هموروئید در کودکان

دلیل هموروئید در کودکان چیست؟ پیشگیری و درمان سریع

بواسیر یا هموروئید سیاهرگ های متورم مقعد و پایین رکتوم و شبیه رگ های واریسی هستند. هموروئید در کودکان ممکن است در هر سنی رخ دهد، اگرچه در کودکان کمتر از بزرگسالان شیوع دارد. در جمعیت کودکان، یبوست یکی از شایع ترین علل بواسیر است که تهدید کننده زندگی نیست اما می تواند بسیار دردناک و آزاردهنده باشد. زور زدن به دلیل یبوست یا اسهال می تواند یکی از علل شایع هموروئید در بسیاری از کودکان باشد. اصلاح رژیم غذایی و تغییرات سبک زندگی بهترین راه درمان یبوست در کودکان است زیرا جراحی و سایر روش های درمانی خیلی برای کودکان مناسب نیست. با اینحال بر اساس درجه و شدت هموروئید پزشک می تواند بهترین درمان را برای کودک شما در نظر بگیرد.

 

دلایل اصلی هموروئید در کودکان چیست؟

افزایش فشار در ناحیه رکتوم و لگن می تواند باعث تورم و کشیدگی وریدهای بواسیری شود که از دلایل اصلی ابتلا به هموروئید است. بر این اساس کودکانی که وزنه برداری کار می کنند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به هموروئید باشند. بطورکلی شرایط زیر خطر ابتلا به هموروئید را در کودکان افزایش می دهد:

 • زور زدن در هنگام اجابت مزاج به دلیل یبوست، اسهال یا سایر مشکلات گوارشی
 • نشستن طولانی مدت روی سطوح سخت مانند چهارپایه های چوبی
 • یبوست مداوم
 • نشستن طولانی مدت در توالت
 • استفاده از دستمال توالت زبر
 • رژیم غذایی کم فیبر
 • نارسایی مزمن کبد
 • چاقی و اضافه وزن

بخوانید: کدام درمان خانگی بواسیر مؤثر و کدام یک دروغ است؟

هموروئید

درمان مناسب برای هموروئید در کودکان؟

اگر مشکوک هستید که فرزندتان به هموروئید مبتلا شده است، برای تشخیص مناسب با پزشک اطفال مشورت کنید. به یاد داشته باشید که هرگز بدون مشورت با پزشک به کودک دارو ندهید زیرا ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی به همراه داشته باشد. درمان معمولاً شامل موارد زیر است:

 • کرم ها یا پمادهای تجویزی برای کاهش درد و تورم
 • حمام های سیتز گرم برای کمک به تسکین درد ناحیه
 • مصرف غذاهای پر فیبر و مایعات فراوان برای افزایش حرکات روده

پیشگیری از هموروئید در کودکان

پیشگیری از هموروئید در کودکان؟

پیشگیری از وقوع یا عود هموروئید در کودکان تا حد زیادی بر رژیم غذایی و عادات توالت رفتن او تمرکز دارد. پیشگیری قطعا بهتر از درمان است و برای هموروئید کافی است سبک زندگی کودک را تغییر دهید تا از بروز یبوست و در نهایت هموروئید جلوگیری شود. پیشگیری ها عبارتند از:

رژیم غذایی: اطمینان حاصل کنید که کودک شما یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل برای جلوگیری از یبوست دارد.

هیدراتاسیون: آنها را به نوشیدن آب و مایعات سالم دیگر در طول روز تشویق کنید.

روال منظم توالت رفتن: به آنها بیاموزید که میل به اجابت مزاج را نادیده نگیرند و برای مدت طولانی در توالت ننشینند.

افزایش تحرک روزانه: وادار کردن کودک به فعالیت باعث تنظیم حرکات روده شده و راهی ساده برای پیشگیری از یبوست است.

کنترل وزن: از آنجاییکه چاقی و اضافه وزن یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به هموروئید است با کنترل وزن کودک می توان از آن پیشگیری کرد.

بخوانید: لیست 10 مراقبت جدی بعد عمل بواسیر

علائم هموروئید در کودکان چیست؟

هموروئید در کودکان خیلی شایع نیست اما در صورت بروز مانند بزرگسالان با علائمی آزاردهنده همراه است. از آنجاییکه کودکان به علائم خود واقف نیستند به عنوان والدین باید به وضعیت کودک خود هنگام دفع مدفوع توجه کنید تا به سرعت علائم را شناسایی و درمان کنید. علائم و نشانه های رایج هموروئید خارجی و داخلی در کودکان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی بدون درد هنگام دفع مدفوع
 • خارش و سوزش مداوم در ناحیه مقعد
 • مخاط و مدفوع روی دستمال توالت
 • توده سخت و دردناک زیر پوست
 • درد مقعد و اطراف آن

هموروئید در کودکان

همورئید در کودکان نیاز به درمان دارد؟ یا خود به خود درمان می شود؟

در موارد خفیف ممکن است با درمان های خانگی و تغییر سبک زندگی مثلا درمان یبوست بتوانید هموروئید کودکان را به راحتی درمان کنید. اما در صورت طول کشیدن بیماری و بهبود نیافتن آن با درمان های خانگی باید به سراغ اقدامات پزشکی بروید. پزشک ابتدا از کم تهاجمی ترین روش ها برای درمان این بیماری استفاده می کند. اما در صورت عدم درمان در نهایت جراحی هموروئید آخرین گزینه ای است که مورد استفاده قرار می گیرد زیرا نمی توان این بیماری را بدون درمان رها کرد.

بخوانید:آیا درمان بواسیر با زالو ممکن است؟ آموزش درمان

آیا هموروئید در کودکان می‌تواند خطرناک باشد؟

هموروئید در کودکان نه تنها باعث درد و ناراحتی می شود، بلکه در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع، عوارض خطرناکی به دنبال دارد. این بیماری در صورت عدم درمان می تواند منجر به از دست دادن خون و عفونت های جدی شود. بطور کلی هموروئید جز بیماری های خطرناک نشیمنگاهی برای کودکان در نظر گرفته می شود و باید به سرعت آن را درمان کرد تا از عوارض بعدی و آسیب رسیدن به ساختار ظریف مقعد جلوگیری کرد.

فرق هموروئید و آبسه مقعدی

پمادهای آنتی هموروئید در کودکان بی‌خطر است؟

پمادهای آنتی هموروئید و ملین های مختلفی توسط پزشک برای درمان هموروئید کودکان تجویز می شود. با اینحال شما نباید از پمادهایی که برای هموروئید بزرگسالان در داروخانه ها موجود است برای کودکان استفاده کنید زیرا ممکن است برای آنها عوارض و خطراتی داشته باشد. بطورکلی هر دارویی که برای کودکان استفاده می کنید باید با تجویز پزشک باشد.

بخوانید: رابطه مقعدی باعث بواسیر نمی شود!

آیا هموروئید در کودکان جراحی می شود؟

در بیشتر مواقع سعی بر این است که هموروئید در کودکان با درمان های خانگی و داروها درمان شود. اما در مواقعی که وضعیت بیماری جدی باشد و به درمان های ذکر شده جواب ندهد به اجبار باید از جراحی سنتی یا لیزر برای درمان استفاده کرد که جراحی با لیزر به دلیل عوارض کمتر ترجیح داده می شود.

 

عوارض هموروئید در کودکان چیست؟

عوارض هموروئید در کودکان نادر است و با درمان به موقع بیماری می توان از آن پیشگیری کرد. با این حال، اگر هموروئید برای مدت طولانی درمان نشود، ممکن است عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

 • کم خونی به دلیل از دست دادن خون
 • عفونت به دلیل فعالیت باکتریایی در ناحیه مقعد و رکتوم
 • هموروئید ترومبوز شده به دلیل ایجاد لخته خون در عروق بواسیری
 • هموروئید خفه شده به دلیل قطع جریان خون به بواسیر داخلی که با درد شدید همراه است.

 

منبع:

https://www.momjunction.com/articles/hemorrhoids-in-children-treatment-symptoms-causes_00733810

https://agrawalgastrocarecenterindore.com/2024/04/02/hemorrhoid-in-children-causes-symptoms-treatment-more

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب