عمل بواسیر با نور مادون قرمز یا فوتوکواگولیشن

عمل بواسیر با نور مادون قرمز یا فوتوکواگولیشن فیلم و هزینه 1403

عمل بواسیر با نور مادون قرمز یا فوتوکواگولیشن یک روش پزشکی است که برای درمان هموروئیدهای کوچک و متوسط استفاده می شود. این درمان فقط  مختص هموروئیدهای داخلی است. فوتوکواگولیشن با گرمای ایجاد شده توسط نور مادون قرمز باعث ایجاد بافت اسکار می شود که جریان خون به هموروئید را قطع می کند و آن را از بین می برد. بافت اسکار وریدهای مجاور را در جای خود نگه می دارد تا نتوانند به داخل کانال مقعد وارد شوند.

 

فوتوکواگولیشن چیست؟

فوتوکواگولیشن روشی است که از نور مادون قرمز به عنوان منبع گرما برای قطع خون رسانی به بواسیر داخلی استفاده می کند. این روش باعث انعقاد عروق و کوچک شدن هموروئید می شود. فوتوکواگولیشن یک روش ایمن و سریع است و اکثر بیماران در همان روز به روال عادی خود باز می گردند.

بیشتر بخوانید: درمان بواسیر با لیزر

درمان بواسیر با نور مادون قرمز

درمان بواسیر با نور مادون قرمز به چه صورت است؟

درمان بواسیر با نور مادون قرمز معمولا 10 دقیقه طول می کشد. با اعمال نور مادون قرمز روی نواحی هموروئید ممکن است در ناحیه رکتوم احساس گرما کنید. ولی پس از عمل، احساس گرما باید شروع به فروکش کند.

ممکن است تا 10 روز پس از عمل، کمی احساس ناراحتی در ناحیه رکتوم داشته باشید. برخی از علائم ممکن است شامل خونریزی یا لکه بینی باشد. شما بعد از عمل می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید، اما تا چند روز پس از انجام عمل از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. در برخی موارد، ممکن است برای کوچک کردن هموروئید به بیش از یک جلسه درمانی نیاز داشته باشید.

بیشتر بخوانید: معرفی 6 عمل بواسیر به همراه هزینه آن در سال 1403

چه نوع بواسیری را می توان با فوتوکواگولیشن درمان کرد؟

فتوکواگولاسیون که به عنوان درمان انعقادی نیز شناخته می شود، درمانی است که برای درمان هموروئید داخلی کوچک و متوسط  یعنی درجه یک و دو طراحی شده است. نور مادون قرمز مورد استفاده در طول این روش جریان خون به هموروئید قطع می کند و به طور موثر تورم و درد آن را کاهش می دهد.

درمان بواسیر با نور مادون قرمز

تفاوت لیزر co2 با نور مادون قرمز در درمان بواسیر چیست؟

تفاوت لیزر co2 با نور مادون قرمز برای درمان بواسیر در شدت آنها است. لیزر co2 با توان بالا بهترین نتایج درمانی را به دنبال دارد و بدون درد است و هیچ اثری از اسکار باقی نمی گذارد. لیزر با نور مادون قرمز یا توان پایین نیز روش بسیار کارامدی در درمان بواسیر است اما نتایج آن دائمی نیست. هدف این روش کاهش تورم، درد و خونریزی در بواسیرهایی است که با تغییر سبک زندگی درمان نشده اند.

بیشتر بخوانید: عمل هموروئیدوپکسی با استاپلر یا منگنه زدن بواسیر + فیلم و هزینه

هزینه فوتوکواگولیشن در تهران در سال 1403 چقدر است؟

فوتوکواگولیشن امروزه خیلی کمتر انجام می شود و به جای آن بیشتر از لیزر CO2 برای درمان بواسیر استفاده می شود. به طور کلی هزینه فوتوکواگولیشن در تهران بسته به شدت بواسیر، تعداد جلسات مورد نیاز و همچنین موقعیت جغرافیایی مرکز درمانی متفاوت است. در سال 1403 هزینه فوتوکواگولیشن از 4 میلیون تومان در کلینیک ها در موارد خاص انجام می شود.

 

فوتوکواگولیشن در بیمارستان تحت پوشش بیمه است؟

فوتوکواگولیشن تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد زیرا به صورت سرپایی انجام شده و نیازی به بستری ندارد. همانطور که می دانید تنها جراحی هایی که نیاز به بستری دارند تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. با اینحال برای اطلاع از پوشش های بیمه ای می توانید از مرکز درمانی سوال کنید.

عمل بواسیر با فوتوکواگولیشن

فوتوکواگولیشن نیاز به بی‌ حسی دارد یا بیهوشی؟

فوتوکواگولیشن با بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. بنابراین شما می توانید پس از عمل به سرکار خود برگردید و حتی رانندگی کنید.

بیشتر بخوانید: اسکلروتراپی برای درمان بواسیر با فیلم و هزینه تزریق آن

فوتوکواگولیشن در درمان بواسیر چقدر موثر است؟

فوتوکواگولیشن مادون قرمز به طور کلی در درمان هموروئید داخلی کاملاً موفق است. از هر 10 بیمار که تحت درمان انعقادی قرار می‌ گیرند، تقریباً 7 نفر نتایج مثبتی را از درمان تجربه می‌ کنند. با این حال، افرادی که مشکلات جدی با هموروئیدهای مکرر دارند، ممکن است هنوز نیاز به جراحی داشته باشند تا مشکل خود را بطور کامل برطرف کنند.

 

مراحل درمان هموروئید با فوتوکواگولیشن

مراحل درمان هموروئید با فوتوکواگولیشن به این صورت است که ابتدا پزشک برای کاهش درد و ناراحتی بیمار از بی حسی موضعی در ناحیه مقعد استفاده می کند. سپس یک پروب در بالای هموروئید قرار می گیرد. پرتوهای مادون قرمز روی هموروئید اعمال می شود و باعث انعقاد عروق و در نهایت کوچک شدن آنها می شود.

طی یک تا دو هفته هموروئیدهای تحت درمان به دلیل عدم خونرسانی از بین رفته و با مدفوع دفع می شوند. طی این دوره شما خونریزی خفیفی تجربه خواهید کرد که خود به خود بهبود می یابد. برای هر هموروئید شما نیاز به یک جلسه مجزا خواهید داشت و این جلسات با فاصله حدود دو هفته از یک دیگر انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: دستوالعمل درمان بواسیر با روغن زیتون در خانه به همراه نحوه مصرف

عوارض درمان هموروئید با نور مادون قرمز

مانند هر روش یا درمان دیگری طی درمان هموروئید با نور مادون قرمز ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنید که شامل خونریزی، عفونت، درد، تورم یا مشکل در ادرار کردن است. در برخی موارد، هموروئید تحت درمان ممکن است بزرگتر شود و پر از لخته خون شود (بواسیر ترومبوز شده) که نیاز به درمان بیشتری دارد.

 

مراقبت ها قبل و بعد درمان بواسیر با فوتوکواگولیشن

قبل از درمان باید از داروهای تجویزی برای تخلیه روده استفاده کنید و 12 ساعت پیش از درمان مواد غذایی مصرف نکنید. علاوه بر این یک هفته قبل از درمان نباید از آسپرین و بطور کلی داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی استفاده نمایید تا خطر خونریزی کاهش یابد.

بعد از عمل پزشک برای شما مسکن هایی تجویز می کند تا درد شما را کاهش دهد. علاوه بر این باید روزانه به مدت 18 دقیقه از حمام سیتز استفاده کنید و با استفاده از ملین ها و فیبر فراوان در رژیم غذایی مانع از بروز یبوست شوید. برای نشستن نیز بهتر است از بالشتک دونات استفاده نمایید. استفاده از توالت فرنگی تا بهبودی کامل و عدم زور زدن هنگام اجابت مزاج از مراقبت های پس از درمان بواسیر با فوتوکواگولیشن است.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل بواسیر در بیمارستان دولتی،خصوصی 1403 و کلینیک ها

دوه نقاهت بعد از فوتوکواگولیشن چقدر است؟

دوه نقاهت بعد از فوتوکواگولیشن کوتاه بوده و نیازی به استراحت مطلق ندارد. شما طی یک هفته تا ده روز دچار خونریزی مقعدی اندک خواهید بود و باید از کارهای سنگین خودداری کنید.

 

آیا فوتوکواگولیشن درد دارد؟

در طول فتوکواگولیشن بیماران ممکن است احساس درد و گرما را تجربه کنند. افراد تقریباً 7 تا 10 روز پس از درمان متوجه خونریزی از مقعد خود می شوند که نتیجه ریزش هموروئید است.

 

منبع:

gastrohealth.com/procedures/infrared-coagulation-of-hemorrhoids

www.healthlinkbc.ca/health-topics/infrared-photocoagulation-hemorrhoids

www.crssny.com/how-infrared-photocoagulation-for-hemorrhoids-works

 

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب