علت بواسیر در دختر مجرد چیست؟

بواسیر یا هموروئید یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در سنین مختلف درگیر کند. این بیماری در زنان بیش از مردان شایع است و در این بین دختران مجرد نیز به دلایل مختلف به بواسیر مبتلا می شوند. این بیماری گاهی اوقات زمینه ژنتیکی دارد و گاهی نیز تحت تاثیر فاکتورهای محیطی رخ می دهد. علائم بواسیر بسیار آزار دهنده بوده و در صورت ابتلا بهتر است به دنبال درمان های پزشکی باشید.

بواسیر چیست؟

بواسیر یا هموروئید به وریدهای متسع یا متورم موجود در انتهای راست روده یا اطراف مقعد اشاره دارد. زمانی است که فشار در راست روده به هر دلیلی افزایش می یابد این سیاهرگ ها کشیده، متورم یا برآمده می شوند و مشکلاتی را ایجاد می کنند. درد و ناراحتی ناشی از بواسیر به شدت می تواند زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

میزان شیوع بواسیر در دختر مجرد

در گذشته بواسیر را به عنوان یک بیماری دوران کهولت در نظر می گرفتند. اما سبک زندگی امروزی باعث شیوع آن در سنین پایین تر و حتی نوجوانی شده است. شیوع این بیماری در بین دختران مجرد بسیار بالاتر از پسران است که بیشتر به دلیل سبک زندگی کم تحرک تر آنها است.

این مقاله را حتما بخوانید: هزینه جراحی بواسیر با لیزر چقدر است؟

علل بروز بواسیر در دختر مجرد

افزایش فشار در رکتوم یا راست روده مهمترین دلیل بروز بواسیر است. شرایط زیر می توانند باعث متسع (بزرگ) شدن وریدهای این ناحیه و ابتلا به بواسیر شود:

 • یبوست
 • اسهال
 • چاقی یا اضافه وزن
 • رابطه مقعدی
 • پوشیدن لباس زیر تنگ
 • داشتن یک رژیم غذایی کم فیبر
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • نشستن طولانی مدت در توالت
 • زور زدن در هنگام اجابت مزاج

سابقه خانوادگی، استرس مزمن در طول زندگی، مصرف برخی داروها مانند قرص های ضد افسردگی، آبسه و فیستول مقعد، تغییرات هورمونی در چرخه قاعدگی و همچنین تضعیف عضلات کف لگن سایر مواردی هستند که دختران جوان و مجرد را مستعد ابتلا به یبوست خواهند کرد.

این مقاله را حتما بخوانید: درمان بواسیر با لیزر

علائم بواسیر در دختر مجرد

به غیر از درد، چند علامت مرتبط با هموروئید وجود دارد که بسته به شدت بیماری می تواند متفاوت باشد. آنها شامل موارد زیر است:

 • مشاهده خون روی دستمال توالت یا روی مدفوع
 • خارش و درد آزار دهنده در اطراف مقعد
 • احساس برآمدگی بافتی خارج از دهانه مقعد (پرولاپس)
 • احساس دفع مکرر حتی اگر به تازگی انجام شده باشد
 • نشت مدفوع یا وجود ترشحات لزج و بی رنگ

سن بروز بواسیر در دختر مجرد

سن خاصی برای ابتلا به بواسیر در دختران مجرد متصور نیست زیرا افراد از نوزادی تا کهنسالی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. خانم ها در صورت ابتلا به یبوست های طولانی، چاقی و همچنین کم تحرکی در هر سنی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

عوارض بواسیر در دختر مجرد

بواسیر به ندرت در فرد باعث بروز عوارض می شود. اما لخته شدن خود در وریدهای مقعدی، ایجاد التهاب های پوستی در ناحیه مقعد، خونریزی و کم خونی به عنوان عوارض این بیماری گزارش شده اند.

این مقاله را حتما بخوانید: آیا بواسیر باعث سرطان می شود؟

راههای پیشگیری از هموروئید در دختر مجرد

سبک زندگی فعالی داشته باشید و از نشستن طولانی مدت که باعث فشار بر ناحیه مقعد می شود، خودداری کنید. از میوه ها و سبزیجات تازه به صورت روزانه استفاده نمایید تا عمل دفع را آسان کند. همیشه هیدراته بمانید زیرا کم آبی با ایجاد یبوست می تواند زمینه ساز هموروئید باشد.
در صورت اضافه وزن از رژیم های کم کالری برای کاهش وزن پیروی کنید. علاوه بر موارد ذکر شده از رابطه مقعدی خودداری کنید زیرا با آسیب با بافت های موجود در ناحیه می تواند باعث بروز بواسیر و سایر مشکلات سلامتی شود.

درمان بواسیر در دختران مجرد
درمان خانگی بواسیر در دختر مجرد

 • در موارد خفیف می توان بواسیر را به راحتی در خانه درمان کرد اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید به عنوان مثال اگر به یبوست مبتلا هستید مصرف آب و مایعات بیشتر در طول روز می تواند مانع بروز علائم یبوست شود.
 • استفاده از فیبر بیشتر در رژیم غذایی و مصرف ملین ها می تواند تحرک روده ها را بهبود ببخشد که در درمان بواسیر بسیار موثر است.
 • در صورت درد و خارش خفیف بهتر است هر روز حداقل 10 تا 15 دقیقه در یک وان آب گرم بنشینید.
 • علاوه بر این برای دفع راحت تر می توانید از وازلین بهداشتی در ناحیه مقعد استفاده نمایید. استفاده از سرکه سیب و ژل آلوئه ورا نیز می تواند درد و ناراحتی شما را کاهش دهد.
 • شما می توانید از پمادهای هیدروکورتیزون، لیدوکائین و شیاف دارویی بدون نسخه برای درمان بواسیر در مراحل ابتدایی استفاده کنید.
 • همواره ناحیه مقعد با دستمال توالت، دستمال مرطوب یا لوسیون تمیز نگه دارید. استفاده از کمپرس سرد در ناحیه مقعد به کاهش تورم بواسیر کمک کرده و درد ناشی از آن را کاهش می دهد.
 • در نهایت استفاده از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن، استامینوفن و آسپیرین نیز در کاهش درد و ناراحتی ناشی از بواسیر موثر است.

این مقاله را حتما بخوانید: آیا درمان بواسیر با وازلین ممکن است؟

درمان اصولی بواسیر در دختر مجرد

در ابتدا پزشک برای شما دارو و پمادهایی تجویز می کند که در مراحل ابتدایی می تواند بواسیر را درمان کند. این پمادهای تورم ناشی از هموروئید را از بین برده و درد و ناراحتی شما را کاهش می دهند.
در صورت عود مجدد و مراحل پیشرفته تر درمان قطعی بواسیر با جراحی امکان پذیر است. هموروئید کتومی، اسکلروتراپی، رابر بند و جراحی با لیزر روش های جراحی متداول برای درمان بواسیر هستند. در بین روش های جراحی موجود جراحی با لیزر به دلیل عوارض کمتر برای بیمار بهترین روش خواهد بود.

بخوانید: درمان بواسیر با پماد هیدروکورتیزون ۱٪

سوالات متداول بواسیر در دختر مجرد

 

آیا دختر مجردی که بواسیر دارد رابطه مقعدی داشته است؟

دلیل اصلی بواسیر در دخران مجرد رابطه جنسی مقعدی نیست اما می تواند وضعیت بواسیر را وخیم کند و حتی باعث خونریزی شود. این مقاله را جهت درک بهتر این موضوع حتما بخوانید: رابطه مقعدی باعث بواسیر نمی شود!

رابطه جنسی مقعدی می تواند خطرناک باشد و باعث بروز انواع بیماری ها مقاربتی از جمله، شقاق مقعدی، عفونت، زگیل، تبخال و… می شود. 

آیا بواسیر خود به خود درمان می شود؟

در موارد خفیف تورم وریدهای کوچک خود به خود از بین می رود اما اگر دچار درد و خارش هستید به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

آیا بواسیر بیماری خطرناکی است؟

خیر بواسیر خطرناک نیست اما می تواند با درد و خونریزی در ناحیه مقعد بر روند زندگی شما تاثیر منفی بگذارد.

خارش یا سوزش مقعد نشانه بواسیر است؟

خارش یا سوزش مقعد یکی از علائم بواسیر است اما شما ممکن است درد و تورم را نیز در ناحیه مقعد احساس کنید.

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب