درمان آبسه مقعدی در طب سنتی

درمان آبسه مقعدی در طب سنتی + دستور مصرف

آبسه مقعدی یک بیماری نشیمنگاهی آزاردهنده است که خود به خود درمان نخواهد شد. درمان آبسه مقعدی در مراحل اولیه با طب سنتی امکان پذیر است. با استفاده از گیاهان دارویی مختلف می توان از رشد آبسه جلوگیری و به تخلیه چرک کمک کرد. این درمان ها به شکل موضعی و خوراکی با تقویت سیستم ایمنی به درمان آبسه مقعدی کمک می کنند. برای درمان این بیماری بهتر است با یک کارشناس طب سنتی مشورت نمایید زیرا نسخه یکسانی برای همه افراد وجود ندارد.

 

آبسه مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی یک وضعیت بسیار دردناک است و زمانی رخ می دهد که یکی از غدد مقعدی مسدود شده و دچار عفونت می شود. اغلب اوقات به صورت تورم دردناک شبیه به جوش در نزدیکی مقعد ظاهر می شود و هنگام لمس کمی گرم به نظر می رسد. اگر محل آبسه مقعدی در بافت عمیق تر باشد، ممکن است کمتر قابل مشاهده باشد.

آبسه مقعد ممکن است منجر به فیستول مقعدی دردناک تر شود. به طور کلی، فیستول تنها در صورتی رخ می دهد که آبسه ها بهبود نیافته و روی سطح پوست باز شوند. بنابراین، مهم است که آبسه به درستی  درمان شود، در غیر این صورت ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

بخوانید: مرکز درمان آبسه مقعدی با لیزر در تهران فقط 4 میلیون

علائم آبسه مقعدی

قابل توجه ترین و احتمالاً شایع ترین علامت آبسه مقعدی، درد مداوم و ضربان دار در اطراف ناحیه مقعد است. تورم همراه با درد است و شدت آن در حین اجابت مزاج افزایش می یابد. سایر علائم رایج آبسه مقعدی عبارتند از:

 • خونریزی یا ترشحات بدبو
 • تورم یا حساسیت ناحیه مقعد
 • تحریک پوست اطراف مقعد
 • وجود یک یا چند توده ملتهب در اطراف مقعد
 • سوزش و خارش و درد ناحیه مقعد
 • درد در ناحیه لگن
 • مشکل در نشستن یا ناراحتی هنگام رفتن به توالت

بیماران مبتلا به آبسه عمیق‌ تر ممکن است علائمی مانند لرز، تب، کسالت و غیره را نیز نشان دهند.

بخوانید: هزینه درمان آبسه مقعدی با لیزر و جراحی در سال 1403

علت آبسه مقعدی

انسداد و عفونت متعاقب غدد مقعدی باعث بروز حدود 90% از آبسه های مقعدی است. آبسه ها در مردان دو برابر بیشتر از زنان رخ می دهد. آنها همچنین در میانسالی شایع تر هستند و میانگین سن شروع آن 40 سال است.همچنین ممکن است افراد به دلیل ضربه به ناحیه مقعد دچار آبسه مقعدی شوند. سایر شرایط پزشکی که می توانند ریسک بروز آبسه مقعدی را افزایش دهند عبارتند از:

 • دیابت
 • چاقی
 • بیماری کرون
 • HIV

درمان آبسه مقعدی در طب سنتی

درمان آبسه مقعدی در طب سنتی

درمان آبسه مقعدی در طب سنتی با استفاده از گیاهان دارویی، عرقیات گیاهی و ترکیباتی مانند عسل و سیر صورت می گیرد. شایان ذکر است که این درمان ها فقط در مراحل اولیه تاثیرگذار هستند. این درمان ها عبارتند از:

 1. استفاده از کمپرس فندق افسونگر
 2. مصرف موضعی ژل آلوئه ورا
 3. استفاده از روغن درخت چای
 4. استفاده از خمیر زردچوبه
 5. استفاده موضعی از روغن سیر
 6. کمپرس گیاه بارهنگ
 7. دمنوش گیاه نارون
 8. کمپرس بابونه
 9. ترکیب سنفیتون و پودر جوانه گندم به شکل مرهم

علاوه بر گیاهان دارویی ذکر شده استفاده موضعی و خوراکی از عسل می تواند به از بین رفتن عفونت کمک کرده و سیستم ایمنی را نیز تقویت نمایید. مصرف آب کلم نیز به شکل خوراکی با پیشگیری از یبوست می تواند در درمان آبسه مقعدی نقش داشته باشد.

عرق بومادران و به همراه آلوئه ورا نیز به شکل خوراکی می تواند در درمان آبسه مقعدی مفید باشد.

مصرف گیاه دارویی اسفرزه نیز برای درمان آبسه مقعدی توصیه شده است. کافی است آن را در آب ریخته و پس از تولید لعاب مصرف کنید.

سایر درمان های خانگی مفید برای درمان آبسه مقعدی حمام نمک اپسوم، حمام سیتز، افزایش مصرف فیبر روزانه برای پیشگیری از یبوست است زیرا با عبور مدفوع نرم فشار بر روی مقعد را کاهش می دهد.

زالو درمانی نیز در طب سنتی برای درمان آبسه مقعدی توصیه می شود. زالو با مکیدن خون کثیف موجود در آبسه و تزریق باکتری مفیدی به نام آئروموناس هیدروفیلا با خاصیت آنتی بیوتیکی به بدن فرد یکی دیگر از درمان هایی است که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

بخوانید: قبل تخلیه چرک آبسه مقعدی این مقاله را بخوانید

آبسه مقعد

آیا آبسه با طب سنتی درمان می شود؟

در مراحل اولیه که آبسه در حد یک جوش است و عفونت آن گسترش نیافته است می توان آن را با طب سنتی درمان کرد. اما اگر عفونت گسترده و آبسه بزرگ باشد نیاز به مداخلات پزشکی و به ویژه جراحی دارد و درمان های سنتی نمی تواند برای درمان موثر باشد.

 

چه دارویی برای آبسه مقعدی تجویز می شود؟

هدف از درمان آبسه از بین بردن عفونت آن است و برای این منظور از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. مترونیدازول، آمپی سیلین و سیپروفلوکساسین برخی از آنتی بیوتیک هایی هستند که برای خشک کردن چرک و عفونت کیست مقعدی استفاده می شوند. از پمادهای آنتی بیوتیکی مانند تتراسایکلین نیز به شکل موضعی برای درمان این عارضه استفاده می شود.

بخوانید: درمان آبسه مقعدی با لیزر

تقویت سیستم ایمنی برای درمان آبسه؟

تقویت سیستم ایمنی در حین درمان آبسه با بهبود سلامت عمومی شما کمک می کند زودتر از این بیماری خلاص شوید. سیستم ایمنی قوی بهتر می تواند با عوامل ایجاد عفونت مقابله کند بنابراین بهبودی را تسریع خواهد کرد.

 

خطرات تخلیه سرخود چرک آبسه مقعدی؟

شما نباید هرگز این کار را انجام دهید زیرا با آلوده شدن نواحی دیگر ممکن است آبسه گسترش یابد یا دچار عفونت های دیگری شوید. پزشک تحت شرایط بهداشتی و با تمهیدات لازم چرک را تخلیه کرده و احتمال عود بیماری را کاهش خواهد داد.

بخوانید: انواع عمل آبسه مقعدی با هزینه آن در 1403 + فیلم جراحی

عوارض آبسه مقعدی چیست؟

درد مداوم، گسترش عفونت، فیستول مقعدی و عفونت خون عواقب عدم درمان آبسه مقعدی است که درمان های پیچیده تری نیاز دارند. این عارضه تنها در مراحل اولیه با طب سنتی قابل درمان است و در مراحل پیشرفته تر تنها با جراحی درمان خواهد شد.

 

برای درمان قطعی آبسه مقعدی چکار کنیم؟

درمان قطعی آبسه مقعدی تنها از طریق جراحی امکان پذیر است که به دو صورت سنتی و لیزری انجام می شود. درمان آبسه مقعدی با لیزر درد و خونریزی کمتری داشته و احتمال عود مجدد بیماری را کاهش می دهد. لیزر آبسه مقعدی در کلینیک های خصوصی و به صورت سرپایی انجام می شود. اما جراحی سنتی در بیمارستان ها انجام خواهد شد و نیاز به بستری دارد.

 

منبع:

https://www.lybrate.com/topic/know-more-about-perianal-abscess/c1c53bf8cee73ae794343a39e214b73c

https://www.mirascare.com/blogs/what-you-need-to-know-about-perianal-abscess-and-how-to-deal-with-it-in-an-emergency-case

https://sanh.org/patient-education/anorectal-abscess/

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب