فیستول رکتوواژینال

فیستول رکتوواژینال چیست؟ علائم،علل و هزینه درمان +فیلم

فیستول یک اتصال غیر طبیعی بین دو سطح در بدن است. در  فیستول رکتو واژینال تونل عفونی بین مقعد (یا رکتوم) و واژن ایجاد می شود. این تونل به محتویات روده مانند باد، مخاط، باکتری یا حتی مدفوع اجازه می دهد تا از راست روده به واژن منتقل شوند. شایع ترین علامت فیستول رکتو واژینال تجربه عبور باد از واژن است. زنان مبتلا به فیستول رکتو واژینال دچار عفونت های مکرر ادراری- تناسلی خواهند شد بنابراین هر چه سریع تر باید برای درمان فیستول رکتو واژینال اقدام کنند.

فیستول رکتوواژینال چیست؟

فیستول رکتوواژینال یک گذرگاه یا باز شدن غیر طبیعی مجرایی بین رکتوم و واژن است. در حالی که برخی از زنان ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند، اکثر آنها از عبور غیر قابل کنترل گاز و یا مدفوع از واژن شکایت دارند. این عارضه ممکن است با خونریزی رکتوم، ترشحات بدبو از واژن، یا عفونت های مکرر واژن یا مجاری ادراری همراه باشد. معمولاً بی اختیاری گاز و مدفوع است که زنان را به دنبال درمان سوق می دهد. زیرا فرد ممکن است نداند که یک مسیر غیر طبیعی بین رکتوم و واژن وجود دارد.

دیگر مقالات ما: فیستول واژن چیست و با چه روش هایی درمان می شود

فیستول رکتوواژینال چه علائمی دارد؟

شایع ترین علامت فیستول رکتوواژینال خروج گاز یا مدفوع از واژن است. بسته به اندازه و محل فیستول، ممکن است علائم جزئی باشند یا ممکن است مشکلات قابل توجهی در نشت مدفوع و گاز و تمیز نگه داشتن ناحیه داشته باشید. رایج ترین علائم فیستول رکتو واژینال عبارتند از:

  • خروج گاز، چرک و مدفوع از واژن
  • خونریزی مقعدی یا خونریزی واژینال
  • عفونت کلیه و عفونت ادراری مکرر
  • درد در هنگام رابطه جنسی
  • ترشحات بدبو از واژن
  • کاهش وزن بی ‌دلیل
  • اسهال و استفراغ
  • دردهای شکمی

دیگر مقالات ما: آیا رابطه جنسی مقعدی می تواند باعث فیستول شود؟

فیستول رکتو واژینال

درمان فیستول رکتوواژینال

همه فیستول ها به مداخله جراحی نیاز ندارند. فیستول های رکتوواژینال مرتبط با بیماری التهابی روده ممکن است خود به خود بدون جراحی بسته شوند، اما باید با داروهای گوارشی یا جراحی کولورکتال مدیریت شوند.

رویکرد جراحی فیستول های رکتوواژینال ممکن است شامل ترمیم از طریق واژن (ترانس واژینال) یا از طریق ترمیم مقعد/رکتوم (ترانس مقعدی/ترانس رکتوم) باشد. این بستگی به تجربه جراح و موقعیت و اندازه فیستول دارد. اگر فیستول بزرگ باشد، جراح ممکن است کولوستومی انحرافی را برای بهبود در نظر بگیرد.

اگر بافت نزدیک مجرای فیستول خونرسانی ضعیفی داشته باشد، ممکن است یک گرافت یا فلپ برای بهبود استفاده شود. ترمیم همچنین ممکن است شامل بازسازی عضلات اسفنکتر داخلی و خارجی مقعد باشد.

درمان فیستول رکتوواژینال با لیزر روش درمانی دیگری است که به دلیل نداشتن عوارض و احتمال عود کمتر توسط پزشکان توصیه می شود. به عبارت دیگر لیزر درمانی روش ارجح درمان  فیستول رکتو واژینال است.

پس از جراحی فیستول رکتو واژینال اجتناب از یبوست و اسهال مهم است زیرا این امر می تواند ترمیم را مختل کند و خطر عفونت زخم را افزایش دهد.

دیگر مقالات ما: هزینه درمان فیستول با لیزر در سال 1403 + هزینه بیمارستان و کلینیک ها

هزینه درمان فیستول رکتوواژینال

هزینه درمان فیستول رکتو واژینال بر اساس روش درمان متفاوت است.  جراحی سنتی در  بیمارستان دولتی و خصوصی انجام می شود که نیاز به بیهوشی کامل و بستری در بیمارستان دارد بنابراین هزینه شما را افزایش خواهد دارد.

فیستول رکتو واژینال در کلینیک های نشیمنگاهی با لیزر درمان می شود که یک روش سرپایی با بی حسی موضعی است. بنابراین هزینه لیزر فیستول رکتو واژینال بسیار کمتر از روش سنتی است. در نهایت هزینه درمان فیستول رکتو واژینال به موقعیت جغرافیایی محل درمان، تجربه پزشک و وضعیت فیستول رکتوواژینال از نظر وخامت و پیچیدگی بستگی دارد.

در بیمارستان ها درمان فیستول رکتوواژینال به وسیله جراحی سنتی انجام می شود و هزینه عمل آن از 3 میلیون تومان است متاسفانه بیمارستان های دولتی و خصوصی به لیزر مجهز نیستند. در کلینیک ها عمل فیستول واژن از 8 میلیون تومان با لیزر انجام می شود. در کلینیک التیام نشیمنگاه عمل لیزری فیستول رکتو واژینال از 4 الی 5 میلیون تومان انجام می شود.

 

علت بروز فیستول رکتوواژینال؟

علت بروز  فیستول رکتوواژینال بیشتر اوقات آسیب به بافت بین رکتوم و واژن در هنگام زایمان طبیعی است. این آسیب در تعداد بسیار کمی از زنانی که در حین زایمان واژینال دچار پارگی شدید می شوند، رخ می دهد. علت بعدی بیماری التهابی روده به نام بیماری کرون است. جراحی رکتوم یا اندام های زنان، سرطان، رادیوتراپی و برخی عفونت ها نیز می توانند باعث ایجاد فیستول واژن شوند. عارضه دیورتیکولیت که عفونت کیسه های کوچک و برآمده در دستگاه گوارش هستند نیز می تواند منجر به بروز فیستول رکتوواژینال شود.

دیگر مقالات ما: دلیل بی اختیاری مدفوع پس از عمل فیستول چیست و چقدر شایع است؟

پیشگیری از فیستول رکتوواژینال

پیشگیری از فیستول رکتوواژینال در مورد تمام موارد امکان پذیر نیست. اما درمان بیماری های التهابی روده و درمان هرگونه ناهنجاری مانند اسهال خونی، درد مقعد یا رکتوم و نادیده نگرفتن خون روشن در مدفوع می تواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

 

خطرات عدم درمان فیستول رکتو واژینال

در صورت عدم درمان، فیستول می تواند منجر به عفونت های مکرر دستگاه ادراری، واژینیت، مقاربت جنسی دردناک یا بثورات پرینه شود. در موارد بسیار نادر، ممکن است سالها بعد در محل فیستول سرطان ایجاد شود.

دیگر مقالات ما: معرفی 7 عمل فیستول مقعدی با هزینه عمل در سال1403

بهترین شیوه درمانی فیستول رکتوواژینال

بهترین شیوه درمانی فیستول رکتو واژینال استفاده از لیزر است. لیزر  یک روش ایمن است که بدون هیچ دردی تنها با ساطع کردن اشعه های کم انرژی به بافت آسیب دیده در واژن، عفونت را از بین برده و با افزایش خونرسانی باعث تسریع ترمیم می شود. این روش به صورت سرپایی انجام شده و بین یک تا 3 جلسه بدون هیچ عوارضی فیستول واژن را درمان خواهد کرد.

 

درمان های خانگی و سنتی برای فیستول رکتو واژینال

درمان های خانگی و سنتی برای فیستول رکتو واژینال خیلی کمک کننده نیست و شما باید برای درمان این عارضه باید به پزشک مراجعه کنید. با اینحال ممکن است در موارد خفیف مفید باشند.

رعایت بهداشت یکی از مهمترین مواردی است که باید مورد نظر داشته باشید. به محض دیدن ترشحات غیر معمول از واژن دوش بگیرید و محل را با آب گرم شستشو دهید و خشک کنید.

پس از اجابت مزاج مقعد را با آب شسته و خشک کنید. در صورت تجربه درد می توانید از آرد ذرت و پودر بچه برای درمان استفاده کنید.

از مصرف محصولات حاوی عطر اعم از صابون، دستمال توالت و پد و تامپون خودداری کنید.

از لباس های نخی و گشاد استفاده کرده و آنها را زود به زود عوض کنید. در صورتی که ترشحات دائمی شما را اذیت می کند، می توانید از پدها و لباس زیر یکبار مصرف استفاده کنید.

اگر پزشک برای شما پمادهای دارویی برای پیشگیری از تحریک یا عفونت پوست ناحیه پرینه تجویز کرده است آنها را به موقع و طبق دستور مصرف کنید.

 

منابع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rectovaginal-fistula/symptoms-causes/syc-20377108

https://www.stmarkshospital.nhs.uk/services-a-z/rectovaginal-fistula-delormes-rectal-advancement-flap

https://www.yourpelvicfloor.org/conditions/rectovaginal-fistula

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب