عمل بواسیر با لیزر یا جراحی

عمل بواسیر با لیزر یا جراحی؟ مقایسه عوارض و قیمت

بواسیر یک بیماری رایج است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. بواسیر یا هموروئید ساختارهای عروقی هستند که در مقعد قرار دارند. بیش از نیمی از افراد بالای 45 سال از بواسیر رنج می برند. علائم این بیماری شامل خارش، خونریزی در حین اجابت مزاج، تورم و سایر ناراحتی ها است. بواسیر خفیف را می توان با روش های خانگی درمان کرد اما موارد حاد فقط با لیزر یا جراحی قابل درمان است.

 

چه بواسیری نیاز به عمل دارد؟

بواسیر یا هموروئید حاد که به عنوان بواسیر درجه 3 و 4 شناخته می شوند برای درمان به جراحی نیاز دارد زیرا با داروهای موضعی یا خانگی قابل درمان نیستند. در این موارد جراحی سنتی یا لیزر درمانی به شما توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل بواسیر در بیمارستان دولتی،خصوصی 1403 و کلینیک ها

عمل بواسیر چگونه انجام می شود؟

عمل بواسیر در حال حاضر به دو روش لیزر و جراحی انجام می شود که هر یک مزایا، عوارض و هزینه های متفاوتی دارد.

درمان بواسیر با لیزر co2

عمل لیزری

این جراحی با استفاده از یک پرتو لیزر باریک برای کوچک کردن یا برداشتن هموروئید آسیب دیده از داخل به بیرون استفاده می شود. پرتو لیزر باعث می شود آنها به اندازه طبیعی خود برگردند. همچنین بافت ها و رگ های خونی را مهر و موم می کند که تا حد زیادی خطر از دست دادن خون و بروز عفونت را کاهش می دهد. این روش به طور کلی تحت بی حسی موضعی انجام می شود و شما پس از 3 ساعت مرخص می شوید بدون اینکه درد و خونریزی زیادی تجربه کنید.

عوارض لیزر بواسیر

عوارض لیزر بواسیر بسیار کم است. با اینحال احتمال بروز شقاق به دنبال جراحی با لیزر وجود دارد زیرا پرتوهای لیزر می توانند باعث فیبروز بافتی شوند.

فواید لیزر بواسیر

جراحی هموروئید با لیزر یک جایگزین عالی برای جراحی هموروئید معمولی است زیرا هیچ بافتی بریده یا برداشته نمی شود. حداقل از دست دادن خون به عنوان یک برتری در نظر گرفته می شود. انجام این روش فقط 30-60 دقیقه طول می کشد و خطر عود بسیار پایین است. علاوه بر این به عضلات و بافت های اطراف آسیب نمی رساند. در مقایسه با جراحی سنتی و درد کمتری دارد و زمان بهبودی نیز سریعتر است.

هزینه لیزر بواسیر

هزینه لیزر بواسیر به دلیل تجهیزات پیشرفته مورد نیاز و تجربه جراح، اغلب بالاتر است. علاوه بر این همه جراحان درمان لیزری ارائه نمی دهند، بنابراین یافتن جراح متخصص در این زمینه می تواند به تحقیقات نیاز داشته باشد. در کلینیک های تهران لیزر بواسیر از 8 میلیون تومان برای سال 1403 انجام می شود اما در کلینیک التیام نشیمنگاه عمل لیزر بواسیر حدود 4 الی5 میلیون تومان است.

دوره نقاهت

دوره نقاهت پس از جراحی هموروئید با لیزر بسیار کمتر از جراحی سنتی است زیرا نیازی به بخیه ندارید و خونریزی حین عمل متوقف می شود.  اکثر بیماران پس از لیزر بواسیر در عرض 1 هفته به فعالیت های معمول خود باز می گردند.

بیشتر بخوانید: استراحت بعد عمل بواسیر مقایسه لیزر با جراحی سنتی

جراحی سنتی بواسیر

عمل جراحی سنتی

عمل جراحی سنتی بواسیر به نام هموروئیدکتومی نیز شناخته می شود. در حالی که انجام این جراحی برای هموروئید پیچیده مزایایی دارد، اما بدون اشکال نیست. پزشکان سال هاست که بیماران هموروئید را با هموروئیدکتومی درمان می کنند و سابقه طولانی مدتی در درمان این بیماری دارند. در این روش بافت هموروئیدی با استفاده از چاقوی جراحی برداشته می شود. بیماران تا مدت ها پس از انجام جراحی از مشکل هموروئید رهایی می یابند و برخی هرگز عود را تجربه نمی کنند.

عوارض جراحی سنتی

متاسفانه جراحی سنتی بواسیر عوارض زیادی به دنبال دارد که بدترین آنها احتمال آسیب به اسفنکتر مقعد است که می تواند منجر به بی اختیاری گاز یا مدفوع شود. همچنین احتمال کمی وجود دارد که درد پس از جراحی شما برطرف نشود. سایر نگرانی ها شامل تنگی مقعد، فیستول یا شقاق است.

فواید جراحی سنتی

هموروئیدکتومی یک روش مفید برای درمان بواسیر خارجی و بواسیرهای پیچیده است. حادترین هموروئیدها اکثر مواقع از رکتوم خارج می ‌شوند، در این موارد روش‌ های کم تهاجمی درمان هموروئید لزوماً بهترین گزینه نیستند و هموروئیدکتومی ممکن است مناسب تر باشد. جراحی سنتی همچنین برای بیمارانی که به‌ صورت مکرر دچار هموروئید می شوند مفید باشد. در واقع اگر درمان‌های جایگزین شکست خورده‌ باشند هموروئیدکتومی بهترین شانس موفقیت را دارد.

هزینه جراحی سنتی

هزینه جراحی سنتی کمتر از درمان بواسیر با لیزر است. از طرفی چون نیاز به بستری دارد اغلب تحت پوشش های بیمه ای موجود قرار می گیرد. اما شما علاوه بر هزینه عمل باید هزینه بستری در بیمارستان، دستمزد جراح و درمان های دوره نقاهت را نیز در نظر بگیرید. در بیمارستان دولتی در صورت عدم بیمه از 3 میلیون و در بیمارستان خصوصی از 5 میلیون عمل سنتی بواسیر با تیغ انجام می شود.

دوره نقاهت جراحی سنتی

مشکلات رایج دوران نقاهت پس از جراحی سنتی شامل درد، خونریزی، ترشح مقعدی و کبودی است. حداقل یک هفته زمان نیاز دارید تا بتوانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. حتی پس از آن، احتمالاً  برخی از عوارض جانبی را تجربه خواهید کرد. برای چند روز باید از مسکن های تجویزی استفاده کنید تا درد ناشی از جراحی تسکین پیدا کند. پزشک ممکن است به شما نرم کننده های مدفوع نیز بدهد زیرا بسیاری از افراد پس از آن با اجابت مزاج مشکل دارند. برای بسیاری از افراد، بهبودی کامل یک تا دو ماه طول می کشد.

بیشتر بخوانید: معرفی 6 عمل بواسیر به همراه هزینه آن در سال 1403

مقایسه عمل بواسیر لیزر و جراحی

مقایسه عمل بواسیر لیزر و جراحی

جراحی بواسیر بیشتر زمانی انجام می شود که احتمال عفونت زیاد است یا محل رگ های هموروئیدی استفاده از لیزر را دشوار می کند. از آنجایی که جراحی سنتی پیچیده است، دو تا سه روز اول پس از جراحی درد بسیاری تجربه خواهید کرد. زخم را می توان باز گذاشت تا به طور طبیعی بهبود یابد یا می توان آن را بخیه زد.

بهبودی در جراحی سنتی بواسیر حدود یک تا دو هفته طول می کشد. اگر هرگونه عفونت یا خونریزی وجود داشته باشد، ممکن است لازم باشد بیمار در بیمارستان بماند. هزینه های درمان در جراحی سنتی به دلیل لزوم بستری و دارو درمانی طولانی تر بیشتر است.

لیزر به عنوان یک تکنیک پیشرفته برای درمان هموروئیدهای شدید بسیار مفید است، به خصوص اگر درجه بالاتری داشته باشند. این روش دقت بالایی برای از بین بردن ضایعات هموروئیدی دارد و بدون اسکار یا زخم انجام می شود.

این روش حدود 30 دقیقه طول می کشد. پس از جراحی، بیمار می تواند همان روز به خانه برود. در این درمان کم تهاجمی عوارض ناچیز است و پس از 2-3 روز، بیمار می تواند به فعالیت های عادی خود بازگردد، اما باید از انجام کارهای سنگین اجتناب کند. در ادامه جدول مقایسه عمل بواسیر با لیزر یا جراحی ارائه شده است

بیشتر بخوانید: مرکز لیزر بواسیر در غرب تهران با لیزر CO2 ایتالیایی توسط جراح عمومی

پارامترهاجراحی بواسیرلیزر بواسیر
فوایددرمان بواسیر پیچیده و عود کنندهدرمان انواع بواسیر
عوارضعوارض فراوانبدون عوارض
دردبسیار دردناکبدون درد
خونریزیخونریزی زیادبدون خونریزی
بستری در بیمارستان1 تا 3 روزبه صورت سرپایی
دوره نقاهتطولانیبدون دوره نقاهت
اسکاروجود داردوجود ندارد
عود مجدداحتمال بسیار بالااحتمال بسیار کم
عفونتاحتمال بسیار زیاداحتمال خیلی کم
نیاز به پانسماننیاز به پانسمان داردعدم نیاز به پانسمان
هزینهبه صورت کلی بالاهزینه معقول
پوشش بیمهداردندارد
مراقبت های بعد از عملطولانی مدتکوتاه مدت

بیشتر بخوانید: علت بواسیر در دختر مجرد چیست؟

چرا عمل بواسیر با لیزر به صرفه تر است؟

عمل بواسیر با لیزر به صورت سرپایی انجام می شود بنابراین شما متحمل هزینه های بستری و درمان های بعدی در بیمارستان نخواهید شد. اگرچه ممکن است در ابتدا فکر کنید هزینه درمان با لیزر بالاتر است اما با محاسبه کلی هزینه ها به راحتی می توان فهمید که عمل بواسیر با لیزر به صرفه تر از جراحی است.

 

دلیل منسوخ شدن عمل بواسیر سنتی چیست؟

درد و ناراحتی بیشتر بیمار، لزوم بستری در بیمارستان، عوارض بیشتر نسبت به لیزر درمانی و همچنین احتمال عود مجدد بیماری از دلایل منسوخ شدن عمل بواسیر سنتی است.

 

برای عمل لیزری و سنتی بواسیر به کجا مراجعه کنیم؟

در حال حاضر لیزر بواسیر فقط در کلینیک های خصوصی و عمل سنتی در بیمارستان های خصوصی و دولتی انجام می شود. بنابراین اگر قصد لیزر بواسیر را دارید به کلینیک بیماری های نشیمنگاهی مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: علت و درمان بواسیر در طب بوعلی سینا چیست؟

سوالات متداول

 

احتمال عود و بازگشت بواسیر در کدام نوع عمل بیشتر است؟

احتمال عود و بازگشت بواسیر در جراحی سنتی بیشتر از لیزر درمانی است به همین دلیل منسوخ شده است و جراحی با لیزر ترجیح داده می شود.

خطر درمان نکردن بواسیر چیست؟

بواسیر یک بیماری رایج است که در موارد حاد نیاز به درمان اصولی دارد. در غیر این صورت ممکن است شرایط وخیم تر شده و به بواسیر ترمبوز شده و پرولاپس تبدیل شود که جراحی های پیچیده تری نیاز دارد.

آیا عمل بواسیر با لیزر بدون درد و خونریزی است؟

بله عمل بواسیر با لیزر تحت بی حسی موضعی انجام شده و درد و خونریزی وجود ندارد زیرا پرتوی لیزر حین درمان رگ های خونی را سوزانده و مهر و موم می کند.

احتمال بی اختیاری مدفوع در کدام عمل هموروئید بیشتر است؟

یکی از عوارض ناخوشایند جراحی سنتی بواسیر، بی اختیاری مدفوع است که به دلیل آسیب دیدن اسفنکتر مقعدی رخ می دهد.

کدام عمل بواسیر نیاز بیحسی یا بیهوشی دارد؟

عمل بواسیر با لیزر نیاز به بی حسی موضعی دارد زیرا در مدت زمان کوتاهی انجام می شود. در عوض جراحی سنتی با بیهوشی عمومی انجام می شود.

منبع:

https://www.theprivateclinic.co.uk/blog/difference-between-laser-piles-radio-frequency-treatment-haemorrhoids

https://medicahospitals.in/blog/worried-about-piles-heres-everything-you-need-to-know

 

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب