عمل کیست مویی به روش باز

عمل باز کیست مویی عوارض، هزینه 1403 و فیلم

کیست مویی (کیست پیلار) یک نوع توده کوچک خوش‌خیم است که به علت تجمع فولیکول ‌های مویی ایجاد شده و به دلیل مسدود شدن مسیر خروجی، منجر به ایجاد یک برآمدگی ملموس روی پوست می گردد. این عارضه معمولا در مردان بیشتر از زنان مشاهده شده و درمان آن از طریق جراحی باز و سایر روش ها صورت می گیرد.

 

کیست مویی چیست و چه علائمی دارد؟

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال در واقع یک سوراخ و حفره کوچک در پوست است که معمولاً در شکاف بالای باسن رخ می دهد. این توده با مایعات و چرک پر شده و در نتیجه به ایجاد یک کیست یا آبسه منجر می گردد. علائم بیماری پیلونیدال عفونت‌ های شدید و دردناک در ناحیه مورد نظر است و در صورتی که تشدید شود، جراحی باز بهترین راه برای رهایی و درمان این بیماری است.

علت بروز کیست مویی چیست؟

علت اصلی بروز کیست مویی در پوست به عواملی مانند استفاده نامناسب از روش‌ های رفع موهای زائد مانند اصلاح کردن، موم یا استفاده از موچین برمی‌ گردد. این روش ها ممکن است منجر به تحریک فولیکول‌ های مو، بسته شدن آن و یا درگیری موهای جدید با پوست شود که در نتیجه، مواد مرده ‌ی پوستی و موهای رشد کرده باعث ایجاد یک توده زیر پوستی یا کیست مویی می ‌شوند.
علاوه بر این، برداشتن یک مو ممکن است به طور ناقص انجام شود که این امر نیز می تواند منجر به رشد نادرست موهای جدید و تحریک فولیکول‌ های مویی شده و کیست ایجاد کند.

مقالات: هزینه عمل کیست مویی چقدر است؟ مقایسه جراحی با لیزر

سینوس پیلونیدال همان کیست مویی است؟

سینوس پیلونیدال در واقع یک حالت پوستی است که وقتی یک فولیکول مو (که مسیر رشد مو را فراهم می ‌کند) به طور ناگهانی بسته شده و موهای داخل آن در پوست به سمت عقب رشد می ‌کنند، به وجود می آید. این موضوع منجر به ایجاد یک سوراخ و حفره کوچک در پوست شده که به آن سینوس پیلونیدال یا کیست مویی نیز گفته می ‌شود؛ بنابراین، این عارضه یکی از انواع کیست مویی به شمار می رود.

 

عمل کیست مویی به روش باز چگونه است؟

عمل جراحی کیست مو به روش باز توسط پزشک یا جراح انجام می ‌شود. در این شیوه، پزشک با تیغ جراحی برش های در پوست به کیست دسترسی پیدا کرده و آن را باز می‌ کند تا محتویات توده از جمله موهای متراکم و مواد دیگر را خارج کند.
سپس ناحیه مورد عمل پاکسازی و ضدعفونی شده و پانسمان می‌ شود. در عمل کیست مویی به روش باز جای کیست مویی بخیه زده نمی شود و به صورت باز باقی می ماند تا رفته رفته توسط بدن الیتام یابد. انجام این عمل باید توسط یک پزشک متخصص در یک محیط بالینی یا بیمارستان صورت گیرد تا بهترین نتیجه برای بیمار به دست آید.

عمل باز کیست مویی

مراحل عمل کیست مویی به روش باز؟

در مرحله اول، پزشک با ایجاد برشی منظم مانند تخم‌ مرغ در قسمت مورد نظر، چرک، مو و مواد زائد تشکیل شده در زیر پوست را به طور کامل تخلیه می ‌کند. بسته به میزان پیشرفت عفونت، این برش ممکن است بسیار کوچک باشد.
سپس قسمت برش خورده را شستشو داده و ضدعفونی می کند. در مرحله بعد بسته به نوع و شدت زخم ممکن است از بخیه استفاده کرده (در حالت بسته است) و یا زخم را باز بگذارد تا به مرور زمان از داخل ترمیم گردد. این اقدام به منظور پیشگیری از عفونت بعد از عمل کیست مویی انجام می ‌شود.

مقالات: فواید درمان کیست مویی با لیزر

عوارض کیست مویی به روش باز

برخی عوارض کیست مویی می ‌تواند شامل عفونت، تبدیل به تومور نادر به نام کیست تری ‌کیلمال و بازگشت یا عود کیست پس از برداشتن آن باشد. اگر باکتری ‌ها وارد کیست شوند، می تواند عفونت ایجاد کند که اگر درمان نشود، ممکن است به بافت ‌ها و استخوان گسترش یابد.

 

مراقبت های قبل و بعد کیست مویی به روش باز

قبل از جراحی، پزشک ممکن است توصیه کند که مصرف داروهای خاص یا مکمل ‌های گیاهی و همچنین سیگار کشیدن را متوقف نمایید. علاوه بر این به طور معمول توصیه می ‌شود که ۸ ساعت قبل از عمل هیچ غذا یا نوشیدنی مصرف نکنید. پس از جراحی نیز، پزشک توصیه ‌های خاصی برای مراقبت از زخم و جلوگیری از عفونت شامل تغییر پانسمان، استفاده از مواد ضدعفونی بر روی زخم و نگهداری محل جراحی در وضعیت خشک و تمیز، ارائه می دهد.

هزینه عمل کیست مویی به روش باز

هزینه عمل باز کیست مویی در سال 1403 به عوامل مختلفی مانند شدت بیماری، نوع عمل و سایر عوامل بستگی دارد اما عموماً هزینه جراحی به روش باز برای حذف کیست مویی در بیمارستان ‌های دولتی بدون بیمه از 3 میلیون تومان و در بیمارستان‌ های خصوصی از 5 میلیون تومان است. عمل کیست مویی به روش باز به آن عمل کیست مویی به روش سنتی نیز گفته می شود بیشتر در بیمارستان ها انجام می شود و در کلینیک ها بیشتر عل کیست مویی با لیزر انجام می شود.

قابل ذکر است در عمل باز کیست مویی بیمه (تکمیلی، تامین اجتماعی، سلامت، کارمندی) بخشی از هزینه را تحت پوشش قرار می دهد. که مقدار هزینه آن به نوع بیمه و نوع بیمارستان بستگی دارد.

مقالات: دلیل کیست مویی در زنان چیست؟ نحوه پیشگیری و درمان آن

دوره نقاهت بعد عمل کیست مویی باز چقدراست؟

دوره نقاهت بعد از عمل بهاین روش، معمولاً در حدود دو تا چهار هفته است. این زمان بستگی به نوع کیست، سلامتی عمومی بیمار و نحوه انجام در افراد مختلف، متغیر است. پس از عمل، ممکن است در همان روز به خانه بازگردید و فعالیت‌ های روزمره خود را ادامه دهید، اما باید توجه داشته باشید که فعالیت ‌های سنگین نداشته باشید.

 

دیگر روش های درمان کیست موی؟

روش های مختلفی برای درمان این عارضه وجود دارد که پزشک متناسب با موقعیت کیست و شدت بیماری نسبت به انتخاب راه درمان آن اقدام می کند. برخی از این روش ها عبارتند از به کارگیری لیزر کیست مویی ، روش های خانگی و در موارد شدیدتر روش جراحی باز است.

 

چرا نباید عمل کیست موی باز انجام دهیم؟

عمل کیست مویی باز به طور معمول نیاز به بیهوشی داشته و ممکن است خطرات و عوارضی نظیر عفونت، خونریزی، یا جای زخم باقی بگذارد. این روش به این دلیل که پوست باز می شود دوره نقاهت طولانی تری دارد. همچنین این نوع جراحی در برخی موارد باعث بازگشت کیست می شود. به علاوه، تگنیک ‌های جدیدتر و کم تهاجم ‌تری مانند جراحی بسته یا استفاده از لیزر برای درمان کیست مویی در دسترس هستند که کمترین خطرات و عوارض را به دنبال دارند.

مقالات: درمان خانگی کیست مویی

جایگزین عمل کیست مویی باز چیست؟

عمل کیست مویی با لیزر به عنوان یک جایگزین کم تهاجمی برای جراحی باز، طرفداران بسیاری دارد؛ اما تصمیم نهایی برای استفاده روش باز یا بسته باید توسط پزشک متخصص گرفته شود. برخی از مزیت های تکنیک لیزر عبارتند از:

  • کمترین خونریزی: در روش لیزر، خونریزی وجود ندارد.
  • کمترین درد: پس از درمان با لیزر، نسبت به روش باز یا جراحی، بیماران معمولاً احساس درد کمتری خواهند داشت.
  • غیرتهاجمی بودن: غیرتهاجمی بودن این تکنیک بدان معناست که پوست آسیب ندیده و عوارض کمتری نیز خواهد داشت.
  • دوره نقاهت کوتاه‌تر: بدون نیاز به بیهوشی عمومی و با کمترین تهاجم به پوست، دوره نقاهت پس از درمان با لیزر کوتاه‌ تر است.
  • عدم نیاز به بیهوشی عمومی: درمان با لیزر معمولاً بدون نیاز به بیهوشی عمومی انجام می ‌شود که این موضوع برای بسیاری از افراد مزیتی مهم است و خطرات بیهوشی را نخواهد داشت.

 

سوالات متداول

بعد عمل کیست مویی باز چگونه بخوابیم؟

بعد از عمل کیست مویی باز، بهتر است روی شکم و با قرار دادن یک بالش در زیر شکم بخوابید تا فشار بر منطقه عمل کاهش یابد.

چه مدت بعد عمل کیست مویی باز می توانم به سرکار برگردم؟

زمان بازگشت به سرکار بستگی به نوع و محل عمل، وضعیت و موقعیت شما و توصیه ‌های پزشک دارد، اما معمولاً می ‌توانید در حدود یک تا دو هفته بعد از عمل به سرکار بازگردید.

برای عمل کیست مویی باز به کجا مراجعه کنم؟

برای این عمل، بهتر است ابتدا به پزشک جراح مراجعه کرده تا مورد بررسی قرار گیرید و در صورت لزوم، به یک کلینیک تخصصی با تجهیزات به روز و پزشکان متخصص مراجعه نمایید.

فرق عمل کیست مویی باز و بسته چیست؟

در عمل باز، جراح به صورت مستقیم به کیست دسترسی دارد اما در عمل بسته، جراح با استفاده از ابزارهای کوچک و با کمترین برش‌ ها کیست را تخلیه می کند.

بهترین نوع درمان کیست مویی چیست؟

انتخاب بهترین روش درمان باید توسط پزشک و متناسب با وضعیت کیست صورت گیرد.

 

منبع

www.healthdirect.gov.au/surgery/surgery-for-pilonidal-sinus

www.healthline.com/health/pilonidal-cyst-surgery

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب