لیست پماد‌ها برای درمان شقاق مقعدی

پیش از اینکه به معرفی پمادهایی که در درمان شقاق مقعدی موثر هستند بپردازیم ابتدا لازم می‌دانیم نکاتی را در خصوص معرفی شقاق مقعدی و علائم بروز و عوارض آن عنوان کنیم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به صورت تخصصی و جامع با شقاق مقعدی و لیست پمادها برای درمان شقاق مقعدی آشنا شوید.

 

شقاق مقعدی چیست؟

شقاق مقعدی یک پارگی کوچک در بافت نازک و مرطوبی است که ناحیه مقعد را پوشش می‌دهد. مقعد ناحیه‌ای عضلانی در انتهای دستگاه گوارش است که به وسیله آن مدفوع از بدن انسان خارج می‌گردد. از جمله علل شایع شقاق مقعدی می‌توان به یبوست، زور زدن، دفع مدفوع سفت یا بزرگ طی اجابت مزاج اشاره کرد. شقاق مقعدی معمولا طی اجابت مزاج با درد و خونریزی همراه است. همچنین ممکن است فرد دچار اسپاسم در حلقه عضله در انتهای مقعد گردد.
شقاق مقعدی می‌تواند افراد را در هر سنی درگیر کند. بیشتر شقاق‌های مقعدی با درمان‌های ساده مثل افزایش مصرف فیبر یا خیساندن در حمام آب گرم بهبود پیدا می‌کنند. اما برخی از افراد مبتلا به شقاق مقعدی ممکن است به دارو یا حتی گاهی جراحی مانند لیزر شقاق نیاز داشته باشند.

 

علائم شقاق مقعدی

 • درد در هنگام اجابت مزاج یا بعد از آن که می‌تواند تا چند ساعت ادامه داشته باشد.
 • خون به رنگ قرمز روشن روی مدفوع یا دستمال توالت پس از اجابت مزاج
 • وجود ترک قابل مشاهده در پوست اطراف مقعد
 •  وجود یک توده کوچک یا برچسب پوستی روی پوست نزدیک شقاق مقعد

مقاله مرتبط: آیا رابطه جنسی مقعدی باعث شقاق می شود؟

علل شقاق مقعدی

 • دفع مدفوع بزرگ یا سفت
 • یبوست و زور زدن در هنگام اجابت مزاج
 • اسهال طولانی مدت
 • رابطه مقعدی
 • زایمان
 • بیماری‌هایی مانند کرون یا التهاب روده
 • سرطان مقعد
 • اچ‌آی‌وی
 • سل
 • سیفلیس

لیست پماد‌ها برای درمان شقاق مقعدی

معرفی انواع پماد برای درمان شقاق مقعدی

 

1. پماد دیلتیازم

یکی از انواع پماد برای درمان شقاق مقعدی دیلتیازم موضعی است. موضعی به این معنی است که دارو روی سطح بدن یعنی در داخل مقعد قرار می‌گیرد. درصد این دارو نشان دهنده قدرت دارو است که به ما می‌گوید مقدار ماده فعال موجود در پماد به چه میزان است. برای درمان شقاق مقعدی کافیست روزانه دو بار مقدار کمی از این پماد روی ناحیه آسیب دیده مالیده شود. این گونه تصور می‌شود که این دارو با کمک به عضله حلقوی که در اطراف مقعد می‌چرخد عمل می‌کند تا آرام شود و به خون اجازه می‌دهد تا به پوشش مقعد جریان یابد. این امر به روند بهبودی کمک می‌کند و درد را تسکین می‌دهد.

 

2. پماد تتراسایکلین

این پماد جزو خانواده آنتی بیوتیک‌ها است و جهت جلوگیری از عفونت پوستی هنگام بریدگی‌های جزئی، خراش‌ها، سوختگی‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای درمان شقاق مقعدی می‌توانید یک الی دو بار در روز از این پماد استفاده کنید.

 

3. پماد نیتروگلیسیرین

این نوع پماد درمان شقاق مقعدی از طریق شل کردن رگ‌های خونی میزان کارکرد ناحیه مورد نظر را کاهش می‌دهد و در نتیجه درد آن ناحیه را تسکین می‌دهد. میزان مصرف این دارو نیز دو مرتبه در روز است.

مقاله مرتبط:  درباره شقاق مقعدی بیشتر بدانید!

4. پماد درموپان

این پماد یک داروی ترکیبی است که در درمان انواع عفونت‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد و علائم التهابی مانند قرمزی، تورم و خارش را به حداقل می‌رساند. برای درمان شقاق مقعدی می‌توانید روزانه یک بار از این پماد استفاده کنید.

 

5. پمادهای حاوی لیدوکائین

لیدوکائین نوعی بی‌حس کننده است که از درد از ناشی از سوختگی‌های جزئی، خراش‌ها، نیش حشرات و … جلوگیری می‌کند. هنگامی که از این پماد استفاده می‌کنید احساس در پوست یا سایر بافت‌های خود را از دست خواهید داد.

 

6. پمادهای حاوی هیدروکورتیزون

این پمادها می‌توانند به صورت موضعی برای درمان قرمزی، تورم، خارش و ناراحتی پوست در شرایط مختلف مورد استفاده قرار گیرند. در واقع این پماد با فعال کردن مواد طبیعی در پوست باعث کاهش تورم، قرمزی و خارش می‌شود.

 

7. پماد ام جی

این پماد برای درمان شقاق مقعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای اثرات ضد التهابی، ضد باکتریایی، ضد قارچ و تسکین دهندگی است که به بهبود زخم‌ها و کنترل خونریزی کمک می‌کند. همچنین درد، سوزش و خارش را در ناحیه آسیب دیده برطرف می‌سازد.

 

8. پماد آنتی فیشر

این پماد با خواص ضد التهابی و ضد اسپاسم به پیشرفت بهبودی زخم کمک می‌کند و همچنین در درمان عفونت‌های پوستی نیز موثر است.

 

9. پماد کالاندولا

پماد کالاندولا یکی دیگر از انواع پماد برای درمان شقاق مقعدی است که در پیشگیری و تسکین التهاب پوست بر اثر خراشیدگی، بریدگی، خشکی، ترک پوست و گزیدگی حشرات موثر است.

 

10. پماد‌های حاوی نیتریک اکساید

این نوع پمادها از طریق افزایش جریان خون به بهبود زخم و درد و رفع علائم ناشی از شقاق مقعدی کمک می‌کنند.

 

 

عوامل موثر در ایجاد شقاق مقعدی

معرفی عواملی که ممکن است خطر ایجاد شقاق مقعدی را افزایش دهند

 • وجود یبوست و زور زدن هنگام اجابت مزاج جهت دفع مدفوع سفت خطر پارگی را افزایش می‌دهد.
 • امکان ابتلا به شقاق مقعدی در زنان بعد از زایمان بیشتر است.
 • بیماری کرون که یک نوع بیماری التهابی روده است باعث ایجاد التهاب مزمن مجرای روده می‌گردد و این امر ممکن است پوشش کانال مقعد را در برابر پارگی آسیب‌پذیرتر کند.
 • برقراری رابطه مقعدی
 • شقاق مقعدی می‌تواند در هر سنی رخ دهد اما در نوزادان و بزرگسالان میانسال شایع‌تر است.

مقاله مرتبط: درمان سریع شقاق مقعدی در خانه

عوارض شقاق مقعدی

1. عدم بهبودی

معمولاً شقاق مقعدی طی ۸ هفته بهبود می‌یابد چنانچه با عدم بهبودی شقاق مقعدی طی این دوره مواجه شدید این یک بیماری مزمن در نظر گرفته می‌شود و این امکان وجود دارد که نیاز به درمان بیشتری داشته باشد.

2. عود کردن بیماری

هنگامی که شقاق مقعدی را تجربه کردید مستعد ابتلا به یک شقاق دیگر هستید.

3. ایجاد پارگی در عضلات اطراف مقعد

یک شقاق مقعدی ممکن است به حلقه عضله‌ای که مقعد شما را بسته نگه می‌دارد گسترش پیدا کند. اگر این اتفاق بیفتد بهبود شقاق مقعدی شما دشوارتر می‌گردد. شقاق التیام نیافته ممکن است چرخه‌ای از ناراحتی را ایجاد کند که به دارو یا جراحی برای کاهش درد و ترمیم یا برداشتن شقاق نیاز داشته باشد. در چنین شرایطی است که آشنایی با لیست پمادها برای درمان شقاق مقعدی برای بیماران عزیز بسیار کاربردی خواهد بود.

مقاله مرتبط: علائم شقاق مقعدی چیست؟

جلوگیری از ابتلا به شقاق مقعدی

ممکن است بتوانید با انجام اقداماتی برای جلوگیری از یبوست یا اسهال از ابتلا به شقاق مقعدی جلوگیری کنید. برای مثال می‌توانید غذاهای پرفیبر بخورید، مایعات بنوشید، به طور منظم ورزش کنید تا در طول اجابت مزاج دچار زور نشوید.

 

 

نتیجه‌گیری

توجه داشته باشید که به طور کلی برای اطلاع از لیست پماد‌ها برای درمان شقاق مقعدی و نحوه استفاده از آن‌ها بایستی حتماً با پزشک مشورت کنید. اما به طور کلی این لیست از پمادها که ما در اختیار شما عزیزان قرار دادیم اگر با مشورت پزشک مصرف شوند و روزانه یک الی دو مرتبه مورد استفاده قرار گیرند می‌توانند در درمان شقاق مقعدی موثر باشند.

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب