برای درمان فیستول مقعد به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان فیستول مقعد به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

فیستول یک مجرای غیرطبیعی است که دو عضو غیر مرتبط را به هم متصل می کند. فیستول می تواند بین روده و پوست، بین واژن و راست روده و هر جایی  دیگری از بدن ایجاد شود ولی بیشتر در اطراف مقعد رخ می دهد. علت ایجاد فیستول مقعد مشخص نیست اما افراد مبتلا به بیماری کرون و سایر شرایط التهابی بیشتر مستعد آن هستند. برای درمان فیستول باید به سرعت اقدام کرد زیرا این بیماری خود به خود بهبود نخواهد یافت. جراح عمومی یا کولورکتال بهترین درمان را بر اساس محل، اندازه و وضعیت فیستول برای شما تعیین خواهد کرد.

فیستول مقعدی چیست

درباره فیستول مقعدی بیشتر بدانید

فیستول مقعدی یک مجرای ارتباطی غیر طبیعی بین مقعد یا راست روده و پوست خارجی اطراف مقعد است. این عارضه به صورت یک زخم سطحی شروع می شود که عفونی شده و یک آبسه مقعدی ایجاد می کند. این آبسه متعاقباً می ترکد و یک مجرای ارتباطی بین بافت داخلی مقعد و پوست خارجی ایجاد می کند. این وضعیت باعث ترشح مزمن چرک می شود که معمولاً بوی بدی دارد  و با درد و ناراحتی همراه است.

فیستول های ساده دارای یک مجرا هستند که کمتر از 30 تا 50 درصد از اسفنکتر خارجی مقعد را درگیر می کند. درمان ترجیحی فیستول ساده باز گذاشتن آن است. فیستول های پیچیده دارای مجاری متعدد هستند. آنها بیش از 30 تا 50 درصد از اسفنکتر خارجی را درگیر می کنند. فیستول های پیچیده را نمی توان به راحتی درمان کرد و اغلب اولین گام برای درمان آنها قرار دادن ستون است.

بخوانید: معرفی بهترین کلینیک درمان فیستول تهران

انتخاب پزشک مناسب برای درمان فیستول

فیستول مقعد زمانی ایجاد می شود که یک آبسه مقعدی به بافت های اطراف مقعد نفوذ کند. این وضعیت در بزرگسالان جوان شایع است، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد. برای درمان این بیماری باید به جراح کولورکتال و جراح عمومی مراجعه نمایید زیرا سایر پزشکان نمی توانند این عارضه را بطور کامل درمان کنند.

 

لیست بهترین پزشکان درمان فیستول مقعدی در تهران

برخی از بهترین پزشکان و متخصصان درمان فیستول مقعدی در تهران عبارتند از:

 1. محمدرضا امیربیگلو
 2. هادی احمدی آملی
 3. دکتر فریدون نعناعی
 4. محمد صادق فاضلی
 5. دکتر حسین یوسف فام

بخوانید: مرکز درمان فیستول با لیزر در تهران با فقط 4 میلیون

کلینیک التیام نشیمنگاه

چرا کلینیک التیام نشیمنگاه برای درمان فیستول مقعدی

کلینیک التیام نشیمنگاه یک مرکز تخصصی با جراحان عمومی و کلورکتال مجرب برای درمان فیستول مقعدی است. در این کلینیک از بهترین تکنولوژی های روز مانند لیزر پرتوان برای درمان فیستول استفاده شده و این بیماری در یک جلسه بدون احتمال عود درمان خواهد شد. علاوه بر هزینه درمان این عارضه در کلینیک التیام نشیمنگاه از سایر مراکز درمانی کمتر است.

 

چرا باید برای درمان فیستول به متخصص جراح با لیزر مراجعه کنیم؟

از آنجاییکه بهترین روش درمان فیستول جراحی با لیزر است بنابراین برای درمان باید به متخصص جراح با لیزر مراجعه کرد. به دلیل نزدیکی فیستول های مقعدی به عضلات اسفنکتر مقعد، درمان دقیق برای کاهش خطر تأثیر بر تخلیه روده ضروری است.

بخوانید: آیا رابطه جنسی مقعدی می تواند باعث فیستول شود؟

لیزر فیستول مقعد

روش های درمان فیستول

درمان فیستول مقعدی به روش های مختلفی انجام می شود و اغلب به محل و پیچیدگی فیستول و قدرت عضلات اسفنکتر بیمار بستگی دارد. روش های درمان فیستول شامل موارد زیر است:

فیستولوتومی

در فیستولوتومی، جراح ابتدا برای یافتن دهانه داخلی فیستول کاوش می کند. سپس مسیر را باز کرده، برش می دهد و محتویات آن را بیرون می کشد، سپس کناره های آن را به دو طرف برش بخیه می زند تا فیستول باز شود.

فلپ رکتال پیشرفته

جراح فلپ را در دیواره رکتوم برش می دهد تا به دهانه داخلی فیستول دسترسی پیدا کند سپس فیستول را خارج کرده و فلپ را به قسمت پایین بخیه خواهد زد.

قرار دادن ستون

ستون (رشته ابریشم یا نوار لاستیکی) قبل از جراحی در اطراف بخشی از عضله اسفنکتر قرار داده می شود تا به تخلیه فیستول کمک کند.

چسب فیبرین یا پلاگین کلاژن

چسب فیبرین برای مهر و موم کردن و التیام فیستول به جای جراحی استفاده شده و به درمان آن کمک می کند.

جراحی سنتی فیستول مقعد

بهترین روش درمان فیستول

بهترین روش درمان فیستول جراحی با لیزر است. این روش انواع فیستول را به راحتی بدون احتمال عود یا آسیب به اسفنگتر مقعدی درمان خواهد کرد. لیزر فیستول هزینه پایینی دارد و به صورت سرپایی انجام می شود. دوره نقاهت کوتاه این بیماری باعث می شود بیمار خیلی زود به سر کار خود برگردد.

بخوانید: مقایسه جراحی سنتی فیستول مقعدی با لیزر

اهمیت تشخیص زودهنگام و درمان فیستول

تشخیص زودهنگام و درمان فیستول از گسترده شدن عفونت و تبدیل آن به فیستول پیچیده جلوگیری  کرده و عوارض و خطرات سلامتی آن را به حداقل می رساند.

قبل بعد عمل فیستول

خطرات عدم درمان فیستول مقعدی

عدم درمان فیستول مقعدی منجر به عوارض جدی و گسترش آن به بافت های مجاور و ایجاد آسیب بیشتر خواهد شد. خطرات عدم درمان فیستول مقعدی عبارتند از:

 • درد و ناراحتی مداوم
 • عفونت های مکرر و عود کننده
 • تنگی مقعد
 • تشکیل آبسه مقعدی
 • بی اختیاری در دفع و نشت مدفوع
 • عفونت های سیستمیک

بخوانید: آیا فیستول مقعدی سرطان زا است؟

روش‌های تشخیصی فیستول

برای تشخیص فیستول پزشک ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام داده و اطراف مقعد برای یافتن مجرای فیستول جستجو خواهد کرد. با معاینه فیزیکی فیستول های سطحی به راحتی تشخیص داده می شوند. برای فیستول های که از روی سطح پوست قابل تشخیص نیستند معاینات پیشرفته تری مورد نیاز است که شامل موارد زیر است:

 • معاینه فیزیکی داخل رکتوم با انگشت
 • انوسکوپی برای مشاهده داخل رکتوم
 • پروکتوسکوپی برای بررسی رکتوم
 • سونوگرافی
 • اسکن MRI و CT اسکن

بخوانید: آیا بدون جراحی می توان فیستول را درمان کرد؟

آیا فیستول مقعدی خود به خود بهبود می‌یابد؟

فیستول مقعدی یکی از بیماری های نشیمنگاهی است که به هیچ عنوان خود به خود بهبود نمی یابد. این عارضه حتما باید با دارو یا روش های جراحی تحت درمان قرار گیرد. در غیر این صورت گسترده تر شده و درمان های پیچیده تری را می طلبد.

 

آمادگی های مهم قبل عمل فیستول

قبل از عمل فیستول با دارویی که پزشک برای شما تجویز می کند، روده ها را کاملا تخلیه کنید. داروهای رقیق کننده و یا هر دارویی که مصرف می کنید را قطع نمایید. استحمام کرده و بدون استفاده از عطر، لوسیون و محصولات بهداشتی دیگر برای جراحی به کلینیک مراجعه کنید.

 

منبع:

https://www.drsamratjankar.com/what-happens-if-anal-fistula-is-not-treated-on-time

https://generalsurgery.ucsf.edu/conditions–procedures/anal-fistula.aspx

https://colorectalsurgeonssydney.com.au/conditions/anal-conditions/anal-fistula

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب