دلیل بی اختیاری مدفوع پس از عمل فیستول چیست

دلیل بی اختیاری مدفوع پس از عمل فیستول چیست و چقدر شایع است؟

جراحی فیستول مقعدی یک روش درمانی مفید برای افرادی است که با این وضعیت ناراحت کننده دست و پنجه نرم می کنند. جراحی فیستول به روش های مختلفی بر اساس نوع و پیچیدگی فیستول صورت می گیرد و اغلب موفقیت آمیز است.

با اینحال هر جراحی ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد. بی اختیاری مدفوع پس از عمل فیستول یکی از عوارض ناگوار است. این عارضه معمولا به دلیل آسیب دیدن اسفنکتر مقعدی در حین جراحی رخ می دهد و شیوع آن در بین بیماران حدود 18 درصد است.

 

فیستول مقعدی چیست و چرا بوجود می آید

فیستول مقعدی یک کانال یا تونل کوچک و غیر طبیعی است که بین پوشش داخلی کانال مقعد و پوست نزدیک مقعد تشکیل می‌ شود. این وضعیت اغلب از عفونت در غده مقعدی سرچشمه می گیرد، جایی که غده مسدود می شود و منجر به رشد باکتری ها و تشکیل آبسه می شود. هنگامی که این آبسه یا حفره پر از چرک راه خود را به سطح پوست باز می کند، ممکن است فیستول ایجاد شود.

در حالی که عفونت در غدد مقعدی علت اصلی است، برخی شرایط و عوامل دیگر که می توانند منجر به ایجاد فیستول مقعدی شوند، عبارتند از:

  1. آبسه مقعد: آبسه های مقعدی اغلب اوقات پیش زمینه فیستول هستند.
  2. بیماری‌ های التهابی: بیماری‌ هایی مانند بیماری کرون که باعث التهاب مجرای روده می ‌شوند، ممکن است منجر به فیستول شوند.
  3. عفونت های مقاربتی: برخی از بیماری های مقاربتی، از جمله سیفلیس و کلامیدیا، ممکن است باعث ایجاد فیستول شوند.
  4. تروما: آسیب یا جراحی در ناحیه مقعد ممکن است منجر به تشکیل فیستول شود.
  5. سرطان: بدخیمی ها گاهی اوقات می توانند به صورت فیستول ظاهر شوند یا باعث ایجاد فیستول شوند.

مقالات دیگر کلینیک التیام نشیمنگاه: خطرات عدم درمان فیستول مقعدی چیست؟ عوارض درمان نکردن فیستول

دلیل بی اختیاری مدفوع پس از عمل فیستول چیست

روش های درمان فیستول مقعدی

درمان فیستول مقعدی بر به حداکثر رساندن تسکین علائم و در عین حال به حداقل رساندن خطر بی اختیاری مدفوع تمرکز دارد. بسته به پیشرفت بیماری، تکنیک های جراحی زیادی وجود دارد. دو نوع اصلی جراحی فیستول مقعدی عبارتند از:

  1. فیستولوتومی یا فیستولکتومی برای فیستول کم عمق مناسب است که به سختی از اسفنکتر مقعد عبور می کند. بنابراین بی اختیاری مدفوع را به حداقل می رساند.
  2. جراحی LIFT (بسته شدن مجرای فیستول بین اسفنکتری) یک تکنیک جدید است که در صورت نیاز برای عمق بخشیدن به اسفنکتر استفاده می شود. از آنجایی که هیچ برشی در عضله وجود ندارد، مشکلات بی اختیاری مدفوع معمولاً حداقل هستند.
  3. جراحی لیزری که به وسیله لیزر پرتوان CO2 انجام می شود و در صورت انجام توسط متخصص احتمال عود و بی اختیاری مدفوع به صفر می رسد. در حال حاظر بهترین شیوه درمانی فیستول مقعدی لیزر است.

مقالات دیگر کلینیک التیام نشیمنگاه:چگونه از فیستول مقعدی پیشگیری کنیم؟

عوارض و خطرات پس از عمل فیستول مقعدی

روش های جراحی مختلفی برای درمان فیستول مقعدی وجود دارد. هدف از جراحی ،بستن کانال فیستول یا برداشتن آن است. برخی از عوارض و خطرات پس از عمل فیستول مقعدی عبارتند از:

بی اختیاری مدفوع و گاز

جراحی فیستول مقعدی می تواند به طور بالقوه به عضلات اسفنکتر مقعد آسیب برساند. این امر منجر به بی اختیاری مدفوع و گاز می شود.

عفونت

در عمل فیستول باز، خطر عفونت قطعا وجود دارد. تمیز و خشک کردن زخم ها و مراقبت های ضروری جهت بهبودی بسیار مهم است.

عود فیستول

اگر تحت عمل جراحی سنتی فیستول قرار می گیرید، احتمال عود آن زیاد است. اگر دهانه به درستی بسته نشود یا عفونتی رخ دهد که درمان نشده باقی بماند، می تواند منجر به عود فیستول شود.

انسداد روده

بعد از جراحی فیستول ممکن است در عضلات اسفنکتر چسبندگی وجود داشته باشد. در نتیجه می تواند باعث انسداد روده شود که ممکن است به جراحی دیگری نیاز داشته باشد.

بستری طولانی مدت، زمان نقاهت طولانی، خونریزی بعد از جراحی و جای زخم روی پوست از دیگر عوارض جراحی سنتی فیستول است.

 

علت بی اختیاری مدفوع پس از عمل فیستول چیست؟

در نتیجه جراحی فیستول ممکن است عضلات اسفنکتر مقعد آسیب ببینند. یک عضله غیرارادی بخشی از اسفنکتر مقعد است که مسئول جلوگیری از خروج گاز و مایع از رکتوم است. عضلات اسفنکتر اطراف مقعد سفت می شوند تا حرکات روده را کنترل کنند. اگر این عضلات در طول فیستولوتومی دچار اختلال شود، توانایی فرد برای کنترل عبور گاز و مدفوع از دست خواهد رفت.

مقالات دیگر کلینیک التیام نشیمنگاه: دوران نقاهت بعد از عمل فیستول، مقایسه لیزر با جراحی

آیا می توان از بروز فیستول پیشگیری کرد؟

شما با سبک زندگی سالم، تحرک کافی و تغذیه مناسب می توانید از فیستول جلوگیری کنید. برای این منظور استفاده از فیبرهای غذایی، نوشیدن آب کافی برای هیدراته نگه داشتن بدن، درمان اسهال و یا یبوست، خشک و تمیز نگه داشتن مقعد پس از هر بار اجابت مزاج و خودداری از روابط جنسی پر خطر و رابطه مقعدی توصیه می شود.

 

احتمال بروز بی اختیاری مدفوع پس از جراحی سنتی فیستول

جراحی سنتی فیستول عوارض زیادی دارد خصوصا اگر فیستول از نوع پیچیده باشد یا اینکه کانال فیستول به اسفنگتر مقعدی رسیده باشد. در بین عوارض جراحی سنتی فیستول، بی اختیاری مدفوع از سایر عوارض شایع‌ تر است. علاوه بر  این احتمال عود فیستول نیز بسیار بالا است. بنابراین بهتر از روش های ایمن تر مانند لیزر برای درمان فیستول مقعدی استفاده کنید.

 

آیا درمان فیستول با لیزر نیز باعث بی اختیاری مدفوع می شود؟

جراحی فیستول توسط لیزر یک روش پزشکی مدرن با کمترین عوارض است. از نظر بی اختیاری مدفوع پس از لیزرتراپی فیستول باید بدانید که احتمال این عارضه تقریبا صفر است زیرا آسیبی به اسفنکتر مقعد وارد نخواهد کرد.

جراحی فیستول مقعدی با لیزر از یک پرتو متمرکز نور (لیزر) برای هدف قرار دادن و بستن دقیق مجرای فیستول استفاده می کند و به بافت های سالم هیچ آسیبی نمی رساند. از طرفی درد و خونریزی نیز نسبت به روش جراحی بسیار کمتر خواهد بود. در لیزر احتمال عود فیستول نیز کمتر از روش جراحی است.

 

راه های پیشگیری بروز بی اختیاری مدفوع پس از عمل فیستول

پس از عمل فیستول بهتر است رژیم غذایی حاوی فیبر مصرف کرده و اجابت مزاج را به تاخیر نیندازید. در صورت بروز یبوست که منجر به زور زدن برای دفع مدفوع خواهد شد از میلن ها استفاده نمایید.

علاوه بر این تعویض به موقع پانسمان و تمیز نگه داشتن موضع نیز می تواند در پیشگیری از این عارضه به شما کمک کند. گاهی پزشک برای شما فیزیوتراپی پس از عمل فیستول تجویز خواهد کرد تا عضلات مقعد تقویت شوند و از بی اختیاری مدفوع جلوگیری کند.

 

منبع:

harshhospital.in/how-much-does-it-cost-to-get-anal-fistula-surgery-in-surat

www.pristyncare.com/blog/side-effects-of-fistula-operation-pc0113

www.bumrungrad.com/en/conditions/anal-fistula

 

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب