دوران نقاهت بعد از عمل فیستول

دوران نقاهت بعد از عمل فیستول، مقایسه لیزر با جراحی

فیستول یکی از بیماری های رایج مقعدی است که با روش های مختلفی درمان می شود. دوران نقاهت بعد از عمل فیستول به عوامل متعددی مانند روش درمان و مراقبت های پس از عمل بستگی دارد. این دوران برای افراد مختلف از نظر زمان متفاوت است و از یک هفته تا دو ماه متغیر خواهد بود.

دوران نقاهت بعد از عمل فیستول

دوران نقاهت بعد از عمل فیستول به نوع جراحی آن بستگی دارد. به صورت کلی از دو روش لیزری و سنتی برای درمان فیستول استفاده می شود. درمان فیستول با لیزر دوره نقاهت بسیار کمتری دارد. در زیر به صورت مفصل دوره نقاهت جراحی سنتی با لیزری ذکر شده است.

1- دوران نقاهت بعد از عمل فیستول با لیزر

عمل فیستول با لیزر یک روش جدید و در عین حال کم عارضه است. دوران نقاهت در جراحی لیزر بسیار کوتاه بوده و قابل مقایسه با روش های جراحی قدیمی نیست. بنابراین پزشکان توصیه می کنند افراد برای درمان فیستول از لیزر استفاده کنند. عمل فیستول با لیزر با حداقل درد و خونریزی انجام می شود.

نیاز به بستری دارد؟

عمل فیستول با لیزر به صورت سرپایی انجام شده و نیاز به بستری ندارد. در این روش بیمار تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد و پس از عمل می تواند به خانه بازگردد.

چند روز در خانه استراحت کند؟

با اینکه عمل فیستول با لیزر نیاز به دلیل عوارض اندک نیازی به بستری شدن ندارد اما بهتر است بیمار 1 تا 2 روز در منزل استراحت کند. علاوه بر این در 24 ساعت اول بعد از عمل باید یک همراه کنار خود داشته باشد. استراحت باعث کوتاه شدن دوره نقاهت شده و کمک می کند شما زودتر به زندگی عادی خود برگردید.

چه دارویی مصرف کنیم؟

پس از عمل پزشک برای شما داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. حتما آنها را طبق دستورالعمل و راس ساعت مصرف کنید. با کاهش درد در روزهای بعد از عمل می توانید مسکن ها را قطع کنید.

مراقبت های بعد از لیزر؟

عمل فیستول با لیزر نیازی به تعویض پانسمان ندارد اما باید بطور مرتب از پدهای بهداشتی استفاده نمایید. پس از عمل باید از نشستن روی سطوح سخت اجتناب کرده و برای راحتی بیشتر از بالشتک‌ های مخصوص جراحی فیستول استفاده نمایید. پس از جراحی از فعالیت سنگین خودداری کنید و ناحیه تحت جراحی را پس از هر بار اجابت مزاج به خوبی تمیز نمایید. پیاده روی سبک را در برنامه روزانه خود بگنجانید زیرا با تحریک گردش خون از یبوست جلوگیری می کند.

چه غذاهایی مصرف کنیم؟

پس از جراحی فیستول مهمترین کاری که باید انجام دهید پیشگیری از یبوست است. بنابراین در وعده های غذایی خود بیشتر از سوپ، سبزیجات، میوه های تازه و غلات کامل استفاده نمایید. همچنین از مصرف غذاهای پر ادویه و نفاخ خودداری نمایید و مصرف مایعات را فراموش نکنید.

نحوه خوابیدن بعد از لیزر فیستول؟

نحوه خوابیدن بعد از لیزر فیستول باید طوری باشد که فشاری به محل جراحی وارد نکند. در این رابطه پزشک حتما به شما توصیه هایی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: مقایسه جراحی سنتی فیستول مقعدی با لیزر

مقایسه دوره نقاهت فیستول در لیزر با جراحی

2-دوره نقاهت بعد از عمل فیستول با جراحی

دوره نقاهت بعد از عمل فیستول با جراحی معمولا طولانی تر از جراحی با لیزر است. این جراحی با درد و خونریزی همراه است و مراقبت های بسیاری پس از عمل جهت تسریع بهبودی نیاز دارد. دوره نقاهت در این روش معمولا بیش از یک هفته خواهد بود.

نیاز به بستری دارد؟

عمل فیستول با جراحی با بی حسی نخاعی صورت می گیرد و بیمار یک تا دو روز در بیمارستان بستری خواهد شد. در طول دوره بستری وضعیت زخم بررسی شده و پانسمان عوض می شود.

چند روز در خانه استراحت کنیم؟

پس از مرخص شدن از بیمارستان، بیمار باید مدتی را در خانه استراحت نماید. این مدت بر اساس شرایط بیمار یک تا دو هفته خواهد بود.

چه دارویی مصرف کنیم؟

پزشک پس از جراحی داروهای مسکن، آنتی بیوتیک و ملین را برای شما تجویز می کند. برای بهبودی باید آنها را سر وقت مصرف نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی؟

پس از جراحی از کارهای سنگین خودداری نمایید. از نشستن روی سطح سخت و رانندگی برای مدت طولانی پرهیز کنید. حتما برای نشستن بالشتک مخصوص عمل فیستول تهیه نمایید. پانسمان ها را به موقع عوض کرده و محل جراحی را تمیز نگه دارید. روزانه پس از اجابت مزاج در وان گرم بنشینید و از دستمال مرطوب برای پاک کردن مقعد استفاده کنید. محل جراحی را خشک و تمیز نگه دارید و از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

چه غذاهایی مصرف کنیم؟

پس از عمل فیستول باید از مواد غذایی ملین و سوپ ها استفاده کنید. حتما در طول روز مایعات فراوان بنوشید و از مصرف غذاهای تند خودداری کنید. مصرف میوه ها و سبزیجات تازه به پیشگیری از یبوست کمک خواهد کرد.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی فیستول؟

هنگام خوابیدن بعد از جراحی فیستول در حالتی قرار بگیرید که کمترین فشار روی محل جراحی باشد. در این رابطه می توانید از پزشک خود سوال کنید.

در مورد فیستول بیشتر بدانید: آیا فیستول مقعدی سرطان زا است؟

مراقبت های مهم بعد از عمل فیستول

مهمترین مراقبت ها پس از عمل فیستول جلوگیری از یبوست و تمیز نگه داشتن محل جراحی است. علاوه بر این حتما 3 بار در روز در وان آب گرم بنشنید و محل زخم را خشک نگهدارید تا ترمیم زخم ها با سرعت بیشتری انجام شود. مصرف به موقع داروها و تعویض پد و پانسمان نیز از مراقبت های بسیار ضروری است.

احتمال عود فیستول بعد از عمل چقدر است؟

عوامل متعددی بر احتمال عود فیستول بعد از عمل تاثیرگذار است. مراقبت های نادرست، بیماری های گوارشی و نوع عمل فیستول برخی از مهمترین عوامل هستند. طبق گزارشات احتمال عود این بیماری پس از جراحی با لیزر بسیار کمتر از روش جراحی است.

 

شروع ورزش بعد از عمل فیستول

شما پس از عمل فیستول می توانید روزانه پیاده روی سبک داشته باشید تا به گردش خون بهتر در بدن کمک کند. اگر ورزش های سنگین و تخصصی انجام می دهید شروع مجدد آنها به بهبود نسبی محل جراحی بستگی دارد. توجه داشته باشید که درمان کامل شما یک تا دو ماه طول خواهد کشید.

 

کی می تونم به سرکار برگردم؟

بسته به نوع عمل افراد معمولا یک تا دو هفته بعد از جراحی می توانند با رعایت برخی موارد به سرکار برگردند.

 

کنترل عوارض جانبی بعد از عمل فیستول

با مراقبت های صحیح و تحت نظارت پزشک می توان به راحتی عوارض جانبی بعد از عمل فیستول را کنترل کرد و به حداقل رساند. استفاده از ملین ها، مصرف غذاهای سالم، فعالیت های بدنی سبک و مصرف صحیح داروها عوارض بعد از عمل را کاهش داده و کمک می کند زودتر بهبود یابید.

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب