تخلیه چرک آبسه مقعدی

قبل تخلیه چرک آبسه مقعدی این مقاله را بخوانید

تخلیه چرک آبسه مقعدی با توجه به شرایط بدن بیمار و نوع آبسه به روش های مختلفی انجام می شود. تخلیه آبسه از طریق بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی صورت می گیرد. این عمل جراحی اغلب به صورت سرپایی انجام می شود ولی گاهی با توجه به بزرگی آبسه نیاز به بستری شدن دارد. به طور کلی حدود یکماه زمان می برد که آبسه تخلیه شده کاملا بهبود پیدا کند. بنابراین بیمار باید کاملا نکات بهداشتی و مراقبتی را در دوران نقاهت رعایت کند.

 

علت آبسه مقعدی چیست

علت اصلی ایجاد آبسه مقعدی جمع شدن عفونت و چرک در غدد ترشحی ناحیه مقعد است. زمانی که فرد به دلایل مختلف دچار بیماری هایی مانند عفونت و یا یبوست مزمن می شود، غدد چربی موجود در ناحیه مقعد آسیب می بینند.
مشکلاتی مانند هموروئید و شقاق نیز از جمله مواردی هستند که باعث ایجاد آبسه مقعدی می شوند. از دیگر مواردی که می توانند باعث ایجاد آبسه مقعدی شوند می توان به عفونت های مقاربتی، اختلالات روده ای شدید مانند بیماری کرون اشاره کرد.

مقاله را در مورد درمان آبسه مقعدی است بخوانید: درمان آبسه مقعدی

تخلیه چرک آبسه مقعدی

برای عفونت آبسه مقعدی چی خوبه

عفونت آبسه مقعدی حتی اگر در مراحل اولیه باشد نمی توان با روش های خانگی مانند استفاده از گیاهان دارویی، پماد و یا درمان های طب سنتی مانند استفاده از عسل آن را درمان کرد و باید به پزشک متخصص مراجعه کرد
علاوه بر این با رعایت نکات ساده می توان به درمان این مشکل کمک کرد. به عنوان مثال برای تسکین درد می توان از کمپرس آب ولرم استفاده کرد. همچنین مصرف ملین ها نیز به دلیل جلوگیری از یبوست و سفت شدن مدفوع می تواند به روند بهبود آبسه کمک کند.
همچنین زمانی که عفونت آبسه خارج شد لازم است بهداشت ناحیه مورد نظر را رعایت کرده و به طور مداوم با نظر پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید.

آیا تخلیه چرک آبسه مقعدی بدون جراحی امکان پذیر است

گاهی اوقات آبسه مقعدی با درمان های خانگی و رعایت نکات مراقبتی خود به خود تخلیه می شود که البته کار درستی نیست و باید به پزشک متخصص مراجعه کرد در موارد حاد و زمانی که آبسه بزرگ باشد بدون انجام جراحی تخلیه نخواهد شد.
در هر صورت به هیچ عنوان فرد نباید با دستکاری و یا استفاده از جسم خارجی اقدام به تخلیه آبسه مقعد کند. تنها می توان با استفاده از درمان های خانگی و سنتی به کاهش تورم و التهاب کمک کرد.

بیشتر مطالعه کنید: آبسه مقعدی را در خانه با این روش ها درمان کنید!

کاهش تورم و التهاب با درمان های خانگی

روش های خانگی می توانند به کاهش تورم و التهاب در مراحل اولیه کمک کنند در ادامه چند درمان خانگی آورده شده است:

1. مصرف ویتامین ث و سبزیجات تازه

آبسه در واقع عفونتی است که یکی از دلایل آن پایین بودن سیستم ایمنی است. به همین دلیل با مصرف کافی ویتامین ث می توان روند بهبود را تسریع کرد. علاوه بر این استفاده از یک رژیم غذایی حاوی سبزیجات، میوه ها و فیبر کافی می تواند به عملکرد بهتر دستگاه گوارش و جلوگیری از یبوست کمک کند. در نتیجه با عدم تحریک بافت های اطراف مقعد به روند بهبود آبسه کمک کند.

2. استفاده از عسل و تمیز نگه داشتن محل آبسه

استفاده از عسل به شکل موضعی به دلیل خواص آنتی بیوتیکی می تواند بهترین انتخاب برای تسریع روند بهبود زخم باشد. علاوه بر این با نشستن در مخلوط نمک اپسوم و یا آب گرم و چند قطره روغن درخت چای می توان از عفونت مجدد و یا پیشروی عفونت جلوگیری کرد.

 

بهترین راه تخلیه چرک آبسه مقعدی چیست

قسمت اصلی درمان چرک آبسه مقعدی تخلیه آن است که نمی توان با استفاده از پمادها و یا درمان های خانگی این مشکل را کاملا برطرف کرد. بهترین راه تخلیه چرک آبسه مقعدی انجام جراحی و استفاده از لیزر است زیرا این ناحیه به دلیل فعال بودن باید روند بهبود را به سرعت سپری کند. به همین دلیل استفاده از روش لیزر به عنوان سریع ترین و بهترین راه تخلیه چرک آبسه مقعدی معرفی و به بیماران توصیه می شود.

جدیدترین شیوه درمان آبسه مقعدی: درمان آبسه مقعدی با لیزر

مراحل تخلیه چرک آبسه مقعدی

روش های جراحی برای تخلیه چرک آبسه مقعدی

با توجه به نوع و شدت التهاب آبسه مقعدی و با توجه به نظر پزشک روش های مختلفی برای جراحی وجود دارد. از بین این روش ها می توان به برش و درناژ، قرار دادن ستون و فیستولومی اشاره کرد.

  • تخلیه آبسه به روش جدید لیزری که می توان به صورت سرپایی در نیم ساعت انجام شود و بروز درد و خونریزی را کاهش می دهد.
  • جراحی به روش برش و درناژ به عنوان روش آسان تر با دوران نقاهت کمتر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در این جراحی از طریق یک برش سطحی چرک آبسه تخلیه می شود.
  • جراحی به روش فیستولومی اغلب برای آبسه بزرگتر انجام می گیرد و در این روش پس از بیهوشی بیمار از یک برش بزرگ برای تخلیه عفونت آبسه ایجاد می شود.
  • جراحی با قراردادن ستون نیز اغلب به وسیله یک قطعه یا بخیه انجام می گیرد. بدین وسیله آبسه را باز نگه داشته و سپس آن را تخلیه می کنند. در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود.

مراقبت های بعد از تخلیه چرک آبسه مقعدی

بعد از انجام تخلیه چرک آبسه مقعدی پزشک برای بیمار داروهای مسکن و آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز می کند. علاوه بر این برای تسکین درد و کاهش التهاب بهتر است روزانه در آب ولرم بنشینید.
ضمنا اگر آبسه بزرگ و عمیق باشد گاهی لازم است که برای مراقبت ویژه در بیمارستان بستری شوید. همچنین بهتر است پس از تخلیه چرک آبسه از داروهای ملین و یا غذاهای آبکی برای جلوگیری از ایجاد یبوست استفاده شود.

بخوانید: لیست 8 پماد برای درمان آبسه مقعدی

آیا تخلیه چرک آبسه مقعدی تحت بیهوشی انجام می شود؟

با توجه به انواع مختلف جراحی های تخلیه چرک آبسه مقعدی و نظر پزشک ممکن است از بیهوشی و یا بی حسی موضعی استفاده شود. اغلب در بیماران دیابتی، افرادی که تحمل درد ندارند و یا افرادی که استرس زیادی دارند از بیهوشی عمومی استفاده می شود.
علاوه بر این در افرادی که سیستم ایمنی آنها ضعیف است و یا مبتلا به آبسه های ایسکورکتال هستند نیز اغلب استفاده از بیهوشی عمومی توصیه می شود.

برای تخلیه چرک آبسه مقعدی به کجا مراجعه کنیم؟

زمانی که درمان های ابتدایی برای تخلیه آبسه مقعدی نتیجه نداشت و علائمی مانند تب، لرز و بی اشتهایی را تجربه کردید فورا برای تخلیه چرک آبسه مقعدی به بیمارستان و یا درمانگاه و یا کلینیک التیام نشیمنگاه مراجعه کنید.

کلینیک التیام نشیمنگاه آماده درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی از جمله آبسه مقعدی و تخلیه آن به کمک لیزر پرتوان co2 است. در صورت نیاز به مشاوره با شماره های ما تماس بگیرید.

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب