گشادی مقعد و درمان آن

دلایل اصلی گشادی مقعد با معرفی بهترین درمان آن

گشادی مقعد به باز شدن دهانه مقعد بیش از 2 سانتی متر اشاره دارد. آسیب به دریچه مقعد مهمترین دلیل گشادی مقعد است و عوارض مختلفی به دنبال دارد. گشادی مقعد به دلایل مختلفی رخ می دهد از بیماری های گوارشی گرفته تا کهولت سن در این امر دخیل هستند. راههای مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد اما بهترین راه این است که از آن پیشگیری کنید. زیرا آسیب به دریچه مقعد باعث نشت مدفوع، گاز و خروج ترشحات بدبویی می شود که برای همه افراد بسیار آزار دهنده است.

دلایل اصلی گشادی مقعد چیست؟

دلایل اصلی گشادی مقعد چیست؟

گشادی مقعد عارضه ای است که برخی افراد را به دلایل مختلف درگیر می کند. آشنایی با دلایل آن می تواند به شما جهت پیشگیری کمک کند. دلایل اصلی گشادی مقعد عبارتند از:

1. جراحی های مقعد

جراحی های سنتی که برای درمان بیماری های نشیمنگاهی انجام می شود اگر با دقت لازم همراه نباشد باعث آسیب به اسفنکتر داخلی و خارجی شده و موجب گشادی مقعد خواهد شد.

2. رابطه مقعدی

رابطه مقعدی با آسیب زدن به ساختار و دیواره مقعد یکی از دلایل اصلی گشادی مقعد است و عوارض مختلفی به دنبال دارد.

3. شقاق

شقاق یک پارگی کوچک در پوست حساس اپیتلیوم مقعدی است که با درد فراوان همراه است و گاهی باعث اتساع بیش از حد دهانه مقعد می شود.

4. کهولت سن

افزایش سن باعث ضعف ماهیچه های مختلف بدن از جمله اسفنکتر مقعدی شده و بدین ترتیب احتمال بروز گشادی مقعد را افزایش می دهد.

5. بواسیر

بواسیر باعث تورم و التهاب دهانه مقعد شده و با ایجاد احساس اجابت مزاج باعث باز ماندن دریچه مقعدی می شود. این وضعیت در صورت تداوم باعث گشادی مقعد خواهد شد.

6. یبوست

یبوست مزمن با فشار مداومی که در طول اجابت مزاج به ساختار مقعد وارد می کند یکی از دلایل اصلی گشادی مقعد است.

بخوانید: درمان قطعی یبوست با ملین های طبیعی و موثر

علائم گشادی مقعدی؟

اگر دچار گشادی مقعد شوید علائم متعددی تجربه خواهید کرد که کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار داد. این علائم عبارتند از:

  • بی اختیاری مدفوع و گاز
  • ترشحات بد بوی مقعدی
  • باز شدن بیش از حد دهانه مقعد
  • درد، خارش و سوزش مقعد

 

پیشگیری از گشادی مقعد؟

  • خودداری از رابطه مقعدی
  • درمان فوری یبوست، شقاق و هموروئید
  • پرهیز از نشستن طولانی مدت
  • انجام ورزش کگل
  • مصرف مواد غذایی سالم حاوی فیبر

بخوانید: جدیدترین درمان قطعی بواسیر با هزینه آن

بارداری و زایمان می تواند باعث گشادی مقعد شود؟

بارداری و زایمان با تحت فشار قرار دادن محوطه شکمی و عضلات کف لگن می تواند باعث گشادی مقعد شود. گشادی واژن به خصوص یکی از عوارض زایمان های پیاپی است.

ورزش کگل

درمان گشادی مقعدی؟

راههای متعددی برای درمان گشادی مقعد وجود دارند که افراد مختلف می توانند از آنها نتیجه بگیرند. درمان های پیشرفته در این رابطه موثرتر هستند و طی دوره کوتاهی می توانند گشادی مقعد را درمان کنند.

1. درمان خانگی

تغییر رژیم غذایی، جلوگیری از یبوست و تمرینات کگل را می توانید در موارد خفیف برای درمان گشادی مقعد در خانه مورد نظر قرار دهید.

 

2. درمان سنتی با گیاهان دارویی

داروهای گیاهی برای بسیاری از بیماری ها مفید هستند و می توان از آنها کمک گرفت. برای درمان گشادی مقعد نیز می توانید از آنها با مشورت کارشناس طب سنتی استفاده نمایید.

 

3. ورزش های مناسب برای گشادی مقعد؟

ورزش کگل که شامل باز و بسته کردن ارادی اسفنکتر مقعدی است می تواند به درمان این عارضه کمک کند. این ورزش ها در صورتی که به صورت مداوم انجام شوند بسیار مفید خواهند بود.

 

4. درمان های پیشرفته و جراحی؟

لیزر درمانی و روش بیوفیدبک درمان های پیشرفته و موثر گشادی مقعدی هستند. لیزر درمانی در مواقعی مفید است که علت گشادی مقعد بیماری های نشیمنگاهی باشد.

بیوفیدبک نیز با تقویت ماهیچه ها و عضلات اسفنکتر مقعدی با امواج الکتریکی کمک می کند طی چند جلسه وضعیت مقعد به حالت اولیه برگردد. بیوفیدبک یکی از روش هایی است که بهترین نتایج را به دنبال دارد.

درمان گشاید مقعد با لیزر

بخوانید: آموزش قدم به قدم درمان بواسیر در 4 مرحله

چه کرم و ژل های برای درمان گشادی مقعد مناسب است؟

کرم و ژل خاصی برای درمان گشادی مقعد وجود ندارد. اما داروهایی که برای درمان بیماری های نشیمنگاهی مورد استفاده قرار می دهید مانند پماد رکتول در درمان گشادی مقعد تا حدودی موثر هستند.

 

آیا رابطه جنسی مقعدی باعث گشادی مقعد می شود؟

یکی از دلایل اصلی گشادی مقعد رابطه جنسی مقعدی است زیرا باعث آسیب زدن به دریچه مقعدی و بافت های اسفنکتری می شود. برای پیشگیری از این آسیب ها که در نهایت منجر به بی اختیاری مدفوع و عوارض دیگری مانند شقاق مقعدی خواهد شد بهتر است از رابطه مقعدی خودداری نمایید.

 

در صورت رابطه مقعدی چه شیوه های از گشادی مقعد پیشگیری می کند؟

رابطه مقعدی به هر شیوه ای که انجام شود به دلیل اعمال فشار زیاد به بافت غیر ارتجاعی مقعد باعث آسیب به بافت های این ناحیه از بدن خواهد شد. در صورتی که اصرار به این رابطه دارید بهتر است از روان کننده ها (لوبریکانت) استفاده نمایید و از انجام مداوم آن خودداری نمایید.

بخوانید: معرفی بهترین شیوه درمان شقاق بدون بازگشت

آیا یبوست باعث گشادی مقعد می شود؟

یبوست یک بیماری رایج گوارشی است که همه افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند. این بیماری در صورت مزمن شدن عوارض مختلفی به دنبال دارد که یکی از آنها گشادی مقعد است. دفع مدفوع سفت و حجیم به دلیل یبوست می تواند به دریچه مقعدی آسیب زده و باعث گشادی آن شود.

 

دلیل اصلی گشادی مقعدی در زنان چیست؟

زایمان واژینال، یبوست و رابطه مقعدی دلایل اصلی گشادی مقعد در زنان هستند. این بیماری را باید فورا درمان کنید زیرا عوارض دراز مدت آن افراد را آزار خواهد داد.

بخوانید: اسپاسم و گرفتگی عضلات مقعد و نحوه درمان آن

برای تقویت عضلات مقعد چیکار کنیم؟

تمرینات کگل یکی از بهترین راهکارها برای تقویت عضلات مقعد هستند. با این ورزش ها می توان از گشادی مقعد به دلیل افزایش سن جلوگیری کرد و حتی به درمان آن نیز کمک کرد.

 

آیا درمان نکردن گشادی مقعدی باعث بی اختیاری مدفوع و گاز می شود؟

گشادی مقعدی یکی از دلایل اصلی بی اختیاری مدفوع و گاز است. درمان نکردن این بیماری باعث ناراحتی مداوم فرد خواهد شد زیرا خود به خود بهبود نخواهد یافت. بنابراین توصیه می شود به محض احساس چنین وضعیتی برای درمان آن اقدام نمایید.

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب