دلیل درد هنگام اجابت مزاج و درمان آن

علت درد هنگام اجابت مزاج و معرفی بهترین درمان آن

درد هنگام اجابت مزاج یک ناراحتی غیر معمول و بسیار آزاردهنده است. این درد اکثر موارد ناشی از بیماری های نشیمنگاهی است اما می تواند ناشی از بیماری های دیگری نیز باشد و معمولا با درمان علت اولیه برطرف خواهد شد. درد موقع دفع مدفوع می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد با اینحال غیر معمول است و نباید آن را نادیده بگیرید. خصوصا اگر با خونریزی و علائم دیگری همراه باشد باید سریع تر نسبت به درمان آن اقدام نمایید. برای تشخیص علت و درمان درد هنگام اجابت مزاج باید به متخصص گوارش و کبد مراجعه نمایید.

دلایل اصلی درد هنگام اجابت مزاج

دلایل اصلی درد هنگام اجابت مزاج (دفع مدفوع)؟

دلایل مختلفی برای تجربه درد هنگام اجابت مزاج وجود دارد. مهمترین علت آن بیماری های نشیمنگاهی و گوارشی است که در ادامه شرح داده شده است.

یبوست

دفع دردناک یکی از علائم شایع یبوست است که به دلیل سفتی مدفوع به دلیل کمبود فیبر یا مصرف مایعات در رژیم غذایی، عارضه جانبی یک دارو و استرس و اضطراب رخ می دهد.

شقاق مقعد

شقاق مقعدی یک پارگی کوچک در پوست اطراف مقعد است که معمولا در نتیجه یبوست، دفع مدفوع سفت یا رابطه مقعدی ایجاد می شود.

هموروئید

هموروئید وریدهای متورم داخل و اطراف مقعد هستند که هر دو می توانند اجابت مزاج را دردناک کنند. گاهی اوقات در این بیماری خون نیز روی دستمال توالت یا کاسه توالت مشاهده می شود.

اسهال

اگر سه بار یا بیشتر اجابت مزاج شل یا آبکی را در روز تجربه می کنید ممکن است نشان دهنده اسهال باشد که یکی از دلایل درد هنگام دفع مدفوع است.

عدم تحمل و حساسیت های غذایی

افراد مبتلا به عدم تحمل یا حساسیت غذایی در صورت مصرف غذاهای خاص دچار دفع دردناک یا اسهال خواهند شد.

بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده، کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دو بیماری التهابی شایع هستند که باعث درد در هنگام اجابت مزاج می شوند.

پروکتیت و آنوزیت

پروکتیت (یا التهاب رکتوم) و آنوسیت (یا التهاب مقعد) بیماری هایی هستند که موجب اجابت مزاج دردناک می شوند.

سرطان مقعد

سرطان مقعد با ایجاد تومورهایی در اطراف مقعد می تواند دفع را با دشواری همراه کرده و منجر به اجابت مزاج دردناک شود.

اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری زنانه شایع است که عوارض بسیاری دارد و یکی از این عوارض  درد در هنگام دفع مدفوع است.

بیماری های پوستی

برخی از بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس در اطراف مقعد در حین اجابت مزاج به دلیل تحریک پوست باعث دفع دردناک می شوند. حتی زگیل‌ های تناسلی روی مقعد یا اطراف آن نیز ممکن است در اجابت مزاج دردناک نقش داشته باشند.

بخوانید: دلیل اصلی ترشحات بدبو مقعدی و درمان قطعی آن

دلیل درد در کنار خون در مدفوع؟

درد و خونریزی هنگام دفع مدفوع می تواند نشان دهنده ابتلا به شقاق مقعدی یا هموروئید باشد. برای تشخیص دقیق  بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

 

دلیل سوزش و خارش مقعد چیست؟

سوزش و خارش مقعد یکی از دلایل اصلی هموروئید است که باعث آزار فرد مبتلا می شود. این مشکل را به راحتی می توانید با حمام سیتز برطرف نمایید.

 

دیگر علائمی که در کنار درد ممکن است باشد؟

علائمی که در کنار درد موقع اجابت مزاج تجربه می شود بستگی به بیماری زمینه ای دارد و ممکن است شامل دفع خون، مخاط و ترشحاتی باشد که در حالت عادی وجود ندارد.

بخوانید:

آیا یبوست می‌تواند باعث درد هنگام اجابت مزاج شود؟

اجابت مزاج دردناک یکی از مهمترین علائم یبوست است زیرا مدفوع سفت و خشک به راحتی دفع نشده و موجب آزار فرد می شود. در این شرایط استفاده از مکمل های فیبر و سبزیجات بسیار کمک کننده خواهد بود.

درد هنگام اجابت مزاج

آیا سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باعث درد هنگام اجابت مزاج می‌شود؟

یکی از علائم مهم تشخیص سندرم روده تحریک‌ پذیر، درد هنگام اجابت مزاج است که با درمان و کنترل بیماری از بین می رود. سندرم روده تحریک‌پذیر با اسهال و یبوست مداوم باعث ناراحتی فرد خواهد شد.

 

درد هنگام اجابت مزاج می تواند زنگ خطر عارضه خطرناکی باشد؟

درد مداوم هنگام اجابت مزاج که با علائم دیگری همراه است و با درمان یبوست و بیماری های نشیمنگاهی درمان نشده، می تواند زنگ خطر عارضه خطرناکی مانند سرطان روده و رکتوم باشد. بنابراین بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید تا شرایط وخیم تر نشود.

بخوانید: دلایل اصلی گشادی مقعد با معرفی بهترین درمان آن

درمان درد هنگام اجابت مزاج؟

درد موقع اجابت مزاج را می توان با روش های مختلفی درمان کرد. معمولا با درمان علت اولیه به راحتی می توان این عارضه را درمان کرد. درمان ها به شرح زیر است:

دارو درمانی

دارو درمانی برای درد هنگام مراجعه به توالت بستگی به تشخیص پزشک دارد و معمولا شامل پمادهایی است که برای درمان هموروئید و بیماری های نشیمنگاهی دیگر تجویز می شود. به عنوان مثال ژل لیدوکائین و پمادهای نیتروگلیسیرین یا نیفدیپین می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

 

سبک زندگی

تغییر سبک زندگی با تاثیر بر عادات روده و مشکلات گوارشی می تواند در درمان این عارضه موثر باشد. این تغییرات شامل استفاده از فیبر و مایعات بیشتر و همچنین پیشگیری از استرس است که علت بسیاری از بیماری ها است. تغییرات سبک زندگی در مراحل ابتدایی بیماری های نشیمنگاهی بسیار کمک است.

 

درمان های پزشکی

درمان های پزشکی برای درمان درد هنگام اجابت مزاج بسته به نوع بیماری طیف گسترده ای دارد. آنها از تجویز دارو تا جراحی برای درمان بیماری هایی که باعث درد مقعد می شوند را شامل می شود که با تشخیص پزشک انجام خواهد شد.

 

درد هنگام اجابت مزاج

بخوانید: درمان قطعی یبوست با ملین های طبیعی و موثر

آیا کم‌تحرکی می‌تواند باعث درد هنگام اجابت مزاج شود؟

کم تحرکی با ایجاد یبوست و گاهی هموروئید می تواند یکی از دلایل بروز درد موقع اجابت مزاج باشد.

 

آیا رابطه جنسی مقعدی می‌تواند باعث درد هنگام اجابت مزاج شود؟

رابطه جنسی مقعدی با آسیب زدن به ساختار مقعد یکی از دلایل درد هنگام اجابت مزاج است. رابطه مقعدی با ایجاد بیماری های نشیمنگاهی مانند شقاق نیز می تواند به صورت غیر مستقیم باعث درد موقع اجابت مزاج شود.

 

درد هنگام اجابت مزاج می تواند ناشی از سرطان باشد؟

درد هنگام اجابت مزاج گاهی اوقات می تواند ناشی از سرطان روده یا رکتوم باشد که با آزمایشات و معاینات پزشکی مشخص خواهد شد.

بخوانید: پرسش و پاسخ در مورد هموروئید و درمان آن (جواب جراح)

مصرف ملین ها برای کاهش سریع درد هنگام اجابت مزاج

مصرف ملین ها با پیشگیری از یبوست می تواند برای کاهش سریع درد هنگام اجابت مزاج مفید باشد. ملین ها در انواع مختلف موجود هستند و شما می توانید آنها را از داروخانه تهیه نمایید.

 

پیشگیری از این عارضه؟

همانطور که شرح داده شد درد هنگام اجابت مزاج دلایل مختلفی دارد. شما با پیشگیری از علت اولیه مانند یبوست می توانید از این عارضه پیشگیری کرد.

 

درد هنگام اجابت مزاج در بارداری؟

درد هنگام اجابت مزاج در بارداری بیشتر ناشی از یبوست، شقاق یا هموروئید است که در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی بسیار رایج است. با درمان یبوست می توانید از این عارضه پیشگیری کنید.

بخوانید: آیا درمان بواسیر با زالو ممکن است؟ آموزش درمان

برای درد هنگام اجابت مزاج به چه پزشکی مراجعه کنم؟

برای درمان درد آزاردهنده در هنگام اجابت مزاج باید به پزشک فوق تخصص گوارش و کبد یا پزشک داخلی مراجعه نمایید.

 

درد هنگام اجابت مزاج خود به خود درمان می شود؟

گاهی اوقات با برطرف شدن علت اولیه، درد هنگام اجابت مزاج نیز خود به خود درمان می شود. مثلا اگر درد ناشی از یبوست، بواسیر یا شقاق باشد با درمان این بیماری ها این عارضه نیز خود به خود درمان خواهد شد.

 

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/why-does-it-hurt-when-i-poop#possible-causes

https://www.verywellhealth.com/pain-during-bowel-movements-1945310

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب