عود و بازگشت کیست مویی

عود و بازگشت کیست مویی و روش های پیشگیری از آن

عود کیست مویی یکی از عوارض این بیماری نشیمنگاهی است و حتی پس از یک عمل جراحی موفق نیز رعایت اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عود بسیار مهم است. کسانی که کیست مویی مزمن را تجربه می کنند اغلب دچار درد و ناراحتی قابل توجهی می شوند. یکی از دلایل اصلی عود کیست مویی رشد موهای بدن به سمت داخل است. عوامل خاصی ریسک این بیماری را بیشتر می کنند، از جمله نشستن طولانی مدت در یک مکان، پوشیدن لباس های تنگ و موهای زائد بدن. با این حال، موارد دیگر نیز می توانند باعث عود کیست مویی شوند. مراقبت های بعد از جراحی و لیزر موهای زائد ناحیه کمر و دنبالچه بهترین روش برای پیشگیری از عود کیست مویی هستند.

 

عود یا بازگشت کیست مویی چیست؟

بروز مجدد کیست مویی پس از درمان اساسی آن با جراحی سنتی یا لیزر به عنوان عود یا بازگشت کیست مویی شناخته می شود. کیست ها می توانند به دلیل عفونت مجدد یا رشد مو در نزدیکی اسکار جراحی برگردند. اگرچه اکثر روش های درمانی کیست پیلونیدال موفقیت ‌آمیز هستند، اما می ‌توانند پس از جراحی بازگردند. میزان عود از 13.8٪ تا 32٪ در طی پنج سال بسته به روش جراحی متفاوت است. میزان عود این بیماری همراه با آبسه به دنبال برش و درناژ بیشتر و تا 40 درصد است. این مسئله می تواند ناشی از تخلیه ناکافی یا مشکلات بهبود زخم باشد. برای مشاهده علائم اولیه عود، آزمایشات پوستی نرمال را انجام داده و فوراً به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

بخوانید: پرسش و پاسخ لیزر کیست مویی از جراح

عکس کیست مویی

 

علت اصلی عود کیست مویی؟

فاکتورهای زیادی در عود کیست مویی دخیل هستند که با اطلاع از آنها می توانید در پیشگیری از آن موفق تر عمل کنید. این عوامل عبارتند از:

 • چاقی و اضافه وزن
 • تعریق و اصطکاک
 • ایستادن و نشستن طولانی
 • پوشیدن لباس های تنگ
 • شیو نکردن موهای کمر و خط باسن
 • رشد موهای زائد در اطراف زخم
 • خونرسانی ضعیف محل جراحی
 • درمان ناکامل کیست مویی

 

علائم عود کیست مویی؟

عود کیست مویی در صورت عدم مراقبت کافی پس از درمان جراحی بسیار محتمل است. علائم رایج عود کیست مویی عبارتند از:

 • درد و سوزش به خصوص در هنگام نشستن یا حرکت
 • خونریزی در صورت اصطکاک با لباس ها
 • تورم و التهاب هنگام لمس
 • قرمزی پوست
 • تخلیه ترشحات

بخوانید: درمان کیست مویی با لیزر در تهران فقط با 4 میلیون

چگونه از عود کیست مویی پیشگیری کنیم؟

 1. رعایت بهداشت فردی: تمیز نگه داشتن محل جراحی با از بین بردن آلودگی و باکتری ها احتمال عفونت را کاهش می دهد.
 2. کنترل وزن: جلوگیری از اضافه وزن و چاقی باعث کاهش فشار بر ناحیه باسن و کمر شده و احتمال رشد موها به داخل را کاهش می دهد.
 3. از بین بردن موهای زائد محل: با استفاده از لیزر می توانید موهایی که عامل این بیماری هستند را بطور کلی از بین ببرید.
 4. تعویض روزانه پانسمان و استفاده از پمادهای تجویزی نیز از بروز آبسه و عود کیست مویی جلوگیری می کند.
 5. تمیز کردن منظم ترشحات زخم و خشک نگه داشتن محل با پیشگیری از عفونت مانع از عود کیست مویی می شود.
 6. جلوگیری از تعریق بیش از حد با پوشیدن لباس های نخی و گشاد راهی ساده برای پیشگیری از کیست مویی است.

پروسه درمان کیست مویی

 

مقایسه احتمال عود کیست مویی بعد لیزر و جراحی سنتی؟

تحقیقات انجام شده نشان داده است جراحی کیست مویی با لیزر احتمال عود را نسبت به جراحی سنتی به شدت کاهش می دهد. زیرا لیزر کسیت مویی با دقت بسیار بالایی انجام شده و پرتوهای پر قدرت لیزر بطور کامل عوامل عفونی موجود در ناحیه تحت عمل را از بین می برند. اما در جراحی سنتی عدم دقت کافی و باقی ماندن ضایعات در محل تحت درمان می تواند باعث بروز عفونت مجدد و عود کیست مویی شود.

بخوانید: تفاوت کیست مویی و آبسه مقعد چیست؟ مقایسه باعکس

در صورت عود کیست مویی چیکار کنیم؟ نیاز به جراحی است؟

در صورت عود کیست مویی در مراحل اولیه می توانید با دارو و آنتی بیوتیک آن را درمان کنید. با این روش ها می توان از عفونت کیست مویی نیز پیشگیری کرد. کیست مویی در صورتی نیاز به جراحی دارد که دچار عفونت شود. شما با اقدامات زود هنگام می توانید به بهبود آن کمک کرده و مانع بروز عفونت شوید.

لیزر کیست مویی

 

لیزر موی زائد ناحیه دنبالچه برای جلوگیری از عود کیست مویی؟

لیزر موی زائد ناحیه دنبالچه یکی از راه های اصلی برای جلوگیری از عود کیست مویی است. با این کار می توان موهای مشکل دار را از بین برد و ضخامت آنها را به میزان قابل توجهی کاهش داد. وقتی لیزر موهای زائد با سایر روش های حفظ بهداشت شخصی ترکیب می شود، بیماران به طور قابل توجهی شاهد کاهش شدید عود کیست پیلونیدال خواهند بود.

بخوانید: 7 عمل کیست مویی به همراه هزینه آن در سال 1403

فرق بین عود کیست مویی و عفونت چیست؟

کیست مویی به دلیل رشد معکوس مو به داخل پوست ایجاد می شود و با درد و ناراحتی همراه است. کیست مویی باعث ایجاد یک سوراخ کوچک روی پوست می شود و به راحتی قابل درمان نیست. اما عفونت به دلیل رشد باکتری ها و آلودگی محل تخت درمان ایجاد شده و به صورت برآمده مانند یک جوش قابل مشاهده است. عفونت خود به خود تخلیه شده و به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود. در داخل محل عفونی مویی وجود ندارد اما در داخل کیست مویی، موها کاملا قابل مشاهده هستند.

کیست مویی مزمن

 

هزینه جراحی سنتی و لیزر برای درمان کیست مویی؟

هزینه جراحی سنتی کیست مویی در بیمارستان دولتی بدون بیمه از 3 میلیون است. اگر در بیمارستان خصوصی این جراحی را انجام دهید بدون بیمه حداقل 5 میلیون است. از آنجاییکه جراحی سنتی با بیهوشی عمومی انجام می شود شما حتما یک شب بستری خواهید شد که به هزینه های فوق اضافه می شود.

هزینه جراحی کیست مویی با لیزر حدود 10 میلیون تومان است و به صورت سرپایی در کلینیک های خصوصی انجام می شود. در کلینیک التیام نشیمنگاه می توانید تنها با 4 میلیون تومان کیست مویی را جراحی کنید.

بخوانید: هزینه عمل کیست مویی چقدر است؟ مقایسه جراحی با لیزر

کیست مویی عود کرده خودش درمان می شود؟

در مراحل اولیه با اقدام به موقع می توان کاری کرد که کیست خود به خود بهبود یابد اما در صورت بروز عفونت فقط با جراحی قابل درمان است.

 

منبع:

https://www.toplinemd.com/advanced-surgical-physicians/blog/understanding-pilonidal-cysts-can-pilonidal-cysts-go-away-on-their-own

https://www.surgicalassociatesofnorthtexas.com/blog/how-to-prevent-a-pilonidal-cyst-from-coming-back

https://bowelandhernia.co.uk/news/managing-recurring-pilonidal-cysts

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب