بواسیر خارجی چیست؟ و معرفی بهترین درمان آن

بواسیر خارجی چیست؟ و معرفی بهترین درمان آن

بواسیر خارجی نوعی هموروئید است که در خارج از مقعد، معمولا در زیر پوست اطراف دهانه مقعد ایجاد می شود. این عارضه زمانی رخ می دهند که وریدهای ناحیه مقعد متورم و ملتهب می شوند. درد همراه با اجابت مزاج، خارش و احساس سوزش در نزدیکی راست روده و ناحیه مقعد و خونریزی همراه با اجابت مزاج از علائم هموروئید خارجی است. روش های درمانی متعددی برای بواسیر خارجی وجود دارد که پزشک پس از معاینه بهترین آنها را به شما معرفی خواهد کرد.

انواع بواسیر را بشناسید

انواع بواسیر را بشناسید

بواسیر یک بیماری بسیار رایج است که افراد را در سنین مختلف تحت تاثیر قرار داده و باعث درد و ناراحتی می شود. این بیماری بر اساس موقعیت رگ های واریسی مقعد به انواع مختلفی دسته بندی می شود که عبارتند از:

بواسیر داخلی

در هموروئید داخلی رگ های واریسی و متورم در داخل راست روده قرار دارند. شما آنها را حس نمی کنید و به ندرت باعث درد و ناراحتی می شوند. با اینحال از وجود خون در مدفوع هنگام اجابت مزاج می توان به این عارضه پی برد.

بواسیر خارجی

بواسیر خارجی که موضوع این مقاله است در زیر پوست اطراف مقعد قرار گرفته و قابل لمس است. این نوع از بواسیر درد و ناراحتی زیادی در فرد ایجاد کرده و راحت تر از بواسیر داخلی قابل تشخیص است.

بواسیر پرولاپس

در صورتی که هموروئید داخلی پایین آمده و در خارج از دهانه مقعد قرار بگیرید به آن بواسیر پرولاپس می گویند. آنها اغلب اوقات خود به خود به داخل برمی گردند و نیاز به مداخلات پزشکی دارند.

بواسیر ترومبوز

اگر لخته خونی در بواسیر خارجی ایجاد شود باعث تورم، درد زیاد و حساست در ناحیه مقعد می شود. هموروئید ترومبوزه به درمان فوری نیاز دارد زیرا درد آن بسیار شدید است.

بیشتر بخوانید: آیا درمان بواسیر با تریاک یا شیره آن ممکن است؟

بواسیر خارجی چه علائمی دارد؟

علائم بواسیر خارجی بر اساس شدت یا درجه آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در موارد خفیف این بیماری هیچ علامتی ندارند اما بطور کلی می توان از روی علائم زیر آن را تشخیص داد:

 • خارش مقعد
 • درد هنگام اجابت مزاج
 • درد و ناراحتی هنگام نشستن
 • احساس یک یا چند توده نزدیکی مقعد
 • ایجاد زخم در ناحیه مقعد و کاهش اشتها
 • مشاهده خونریزی در حین اجابت مزاج یا خونی شدن دستمال توالت

انواع گرید های بواسیر

 

درجه های مختلف بواسیر خارجی

بواسیر خارجی بر اساس شدت به 4 درجه تقسیم می شود و بر همین اساس به درمان ها و مداخلات پزشکی مختلفی نیاز دارد:

 • درجه 1: در این وضعیت هیچ پرولاپسی وجود ندارد و بیماری از روی علائم آن که درد و ناراحتی است، تشخیص داده می شود.
 • درجه 2: در این شرایط پرولاپس زمانی رخ می دهد که فرد با زور زدن روی ناحیه مقعد فشار می‌ آورد. رگ های بیرون زده در این شرایط خودشان به حالت عادی باز می ‌گردند.
 • درجه 3: بیمار در این حالت رگ های پرولاپس را لمس می کند و باید آنها را به داخل فشار دهد. معمولا در این شرایط به درمان های پزشکی نیاز دارید.
 • درجه 4: در این درجه از بیماری فشار دادن رگ های بواسیری به داخل با درد و ناراحتی زیاد همراه است و جهت درمان نیاز به مداخلات پزشکی  دارد.

بیشتر بخوانید: علت بواسیر در دختر مجرد چیست؟

دلیل بواسیر خارجی چیست؟

در بواسیر خارجی وریدهای بزرگ و متورم در اطراف مقعد احساس می شوند که اکثر اوقات به دلیل افزایش فشار زیاد هنگام دفع مدفوع به وجود می آیند. بطور کلی دلیل بروز بواسیر خارجی عبارتند از:

 • ابتلا به یبوست یا اسهال مزمن
 • زور زدن در توالت هنگام اجابت مزاج
 • بارداری به دلیل ایجاد فشار در ناحیه لگن
 • نشستن طولانی مدت در توالت
 • بلند کردن مکرر اجسام سنگین
 • پیری و کهولت سن

 

بواسیر خارجی ترومبوزه چیست؟

بواسیر خارجی ترومبوزه به دلیل وجود لخته خونی که این رگ ها را مسدود می کند، بوجود می آید. در این شرایط بیمار درد و ناراحتی زیادی دارد و رگ های هموروئیدی به رنگ بنفش تیره در اطراف مقعد مشاهده می شود. تورم شدید، التهاب و خونریزی شدید ممکن است در این عارضه رخ دهد و معمولا بیمار به دلیل درد و ناراحتی شدید در اطراف مقعد به مراکز درمانی مراجعه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی بواسیر با لیزر چقدر است؟ +لیست قیمت جدید

گوشت بیرون زده از مقعد بواسیر خارجی است؟

یکی از علائمی که افراد مبتلا به بواسیر خارجی تجربه می کنند گوشت اضافی بیرون زده از مقعد است. آنها در واقع رگ های ملتهب و متورمی هستند که از مقعد بیرون می آیند و گاهی بدون درمان پزشکی به داخل برنمی گردند.

 

سریعترین شیوه درمانی خانگی بواسیر خارجی؟

کمپرس سرد و استفاده از حمام سیتز چندین مرتبه در روز بهترین و سریع ترین راههای درمان بواسیر خارجی است. علاوه بر این می توانید از پمادهای بدون نسخه و روغن های گیاهی مانند روغن نارگیل و زیتون نیز استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: آیا زینک اکسید در درمان بواسیر موثر است؟

رابطه مقعدی می تواند باعث بواسیر خارجی شود؟

رابطه مقعدی با آسیب زدن با ساختار مقعد و رگ های هموروئیدی، احتمال ابتلا به بواسیر را افزایش می دهد. علاوه بر این در طولانی مدت فرد را مستعد ابتلا به سایر بیماری های نشیمنگاهی مانند شقاق و فیستول خواهد کرد.

 

درمان های خانگی برای درمان بواسیر خارجی

در مواردی که درد و ناراحتی بیمار قابل تحمل است می توان از درمان های خانگی برای بواسیر خارجی استفاده کرد که به شرح زیر است:

 • مصرف رژیم غذایی سرشار از فیبر و سبزیجات و نوشیدن مایعات فراوان برای تسهیل حرکات روده
 • استفاده از حمام سیتز گرم برای تسکین درد و ناراحتی
 • خودداری از نشستن طولانی مدت روی سطوح سخت
 • خودداری از زور زدن هنگام اجابت مزاج
 • استفاده از نرم کننده مدفوع یا مکمل های فیبر
 • ورزش های سبک روزانه مانند پیاده روی

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین ورزش ها برای درمان بواسیر

پماد یا شیاف کدام برای بواسیر خارجی مناسب است؟

پماد و شیاف داروهای هستند که برای درمان بواسیر و سایر مشکلات نشیمنگاهی تجویز می شوند و هر یک معایب و مزایای خاص خود را دارند. بطورکلی باید گفت که شیاف ها برای درمان بواسیر داخلی موثرتر هستند. بنابراین برای درمان بواسیر خارجی بهتر است از پمادهای آنتی هموروئید موجود در داروخانه استفاده نمایید.

معرفی پماد برای درمان بواسیر

لیست پمادها برای درمان بواسیر خارجی

شیوع بالای بواسیر باعث شده که شرکت های دارویی زیادی در سراسر دنیا اقدام به تولید داروهایی موضعی برای درمان این بیماری کنند. بهترین پمادهای ایرانی موجود برای درمان بواسیر خارجی عبارتند از:

 1. پماد رکتول
 2. پماد ام جی باریج
 3. هموروهیل
 4. پماد آنتی هموروئید ناژو

 

بهترین برند پماد های خارجی برای بواسیر

 1. پماد Tucks
 2. پماد Preparation H
 3. پماد Fleet
 4. پماد Anusol
 5. پماد Anusol Plus

پماد های بواسیر حاوی چه موادی هستند؟

هیدروکورتیزون، لیدوکائین، نیتروگلیسرین

بیشتر بخوانید:هزینه عمل بواسیر در بیمارستان دولتی،خصوصی 1403 و کلینیک ها

عمل بواسیر خارجی

عمل بواسیر خارجی یا هموروئیدکتومی یک درمان قطعی برای هموروئیدهای بزرگ، ترومبوز شده یا عود کننده است. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و جراح در این روش رگ های هموروئیدی را با تیغ جراحی بر می دارد. دوره نقاهت این روش طولانی بوده و عوارض متعددی برای فرد به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این ممکن است بیماری شما مجددا عود کند.

 

عمل بواسیر خارجی با لیزر

عمل بواسیر خارجی با لیزر یکی از بهترین روش های درمانی موجود است که بدون نیاز به بیهوشی عمومی و به صورت سرپایی انجام می شود. در این روش پزشک با استفاده از پرتوهای لیزر بافت های هموروئیدی را خارج می کند. از آنجاییکه لیزر، رگ های خونی را می سوزاند بیمار پس از عمل دچار خونریزی نمی شود. دوره نقاهت در این جراحی بسیار کوتاه بوده و شما فردای روز عمل می توانید به سر کار خود برگردید. عمل بواسیر با لیزر احتمال عود این بیماری را نیز کاهش می دهد.

 

منبع:

https://www.health.com/external-hemorrhoids-7558263

https://pharmeasy.in/blog/surgery-easy-ways-to-remove-external-haemorrhoids-at-home

https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-hemorrhoids-basics

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب