عمل هموروئیدوپکسی با استاپلر یا منگنه زدن بواسیر

عمل هموروئیدوپکسی با استاپلر یا منگنه زدن بواسیر + فیلم و هزینه

عمل هموروئیدوپکسی با استاپلر یا منگنه زدن بواسیر نوعی جراحی است که در آن از یک دستگاه منگنه برای برداشتن بافت هموروئیدی استفاده می شود. پزشکان این روش را به بیمارانی که هموروئیدشان پرولاپس شده یا به طور غیر طبیعی بزرگ شده است، یا افرادی که با درمان غیرجراحی بهبود نیافته اند، توصیه می کنند. این جراحی نیازی به برش خارجی ندارد در عوض، بافت هموروئیدی با بخیه به داخل حلقه ‌ای از بافت‌ ها کشیده می ‌شود و به طور موثر جریان خون آن را قطع می ‌کند.

 

درمان بواسیر با هموروئیدوپکسی به چه صورت است؟

درمان بواسیر با هموروئیدوپکسی با بی حسی موضعی انجام می شود. در طول این جراحی یک لوله توخالی در کانال مقعدی قرار می گیرد. سپس نخی به داخل کانال مقعد وارد می شود و در امتداد حاشیه بواسیر بافته می شود. انتهای نخ از طریق لوله توخالی از کانال مقعد خارج می شود.

دستگاه منگنه مخصوص از طریق لوله توخالی وارد می شود و نخ کشیده می شود تا بافت اضافی زیر منگنه حرکت کند. بافت اضافی برداشته می شود و پایه هموروئید به دیواره رکتوم (آخرین قسمت روده بزرگ) منگنه می شود.

سپس یک پانسمان استریل در داخل رکتوم قرار می گیرد. این پانسمان طی چند روز حل می شود یا با اجابت مزاج از بین می رود. درمان بواسیر با هموروئیدوپکسی حدود 20 دقیقه طول می کشد.

بیمارانی که هموروئیدوپکسی انجام داده اند، معمولاً نسبت به بیمارانی که تحت عمل جراحی سنتی قرار می گیرند، درد کمتری را تجربه می کنند. همچنین ممکن است خونریزی، تورم و خارش کمتری را در اطراف مقعد و داخل راست روده تجربه کنند. علاوه بر این، هموروئیدوپکسی ممکن است احتمال بی اختیاری مدفوع پس از عمل را کاهش دهد.

هموروئیدوپکسی برای درمان چه نوع هموروئیدی مناسب است؟

هموروئیدوپکسی برای بیماران مبتلا به هموروئید درجه 3 و 4 و کسانی که در درمان های کم تهاجمی قبلی شکست خورده اند، استفاده می شود. در این روش  بواسیر را به موقعیت طبیعی خود در داخل کانال مقعد بر می ‌گرداند. مطالعات نشان داده اند که هموروئیدوپکسی باعث درد کمتر پس از عمل و بهبودی سریع تر در مقایسه با جراحی معمولی می شود، اما احتمال عود بیشتری دارد. فراوانی عوارض این روش نیز مشابه با هموروئیدکتومی سنتی است.

دیگر مقالات ما: معرفی موثرترین پماد برای درمان بواسیر به همراه هزینه آن

مراحل درمان بواسیر با هموروئیدوپکسی

هزینه هموروئیدوپکسی در تهران در سال 1403 چقدر است؟

هزینه هموروئیدوپکسی در تهران بسته به محل جغرافیایی کلینیک و نوع بواسیر متفاوت است. شما می توانید قبل از مراجعه در رابطه با هزینه های این روش از مراکز درمانی سوال کنید. هزینه به صورت متوسط می تواند از 5 میلیون قیمت داشته باشد.

 

عوارض هموروئیدوپکسی چیست؟

مانند همه انواع جراحی ها احتمال عوارض مرتبط با هموروئیدوپکسی نیز وجود دارد. عوارض احتمالی عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • لخته شدن خون
 • واکنش های نامطلوب به داروی بیهوشی

عوارض نادر هموروئیدکتومی منگنه عبارتند از:

 • باریک شدن مجرای مقعد (تنگی مقعد) – این عارضه ممکن است به مرور زمان به دلیل اسکار زخم رخ دهد.
 • عفونت – با آنتی بیوتیک قابل درمان است
 • خونریزی – اگر بیش از حد یا طولانی مدت باشد، ممکن است به جراحی بیشتری نیاز باشد.
 • مشکلات ادرار کردن – ممکن است به یک کاتتر ادراری (لوله ای در مثانه برای تخلیه ادرار) نیاز داشته باشید تا زمانی که این مشکل برطرف شود.
 • شقاق مقعد
 • بی اختیاری مدفوع
 • عود دوباره بواسیر

نحوه درمان بواسیر با استاپلر

دیگر مقالات ما: معرفی 6 عمل بواسیر به همراه هزینه آن در سال 1403

دوره نقاهت بعد از عمل هموروئیدوپکسی بواسیر؟

بهبودی پس از هر نوع جراحی برای هر فردی متفاوت است و به عواملی مانند سن، سلامت عمومی و اینکه آیا در حین جراحی یا نقاهت اولیه شما عوارضی داشته اید یا خیر، بستگی دارد.

بهبودی پس از هر نوع جراحی روندی تدریجی است که برای هر فردی متفاوت است. بیماران معمولاً می ‌توانند تمام فعالیت‌ های عادی خود از جمله بازگشت به سر کار را 1 تا 2 هفته پس از هموروئیدوپکسی از سر بگیرند.

یک قرار ملاقات در کلینیک 1 تا 2 هفته پس از هموروئیدوپکسی ترتیب داده می شود تا بررسی شود که علائم شما برطرف شده است و در صورت لزوم در مورد مدیریت بیشتر صحبت شود.

 

آیا هموروئیدوپکسی یا منگنه زدن بواسیر موثر است؟

افرادی که تحت روش منگنه زدن هموروئید قرار می گیرند، پس از جراحی نسبت به افرادی که تحت عمل جراحی سنتی بواسیر قرار می گیرند، درد کمتری دارند. با این حال، میزان موفقیت طولانی مدت برای روش هموروئیدوپکسی کمتر از هموروئیدکتومی معمولی است. به طور کلی، هموروئیدهای پرولاپس بزرگتر با روش هموروئیدکتومی بهتر درمان می شوند.

دیگر مقالات ما: هزینه عمل بواسیر در بیمارستان دولتی،خصوصی 1403 و کلینیک ها

مزایا و معایب درمان بواسیر با هموروئیدوپکسی چیست؟

درمان بواسیر با هموروئیدوپکسی یک روش غیر تهاجمی است که نیاز به تیغ جراحی ندارد. علاوه بر این درد کمتری نسبت به جراحی سنتی دارد. در این روش خطر عفونت کمتر بوده و نیاز به بستری شدن وجود ندارد. علاوه بر این دوره نقاهت آن نیز بسیار کوتاه است. از معایب این روش می توان به احتمال بالای عود، تنگ شدن مقعد و مشکل در دفع به دلیل گرفتگی عضلات مقعدی اشاره کرد.

 

برای هموروئیدوپکسی به کجا مراجعه کنم؟

برای هموروئیدوپکسی می توانید به مراکز درمان بیماری های نشیمنگاهی مراجعه نمایید. پزشک پس از معاینه بر اساس نوع بواسیر در صورت صلاحدید از این روش برای درمان شما استفاده خواهد کرد.

 

هموروئیدوپکسی با استاپلر یا لیزر؟ کدام بهتر است؟

قطعا درمان بواسیر با لیزر به دلیل درد و خونریزی کمتر یکی از روش های ارجح است. دوران نقاهت در لیزرتراپی کمتر بوده و سرعت بهبودی بالاتر است. علاوه بر این احتمال عود بواسیر در لیزر بسیار کم است که مزیت فوق العاده ای به حساب می آید. با اینحال گاهی اوقات به صلاحدید پزشک هموروئیدوپکسی با استاپلر ممکن است برای درمان شما مفیدتر از لیزر باشد.

دیگر مقالات ما: دستوالعمل درمان بواسیر با روغن زیتون در خانه به همراه نحوه مصرف

مراقبت های قبل و بعد هموروئیدوپکسی با استاپلر؟

مراقبت های قبل و بعد هموروئیدوپکسی یکی از کارهای ضروری است که شما برای کسب نتایج بهتر و کاهش عوارض باید انجام دهید. این مراقبت ها شامل موارد زیر است:

مراقبت های قبل از هموروئیدوپکسی با استاپلر

 • لیستی از داروها و مکمل های مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید.
 • قبل از جراحی پاکسازی روده را با سیترات منیزیم انجام دهید.
 • شیافی که پزشک برای شما تجویز کرده را استفاده کنید.
 • قطع استعمال سیگار و مصرف الکل به مدت یک هفته
 • با یک همراه به مرکز درمانی مراجعه نمایید
 • 12ساعت قبل از جراحی ناشتا باشید
 • استفاده از ملین ها
 • ورزش منظم

مراقبت های بعد از هموروئیدوپکسی با استاپلر

 • مصرف ملین ها برای پیشگیری از یبوست
 • مصرف یک رژیم غذایی با فیبر بالا
 • پرهیز از نشستن طولانی مدت
 • نوشیدن آب و مایعات بیشتر
 • مصرف داروهای تجویزی
 • کمپرس سرد روی مقعد
 • حمام سیتز روزانه
 • ورزش ملایم

دیگر مقالات ما: معرفی بهترین ورزش ها برای درمان بواسیر

دیگر سوالات در مورد عمل هموروئیدوپکسی

آیا هموروئیدوپکسی دردناک است؟

تجربه درد یا ناراحتی خفیف پس از هموروئیدوپکسی طبیعی است. به شما مسکن داده می شود تا درد را تسکین دهد. ممکن است بعد از جراحی مقداری خونریزی داشته باشید بنابراین می توانید از پدهای بهداشتی استفاده کنید. این خونریزی به تدریج کمتر خواهد شد و جای نگرانی ندارد.

آیا هموروئیدوپکسی باعث بی اختیار مدفوع می شود؟

یکی از عوارض نادر هموروئیدوپکسی بی اختیاری مدفوع است که به دلیل آسیب به اعصاب اسفنکتر مقعدی رخ می دهد. تبحر جراح و مراجعه به مراکز معتبر درمانی از این عارضه پیشگیری خواهد کرد.

درصد موفقیت درمان بواسیر با هموروئیدوپکسی چقدر است؟

درصد موفقیت درمان بواسیر با هموروئیدوپکسی ۷۵ تا ۸۸ درصد بوده و جزء روش های نوین درمان بواسیر است که درد و خونریزی کمتری نسبت به درمان سنتی دارد.

 

منبع:

https://www.surgeoncolorectal.co.uk/procedures/stapled-haemorrhoidopexy

https://www.circlehealthgroup.co.uk/treatments/stapled-haemorrhoidectomy#recovering-from-stapled-haemorrhoidectomy

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب