درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

علت و درمان بواسیر در طب بوعلی سینا چیست؟

بواسیر یک بیماری بسیار شایع نشیمنگاهی است که باعث درد و ناراحتی  بیمار می شود. بواسیر یا هموروئید در گذشته فقط در افراد مسن دیده می شد اما در حال حاضر به دلیل سبک زندگی غیر فعال، چاقی و همچنین مصرف غذاهای ناسالم امکان ابتلا به آن در هر سنی وجود دارد.

بوعلی سینا به عنوان فیلسوف و پزشک بزرگ ایرانی در کتاب قانون خود که در تمام دنیا تدریس می شود درمان های سنتی مختلفی برای بواسیر ارائه داده است. همچنین در این رابطه تاکید زیادی بر مصرف غذاهای سالم و ملین برای جلوگیری از یبوست شده است که پیش زمینه بواسیر است.

 

علت بواسیر یا همورویید از دیدگاه بوعلی سینا

از دیدگاه بوعلی سینا عامل اصلی بواسیر، خون غلیظ سودایی و یبوست است. این عوامل با تاثیر بر رگ های ناحیه مقعد باعث تورم و به عبارتی واریسی شدن آنها خواهد شد. بواسیر ممکن است خفیف و بدون علامت باشد یا اینکه با درد و خونریزی همراه باشد و زندگی بیمار را مختل کند.

در کتاب بوعلی سینا برای خارج کردن خون غلیظ سودایی فصد رگ صافن کوچک در پشت زانو و صافن بزرگ در زیر قوزک داخلی پا توصیه شده است.

برای رفع یبوست نیز ضمادهای گیاهی مختلفی در طب بوعلی وجود دارد که می توان به راحتی آنها را در خانه تهیه کرد و مورد استفاده قرار داد. اگر از طرفداران طب سنتی هستید حتما این روش ها را استفاده کنید تا زودتر از این بیماری آزاردهنده خلاص شوید.

این مقاله را بخوانید: درمان بواسیر با لیزر

دسته بندی بواسیر در طب بوعلی سینا

بواسیر بطور کلی به دو دسته داخلی و خارجی دسته بندی می شود. بواسیر مجموعه ای از رگ های ملتهب و متورم در ناحیه مقعد هستند. آنها در طیف وسیعی از اندازه ها وجود داشته و ممکن است داخلی یا خارجی باشند.

بواسیر داخلی معمولا بین 2 تا 4 سانتی متر بالای دهانه مقعد قرار دارد و بسیار رایج است. هموروئید خارجی در لبه بیرونی مقعد ایجاد می شود و گاهی اوقات می توانید آن را لمس کنید.

 

داروهای گیاهی موثر برای درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

از آنجاییکه بوعلی سینا خون کثیف یا اخلاط سودایی را یکی از عوامل اصلی بروز بواسیر می داند برای رفع آن نیز شربتی توصیه کرده است. این شربت خون را پاکسازی کرده و سموم را از بدن دفع می کند.

برای تهیه این شربت به تمشک، گزنه، عناب، برگ توت و شاهتره، تمر هندی، رازیانه، تخم کاهو، عسل، افسنطین و مویز نیاز دارید. پس از تهیه این شربت روزانه 3 قاشق از آن را در یک لیوان آب جوشیده ولرم ریخته و تا 30 روز مصرف کنید.

اگر امکان تهیه شربت فوق برای شما فراهم نیست می توانید از هلیله سیاه و هلیله زرد، تخم گشنیز، گیاه خار مریم، قاصدک، بلیله و آمله استفاده نمایید. این دمنوش ها به رفع سودا یا پاکسازی بدن کمک کرده و باعث درمان بواسیر خواهند شد.

در طب بوعلی سینا برای درمان بواسیر خارجی ضمادی به نام پودر آب زن توصیه شده است که با اثر قابض تورم رگ های بواسیر را از بین می برد. برای تهیه پودر آب زن، 150 گرم پوست عدس،  100 گرم گلنار یا گل میوه انار و سماق به میزان 100 گرم را با هم میکس کرده و در 2 لیوان آب  به مدت نیم ساعت بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و روزانه به مدت نیم ساعت به شکل حمام سیتز از آن استفاده نمایید.

یکی دیگر از ضمادهای موثر توصیه شده در طب بوعلی مخلوط روغن زیتون و عسل است. این ضماد اگر به مدت یک ماه مورد استفاده قرار بگیرد  التهاب ناشی از بواسیر را به خوبی کنترل می کند.

این مقاله را بخوانید: هزینه جراحی بواسیر با لیزر چقدر است؟

روش های پیشگیری از بواسیر در طب بوعلی سینا

در بیشتر موارد بواسیر به خودی خود و بدون نیاز به درمان برطرف می شود. با این حال داروهای گیاهی و ضمادهای زیادی در طب بوعلی سینا برای کاهش ناراحتی و خارش ناشی از بواسیر وجود دارد.

تغییرات سبک زندگی یکی از راهکارهای دیگری است که می تواند بواسیر را کنترل و مدیریت کند. خصوصا سبک زندگی فعال از بروز این بیماری جلوگیری خواهد کرد.

تغییر در رژیم غذایی نیز می تواند به منظم و نرم نگه داشتن مدفوع کمک کند. مصرف فیبر بیشتر، مانند میوه و سبزیجات، یا در درجه اول خوردن غلات مبتنی بر سبوس بهترین راه برای پیشگیری از یبوست است. علاوه بر این باید از مصرف مواد غذایی سودایی که شامل فست فودها، کنسروها و خوراکی های تجاری حاوی نگهدارنده هستند، خودداری کنید.

کاهش وزن نیز ممکن است به کاهش بروز و شدت بواسیر کمک کند. افزایش وزن باعث افزایش فشار بر روی رگ های انتهای راست روده شده و موجب بواسیر خواهد شد.

ورزش و تحرک روزانه نیز یکی از درمان های اصلی بواسیر در طب سنتی است. زیرا از اضافه وزن جلوگیری کرده و از طرفی باعث تحریک روده ها شده و از یبوست جلوگیری می کند.

این مقاله را بخوانید: آیا زینک اکسید در درمان بواسیر موثر است؟

درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

راههای موثر درمان بواسیر در طب بوعلی سینا

طب بوعلی سینا بطور مفصل به درمان بواسیر به عنوان یک بیماری نشیمنگاهی پرداخته است. با بهره گیری از درمان های بوعلی سینا اکنون داروهای گیاهی زیادی برای درمان بواسیر به صورت خوراکی و موضعی تولید شده است. روش های موثر درمان بواسیر در طب بوعلی سینا به شرح زیر است.

نارون کوهی

نارون کوهی با اثرات قابض خود به سرعت باعث جمع شدن رگ های ناحیه مقعد خواهد شد. در کتاب های بوعلی سینا استفاده از نارون کوهی در درمان موضعی بواسیر بسیار توصیه شده است.

آلوئه ‌ورا

استفاده از آلوئه‌ ورا به صورت موضعی درد و التهابات ناشی از بواسیر را بطور موثری کاهش می دهد. از آلوئه ورا می توان برای درمان بواسیر داخلی و خارجی استفاده کرد.

روغن زیتون

روغن زیتون یک روغن معروف و مفید برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی است. استفاده از روغن زیتون به صورت موضعی به تدریج التهاب و درد ناشی از هموروئید را از بین برده و آن را درمان می کند.

روغن چریش

روغن چریش یکی از موثرترین راه های درمان بواسیر است که در طب بوعلی سینا ذکر شده است. ماساژ این روغن بر روی ناحیه مقعد خشکی و درد هموروئید را کاهش داده و با مصرف مداوم آن بطور کامل بواسیر را از بین خواهد برد.

 

https://www.pacehospital.com/piles-symptoms-causes-and-treatment

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب