیاز خواهید داشت.

 

مراحل درمان هموروئید با اسکلروتراپی چگونه است؟

درمان هموروئید با اسکلروتراپی به این صورت است که پزشک پس از بی حسی موضعی یک پروکتوسکوپ در مقعد قرار می دهد تا محل تزریق را مشخص کند. سپس اقدام به تزریق ماده شیمیایی به نام اسکلروزان در ناحیه اطراف هموروئید می کند. هدف از این تزریق جلوگیری از خونرسانی به هموروئید است و باعث کوچک شدن آن می شود.

تزریق 1 تا 3 میلی متر از ماده اسکروزان در رگ واریسی موجب چسبندگی و تورم دیواره عروق می شود. در نتیجه جریان خون قطع شده و پس از مدتی بافت از بین رفته بواسیر جذب بدن خواهد شد یا خشک شده و از طریق مدفوع دفع می گردد.

این روش تنها چند دقیقه طول می ‌کشد و افراد در حین و بعد از آن کمی احساس ناراحتی خواهند داشت. اسکلروتراپی معمولا چندین جلسه با فاصله چند هفته تکرار خواهد شد تا هموروئید را از بین ببرد.

بیشتر بخوانید: معرفی 6 عمل بواسیر به همراه هزینه آن در سال 1403

در اسکلروتراپی چه ماده ای تزریق می شود؟

ماده اسکلروزان مورد استفاده برای تزریق در اسکلروتراپی بواسیر می تواند ترکیب فنل در روغن زیتون یا ترکیبی دیگری شامل کلرید روی، کینین و پولیدوکانول باشد. این ترکیبات باعث چسبندگی دیواره عروق شده و به راحتی باعث از بین رفتن رگ های بواسیری می شوند.

 

آیا اسکلروتراپی هموروئید من را درمان می کند؟

توجه داشته باشید که انواع بواسیر را نمی توان با اسکلروتراپی درمان کرد. فقط توده های کوچک یا هموروئید داخلی را می توان با این روش درمان کرد. هموروئیدهایی که خارج راست روده قرار گرفته اند برای درمان نیاز به جراحی با لیزر یا هموروئیدکتومی دارند.

 

هزینه اسکلروتراپی در سال 1403در تهران چقدر است؟

هزینه اسکلروتراپی به شدت بواسیر، مقدار ماده شیمیایی تزریقی و کلینیکی که در آن انجام می شود بستگی دارد. شما می توانید قبل از انجام آن با پزشک خود در مورد تعداد جلسات مورد نیاز و هزینه ها صحبت نمایید. به طور متوسط هزینه اسکلروتراپی در کلینیک ها از 3 میلیون تومان هزینه دارد.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل بواسیر در بیمارستان دولتی،خصوصی 1403 و کلینیک ها

آیا اسکلروتراپی تحت پوشش بیمه است؟

بیمه ها معمولا جراحی و درمان های سرپایی را پوشش نمی دهند. اسکلروتراپی بواسیر نیز به صورت سرپایی انجام شده و نیازی به بستری فرد ندارد. بنابراین تحت پوشش تامین اجتماعی قرار نمی گیرد اما ممکن است در برخی مراکز بیمه تکمیلی مقداری از هزینه ها را پوشش دهد. در این رابطه می توانید اطلاعات دقیق تر را از مرکز درمانی مورد نظر  کسب نمایید.

 

مراقبت های قبل و بعد اسکلروتراپی چیست؟

مراقبت های قبل و بعد اسکلروتراپی کمک می کنند نتایج بهتر و سریع تری از درمان کسب کنید. برای این منظور یک هفته قبل از اسکلروتراپی باید از مصرف ویتامین E و C، چای سبز و مسکن ‌ها خودداری کنید تا از خونریزی شدید پیشگیری شود. همچنین بهتر است در این دوره استعمال دخانیات را نیز قطع کنید.

پس از اسکلروتراپی از نشستن طولانی مدت خودداری کرده و سبک زندگی کم تحرک خود را تغییر دهید. ورزش های با شدت متوسط مانند پیاده روی را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

در این روش عفونت بسیار شایع است بنابراین نیاز به یک دوره آنتی بیوتیک تراپی مناسب وجود دارد که پزشک برای شما تجویز خواهد کرد. داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف می کنید.

پس از اتمام اسکلروتراپی با افزایش مصرف مایعات فراوان در طول روز (حداقل شش تا هشت لیوان آب یا هر نوشیدنی بدون کافئین) و رژیم غذایی با فیبر بالا شامل سبزیجات، میوه ها، لوبیا، غلات کامل، انجیر، عدس و غیره از یبوست پیشگیری کنید.

پس از اسکلروتراپی باید از زور زدن در توالت خودداری کنید. همچنین از نشستن طولانی مدت روی صندلی توالت پرهیز کنید. در حین استفاده از توالت فرنگی، یک چهارپایه زیر پای خود قرار دهید و به جلو خم شوید.

از مصرف دستمال توالت و صابون برای تمیز کردن ناحیه مقعد خودداری کنید، در عوض محل را با آب بشویید. حمام سیتز آب گرم به مدت ده دقیقه دو بار در روز است ممکن است به کاهش درد، خارش مقعد، تورم و غیره کمک کند.

اگر بعد از اسکلروتراپی تب، درد شکم، لرز، احتباس ادرار یا خونریزی مقعدی داشتید، باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

 

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی بواسیر با لیزر چقدر است؟ +لیست قیمت جدید

آیا اسکلروتراپی عوارض دارد؟

ممکن است پس از اسکلروتراپی دچار عفونت، تورم یا درد در ناحیه مقعد یا اطراف آن شوید. اگرچه شواهد علمی وجود ندارد، اما مردان ممکن است پس از درمان اسکلروتراپی دچار ناباروری شوند. همچنین ممکن است برای برخی افراد آلرژی ایجاد کند. بنابراین اگر دارویی مصرف می‌ کنید یا به هر چیزی حساسیت دارید، قبل از درمان با پزشک مشورت کنید.

 

دوره نقاهت بعد اسکلروتراپی چقدر است؟

این روش درمانی دوره نقاهت ندارد و شما پس از تزریق می توانید به سرکار خود برگردید. درد و ناراحتی جزئی پس از تزریق نیز با تجویز مسکن توسط پزشک برطرف خواهد شد.

 

برای اسکلروتراپی به کجا مراجعه کنم؟

اکثر کلینیک هایی که بیماری های نشیمنگاه از جمله بواسیر را درمان می کنند درمان اسکلروتراپی را نیز ارائه می دهند. می توانید با این مراکز تماس گرفته و یا به صورت حضوری برای گرفتن نوبت و مشورت با پزشک مراجعه نمایید.

 

درمان هموروئید با لیزر بهتر است یا اسکلروتراپی؟

بسته به وضعیت هموروئید هر دو روش می توانند برای بیمار موثر باشند. فقط باید توجه داشته باشید که اسکلروتراپی فقط برای هموروئید داخلی کاربرد دارد اما لیزر می تواند انواع بواسیر را درمان نماید. از طرفی درد و خونریزی و عوارض جانبی در لیزر بواسیر بسیار کم است و احتمال عود بیماری نیز بسیار پایین و تقریبا صفر است. با اینحال برای کسب بهترین نتیجه قبل از اقدام به درمان بواسیر بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین روش درمانی را به شما معرفی کند.

 

منبع:

https://www.pristyncare.com/blog/sclerotherapy-treatment-for-piles-pc0113/

https://pharmeasy.in/blog/surgery-sclerotherapy-for-piles-treatment-side-effects-and-risks

 

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب