فیستول روده

فیستول روده چیست؟ علائم، درمان و تفاوت آن با فیستول مقعد

فیستول روده نتیجه یک ارتباط غیر طبیعی بین روده و اندام های دیگر است. به عنوان مثال می توان به فیستول های روده ای که روده را به پوست متصل می کند و فیستول های انترووزیکلار که روده را به مثانه متصل می کند، اشاره کرد. این ارتباطات غیر عادی باعث نشت مواد زائد روده ها به اندام های دیگر می شود که عوارض مختلفی به دنبال دارد. در صورت رخ دادن این عارضه حتما باید برای درمان آن اقدام نمایید زیرا احتمال درمان خود به خودی آن بسیار کم است.

 

علائم فیستول روده

فیستول های روده به دلیل ارتباط غیر طبیعی که بین اندام ها ایجاد می کنند باعث نشت روده می شوند. علائم بر اساس نوع فیستول متفاوت و در اکثر موارد شامل:

  • درد و حساسیت در ناحیه شکم
  • تورم
  • تب
  • اسهال و استفراغ
  • سوء تغذیه
  • کاهش وزن

بخوانید: فیستول رکتوواژینال چیست؟ علائم،علل و هزینه درمان +فیلم

انواع فیستول

فیستول روده بزرگ

فیستول روده بزرگ یک تونل غیر طبیعی است که به سطح پوست یا یک اندام داخلی مانند مثانه، روده کوچک، مقعد یا واژن باز می شود. فیستول روده بزرگ در هر اندامی که ایجاد شود منجر به نشت مواد زائد و سمی شده و بوی بسیار نامطبوعی ایجاد می کند. همچنین باعث عفونت های پی در پی در اندام هایی خواهد شد که فیستول به آنها راه پیدا کرده است.

بخوانید: مرکز درمان فیستول با لیزر در تهران با فقط 4 میلیون

فیستول روده کوچک

فیستول روده کوچک

فیستول روده کوچک مجرا یا تونلی غیر عادی است که می تواند به سایر اندام های حفره شکمی باز شود. این وضعیت منجر به دردهای شکمی، عفونت، نشت گاز و مواد زائد خواهد شد و به درمان فوری نیاز دارد. فیستول روده کوچک دلایل مختلفی از بیماری های روده ای تا عوارض جراحی های صورت گرفته در محوطه شکمی دارد.

فیستول روده بزرگ به مثانه

فیستول روده به مثانه

فیستول روده به مثانه مجرایی است که این دو اندام را به یکدیگر وصل می کند و منجر به عنونت های ادراری مداوم خواهد شد. فیستول روده به مثانه به دلایل مختلفی ایجاد می شود و در اکثر موارد ناشی از عوارض اعمال جراحی در محوطه شکمی است. این عارضه خود به خود درمان نشده و حتما نیاز به مداخلات پزشکی زود هنگام جهت جلوگیری از عفونت های ادراری و سایر عوارض دارد.

معرفی 7 عمل فیستول مقعدی با هزینه عمل در سال1403

دلیل بروز فیستول روده چیست؟

فیستول یک ارتباط غیر طبیعی بین دو سطح اپیتلیال است. فیستول روده، فیستولی است که روده را به اندام یا سطح مجاور متصل می کند. علل شایع فیستول های روده شامل جراحی های محوطه شکمی، بیماری دیورتیکولار، بیماری التهابی روده، بدخیمی، تشعشع و آسیب ناشی از ضربه یا اجسام خارجی است. بیماری های روده ای در این بین علت شایع تری هستند و عدم مدیریت آنها می تواند منجر به فیستول روده ای شود که درمان های بیشتری را می طلبد.

 

عوارض و خطرات فیستول روده

فیستول روده بسته به اینکه کدام اندام های داخلی را به یکدیگر وصل می کند عوارض مختلفی در پی خواهد داشت. بطور کلی می توان گفت فیستول روده ای می تواند منجر به عوارض و خطرات مختلفی از جمله موارد زیر شود:

  • عفونت
  • سوء تغذیه
  • عدم تعادل الکترولیت
  • بهبود ضعیف زخم

لازم به ذکر است که حدود 25 درصد از فیستول ها طی 30 تا 40 روز با تغذیه صحیح و برخی مدیریت های پزشکی بهبود می یابند. با این حال، میزان مرگ و میر برای تمام فیستول های دستگاه گوارش می تواند تا 40 درصد باشد. به این ترتیب مهم است که به دنبال درمان فوری برای این بیماری باشید.

دلیل بی اختیاری مدفوع پس از عمل فیستول چیست و چقدر شایع است؟

فیستول روده

انواع عمل فیستول روده؟

بسته به شدت فیستول، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که شما را با داروهای تجویزی یا جراحی درمان کند. در حالی که داروها معمولاً برای کنترل عفونت در فیستول تجویز می شوند، فیستولوتومی مؤثرترین راه برای درمان فیستول است.

فیستولوتومی شامل برش فیستول برای تخلیه محتویات آن است. پس از تخلیه، اجازه داده می شود تا خود به خود بهبود یابد. بسته به بزرگی فیستول، پزشک درجه فیستولوتومی را تعیین می کند. اگر عفونت وجود داشته باشد یا فیستول نشت چرک یا خون داشته باشد، علاوه بر فیستولوتومی، به دارو برای درمان عفونت نیاز خواهید داشت.

آیا رابطه جنسی مقعدی می تواند باعث فیستول شود؟

بهترین عمل فیستول روده چیست؟

بهترین عمل فیستول روده لیزر درمانی است. دقت لیزر برای بستن مجرای فیستول و از بین بردن عفونت بسیار بالا است و احتمال عود بیماری را کاهش خواهد داد. جراحی با لیزر آسیب های بافتی و عوارض بعد از عمل را کاهش می دهد.

 

پیشگیری از فیستول روده؟

حدود 85 تا 90 درصد از فیستول های دستگاه گوارش به عنوان عوارض دیگر جراحی ها رخ می دهد که با مراقبت های صحیح پس از درمان می توان از آنها پیشگیری کرد. البته مراجعه به جراح با تجربه و مرکز درمانی معتبر نیز در این رابطه مهم است. علاوه بر این درمان بیماری های روده ای مانند کولیت اولسراتیو، کرون، بیماری های التهابی یا زخم های روده ای می تواند به پیشگیری از فیستول روده کمک کند.

چگونه از فیستول مقعدی پیشگیری کنیم؟

آیا فیستول روده می تواند باعث سرطان روده شود؟

فیستول روده در صورت درمان زود هنگام عوارض چندانی برای فرد نخواهد داشت. حتی در موارد خفیف ممکن است خودبخود با اصلاح روش تغذیه ای بهبود یابد. در اکثر موارد فیستول نیاز به درمان دارد زیرا به خودی خود بهبود نمی یابد. اگر این عارضه برای مدت طولانی درمان نشود، خطر ابتلا به سرطان در مجرای فیستول وجود دارد که می تواند به اندام های مختلف گسترش یابد.

 

تفاوت فیستول روده و فیستول واژن؟

فیستول روده یک مجرای غیر طبیعی است که از روده به سطح پوست یا یک اندام داخلی دیگر باز می شود. فیستول واژن تونلی غیرعادی است که بین واژن و اندام دیگری مانند مثانه، کولون یا رکتوم ایجاد می شود. این ارتباط غیر عادی می تواند عوارض مختلفی به دنبال داشته باشد و نیاز به درمان پزشکی دارد.

 

تفاوت فیستول روده و فیستول مقعد؟

فیستول روده یک تونل غیر طبیعی از روده به سطح پوست یا یک اندام داخلی مانند مثانه، روده کوچک یا واژن است. فیستول مقعد یک مجرای غیر طبیعی از مقعد یا راست روده به سطح پوست اطراف مقعد است. این عارضه منجر به نشت مدفوع و درد و ناراحتی هنگام نشستن و اجابت مزاج خواهد شد. این عارضه با روش های مختلف از جمله جراحی سنتی و لیزر تراپی به سرعت قابل درمان است.

 

منبع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534208

www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/f/fistula.html

www.medicalnewstoday.com/articles/322309

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب