ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول

علت ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول و نحوه مراقبت از آن

فیستول مقعدی اصطلاح پزشکی برای یک تونل عفونی است که بین پوست و مقعد ایجاد می شود. فیستول های مقعدی اکثر اوقات نتیجه عفونتی هستند که در غده مقعدی واقع در وسط مقعد شروع می شود. این عفونت منجر به تشکیل آبسه ای می شود که به طور خود به خود تخلیه شده و یا با جراحی درمان می شود.
پس از جراحی فیستول تا مدتی ترشحاتی در محل دیده می شود که باید به تدریج برطرف شود. ترشحات زرد رنگ و خونی نیز در دوران نقاهت بعد از عمل فیستول تا حدود یک هفته طبیعی است. اما در صورت بیشتر شدن درد این ترشحات نشان دهنده التهاب و عفونت بوده و در صورت ادامه دار بودن باید برای درمان به پزشک مراجعه نمایید.

فیستول مقعد چیست و چگونه درمان می شود؟

فیستول مقعدی یک گذرگاه غیر طبیعی بین کانال مقعد و پوست است. این عارضه می تواند منجر به درد و التهاب و همچنین علائم سیستمیک در برخی از بیماران شود. برای بیمارانی که فیستول مقعدی دارند، گزارش تحریک یا خارش پوست اطراف مقعد شایع است. در بسیاری از موارد ممکن است مقداری تورم نیز در ناحیه ایجاد شود که در نتیجه تحریک و التهاب پوست است.
بسیاری از بیماران درد ثابت و ضربانی را در ناحیه آسیب دیده اطراف مقعد در طول روز گزارش می کنند که متوقف نمی شود. شدت درد اغلب در طول فعالیت ‌های خاص، مانند نشستن، حرکات روده یا سرفه بدتر می ‌شود.
بیماران اغلب ترشح مواد بدبو یا خونی از مقعد را همراه با درد گزارش می کنند. برخی از بیماران مبتلا به فیستول مقعدی ممکن است ترشحات چرک یا خون در مدفوع خود داشته باشند.
درمان فیستول مقعدی با حراجی و از طریق بریدن مجرای فیستول انجام می شود که به نام فیستولوتومی شناخته می شود. با این حال درمان فیستول های پیچیده دشوارتر است و باید فقط توسط یک جراح کولورکتال ماهر انجام شود. مداخلات شامل قرار دادن ستون، چسب فیبرین، بستن فلپ های پیشرونده مجرای فیستول بین اسفنکتریک (LIFT)، کولوستومی انحرافی و غیره است. درمان فیستول مقعدی با لیزر نیز امکان پذیر است و به عنوان بهترین درمان شناخته می شود.

این مقاله را بخوانید: دوران نقاهت بعد از عمل فیستول، مقایسه لیزر با جراحی

ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول

چه عوارضی در دوران نقاهت فیستول مشاهده می شود

پس از عمل فیستول شما بسته به نوع جراحی و پیچیدگی فیستول ممکن است یک هفته تا دو ماه دوران نقاهت داشته باشید. در این دوره استراحت، فعالیت های سبک، رژیم غذایی پر فیبر و تمیز و خشک نگه داشتن محل جراحی بسیار حائز اهمیت است.
عوارضی که در این دوران تجربه خواهید کرد شامل ترشحات در ناحیه مقعد است که تا چندین روز ادامه خواهد داشت. درد و ناراحتی نیز تا چند روز طبیعی است و به همین دلیل پزشک برای شما داروهای مسکن تجویز خواهد کرد.
در دوران نقاهت پس از عمل فیستول ترشحات چرکی نیز ممکن است وجود داشته باشد که به تدریج کم شده و برطرف می شود. اگر ترشحات چرکی ادامه دار بود و شما همزمان با آن تب را تجربه کردید باید حتما برای درمان به پزشک مراجعه کنید زیرا نشان دهنده عفونت گسترده است که می تواند خطرناک باشد.

این مقاله را بخوانید: مقایسه جراحی سنتی فیستول مقعدی با لیزر

علت ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول چیست؟

ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول یکی دیگر از موضوعاتی است که بیماران را در دوران نقاهت نگران می کند. در این رابطه باید بدانید که تا یک هفته پس از جراحی این ترشحات طبیعی هستند و شما باید با تعویض پد بهداشتی و خشک کردن محل از آن مراقبت نمایید. در واقع پس از انجام هر جراحی ترشحات تا مدتی وجود دارند تا وقتی زخم شما بهبود یابد. با اینحال توجه داشته باشید که اگر این ترشحات با درد شدید و تب همراه بود حتما باید به پزشک مراجعه نمایید. زیرا در دوران نقاهت، شما باید به تدریج بهبودی نسبی و کاهش ترشحات را تجربه نمایید.

ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول چه مدت ادامه دارد؟

ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول همانطور که گفته شد بسته به روش و پیچیدگی جراحی ممکن است تا یک هفته ادامه پیدا کند و به تدریج کاهش خواهد یافت. کاهش ترشحات ناحیه تحت جراحی نشان از بهبودی شما دارد و جای نگرانی نیست.
مقدار ترشحات و مدت زمانی که ادامه خواهد یافت بسته به پیچیدگی عمل شما متفاوت است و پزشک در این رابطه با شما صحبت خواهد کرد. بهترین کاری که در دوران نقاهت می توانید انجام دهید این است که محل جراحی را خشک و تمیز نگه دارید و از دستورات پزشک تا بهبودی کامل پیروی نمایید تا احتمال بروز عفونت مجدد کاهش یابد.

برای ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بعد گذشت یک هفته پس از جراحی فیستول ترشحات شما در ناحیه تحت جراحی کمتر نشد و همراه با درد و تب بود حتما به پزشک مراجعه نمایید. زیرا این علائم می تواند نشان دهنده عفونت باشد که باید با آنتی بیوتیک درمان شود.
بی توجهی به این وضعیت عوارض شدیدی به دنبال خواهد داشت و ممکن است باعث عفونت سیستمیک شود. عفونت معمولا باعث تب و بی حالی خواهد شد که بعد از جراحی اصلا علائم مطلوبی نیست. بنابراین در دوران نقاهت وضعیت ترشحات زخم فیستول را بررسی کرده و در صورت بدتر شدن شرایط ترشحات فورا به پزشک مراجعه نمایید.

این مقاله را بخوانید: فیستول واژن چیست و با چه روش هایی درمان می شود

چگونه می توان ترشحات زرد رنگ بعد از عمل فیستول را کنترل کرد

ترشحات زخم فیستول پس از جراحی برای همه افراد وجود دارد و یک امر طبیعی است. خشک نگه داشتن محل و استفاده مرتب از داروهای خوراکی و موضعی کمک می کند که زخم هر چه سریع تر بهبود یابد که در نتیجه باعث بهبود ترشحات خواهد شد.
در دوران نقاهت بعد از جراحی فیستول رعایت نظافت، دوش گرفتن، خشک کردن ناحیه مقعد پس از اجابت مزاج را کاملا رعایت کنید تا ترشحات ناشی از زخم به سرعت کاهش یافته و بهبودی شما تسریع شود.

سخن پایانی

فیستول یک بیماری آزاردهنده است که معمولا برای درمان نیاز به جراحی دارد. دوران نقاهت این بیماری نیز نیازمند مراقبت هایی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از عوارض شایع دوران نقاهت بعد از عمل فیستول ترشحات زرد رنگ است که باید به تدریج کمتر و قطع شود. در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

منبع:

https://www.news-medical.net/health/Anal-Fistula-Symptoms.aspx
https://www.thedailystar.net/health/news/anal-fistula-and-its-treatment-1732546

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب