بیماری شقاق در زنان دلیل و قطعی ترین درمان با عکس

شقاق مقعدی شرایطی است که در آن اپیتلیوم مقعدی زیر خط دندانه ای دچار ترک خوردگی یا شکاف می شود. بیماری شقاق در زنان بسیار شایع است و در حین اجابت مزاج باعث درد شدید و خونریزی می شود. شقاق به دلایل مختلفی رخ می دهد ولی علت اصلی آن یبوست یا اسهال مداوم است که باعث خراش و بریدگی در اپیتلیوم مقعد می شود. در ادامه مقاله به سایر دلایل بروز شقاق در زنان می پردازیم لطفا همراه ما باشید.

 

چرا در زنان بیماری شقاق رخ می دهد؟

شقاق در زنان علل مختلفی دارد اما به نظر می رسد دلیل اینکه زنان به شقاق مبتلا می شوند به این موضوع مربوط باشد که بسیاری از زنان با محدود کردن غذای خود به دلیل رژیم های لاغری یا کم خوری برای حفظ تناسب اندام بیشتر دچار یبوست می شوند. زمانی که مقدار غذای دریافتی کاهش یابد، عملکرد روده ها ضعیف شده و احتمال بروز یبوست افزایش می یابد. در نتیجه مدفوع سفت می شود و اپیتلیوم مقعد در زمان اجابت مزاج آسیب می بیند که منجر به شقاق مقعدی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تفاوت شقاق و بواسیر چیست؟ مقایسه با عکس

احتمال شقاق در زنان بیشتر است یا مردان؟

بیماری شقاق در بین افراد بسیار شایع است و گفته می شود از هر 10 نفر یک نفر به شقاق مبتلا می شود. در این بین احتمال ابتلا به این بیماری در زنان و کودکان بیشتر از مردان است. این بیماری باعث درد، ناراحتی و خونریزی در هنگام اجابت مزاج شده ولی معمولا خیلی جدی نیست و به راحتی درمان می شود.

بیشتر بخوانید: پماد دیلتیازم معجزه درمان شقاق مقعد با آموزش مصرف

شقاق در زنان

دیگر دلایل بروز شقاق در زنان؟

بروز بیماری شقاق در زنان علاوه بر یبوست مداوم می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که عبارتند از:

اسهال و یبوست مداوم

اسهال و یبوست طولانی به دلیل مشکلات گوارشی یا بیماری های روده می تواند باعث ایجاد زخم در مجرای داخلی مقعد شود. عبور سریع مدفوع در این شرایط به اپیتلیوم حساس مقعد آسیب خواهد زد.

رابطه مقعدی

رابطه مقعدی به دلیل وارد کردن فشار به دهانه مقعد یکی از دلایل رایج زخم و آسیب در لایه داخلی مقعد است و زنان را مستعد ابتلا به شقاق می کند.

سبک زندگی بی تحرک

زندگی کم تحرک و یکجا نشینی در زنان نسبت به مردان بیشتر است. تحرک پایین باعث از بین رفتن نظم در حرکات روده ها شده و احتمال بروز یبوست را افزایش می دهد. یبوست یکی از عوامل اصلی بروز شقاق است.

بارداری

بارداری یکی دیگر از دلایل بروز شقاق در زنان است. بارداری با تغییرات هورمونی، افزایش وزن و کاهش قدرت تحرک منجر به یبوست شده که زمینه ساز شقاق مقعدی در زنان است.

بیماری‌ های مقاربتی

ابتلا به بیماری‌ های مقاربتی مانند سفلیس، سوزاک یا کلامیدیا یکی دیگر از دلایل ابتلا زنان به شقاق است.

بیشتر بخوانید: معرفی 8 عمل شقاق مقعدی به همراه قیمت جراحی آن در سال 1403

عکس شقاق مقعد در زنان

آیا شقاق در زنان می تواند ناشی از رابطه مقعدی باشد؟

همانطور که گفته شد وارد شدن هرگونه آسیبی به مقعد می تواند باعث شقاق مقعدی شود. رابطه مقعدی نیز می تواند با آسیب زدن به دیواره مقعد یکی از دلایل بروز شقاق در زنان باشد. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری که با درد و ناراحتی فراوان همراه است توصیه می شود از رابطه مقعدی خودداری نمایید.

 

درد شقاق در هنگام رابطه جنسی در زنان

درد شقاق در هنگام رابطه جنسی در زنان ممکن است ناشی از شقاق واژینال باشد که به دلایل مختلفی رخ می دهد. رابطه واژینال بطور کلی نباید باعث درد در ناحیه مقعد شود. اما درد شقاق طی رابطه جنسی مقعدی طبیعی بوده و حتی می تواند باعث خونریزی شود. برای پیشگیری از وخیم تر شدن وضعیت شقاق از رابطه مقعدی خودداری کرده و نسبت به درمان بیماری اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: آیا شقاق خود به خود خوب می شود؟ دستوالعمل درمان خانگی شقاق

پیشگیری از شقاق در خانم ها

پیشگیری از یبوست یکی از مهمترین راههای پیشگیری از شقاق در خانم ها است. بدین منظور باید فیبر فراوان را در رژیم غذایی خود بگنجانید. در طول روز آب و نوشیدنی های فراوان مصرف کنید. روزانه ورزش های سبک مانند پیاده روی داشته باشید تا حرکات روده تنظیم شود. همچنین از زور زدن هنگام دفع مدفوع و رابطه مقعدی خودداری نمایید.

بیشتر بخوانید: هزینه درمان شقاق با لیزر چقدر است؟ قیمت در سال 1403

انواع روش های درمانی شقاق

مانند همه بیماری های مقعدی، درمان شقاق بر علت اصلی و همچنین خود شقاق متمرکز است. درمان های اولیه شامل استفاده از مکمل های فیبر، نرم کننده مدفوع و پشتیبانی برای استفاده از روش صحیح اجابت مزاج است. درد را می توان با دارو و حمام سیتز تسکین داد.

کرم های موضعی نیز می توانند با کاهش تون عضلات مقعدی به بهبود ترک ایجاد شده در پوست کمک کنند.

تزریق بوتاکس در اسفنکتر داخلی مقعد روش درمانی دیگری است که می تواند برای افرادی که درد شدید و اسپاسم مقعدی دارند مفید باشند. تزریق بوتاکس یک درمان کم خطر و قابل تحمل است که در حدود 80 درصد بیماران موثر است.

یکی دیگر از درمان های جراحی برای شقاق مقعد، فلپ پیشرفته است. در این روش آسیب موجود در پوشش مقعد ناشی از شقاق با پوست یا مخاط مجاور، با استفاده از بخیه های کوچک قابل جذب پر می شود. این عمل به خوبی تحمل می شود و میزان موفقیت معقولی دارد.

برای کسانی که درد شدید یا علائمی دارند که مدیریت آنها دشوار است، گزینه جراحی به نام فیشرکتومی وجود دارد. این روش به خوبی تحمل می شود و بسیار مؤثر است. میزان موفقیت آن بیش از 90٪ است.

با این حال، خطر بسیار کمی برای نشت مقعدی در آینده وجود دارد. به همین دلیل است که این عمل معمولاً بیشتر در مردان انجام می شود زیرا احتمال آسیب مامایی وجود ندارد، اما برای زنان با علائم شدید نیز یک گزینه درمانی است.

لیزر شقاق بهترین و ایمن ترین روش درمان شقاق است. این روش به صورت سرپایی انجام شده و با کمترین عوارض همراه است. سرعت بهبودی در لیزر درمانی بالاتر از جراحی سنتی است.

بیشتر بخوانید: آیا عمل شقاق با لیزر در نیم ساعت انجام می شود؟

چرا پیگیری و درمان شقاق در بانوان مهم است؟

پیگیری و درمان شقاق مانند سایر بیماری های نشیمنگاهی بسیار حائز اهمیت است. شقاق درمان نشده می تواند باعث فیستول مقعدی، هموروئید، کاهش کیفیت زندگی به دلیل درد مداوم، بی اختیاری مدفوع، آبسه مقعدی و بسیاری از مشکلات دیگر شود که درمان های پیچیده تری را می طلبد.

 

منابع:

www.borraginol.com/borralab/en/what/kireji

https://ada.com/conditions/anal-fissure

k3-plus.com/en/proctology-sickness/anal-fissure

www.medifind.com/conditions/anal-fissure/5623

www.afwomensmed.com/health-library/hw-view.php?DOCHWID=uf4764

 

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب