خونریزی بعد از رابطه مقعدی و درمان آن

خونریزی بعد از رابطه مقعدی علت و درمان آن

خونریزی بعد از رابطه مقعدی یکی از عوارض معمول این نوع رابطه جنسی است. افراد پس از رابطه مقعدی لکه بینی و خونریزی خفیف را تجربه می کنند که به دلیل آسیب دیدگی های جزئی در دیواره مقعد است و جای نگرانی ندارد و باید حداکثر تا دو روز بهبود یابد. اما در صورتیکه خونریزی شدت زیادی داشته باشد حتما باید به پزشک مراجعه نمایید زیرا نشان دهنده آسیب های بیشتری است که ممکن است عوارض بدی به دنبال داشته باشد. خونریزی در رابطه مقعدی می تواند ناشی از اصطکاک شدید، هموروئید، شقاق و یا حتی پارگی مقعد باشد. برای درمان این وضعیت می توانید از حمام سیتز، مسکن های بدن نسخه و درمان های پزشکی استفاده کنید.

دلیل اصلی خونریزی بعد از رابطه مقعدی

دلیل اصلی خونریزی بعد از رابطه مقعدی

خونریزی بعد از رابطه مقعدی به دلایل مختلفی رخ داده و بسیار رایج است. از آنجاییکه بافت مقعد مانند واژن انعطاف پذیر نیست رابطه مقعدی با وارد کردن فشار باعث پارگی های کوچکی خواهد شد که منجر به درد و خونریزی می شود. دلایل اصلی خونریزی بعد از رابطه مقعدی عبارتند از:

  1. پارگی مقعد
  2. آسیب به وریدهای هموروئیدی
  3. ایجاد پارگی در پوست مقعد (شقاق)
  4. زگیل مقعدی
  5. یبوست حاد و مزمن
  6. استفاده زیاد از تنقیه
  7. هرپس مقعدی
  8. لنفوگرانولوما ونروم

بخوانید: مدفوع خونی دلایل و درمان آن

چگونه می توان خونریزی بعد از رابطه مقعدی متوقف کرد؟

برای توقف خونریزی خفیف بعد از رابطه مقعدی اقدامات خانگی می تواند کمک کننده باشد. برای این منظور از حمام سیتز گرم با نمک اپسوم استفاده کنید تا درد و ناراحتی شما تسکین یابد. تا بهبودی کامل می توانید این کار را هر روز انجام دهید.

همچنین می توانید از مسکن های OTC مانند پمادها و شیاف ها استفاده کنید تا درد و ناراحتی شما را کاهش دهند. اگر بعد از 3 روز استفاده از این داروها همچنان درد داشتید باید به پزشک مراجعه کنید.

استفاده از غذاهای حاوی فیبر و نرم کننده مدفوع تا چند روز با عبور مدفوع نرم به بهبود آسیب های وارد شده به مقعد کمک خواهد کرد.

خونریزی بعد از رابطه مقعدی

آیا خونریزی بعد از رابطه مقعدی خطرناک است؟

خونریزی بعد از رابطه مقعدی در موارد خفیف و جزئی خطرناک نبوده و نشان دهنده آسیب های جزئی در دیواره مقعد است که معمولا تا چند روز بعد بهبود می یابد. اما در صورتیکه بعد رابطه مقعدی خونریزی شدید و مداوم را تجربه کردید حتما باید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است ناشی از پارگی مقعد یا سوراخ شدن روده باشد.

بخوانید: علت درد هنگام اجابت مزاج و معرفی بهترین درمان آن

درمان خونریزی بعد از رابطه مقعدی؟

درمان خونریزی بعد از رابطه مقعدی بر اساس شدت به روش های مختلفی انجام می شود. در موارد خفیف شما می توانید با درمان های خانگی مثل استفاده از حمام سیتز و مسکن ها این عارضه را درمان نمایید. اما در صورت زیاد بودن شدت خونریزی نیاز به درمان های پزشکی خواهید داشت تا با مشخص شدن علت خونریزی هر چه سریع تر نسبت به درمان آن اقدام کنند.

 

استفاده از روان کننده و لوبریکانت برای جلوگیری از خونریزی؟

روان کننده و لوبریکانت در رابطه مقعدی نه تنها برای جلوگیری از خونریزی مفید است بلکه می تواند آسیب های ناشی از فشار به ناحیه مقعد حین دخول را کاهش دهد. روان کننده و لوبریکانت بر پایه سیلیکون برای رابطه مقعدی توصیه می شود زیرا اصطکاک را کاهش داده و احتمال پارگی را در بافت مقعد کاهش می دهد.

بخوانید: درمان قطعی یبوست با ملین های طبیعی و موثر

رابطه مقعدی در بارداری و خطرات آن

خانم ها در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی به شدت مستعد ابتلا به هموروئید و یبوست هستند. این مشکلات خطر آسیب به بافت مقعد را افزایش می دهند و رابطه مقعدی وضعیت را بدتر خواهد کرد. بهتر است از ملین ها و مواد غذایی با فیبر بالا برای درمان این مشکلات استفاده نمایید.

علاوه بر این مادر باردار در این دوران شرایط روحی خوبی برای ایجاد رابطه مقعدی یا تجربیات جنسی جدید ندارد و ممکن است باعث آسیب های جدی جسمی و روحی شود.

علاوه بر این رعایت بهداشت جنسی در دوران بارداری بسیار مهم است تا سلامت مادر و جنین حفظ شود. رابطه مقعدی باعث انتقال تصادفی باکتری های مقعد به واژن شده و خطر عفونت را افزایش می دهد.

در ضمن در صورت داشتن جفت سر راهی باید از هرگونه رابطه جنسی خودداری نمایید زیرا خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

 

دلیل خونریزی بعد از رابطه جنسی مقعدی ابتلا به شقاق است؟

ابتلا به شقاق یکی از دلایل خونریزی در حین رابطه مقعدی است. شقاق ناشی از پارگی های سطحی و کوچک در پوست حساس ناحیه مقعد است که ممکن است طی رابطه جنسی مقعدی تحریک شده و منجر به خونریزی شود. علاوه بر این رابطه مقعدی با آسیب به پوشش مقعد می تواند منجر به بروز شقاق مقعدی شود که با درد و ناراحتی و خونریزی همراه است. برای درمان شقاق در مراحل اولیه می توانید از درمان های خانگی استفاده نمایید ولی در شقاق مزمن به جراحی جهت درمان نیاز خواهید داشت.

بخوانید: دلایل اصلی گشادی مقعد با معرفی بهترین درمان آن

خونریزی در رابطه مقعدی نشان دهنده چه بیماری است؟

خونریزی در رابطه مقعدی می تواند ناشی از بیماری های مختلفی از جمله شقاق، هموروئید، یبوست، کلامیدیا، هرپس مقعدی و لنفوگرانولوما ونروم باشد. با درمان این بیماری ها احتمال خونریزی در رابطه مقعدی کاهش می یابد اما همچنان خطر آن وجود دارد.

 

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

در مواردی که خونریزی خفیف است نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید زیرا با درمان های خانگی و گذشت زمان بهبود خواهید یافت. کافی است دو یا سه روز صبر کنید تا بافت های آسیب دیده ترمیم شده و خونریزی قطع شود. اما در مواقعی که خونریزی و درد شدیدی را تجربه می کنید حتما باید به مراکز درمانی مراجعه نمایید. خصوصا اگر بعد از دو روز همچنان خونریزی ادامه داشت حتما به پزشک مراجعه نمایید.

 

کاندوم می تواند از خونریزی در رابطه مقعدی جلوگیری کند؟

خیر کاندوم نقشی در جلوگیری از خونریزی در رابطه مقعدی نخواهد داشت ولی می تواند با رعایت بهداشت از عفونت های مقاربتی و حتی ایدز جلوگیری کند. استفاده از کاندوم در رابطه جنسی مقعدی به همراه لوبریکانت توصیه می شود زیرا مانع آسیب های گسترده شده و از انتقال بیماری ها نیز جلوگیری خواهد کرد.

 

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/bleeding-after-anal-sex

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب