عفونت بعد عمل هموروئید

عفونت بعد عمل هموروئید و پیشگیری از آن

هموروئید وریدهای متورم در قسمت تحتانی رکتوم هستند. گاهی اوقات با پاسخ درمانی طبیعی بدن به التهاب آنها به خودی خود از بین می ‌روند. اما گاهی اوقات، به ‌ویژه اگر فرد یک بیماری التهابی مزمن داشته باشد یا جراحی هموروئید یا سایر درمان ‌ها ناموفق باشد، ممکن است عفونت ایجاد شود.

هموروئیدهای داخلی به دلیل مشکلات جریان خون راحت ‌تر عفونی می‌شوند. جراحی با باند لاستیکی نیز می تواند خطر عفونت را افزایش دهد. عفونت بعد عمل هموروئید بیشتر اوقات در نتیجه مراقبت های ناکافی بعد از عمل به وجود می آید و باید در اسرع وقت به دنبال درمان آن باشید. با مصرف داروها و پیروی از دستورات پزشک بعد از عمل هموروئید می توان از عفونت پیشگیری کرد.

 

دلیل عفونت بعد عمل هموروئید چیست؟

عفونت بعد عمل بطور کلی به دلیل رشد باکتری ها در محل جراحی ایجاد می شود که ناشی از مراقبت ناکافی از زخم است. اگر آنتی بیوتیک های تجویز شده بعد از جراحی  را سر وقت مورد استفاده قرار ندهید احتمال عفونت افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این عدم رعایت بهداشت پس از اجابت مزاج نیز می تواند باعث عفونت شود. یکی دیگر از عواملی که باعث بروز عفونت بعد از عمل هموروئید می شود عدم تعویض به موقع پانسمان است. با رعایت این موارد نه تنها دچار عفونت نمی شوید بلکه سریع تر بهبود خواهید یافت.

بخوانید: آیا درمان بواسیر با زالو ممکن است؟ آموزش درمان

عفونت بعد عمل بواسیر

علائم عفونت بعد عمل بواسیر؟

پس از عمل هموروئید شما باید هر روز احساس بهبودی بیشتری داشته باشید. در صورت عفونت نه تنها بهبودی حاصل نخواهد شد بلکه شما دچار علائمی می شوید که آزاردهنده هستند. این علائم عبارتند از:

  • خارش
  • تورم
  • درد در هنگام اجابت مزاج
  • التهاب مقعد
  • تب بالا
  • لکه های خون و ترشحات عفونی

 

احتمال عفونت در عمل لیزری بیشتر است یا سنتی؟

جراحی سنتی و لیزر دو روش قطعی برای درمان بواسیر هستند و بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. احتمال عفونت در جراحی سنتی به دلیل شرایط جراحی و دوران نقاهت طولانی بسیار بیشتر از لیزر درمانی است. برای پیشگیری از عفونت در جراحی سنتی بواسیر باید مراقبت های بیشتری به عمل آورده و مدت زمان بیشتری آنتی بیوتیک مصرف کنید.

بخوانید: عمل بواسیر با لیزر در کرج با قیمت آن در 1403

عفونت مقعد

بهترین شیوه پیشگیری از عفونت بعد عمل هموروئید

بهترین راه پیشگیری از عفونت بعد عمل هموروئید حفظ بهداشت مقعد بعد از اجابت مزاح و مصرف آنتی بیوتیک ها است. برای این منظور باید تا بهبودی کامل بعد از اجابت مزاج از حمام سیتز حاوی بتادین استفاده نمایید. با این کار ناحیه مقعد کاملا تمیز شده و از عفونت پیشگیری می شود.

علاوه بر این داروها را سر وقت مصرف نمایید و ناحیه تحت جراحی را خشک و تمیز نگه دارید. خشک و تمیز نگه داشتن مقعد برای پیشگیری از عفونت بسیار مهم است. زیرا اکثر باکتری های عفونت زا در محیط مرطوب و آلوده بهتر رشد می کنند و باعث بروز عفونت می شوند.

علاوه بر این تغذیه سالم داشته باشید تا به بهبود سریع تر شما کمک کند. همچنین با استفاده از ملین ها از ابتلا به یبوست پیشگیری کنید زیرا موجب تجمع آلودگی ها در محل می شود. اگر دچار اسهال شده اید فورا برای درمان آن اقدام نمایید زیرا احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد.

روزانه استحمام کنید تا ناحیه تحت عمل از هرگونه تعریق و آلودگی که زمینه ساز ابتلا به عفونت هستند، پاک شود. همچنین هیچ دارویی را بدون اطلاع پزشک به صورت موضعی روی محل استفاده نکنید.

بخوانید: عمل بواسیر با لیزر یا جراحی؟ مقایسه عوارض و قیمت

عکس هموروئید

بهترین پماد برای پیشگیری از عفونت هموروئید؟

برای پیشگیری از عفونت هموروئید پمادهای زیادی در بازار موجود است. انواع پمادهای آنتی بیوتیک موضعی را می توانید به این منظور مورد استفاده قرار دهید. علاوه بر این پماد رکتول با خواص آنتی باکتریال می تواند به پیشگیری از عفونت بواسیر کمک کند.

پماد آنتی هموروئید و پماد زینک اکساید نیز خاصیت ضدعفونی کننده دارند و مانع بروز عفونت بواسیر می شود. بهترین پماد برای پیشگیری از عفونت هموروئید را پزشک بر اساس وضعیت بیماری برای شما تجویز خواهد کرد.

 

بهترین داروها برای پیشگیری از عفونت هموروئید؟

داروهای خوراکی و موضعی زیادی برای پیشگیری از عفونت هموروئید در دسترس است. آنتی بیوتیک های خوراکی و مولتی ویتامین ها برای پیشگیری از عفونت همورودئید مفید هستند با اینحال نباید آنها را خودسرانه مصرف کنید. پزشک پس از بررسی وضعیت بواسیر می تواند داروهای موضعی، خوراکی یا هر دو را برای شما تجویز نماید.

بخوانید: استراحت بعد عمل بواسیر مقایسه لیزر با جراحی سنتی

خطرات عفونت بعد عمل هموروئید؟

خطرات عفونت بعد عمل هموروئید بسیار گسترده بوده و از درد و ناراحتی تا عفونت خون را شامل می شود. عفونت باعث تاخیر در بهبودی شما شده و درمان های بیشتری را می طلبد که برای فرد دردسر ساز و آزاردهنده است. عفونت باعث ترشحات بدبو و التهاب در اطراف مقعد می شود که درد و ناراحتی بیشتری به شما تحمیل خواهد کرد. علاوه بر این می تواند باعث خونریزی های خطرناک در محل تحت عمل شود که عوارض بدی برای بیمار به دنبال خواهد داشت.

 

در صورت عفونت شدید چیکار کنیم؟

در صورت عفونت شدید هموروئید باید فورا به پزشک مراجعه نمایید تا با آنتی بیوتیک های قوی به درمان شما کمک کند. عفونت شدید بسیار خطرناک است و از بهبود زخم حاصل از جراحی جلوگیری می کند. همچنین عوارضی همچون التهاب و تب ایجاد خواهد کرد که زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. در این شرایط درمان های خانگی نمی توانند به شما کمک کنند و فقط باید با دارو درمانی تحت نظر پزشک عفونت را درمان کنید.

بخوانید: آموزش قدم به قدم درمان بواسیر در 4 مرحله

درمان این عفونت در طب سنتی؟

در طب سنتی از خواص گیاهان دارویی برای درمان عفونت بواسیر بعد از عمل استفاده می شود. در عفونت های خفیف می توان از این روش جهت بهبودی استفاده کرد. برای این منظور می توانید از روغن درخت چای در ناحیه مقعد استفاده نمایید. این روغن با خواص ضدعفونی کننده از عفونت جلوگیری خواهد کرد. روغن یا عصاره بابونه نیز خواص ضدعفونی کننده داشته و به درمان عفونت کمک می کنند.

ترکیب دیگری که به وفور در طب سنتی برای درمان عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد، عسل طبیعی است. عسل با خواص التیام بخش و ضدعفونی کننده بهترین درمان برای عفونت خفیف بواسیر بعد از جراحی است.

 

منبع:

https://healthmatch.io/hemmorhoids/can-hemorrhoids-get-infected#treating-infected-hemorrhoids

https://www.freefrompiles.com/health-tips/what-is-infected-hemorrhoids

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب