تفاوت شقاق و بواسیر چیست؟

تفاوت شقاق و بواسیر چیست؟ مقایسه با عکس

شقاق مقعد و بواسیر بیماری های شایعی هستند که ناحیه مقعد را تحت تاثیر قرار می دهند و اغلب به دلیل علائم مشابه با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. در حالی که هر دو بیماری می توانند باعث درد، ناراحتی و خونریزی در حین دفع شوند، اما هموروئید و شقاق مقعدی کاملاً متفاوت هستند. هموروئید باعث ایجاد درد فشاری یا ضربان دار می شود در حالیکه شقاق مقعد که حاصل بریدگی در پوست مقعد است باعث درد تیز و تیرکشنده خواهد شد. درک تفاوت بین شقاق مقعد و هموروئید به مدیریت علائم و تسریع بهبودی کمک خواهد کرد.

 

شقاق چیست؟ چه علائمی دارد؟ و دلیل بروز آن چیست؟

شقاق مقعدی یک پارگی کوچک در پوست لبه مقعد است. شقاق باعث درد شدید و خونریزی در حین یا بعد از اجابت مزاج می شود. درد می تواند چند ثانیه، دقیقه، ساعت یا تمام روز طول بکشد. شقاق در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما در بزرگسالان مسن، کودکان خردسال و نوزادان شایع تر است.

شایع ‌ترین دلیل ایجاد شقاق مقعدی، ضربه ‌های وارده به کانال مقعد، مانند دفع مدفوع سفت ناشی از یبوست یا اسهال است. دلایل دیگری که باعث ایجاد شقاق مقعدی می شود زایمان، رابطه جنسی مقعدی، جراحی هموروئید و بیماری کرون است.

علائم شقاق مقعدی شبیه هموروئید است و اغلب می تواند با این بیماری اشتباه گرفته شود. علائم شقاق مقعدی عبارتند از:

 • خون در مدفوع یا روی دستمال توالت در حین یا بعد از اجابت مزاج
 • توده دردناک مقعدی که پوست متورم اطراف شقاق است
 • درد یا ناراحتی شدید در مقعد با یا بعد از اجابت مزاج
 • سوزش و خارش در اطراف مقعد

تفاوت شقاق و بواسیر

دیگر مقالات: هزینه عمل شقاق در بیمارستان در سال 1403 چقدر است؟

بواسیر چیست؟ چه علائمی دارد؟ و دلیل بروز آن چیست؟

بواسیر یا هموروئید سیاهرگ هایی هستند که در داخل و خارج مقعد قرار دارند. آنها بالشتک های وریدی هستند که به جلوگیری از نشت مدفوع از مقعد کمک می کنند. هنگامی که وریدهای هموروئید ملتهب و بزرگ می شوند، می توانند علامت دار شوند. خون پمپ شده به بواسیر رقیق و طبیعی است، اما زمانی که خون وارد بواسیر ملتهب می شود، پروتئین های التهابی ساخته شده توسط بدن خون را غلیظ می کند، بنابراین خروج از بواسیر دشوار خواهد شد. با بزرگتر شدن، هموروئیدها شروع به ایجاد علائم می کنند.

دلایل متعددی برای بروز هموروئید وجود دارد که عبارتند از:

 • زور زدن در هنگام اجابت مزاج به دلیل یبوست
 • فوریت برای اجابت مزاج – اسهال
 • سابقه خانوادگی هموروئید
 • چاقی و اضافه وزن
 • نشستن برای مدت طولانی
 • مشکلات مزمن روده
 • سالخوردگی
 • بارداری

علائم هموروئید عبارتند از:

 • اضطرار یا احساس نیاز به اجابت مزاج، اما مدفوع خارج نمی شود
 • درد ضربان دار و دردناک در اطراف مقعد
 • پرولاپس بواسیر، بیرون زدگی خارج از مقعد
 • خونریزی بدون درد
 • ترشحات مخاطی
 • فشار آنورکتال
 • خارش و سوزش مقعد

تفاوت شقاق و بواسیر

دیگر مقالات: عمل بواسیر با لیزر یا جراحی؟ مقایسه عوارض و قیمت

تفاوت شقاق و بواسیر چیست؟

شقاق و بواسیر دو بیماری معمولی هستند که می توانند ناحیه مقعد را تحریک کرده و به آن آسیب برسانند. شقاق ها پارگی های ریزی در پوست اطراف مقعد هستند، در حالی که بواسیر وریدهای برآمده در مقعد یا پایین رکتوم هستند. بواسیر و شقاق می توانند در اثر یبوست یا زور زدن در حین دفع ایجاد شوند. مدفوع بزرگ یا سفت و همچنین اسهال مداوم نیز می تواند منجر به شقاق یا بواسیر شود.

 

از کجا بفهمم بواسیر داریم یا شقاق

علائم شقاق و هموروئید بسیار مشابه است. هر دو ممکن است منجر به درد، خارش و خونریزی شوند. با این حال، اگر درد دارید و یک توده خارجی را در اطراف مقعد احساس نمی کنید، به احتمال زیاد مشکل شقاق است. اگر متوجه شدید که مخاط از مقعد شما نشت می کند، به احتمال زیاد بواسیر دارید. بهترین راه برای تشخیص مشورت با پزشک و معاینه با استفاده از آنوسکوپ است.

دیگر مقالات: معرفی 6 عمل بواسیر به همراه هزینه آن در سال 1403

بروز شقاق و بواسیر باهم

احتمال بروز شقاق و بواسیر باهم وجود دارد؟

متاسفانه پاسخ مثبت است. از آنجایی که هر دو بیماری به دلیل تحریک و التهاب در ناحیه مقعد ایجاد می‌شوند، غیرمعمول نیست که افراد به هر دو بیماری مبتلا شوند. تخمین زده می شود که تا 95 درصد از افراد مبتلا به شقاق مقعدی، هموروئید دارند.

 

شقاق و بواسیر چه شباهت های به هم دارند؟

در حالی که شقاق مقعد و بواسیر دو بیماری متفاوت هستند، اما علائم مشابهی دارند. علائم هر دو بیماری شامل ناراحتی در ناحیه مقعد است که می تواند باعث درد و خونریزی شود.

دیگر مقالات: معرفی پماد آنوسل معجزه درمان بواسیر و شقاق مقعدی

درمان شقاق راحتر است یا بواسیر؟

درمان شقاق و بواسیر به شدت این بیماری ها بستگی دارد. بطورکلی در مراحل اولیه درمان بواسیر راحت تر از درمان شقاق است و می توان با درمان های خانگی از آن خلاص شد.

 

آیا وجود خون تازه روی مدفوع ناشی از شقاق است؟

بله وجود خون تازه روی مدفوع می تواند ناشی از شقاق باشد. اما برای اطمینان باید توسط پزشک معاینه شوید زیرا می تواند ناشی از بیماری های دیگر و حتی بواسیر باشد.

دیگر مقالات: معرفی 8 عمل شقاق مقعدی به همراه قیمت جراحی آن در سال 1403

درمان بواسیر و شقاق چگونه است؟

خوشبختانه گزینه های درمانی زیادی برای کمک به مدیریت موثر هر بیماری  و گاهی اوقات هر دو در دسترس هستند که در ادامه شرح داده شده است.

درمان شقاق مقعد

بهداشت مناسب مقعد، تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه و استفاده از کرم ها یا پمادهای بدون نسخه درمان های خانگی شقاق مقعدی هستند. حمام سیتز نیز می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.

یک رژیم غذایی با فیبر بالا، هیدراته ماندن و اجتناب از زور زدن در طول اجابت مزاج ممکن است به درمان شما کمک کند.

در موارد نادرتر، شقاق مقعدی را می توان با تزریق بوتاکس شقاق ، فلپ پیشرفته مقعدی، جراحی فیشرکتومی و یا  لیزر شقاق درمان کرد.

درمان هموروئید

گزینه های درمانی برای بواسیر در مراحل اولیه شامل حمام سیتز، کرم های بدون نسخه، دستمال مرطوب برای تسکین و پاکسازی ملایم است. استفاده موضعی از روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن درخت چای نیز می تواند موثر باشد.

تغییر سبک زندگی با مصرف رژیم غذایی با فیبر بالا، هیدراته ماندن و اجتناب از نشستن طولانی مدت یا زور زدن در حین اجابت مزاج تا حد زیادی به بهبودی کمک می کند.  سایر گزینه درمانی برای بواسیر در صورتیکه درمان های ذکر شده موثر نباشد عبارتند از:

 

منبع:

https://toproctology.com/anal-fissure-vs-hemorrhoids

https://harshhospital.in/anal-fissures-vs-hemorrhoids-causes-symptoms-treatment

https://www.citymd.com/health-and-wellness/anal-fissures-hemorrhoids-understanding-connection

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب