درمان فیستول با لیزر

منظور از فیستول مجرا یا سوراخ حاوی عفونت است که بین هر بافت طبیعی در بدن ممکن است رخ دهد. یکی از نواحی که احتمال بروز فیستول در آن زیاد است ناحیه مقعد است. درمان های متفاوتی برای فیستول مقعدی وجود دارد یکی از درمان های که این روزا بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است درمان فیستول مقعدی با لیزر است. این شیوه درمانی به دلیل عوارض پایین و عملکرد عالی مورد استقبال بیماران قرار گرفته است. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد لیزر فیستول در اختیار شما قرار می دهیم.

درمان فیستول با لیزر

 

پاسخگویی همه روزه از ساعت 9 صبح تا 11 شب

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی مانند فیستول مقعدی به وسیله پیشرفته ترین تجهیزات و دستگاه های لیزر به صورت سرپایی در کمتر از نیم ساعت درمان می شود. پزشک مجموعه کلینیک التیام نشیمنگاه، متخصص جراح عمومی و کولورکتال و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می باشند. که با سابقه 20 ساله در امور تخصصی درمان بیماری فیستول مقعدی، بیش از هزاران عمل موفق ثبت نموده و آماده ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به مراجعه کنندگان گرامی می باشد.

moshavere

جهت دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید.

 

درمان فیستول با لیزر

در درمان فیستول با لیزر نیازی به بیهوشی نیست و با بی حسی ناحیه مقعد فیستول را لیزر می کنند. طی عمل لیزر فیستول ابتدا مجرای فیستول را با مواد مخصوص ضد عفونی و تمیز می کنند بعد لیزر را که از یک سری و یک فیبر نوری متشکل شده است از داخل بافت فیستول به آرامی عبور م دهند. لیزر به آرامی بافت مجرای فیستول را التیام می بخشد و از بروز عفونت در آینده پیشگیری می کند.

طی یک جلسه لیزر به صورت سرپایی حدود نیم ساعت می تواند انواع فیستول مقعدی را درمان کرد. درمان فیستول با لیزر با کمترین درد و خونریزی انجام می شود و احتمال عود فیستول در آینده نسبت به روش های سنتی بسیار پایین است.

لیزر از نور بدون خطر مادون قرمز برای التیام بافت و بسته شدن مجرای فیستول استفاده می کند. پس نگران لیزر نباشید چرا که این لیزر بی خطر بوده و در درمان فیستول با موفقیت عمل می کند.

بخوانید: آیا فیستول مقعدی سرطان زا است؟

مقایسه لیزر فیستول با روش های سنتی

روش درمانیتوضیحاتمزایامعایب
1. درمان فیستول با لیزراستفاده از انرژی لیزر برای بستن یا حذف فیستولدرد کم، بهبود سریع، نتایج عالی، سرپایی، عوارض پایین
2. درمان فیستول با چسب فیبرینشامل تزریق چسب برای بستن مجرای فیستولغیر تهاجمی، درد پاییننرخ موفقیت پایین
برای همه فیستول ها مناسب نیست
3. درمان جراحی فیستولمداخله تیغ جراحی مستقیم برای درمان فیستولموثر برای موارد پیچیدهعوارض بالا، دوره نقاهت طولانی، هزینه بالا
4. فیستولوتومیباز کردن جراحی فیستول برای تخلیه و بهبودبازگشت سریع، موثر در برخی مواردخطر نارسایی مثانه، احتمال بازگشت فیستول
5. تکنیک Setonقرار دادن نخ جراحی برای درمان فیستولکنترل عفونت، کاهش بازگشت فیستولمدت زمان درمان طولانی، ممکن است مناسب همه نوع فیستولی نباشد
6. پلاگین بیوپروستزاستفاده از پلاگین مهندسی شده برای بستن فیستولنتایج امیدوارکننده، کاهش بازگشتداده‌های محدود در مورد طولانی مدت، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

فیلم درمان فیستول با لیزر

در زیر دو فیلم نحوه لیزر فیستول مقعد را می توانید مشاهده فرمایید.

 

 

هزینه درمان فیستول با لیزر چقدر است؟

هزینه درمان قطعا یکی از مهترین عواملی است که باعث می شود چه نوع درمانی را انتخاب کنیم. حال در مورد هزینه درمان فیستول با لیزر اول از همه هزینه درمان فیستول به نوع فیستول، شدت فیستول، تعداد فیستول و ناحیه فیستول مانند مقعد بستگی دارد. هزینه دقیق برای لیزر فیستول نیاز به معاینه پزشک دارد به صورت کلی فیستول مقعدی در کلینیک های تهران در سال 1403 از 8 میلیون تومان لیزر و درمان می شود.

اما در کلینیک التیام نشیمنگاه هزینه لیزر فیستول به کمک لیزر CO2 در سال 1403 از 4 میلیون تومان است.

 

درمان فیستول با لیزر

مراقبت بعد از لیزر فیستول

 • مصرف داروهای مسکن و آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک
 • مصرف مایعات زیاد در روز
 • رعایت بهداشت ناحیه مقعد
 • نشستن در وان آب گرم به مدت یک ربع
 • از لمس و خارش ناحیه لیزر شده پرهیز کنید.
 • جهت پیشگیری از یبوست و تسهیل دفع مواد غذایی حاوی فیبر مصرف کنید.
 • به مدت یک هفته هنگام نشتن و خوابیدن از فشار به ناحیه لیزر شده اجتناب کنید
 • از انجام فعالیت های سنگین و ورزش به مدت دو هفته اجتناب کنید.

دیگر مقالات: درمان بواسیر با لیزر

مزایای درمان فیستول با لیزر

 • سرپایی بودن یعنی بدون نیاز به بستری
 • بدون نیاز به بیهوشی عمومی فقط با بی حسی موضعی
 • عدم نیاز به پانسمان و تعویض آن
 • کمترین مدت دوران نقاهت نسبت به سایر روش های درمان فیستول
 • درمانی قطعی که احتمال عود فیستول نزدیک صفر است
 • برخلاف روش های جراحی که جای زخم بزرگ در ناحیه مقعد باقی می ماند در این شیوه وجود جای زخم کم است
 • هزینه کمتری نسبت به جراحی دارد.
 • احتمال آسیب به عضله اسفنکتر مقعد (بی اختیاری مدفوع) بسیار پایین است.
 • پروسه لیزر فیستول حدود نیم ساعت طول می کشد.
 • به دلیل استفاده از لیزر احتمال انتقال ویروس های خطرناک پایین می آید.

 

عوارض درمان فیستول با لیزر

 • خونریزی
 • احتمال عفونت که با تجویز آنتی‌بیوتیک کنترل می شود.
 • بی اختیاری مدفوع در درمان فیستوب با لیزر نادر است (حدود 4 درصد) و دلیل آن هم به عدم تجربه و تخصص پزشک بر میگردد.
 • یبوست
 • احتباس ادراری
 • درد که بعد از چند روز رفع می شود و پزشک مسکن برای درمان درد تجویز می کند.

دیگر مقالات: درمان شقاق مقعدی با لیزر

دیگر سوالات در مورد درمان فیستول با لیزر

آیا درمان فیستول با لیزر تحت پوشش بیمه است؟

متاسفانه اکثر بیمه ها درمانی مانند بیمه تامین اجتماعی هزینه درمان فیستول با لیزر را تحت پوشش قرار نمی دهد. بعضی از بیمه ها مانند بیمه تکمیل بخشی از هزینه درمان را تحت پوشش قرار می دهند.

آیا لیزر فیستول باعث بی اختیاری مدفوع می شود؟

دلیل بی اختیاری مدفوع آسیب به عضلات اسفنکتر مقعد است که در لیزر شایع نیست چرا که دقت لیزر بر خلاف روش های سنتی و جراحی بسیار زیاد است و امکان این که به این عضلات آسیب برساند بسیار پایین است.

آیا درمان فیستول با لیزر در دوران بارداری بی خطر است؟

در بین تمامی روش های درمانی فیستول، درمان با لیزر کم عارضه ترین شیوه است. انجام درمان فیستول با لیزر در بارداری بی خطر است و چنان که لازم باشد در دوران بارداری فیستول شما درمان شود اکثر پزشکان درمان لیزر را پیشنهاد می کنند چرا که درمان فیستول در بارداری با جراحی می تواند خطرناک باشد.

چند جلسه لیزر برای درمان فیستول لازم است؟

درمان فیستول با لیزر تنها در یک جلسه به صورت سرپایی انجام می شود.

آیا بعد از درمان فیستول با لیزر نیاز به بستری شدن است؟

خیر، درمان فیستول با لیزر به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن ندارد.

آیا لیزر به صورت قطعی فیستول را درمان می کند؟

روش های خانگی و چسب فیبرین و حتی بعضی جراحی ها نمی توانند به صورت قطعی فیستول را درمان کنند و احتمال عود فیستول بعد از درمان وجود دارد. اما لیزر درمانی درصد موفقیت بیشتری نسبت به سایر روش ها دارد و اکثر مراجعه کنندگان برای درمان لیزری فیستول از نتایج راضی بوده اند.

دوره نقاهت بعد از درمان فیستول با لیزر چقدر است؟

درمان فیستول با لیزر به صورت سرپایی است و دوره نقاهت خاصی ندارد شما می تواند بعد از لیزر یک الی دو روز در خانه استراحت کنید و بعد از آن به انجام کار های روزمره برسید توجه داشته باشید بعد از درمان از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش به مدت 2 هفته اجتناب کنید.

از چه نوع لیزری برای درمان فیستول استفاده می شود؟

بسته به نوع فیستول و درجه آن از لیزر پرتوان و کم توان مادون قرمز برای درمان استفاده می شود.

بعد از درمان فیستول با لیزر وجود ترشحات و خونریزی طبیعی است؟

در اوایل درمان ممکن است چند قطره خونریزی و ترشحات در ناحیه فیستول لیزر شده داشته باشد اما نگران نباشید بعد از چند روز این عوارض رفع می شود.

آیا درمان فیستول با لیزر در طولانی مدت باعث گشادی مقعد می شود؟

گشادی مقعد و نشتی مدفوع بعد از درمان فیستول با لیزر بسیار نادر است این اتفاق در افرادی که عضلات ضعیف اسفنکتر مقعد داشته باشند رخ می دهد.

آیا پیش از لیزر فیستول نیاز به آزمایشی خاصی است؟

در بیشتر مواقع نیازی به آزمایش خاصی نیست اما در موارد خاصی ممکن است جهت مشخص کردن محل عبور کانال چرکی فیستول MRI پیشنهاد شود.

آیا با روش های خانگی می توانم فیستول مقعدی را درمان کنم؟

متاسفانه روش های خانگی ممکن است در پیشگیری فیستول موثر باشند اما امکان درمان آن را ندارد. فیستول باید هر چه سریعتر درمان شود چرا که ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی تری بشود.

 

منبع:

https://www.nhs.uk/conditions/anal-fistula/treatment/

https://www.cureus.com/articles/137499-a-comparison-of-laser-and-fistulotomy-techniques-in-the-treatment-of-fistula-in-ano#!/

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب