ترشحات مقعدی و درمان آن

دلیل اصلی ترشحات بدبو مقعدی و درمان قطعی آن

ترشحات مقعدی به ترشح مایعات، معمولاً چرک، مخاط یا خون از مقعد اشاره دارد که در مدفوع یا لباس زیر ظاهر می شود. علل احتمالی زیادی برای ترشح از رکتوم وجود دارد که شامل بیماری های گوارشی، عفونت های مقاربتی و بیماری های مرتبط با روده هستند. درمان ترشحات مقعدی به علت زمینه ای آن بستگی دارد. اگر فردی متوجه ترشحات شد بهتر است برای تشخیص به پزشک مراجعه نماید. پزشک آزمایش هایی را برای تعیین علت و برنامه درمانی مناسب تجویز برای او تجویز خواهد کرد.

دلیل ترشحات بدبو مقعدی

دلیل ترشحات بدبو مقعدی چیست؟

ترشحات مقعدی بدبو دلایل مختلفی دارد و بسیار ناراحت کننده است. این عارضه می تواند ناشی از بیماری های زیر باشد:

عفونت های مقاربتی (STIs)

عفونت های مقاربتی معمولاً به دلیل داشتن رابطه جنسی مقعدی رخ می ‌دهند و در کنار ترشحات مقعدی باعث خارش مقعد، تاول در اطراف مقعد و درد هنگام اجابت مزاج خواهد شد.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

سندرم روده تحریک پذیر می تواند منجر به ترشحات مقعدی به شکل مخاط شود. سایر علائم IBS شامل درد شکم، نفخ، گرفتگی عضلات، یبوست و اسهال است.

بیماری التهابی روده

بیماری های التهابی روده که شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است، می تواند باعث ترشحات مقعدی به شکل مخاط شود که ممکن است خونی باشد.

افتادگی رکتوم

پرولاپس رکتوم زمانی اتفاق می‌ افتد که رکتوم از مقعد بیرون بزند که معمولا به دلیل ضعیف شدن ماهیچه های اطراف راست روده است. این بیماری منجر به نشت مدفوع از مقعد خواهد شد که با بوی بد همراه است.

فیستول مقعدی

فیستول یک تونل یا مجرای غیر معمول بین مقعد و راست روده است که می تواند منجر به نشت خون و چرک از مقعد خصوصا در حین اجابت مزاج شود.

پروکتیت

پروکتیت به التهاب پوشش راست روده اشاره دارد و می تواند باعث نشت مخاط، چرک یا خون از مقعد شود. پروکتیت می تواند ناشی از بیماری التهابی روده، بیماری های مقاربتی و بیماری های دستگاه گوارش باشد.

علاوه بر موارد فوق آبسه مقعد، شقاق و بواسیر نیز بیماری های نشیمنگاهی شایعی هستند که می توانند منجر به ترشحات مقعدی می شوند.

بخوانید: دلایل اصلی گشادی مقعد با معرفی بهترین درمان آن

ترشحات مقعدی در کنار چه عوامل دیگری بروز پیدا می کند؟

ترشحات مقعدی معمولا در نتیجه بیماری های دیگری رخ می دهد که روده ها را به اشکال مختلف تحت تاثیر قرار می دهند. در این بین گشادی مقعد و آسیب به اسفنکتر مقعد به دلیل جراحی های سنتی نیز می تواند پیش زمینه این بیماری باشد.

ترشحات مقعدی

درمان انواع ترشحات مقعدی؟

انواع ترشحات مقعدی را می توان با کمک درمان خانگی، طب سنتی و داروهای موجود درمان کرد.

درمان خانگی

تغییر سبک زندگی، پاکسازی صحیح مقعد، تغییر جنس لباس ها به نخی جهت عبور هوا و همچنین پرهیز از مواد غذایی پر ادویه به درمان این بیماری کمک خواهد کرد.

 

درمان گیاهی

گیاهان دارویی تاریخچه طولانی در درمان بیماری ها دارند. برای درمان ترشحات مقعدی می توانید با کارشناس طب سنتی مشورت نمایید.

 

درمان دارویی

درمان دارویی ترشحات مقعدی بیشتر به منظور درمان علت اولیه این عارضه صورت می گیرد و با ریشه کن کردن علت اصلی به درمان ترشحات مقعدی نیز کمک خواهد کرد. داروها بر اساس نوع بیماری اولیه متفاوت است و ممکن است خوراکی یا موضعی باشد.

بخوانید: درمان قطعی یبوست با ملین های طبیعی و موثر

آیا این ترشحات مقعدی خود به خود درمان می شود؟

گاهی اوقات با درمان خود به خودی علت اولیه مانند شقاق یا بواسیر ترشحات مقعدی نیز برطرف می شود. در این صورت نیاز به درمان های بیشتر نخواهد بود.

 

ترشحات مقعدی در بانوان؟

ترشحات مقعدی در بانوان می تواند به دلیل ابتلا به بیماری های نشیمنگاهی، گشادی مقعد یا عفونت مقاربتی رخ دهد. برای درمان این عارضه باید ابتدا علت اولیه را شناسایی و درمان نمایید.

 

آیا این ترشحات ناشی از عفونت مقعد است؟

ترشحات مقعدی یکی از عوارض شایع عفونت مقعد است. در این شرایط شما ترشحات زرد رنگ و بدبویی را مشاهده خواهید کرد و فورا باید برای درمان آن اقدام نمایید تا از گسترش عفونت جلوگیری شود.

بخوانید: دلایل اصلی خارش مقعد و سریعترین روش درمان آن

عفونت کیست مویی

ترشحات بدبو در بالای مقعد ناحیه دنبالچه ؟

ترشحات بدبو در بالای مقعد و ناحیه دنبالچه معمولا به دلیل عفونت کیست مویی رخ می دهد که در این نواحی بسیار شایع است. کیست مویی را در مراحل اولیه می توان با درمان های خانگی و دارو درمان کرد اما در مراحل پیشرفته با ترشحات بد بو بیمار را آزار خواهد و نیاز به جراحی دارد.

 

آیا ترشحات بد بو مقعدی ناشی از بواسیر است؟

ترشحات ناشی از بواسیر به خودی خود بد بو نیستند و شامل دفع مخاط و خونریزی مقعدی است. اما در صورتیکه بواسیر عفونی شود شما ترشحات بد بوی مقعدی را همراه با درد تجربه خواهید کرد.

شقاق و بواسیر

شقاق مقعدی باعث ترشحات مقعدی می شود؟

یکی از عوارض ابتلا به شقاق ترشحات مقعدی همراه با خونریزی است که بعد از اجابت مزاج مشاهده می شود. با درمان این عارضه ترشحات مقعدی نیز برطرف خواهد شد.

بخوانید: مدفوع خونی دلایل و درمان آن

آبسه مقعدی باعث ترشح بدبو می شود؟

آبسه مقعدی زمانی رخ می دهد که غده ای در مقعد شما مسدود شود. این عارضه منجر به عفونت شده و باعث نشت خون و چرک با بوی بد و آزاردهنده خواهد شد.

 

آیا ترشحات بدبو می تواند ناشی از عفونت روده بزرگ باشد؟

عفونت روده بزرگ به دلایل مختلفی رخ می دهد و در این شرایط وجود ترشحات مقعدی بد بو دور از انتظار نیست. عفونت های باکتریایی و انگلی مختلفی سلامت روده ها را تهدید کرده و می توانند منجر به ترشحات بد بو از مقعد شوند.

 

چه نوع غذاهایی می تواند باعث ترشح بد بو مقعد شود؟

رژیم غذایی در حفظ سلامت دستگاه گوارش نقش برجسته ای دارد و بر بوی ترشحات مقعدی نیز تاثیرگذار است. غذاهای تند و نوشیدنی های کافئین دار خوراکی هایی هستند که ممکن است در این عارضه دخیل باشند. با استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه و بطور کلی غذاهای سالم می توان در درمان آن تا حدودی موثر بود.

بخوانید: آیا رابطه جنسی مقعدی می تواند باعث فیستول شود؟

خطرات درمان نکردن این ترشحات مقعدی؟

ترشحات مقعدی خصوصا اگر بد بو باشند بسیار آزاردهنده هستند و نمی توان نسبت به درمان آنها بی تفاوت بود. این عارضه ناشی از بیماری یا عفونت هایی است که اگر درمان نشود عوارض سلامتی دیگری به دنبال خواهد داشت.

 

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

برای درمان ترشحات مقعد در صورت ادامه دار بودن باید به متخصص دستگاه گوارش مراجعه نمایید. پزشک از شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما می پرسد و ممکن است یک معاینه فیزیکی از مقعد و راست روده شما انجام دهد. در صورت نیاز، ممکن است شما را برای بررسی های بیشتر، مانند آزمایش ‌های تصویربرداری و آزمایش خون معرفی کنند. این موارد کمک می کند تا علت اصلی ترشح مقعدی شما را شناسایی کرده و سرطان مقعد را رد کند.

 

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/rectal-discharge#faq

https://www.spirehealthcare.com/health-hub/specialties/general-health/what-causes-anal-rectal-discharge

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب