درمان شقاق با بوتاکس چقدر موثر است؟

درمان شقاق با بوتاکس چقدر موثر است؟

درمان شقاق با بوتاکس یک روش جدید است که بعضی مواقع قبل از انجام روش های تهاجمی تر توصیه می شود. این روش بطور موقت با فلج کردن عضلات ناحیه مقعد کمک می کند شقاق یا ترک خوردگی پوست سریع تر بهبود پیدا کند.
این بیماری در هر سنی ممکن است در آقایان و خانم ها رخ دهد و یبوست مزمن زمینه ساز ابتلا به شقاق یا فیشر مقعد است. شقاق مقعد معمولا با جراحی درمان می شود اما با تزریق بوتاکس نیز می توان روند بهبودی را تسریع کرد.

بوتاکس شقاق مقعد چیست؟

استفاده از بوتاکس برای درمان شقاق با یک روش موثر و جدید است. بوتاکس در واقع سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که برای کاهش تنش عضلانی در ناحیه مقعد استفاده می شود.
از آنجاییکه انقباض های پیاپی ناحیه مقعد دلیل اصلی بروز شقاق یا تشدید آن است بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی بطور موقت به پوست ناحیه فرصت بهبودی می دهد. ماندگاری اثر بوتاکس 3 تا 6 ماه است و شقاق های کوچک با این روش به راحتی درمان می شوند.

این مقاله را بخوانید: آیا عمل شقاق با لیزر در نیم ساعت انجام می شود؟

بوتاکس شقاق مقعد چگونه انجام می شود

برای درمان شقاق مقعد با بوتاکس معمولا 25 واحد سم بوتولینیوم A به محل تزریق می شود. این تزریق به صورت برگشت پذیر عضلات مقعد را فلج می کند تا فشار و اسپاسم برطرف شود. پوست دچار ترک در این شرایط با سرعت بیشتری بهبود یافته و ناراحتی های فرد از بین می رود. بسته به نیاز بیمار، می توان این تزریق را چندین بار انجام داد.

بوتاکس شقاق
مزایای بوتاکس شقاق مقعد

بوتاکس شقاق مقعد یک روش بسیار موثر و کم عارضه برای افرادی است که به دلایلی مختلف امکان جراحی یا لیرز شقاق را ندارند. این درمان به صورت سرپایی انجام شده و نیازی به بیهوشی ندارد. تزریق بوتاکس برخلاف روش های جراحی متداول بدون درد و خونریزی است. شما بدون گذراندن دوران نقاهت پس از تزریق بوتاکس که حدود نیم ساعت زمان می برد می توانید به زندگی عادی خود برگردید.

روش درمان شقاق مقعد با بوتاکس

روش درمان شقاق مقعد با بوتاکس به این شکل است که 30 تا 50 واحد بوتاکس طبق بررسی های پزشک به در هر طرف اسفنکتر داخلی مقعد تزریق می شود. توسط این تزریق عضله اسفنکتر مقعدی بطور موقت 2 الی 3 ماه فلج شده و شقاق یا فیشر درمان می شود.
اثرات تزریق بوتاکس بین 5 تا 7 روز آشکار شده و معمولا 2 تا 3 ماه باقی خواهد ماند. گزارشات نشان می دهد میزان بهبودی با این روش در حدود 60 تا 70 درصد است و درد بیمار را کاملا تسکین می دهد. برای راحتی بیمار معمولا بی حسی موضعی انجام شده و تا 24 ساعت برای او داروی مسکن تجویز می شود.

این مقاله را بخوانید: درمان شقاق مقعدی با لیزر

عوارض بوتاکس شقاق مقعد

بوتاکس شقاق مقعد کم عارضه ترین روش موجود برای درمان شقاق مقعدی است. با اینحال قرمزی و التهاب پوست، ناراحتی در ناحیه تزریق و احساس سنگینی از عوارض این درمان است که طی 24 ساعت برطرف خواهد شد. علاوه بر این سردرد و بدن درد به مدت 24 ساعت، افزایش دفع گاز و همچنین بی اختیاری در دفع مدفوع توسط بیماران گزارش شده است.

اقدامات لازم قبل از بوتاکس شقاق مقعد

  • قبل از مراجعه به کلینیک یا مطب دوش بگیرید تا ناحیه مقعد کاملا تمیز شود.
  • شش ساعت قبل از انجام بوتاکس مقعد از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید.
  • حتما یکی از اعضا خانواده یا دوست تان را همراه خود داشته باشید.

درمان شقاق با تزریق بوتاکس
هزینه درمان شقاق مقعد با بوتاکس

هزینه درمان شقاق مقعد با بوتاکس به عوامل متعددی مانند تعداد واحد بوتاکس مورد نیاز جهت تزریق، محل کلینیک درمانی و دفعات تزریق بوتاکس بستگی دارد. پیش از درمان، پزشک یا پرسنل کلینیک این موارد را برای شما توضیح خواهند داد.

این مقاله را بخوانید: آیا رابطه جنسی مقعدی باعث شقاق می شود؟

مراقبت های بعد از بوتاکس شقاق چگونه است

  • پس از تزریق بوتاکس به علائم بدن و روده خود توجه کرده و هر چیز غیرعادی را با پزشک در میان بگذارید.
  • 2 تا 3 ساعت بعد از تزریق انقباض و انبساط عضلات مقعد کاملا طبیعی است.
  • از لمس و دستکاری محل تزریق به شدت خودداری نمایید.
  • با استفاده از خوراکی های سرشار فیبر و ملین در رژیم غذایی از یبوست پیشگیری کنید.

نتایج درمان شقاق با بوتاکس

آمار به دست آمده نشان داده است درمان شقاق با بوتاکس حدود70 درصد موفقیت آمیز است. تقریبا یک هفته پس از تزریق بوتاکس بیماران متوجه کاهش درد خواهند شد. در حدود نیمی از بیماران درد و سوزش برای همیشه از بین خواهد رفت یا کاهش این مشکلات قابل توجه خواهد بود. نتایج درمانی تقریبا هفته چهارم پس از تزریق دیده می شود و ممکن است نیمی از بیماران به تزریق مجدد نیاز داشته باشند.

درمان شقاق با جراحی بهتر است یا بوتاکس

درمان شقاق با بوتاکس یک روش غیر تهاجمی است که با شل شدن عضلات اسفنکتر مقعدی به بهبود کمک می ‌کند. اغلب پزشکان به افراد توصیه می ‌کنند قبل از انجام روش های تهاجمی تر، تزریق بوتاکس انجام دهند.

این مقاله را بخوانید: علائم شقاق مقعدی چیست؟

چه کسانی کاندیدای بوتاکس شقاق مقعد هستند

افرادی که شرایط عمل جراحی ندارند اما از زخم شقاق رنج می برند، می توانند از این روش کم عارضه بهره مند شوند. علاوه بر این افرادی که هنگام دفع دچار اسپاسم و تنگی مقعد هستند بهترین کاندیدای بوتاکس شقاق مقعد می باشند.

بوتاکس شقاق مقعد توسط چه متخصصی صورت می گیرد

برای درمان شقاق مقعد می توانید به متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی مراجعه نمایید. پزشک پس از معاینه برحسب شرایط، بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

این مقاله را بخوانید: درمان سریع شقاق مقعدی در خانه

 

مقایسه بوتاکس شقاق مقعد با سایر روش های موجود

شقاق مقعد با دارو، جراحی و بوتاکس قابل درمان است. روش دارویی ابتدا تجویز می شود زیرا کم هزینه تر است اما در صورت عدم درمان باید از روش جراحی یا بوتاکس استفاده نمایید.
بوتاکس شقاق مقعد در مقایسه با روش جراحی فاقد درد و خونریزی بوده و دوره نقاهت ندارد. روش جراحی برخلاف بوتاکس یک درمان دائمی است اما دوره نقاهت طولانی و عوارض بلند مدتی دارد. شایان ذکر است که جراحی با لیزر نقاهت طولانی مدت ندارد عوارضی ندارد

 

بیشتر بخوانید:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2366122

https://www.med.umich.edu/1libr/MBCP/BotoxInjections_Anal.pdf

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب