درمان درد شقاق مقعدی

درمان درد شقاق مقعدی با پماد، دارو و روش های خانگی

شقاق در حقیقت نوعی زخم جزئی یا بزرگ است که در مقعد افراد ایجاد می‌شود و اغلب با درد و خونریزی همراه می‌باشد. شقاق در زیر خط دندانه ایجاد می‌شود، در این منطقه اعصاب درد زیادی وجود دارد، به همین دلیل بیماران مبتلا به شقاق درد غیرقابل تحملی را احساس می‌کنند. از این رو آن‌ها به دنبال روش‌های درمانی جهت کاهش درد ناشی از شقاق می‌باشند، به همین جهت ما در این مقاله انواع روش‌ها جهت درمان این عارضه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

درمان درد ناشی از شقاق مقعد

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های نشیمنگاهی شقاق مقعدی می‌باشد. این عارضه ممکن است در هر سنی و در میان خانم‌ها و آقایان بروز ‌کند. معمولا این بیماری با علائمی همچون درد، خارش، خونریزی، سوزش و… همراه است. می‌‌توان گفت جهت درمان درد ناشی از شقاق مقعد راه‌های درمانی گوناگونی وجود دارد. جراحی، لیزر شقاق مقعدی، درمان‌های خانگی، استفاده از دارو و… از متداول‌ترین روش‌های درمانی این عارضه می‌باشد‌ به همین دلیل در ادامه به شرح برخی از این روش‌های درمانی می‌پردازیم.

درمان درد شقاق مقعدی با پماد
درمان درد شقاق با دارو

فیشر یا شقاق مقعدی در واقع به شکاف و پارگی‌های اطراف مقعد گفته می‌شود، که با درد، خونریزی و… همراه است. معمولا اگر شقاق مقعد به مرحله حاد نرسیده باشد، می‌توان با استفاده از دارو به کاهش و تسکین درد شقاق کمک کرد. اکنون برخی از داروهای که جهت درمان درد شقاق موثر هستند را معرفی می‌کنیم:

بیشتر مطالعه کنید: درمان شقاق با بوتاکس چقدر موثر است؟

1. پماد لیدوکائین

نوعی پماد بی‌حس‌کننده موضعی‌ می‌باشد که معمولا پیش از اجابت مزاج روی بافت‌های آسیب‌دیده مالیده می‌شود تا بیمار کمترین درد را به هنگام اجابت مزاج تجربه کند. این پماد از خواص آنتی‌باکتریال نیز برخوردار است و موجب تسکین درد فیشر می‌گردد.

2. پماد تتراسایکلین

یکی دیگر از پمادهای موضعی که در رفع عفونت زخم شقاق، درد، سوزش و التهاب آن موثر است، پماد تتراسایکلین می‌باشد که مصرف آن باید با تجویز پزشک صورت گیرد، همچنین به طور روزانه و دو نوبت باید به استعمال این پماد پرداخت.

3. پماد دیلتیازم

این پماد به انسداد کانال‌های کلسیم می‌پردازد و عضلات اطراف مقعد را شل می‌کند، در نتیجه درد شقاق و اسپاسم عضلانی را کاهش می‌‌دهد. معمولا از این پماد به طور روزانه دو تا سه بار باید استفاده کرد.

4. پماد هیدروکورتیزون

این پماد تاثیر فراوانی بر کاهش درد، خارش و تحریکات منطقه شقاق دارد. پماد هیدروکورتیزون موجب بهبود درد و خارش منطقه شقاق می‌گردد.

5. پماد زینک اکساید

هنگامی که زخم مقعد سطحی است، می‌توان با استفاده از این دارو به درمان شقاق پرداخت.

6. پماد رکتول

افرادی که می‌خواهند درد شقاق خیلی سریع رفع گردد، می‌توانند از پماد رکتول استفاده کنند. معمولا بعد از اجابت مزاج باید مقداری از این پماد را با اپلیکاتور در داخل مقعد قرار داد.

7. پماد ام جی

یکی دیگر از پمادهای ضد درد و ضد التهاب، پماد ام جی می‌باشد‌. معمولا پزشک مطابق با نوع شقاق و شدت آن نحوه استفاده از این دارو را توضیح می‌دهد.

8. داروهای ضدالتهاب

داروهای ضدالتهاب همانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن در رفع درد شقاق و التهاب آن بسیار موثر است.

9. لاکتولوز

این دارو به درمان یبوست کمک می‌کند، استفاده از این دارو موجب شل‌شدگی مدفوع گردیده و مانع از هر گونه فشار بر روی شقاق مقعد خواهد شد.

10. تزریقات

در برخی از موارد پزشک به انجام تزریقات مختلفی در منطقه شقاق مقعدی می‌پردازد که درد این ناحیه را کاهش می‌دهد. این تزریقات شامل ستروئیدها، بوتولینوم توکسین و اسکلروزانت‌ها می‌باشند.

 

بیشتر بخوانید: آیا رابطه جنسی مقعدی باعث شقاق می شود؟

درمان درد شقاق با روش های خانگی

شقاق مقعد از بیماری‌های دردناک خواهد بود، افرادی که از این مسئله رنج می‌برند باید به طور روزانه از رژیم غذایی مناسبی جهت حرکت روده‌های خود استفاده کنند. از آنجایی که شقاق مقعد به هنگام زور زدن تحریک می‌شود، بنابراین بهتر است این افراد مدفوع خود را نرم نگه‌ دارند تا مانع از درد و تحریک شقاق گردند. استفاده از برخی از روش‌ها در خانه به کاهش درد شقاق مقعد کمک می‌کند. بنابراین انواع روش های خانگی جهت درمان درد شقاق را می‌توان این طور شرح داد:

1. درمان شقاق مقعدی با عسل

از آنجایی که عسل خاصیت ترمیم‌کننده و ضدالتهابی دارد، از این رو تاثیر فراوانی در درمان شقاق دارد. می‌‌توان مخلوطی از عسل و روغن زیتون را ایجاد کرد و روزانه بر روی شقاق مالید، خواص ضدعفونی‌کننده عسل می‌تواند به ترمیم شقاق بخصوص زخم شقاق‌ کوچک کمک کند.

2. درمان شقاق مقعد با روغن زیتون

روغن زیتون دارای تری گلیسیرید می‌باشد، به همین جهت نقش روان‌کننده را دارد. بنابراین برای جلوگیری از کاهش زخم شقاق می‌توان روزانه دو تا سه بار بر ناحیه شقاق روغن زیتون را مالید. همچنین مصرف خوراکی روغن زیتون نیز تأثیر فراوانی بر نرم کردن روده‌ها می‌گذارد تا گوارش آن‌ها بهبود یابد.

3. سرکه سیب جهت درمان شقاق مقعد

سرکه سیب با داشتن پکتین به حرکت روده‌ها کمک می‌کند و تاثیر زیادی در رفع یبوست دارد، به همین جهت نقش فراوانی در ترمیم زخم شقاق و کاهش درد این عارضه خواهد داشت. برای استفاده از این روش درمانی باید یک تا دو قاشق سرکه سیب را با آب مخلوط کرد و مصرف نمود.

4. روغن میخک

روغن میخک را می‌توان به طور خالص یا مخلوط با دیگر روغن‌ها همانند روغن نارگیل و… جهت کاهش درد، التیام زخم شقاق و… استفاده نمود، از آنجایی که این روغن از خواص ضدمیکروبی برخوردار است و تاثیر فراوانی بر کاهش فشار مقعد خواهد داشت.

5. خوردن فیبر

مصرف منظم مواد غذایی فیبردار باعث سهولت اجابت مزاج می‌گردد و بدون زور زدن عمل دفع مدفوع انجام می‌شود، بنابراین زخم شقاق دچار تحریک نمی‌گردد و احتمال آسیب به بافت غدد مقعد کاهش می‌یابد.

6. تخم کتان در درمان شقاق

دانه‌های کتان تاثیر فراوانی بر کم کردن حرکات روده می‌گذارند، چرا که این دانه‌ها خاصیت ملین دارند‌. فیبرهای و اسید امگا ۳ موجود در این دانه مانع از یبوست می‌گردد و این گونه به ترمیم زخم شقاق مقعدی کمک می‌نماید.

بیشتر بخوانید: آیا عمل شقاق با لیزر در نیم ساعت انجام می شود؟

بهترین شیوه درمان شقاق مقعدی

یکی از روش‌های درمانی پیشرفته که جهت درمان بسیاری از بیماری‌های نشیمنگاهی از جمله شقاق مقعدی به کار می‌رود، لیزردرمانی می‌باشد. لیزر از عوارض کمی برخوردار است و میزان تاثیر آن در رفع درد و التیام شقاق مقعدی نسبت به عمل جراحی بیشتر است‌. پزشک با استفاده از اشعه‌های لیزر اقدام به مسدود کردن شکاف‌ها می‌نماید و این گونه بافت‌های آسیب‌دیده مقعد را ترمیم می‌کند. بنابراین بیمار با کمترین درد و خونریزی شقاق مقعدی دردناک خود را درمان می‌نماید. لیزردرمانی شقاق تنها بیست دقیقه به طول می‌انجامد و بعد از آن هم بیمار نیاز به دوره نقاهت خاصی ندارد.

جمع بندی

شقاق مقعدی از جمله بیماری‌های می‌باشد که به دلایل مختلف همچون یبوست، بلند کردن اجسام سنگین، رابطه مقعدی و… بوجود می‌آید. شقاق مقعدی در واقع زخم شدیدی است که در ناحیه مقعد ایجاد گردیده و به هنگام دفع مدفوع سوزش و درد زیادی را برای بیمار ایجاد می‌کند. برای درمان درد ناشی از شقاق مقعد در این مقاله به بیان روش‌های مختلفی پرداختیم، امید است که بکارگیری این روش‌ها به رفع درد و ترمیم بافت‌های آسیب دیده مقعد شما کمک کند و بیمار سلامت خود را بازیابد.

 

بیشتر بخوانید:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anal-fissure/diagnosis-treatment/drc-20351430#:~:text=Topical%20anesthetic%20creams%20such%20as,help%20relax%20the%20anal%20sphincter.

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه دربارهٔ «درمان درد شقاق مقعدی با پماد، دارو و روش های خانگی»

  1. با سلام و عرض ادب خدمت همگی در مورد زخم های شقاق و هموروئید مشکل اصلی سفت شدن مدفوع است که باعث تخریب جداره روده می شود ، توجه کنید هر چقدر ملین و آب و شیر هم میل کنید که نمیشه همیشه خورد ،بلاخره ی تیکه از مدفوع در انتهای روده دوباره زخم را اذیت می‌کنه و…. بهترین راه ارسال آب از پایین است ، دقیقا مثل تزریق پماد با سرنگ، شما ی تبدیل مخروطی صاف پلاستیکی و نرم از داروخانه یا ابزار فروشی ها تهیه کنید و به سرشیلنگ دستشویی بزنید و اگه مدفوع سفت بود ، تبدیل را چرب کنید داخل هم چرب کنید نازل را داخل کنید و آب گرم به اندازه ی استکان از پایین با باز کردن آرام شیر وارد کنید بعد از چند دقیقه مدفوع سفت ابتدایی نرم میشه و خودش پایین میاد ، شک نکنید ،خواهشا لطف کنید به بقیه که مشکل دارند داخل گروه ها اطلاع رسانی کند، شما بهترین ملین ها را هم میل کنید ، وقتی داخل دستشویی با مدفوع خشک مواجه شدید …..!!!

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب