بواسیر خونی و نحوه درمان آن

دلیل بواسیر خونی و نحوه درمان آن با عکس

بواسیر خونی نوعی بواسیر شدید است که به دلیل پاره شدن وریدهای هموروئیدی رخ می دهد. بواسیر وریدهای داخل یا اطراف مقعد هستند که به دلایل مختلف دچار التهاب، تورم و خونریزی می شوند. اگر این وریدها به دلیل فشار بیش از حد داخل مقعد پاره شوند، بواسیر خونی رخ می دهد که برای درمان آن و جلوگیری خونریزی باید فورا اقدام نمایید. خون روشن روی دستمال توالت بعد از اجابت مزاج واضح ترین نشانه ابتلا به بواسیر خونی است که نیاز به درمان پزشکی دارد.

 

دلیل بواسیر خونی چیست؟

دلایل مختلفی منجر به بروز بواسیر خونی می شود که مهمترین آن یبوست مزمن و فشار زیاد به مقعد حین اجابت مزاج است. این عامل با ایجاد فشار در مقعد هنگام زور زدن برای دفع مدفوع می تواند به وریدهای سیاهرگی آسیب برساند و باعث خونریزی آنها شود. بنابراین مصرف آب فراوان و میوه ها و سبزیجات برای پیشگیری از یبوست بسیار مهم است. علاوه بر این موارد زیر نیز می توانند در بروز این عارضه دخیل باشند:

 • نشستن طولانی مدت در توالت
 • یبوست و اسهال مداوم
 • عدم تحرک و سبک زندگی غیرفعال
 • بارداری و زایمان های مکرر
 • استفاده از دستمال توالت زبر
 • انجام کارهای سنگین و طاقت فرسا
 • اضافه وزن زیاد
 • ابتلا به بیماری مقعدی
 • مصرف مواد مخدر
 • عدم مصرف فیبر کافی
 • مصرف غذاهای فست فودی

دیگر مقالات: تفاوت شقاق و بواسیر چیست؟ مقایسه با عکس

درمان بواسیر خونی

درمان بواسیر خونی

بواسیر خونی به 3 دسته داخلی، خارجی و ترمبوزه تقسیم می شود که هر یک نیاز به مداخلات درمانی خاصی جهت بهبودی دارد. خصوصا اگر خونریزی بیشتر از یک هفته طول بکشد و شدت آن زیاد باشد نیاز به جراحی خواهید داشت. در ادامه روش های درمان بواسیر خونی شرح داده شده است.

 

دارو، پماد، شیاف

درمان دارویی بواسیر خونی معمولا خط اول درمان است. با این حال در بواسیر خونی درمان دارویی خیلی موثر نخواهد بود و شما حتما نیاز به مداخلات پزشکی بیشتر خواهید داشت. داروهای مورد استفاده برای این عارضه عبارتند از:

 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای کاهش درد و التهاب
 • داروهای مسکن موضعی مانند کرم‌ یا ژل‌ حاوی لیدوکائین و هیدروکورتیزون
 • استفاده از ملریونید‌ها برای کاهش و کنترل خونریزی
 • استفاده از دارو و ملین های فیبری برای درمان یبوست

دیگر مقالات: روش های قطعی کاهش درد بواسیر معرفی پماد،قرص،شیاف

روش های خانگی و گیاهان سنتی

روش های خانگی درمان بواسیر خونی در موارد خفیف تاثیرگذار بوده و به بهبود سریع تر این عارضه کمک خواهد کرد. در این رابطه می توان به تغییر سبک زندگی اشاره کرد. مصرف آب و نوشیدنی های سالم در طول روز، سبک زندگی فعال و مصرف سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی از بروز انواع بواسیر جلوگیری کرده و به بهبود آنها نیز کمک خواهد کرد. سایر روش های خانگی درمان بواسیر خونی عبارتند از:

 • حمام سیتز 3 بار در روز
 • تمیز نگه داشتن ناحیه مقعد
 • کمپرس سرد
 • کاهش وزن
 • استفاده از ژل آلوئه ورا
 • استفاده از مرهم گیاهی رینای سبز
 • استفاده موضعی از شیره سفید انتهای دم انجیر تازه
 • پوشیدن لباس های راحت و گشاد
 • عدم انجام کارها و تمرینات سخت
 • مصرف روزانه سیر یا لیموی تازه
 • استعمال موضعی روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، نارگیل و..

دیگر مقالات: عمل بواسیر با لیزر یا جراحی؟ مقایسه عوارض و قیمت

جراحی

بواسیر خونی همانطور که گفته شد نوع تشدید شده بواسیر است که معمولا به درمان ها دارویی و خانگی جواب نمی دهد. بنابراین تنها روش درمان جراحی سنتی و لیزر بواسیر است. از بین این روش ها لیزر درمانی درد و عوارض کمتری دارد و بیمار پس از یک دوره نقاهت کوتاه می تواند زندگی عادی خود را سر بگیرد.

درمان بواسیر خونی با لیزر نیاز به تعویض پانسمان ندارد و فقط یک پد کوچک در محل قرار داده می شود. از طرف دیگر دارو درمانی زیادی نیز مانند روش جراحی سنتی نیاز نخواهد داشت. احتمال عود بیماری هنگام درمان با لیزر تقریبا صفر است که یکی از مزایای مهم آن نسبت به روش جراحی سنتی است.

عکس بواسیر خونی

آیا بواسیر خونی خطرناک است؟

همانطور که گفتیم بواسیر خونی نوع شدیدی از بواسیر است که نیاز به درمان فوری دارد. بطور کلی بواسیر خونی بیماری خطرناکی نیست اما در صورتیکه بیش از 7 تا 10 روز ادامه داشته باشد باید برای درمان به پزشک مراجعه نمایید. بواسیر خونی در دراز مدت با از دست دادن خون باعث عوارض مختلفی از جمله کم خونی می شود که برای سلامتی خطرناک است.

دیگر مقالات:فرق زگیل مقعدی، بواسیر، آبسه و جوش مقعدی چیست؟

آیا بواسیر خونی نشان دهنده سرطان است؟

خیر بواسیر خونی به دلیل ترکیدن وریدهای هموروئیدی در اثر فشار بیش از حد به مقعد رخ می دهد و با روش های پزشکی قابل درمان است.

 

خون روی مدفوع دلیل چه بیماری های است؟

تصور نکنید که خونریزی مقعدی ناشی از هموروئید است. خون روی مدفوع علاوه بر اینکه می تواند نشانه بواسیر باشد دلایل مختلفی دارد و بیشتر ناشی از بیماری های گوارشی است. در این بین زخم روده، بیماری های التهابی روده، سندرم روده تحریک پذیر، سرطان روده بزرگ و بسیاری از بیماری های دیگر باعث خونریزی مقعدی حین دفع می شوند. اگر بطور مکرر هنگام اجابت مزاج روی مدفوع یا دستمال توالت خون مشاهده می کنید فورا به پزشک مراجعه نمایید. معاینه فیزیکی، معاینه رکتوم، سیگموئیدوسکوپی و در برخی موارد کولونوسکوپی برای شناسایی علت خونریزی و کمک به رد سایر شرایط مانند سرطان کولون یا رکتوم ضروری است.

دیگر مقالات: پرولاپس هموروئید چیست؟ و تفاوت آن با پرولاپس رکتوم

آیا خونریزی بواسیر باعث درمان آن می شود؟

خونریزی بواسیر نه تنها با درمان شدن خود به خود آن ارتباطی ندارد بلکه نشان از تشدید شدن بیماری دارد. بنابراین اگر بیش از یک هفته خونریزی بواسیر در حد یک یا دو قطره ادامه داشت و یا میزان خونریزی بالاتر بود فورا برای درمان به پزشک مراجعه نمایید.

 

آیا بواسیر خونی باعث کم خونی می شود؟

بله خونریزی مداوم بواسیر اگر شدید و مزمن باشد می تواند در دراز مدت باعث ابتلا به کم خونی شود. کم خونی نیاز به درمان های پزشکی دارد زیرا با ایجاد بی حالی و سرگیجه در فعالیت های روزانه فرد اختلال ایجاد می کند.

دیگر مقالات: دستوالعمل درمان بواسیر با روغن زیتون در خانه به همراه نحوه مصرف

بواسیر داخلی یا خارجی باعث خونریزی می شود؟

بواسیر داخلی و خارجی هر دو می توانند دچار خونریزی شوند. خونریزی بواسیر داخلی معمولا بدون درد است اما خونریزی بواسیر خارجی و ترمبوزه  با درد و علائم همراه بوده و فورا باید نسبت به درمان آن اقدام کنید.

 

منبع:

https://www.verywellhealth.com/bleeding-hemorrhoids-5217997

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326040#home-remedies

https://hemorrhoidcentersamerica.com/anal-rectal-problems/rectal-bleeding

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب