لیست مراقبت های مهم بعد عمل بواسیر

لیست 10 مراقبت جدی بعد عمل بواسیر

عمل بواسیر چیست و چگونه انجام می شود؟

عمل بواسیر یکی از روش های درمانی قطعی و در واقع آخرین راه حل درمانی برای این بیماری نشیمنگاهی است. این جراحی اغلب اوقات با بیهوشی عمومی انجام می شود و جراح با استفاده از چاقوی جراحی وریدهای بواسیری را برش داده و خارج می کند. این روش به عنوان هموروئیدکتومی یا جراحی سنتی بواسیر نیز شناخته می شود و فقط در بیمارستان های دولتی و خصوصی انجام شده و پوشش بیمه نیز دارد.

 

احتمال عود هموروئید بعد عمل وجود دارد؟

احتمال عود هموروئید یکی از عوارض جراحی سنتی بواسیر است. احتمال عود این بیماری در جراحی سنتی حدود 2 تا 5 درصد و در جراحی با لیزر تقریبا صفر است.

لیست مراقبت های مهم بعد عمل بواسیر

لیست مراقبت های مهم بعد عمل بواسیر

مراقبت های بعد از عمل بواسیر جزئی از روند درمان است و باید توجه کافی به آن داشته باشید. این مراقبت ها عوارض جراحی را کاهش داده و به بهبود شما کمک خواهد کرد.

  1. استراحت- یکی دو روز بعد از عمل استراحت کافی داشته باشید و از فعالیت های غیر ضروری خودداری کنید.
  2. تعویض پانسمان- در جراحی سنتی یکی از مهمترین کارهایی که به عنوان مراقبت بعد از عمل باید انجام دهید تعویض پانسمان به صورت روزانه است.
  3. مصرف داروها- داروهای مسکن OTC، آنتی بیوتیک ها و گاهی پمادهای موضعی را پزشک برای شما تجویز می کند که باید بطور مرتب مورد استفاده قرار دهید.
  4. کمپرس سرد- برای کاهش درد و سوزش پس از جراحی می توانید روی محل کمپرس سرد استفاده نمایید.
  5. تمیز نگه داشتن محل جراحی- یکی از مراقبت های مهم پس از عمل تمیز نگه داشتن محل پس از اجابت مزاج است. برای این منظور می توانید دوش بگیرید یا از حمام سیتز استفاده نمایید. استفاده از حمام سیتز برای کاهش درد و ناراحتی نیز مفید است.
  6. خودداری از زور زدن در توالت- هرگز نباید در توالت زور بزنید زیرا مانع بهبودی شما خواهد شد. برای این منظور می توانید از ملین ها و نرم کننده های مدفوع استفاده کنید.
  7. پرهیز از کارهای سنگین- هر کاری که به عضلات شکم شما فشار وارد می کند تا بهبودی کامل ممنوع است زیرا باعث خونریزی خواهد شد.
  8. تغذیه سالم- مصرف غذاهای کامل و سالم یک اصل اساسی در دوران نقاهت بعد از جراحی است. غذاهای شما باید آبکی و سرشار از فیبر باشد. میوه ها و سبزیجات تازه و مصرف نان های سبوس دار بسیار مفید است.
  9. نوشیدن مایعات فراوان- مصرف مایعات و آب در طول روز به پیشگیری از یبوست کمک خواهد کرد و برای درمان بسیار مهم است.
  10. فعالیت بدنی- از روز دوم سعی کنید در خانه راه بروید تا جریان خون را در بدن شما فعال کند. بدین ترتیب سریع تر بهبود خواهید یافت. بطور کلی از نشستن زیاد خودداری کنید و از بالشتک ها دونات استفاده نمایید.

بخوانید: آیا درمان بواسیر با زالو ممکن است؟ آموزش درمان

پرسش و پاسخ در مورد مراقبت بعد عمل بواسیر

 

مقایسه مراقبت عمل سنتی و لیزری بواسیر؟

مراقبت های بعد از جراحی سنتی بواسیر نسبت به لیزر درمانی بیشتر و طولانی تر است زیرا شما دوره نقاهت طولانی تری را تجربه خواهید کرد. در جراحی سنتی شما نیاز به تعویض پانسمان روزانه و مصرف آنتی بیوتیک ها به مدت طولانی خواهید داشت. در جراحی با لیزر به دلیل خونریزی کمتر پانسمان چندانی لازم نیست و شما می توانید از پدهای بهداشتی در صورت لزوم استفاده نمایید. حمام سیتز در هر دو روش لازم است و باید تا بهبودی برای نشستن از بالشتک های دونات استفاده نمایید.

عکس قبل و بعد بواسیر

بخوانید: روش های قطعی کاهش درد بواسیر معرفی پماد،قرص،شیاف

چه مدت بعد عمل بواسیر می توانیم به سرکار برگردیم؟

بعد از عمل سنتی بواسیر دوره نقاهت طولانی بوده و بسته به پیچیدگی عمل شما طی یک تا دو هفته می توانید به سر کار خود برگردید. اما بعد از لیزر تراپی حداکثر 3 روز بعد می توانید سرکار بروید.

 

چه زمانی می‌توانم دوباره ورزش کنم؟

ورزش های سبک مانند پیاده روی را می توانید چند روز پس از جراحی شروع کنید زیرا به بهبود خونرسانی در بدن کمک می کند. اما ورزش های سنگین را باید تا بهبودی کامل یعنی حدود دو ماه بعد به تعویق بیاندازید.

بخوانید: هموروئید داخلی و بهترین شیوه درمان آن + عکس بواسیر داخلی

چه مدت طول می‌کشد تا بهبودی کامل حاصل شود؟

بهبودی بعد از عمل بواسیر از یک هفته تا چند ماه بعد ممکن است طول بکشد. این مسئله به پیچیدگی جراحی، سن بیمار و وضعیت سلامتی فرد بستگی دارد.

عکس قبل و بعد بواسیر

چه زمانی می‌توانم دوباره رانندگی کنم؟

بعد از جراحی بواسیر شما زمانی می توانید رانندگی کنید که دیگر دردی نداشته باشید. توجه داشته باشید که رانندگی باید کوتاه مدت باشد و از رانندگی طولانی مدت تا بهبودی کامل خودداری کنید.

 

چه زمانی می‌توانم دوباره رابطه جنسی داشته باشم؟

در صورت انجام جراحی بواسیر تا زمانی که کاملا بهبود یافته و هیچ دردی نداشته باشید نباید رابطه جنسی داشته باشید. بطور میانگین 2 تا 3 هفته طول خواهد کشید.

بخوانید: فرق زگیل مقعدی، بواسیر، آبسه و جوش مقعدی چیست؟

آیا بعد از عمل نیاز به تعویض پانسمان دارم؟

اگر بعد از عمل پزشک محل را پانسمان کند تا وقتی که لازم است باید هر روز پانسمان را تعویض کنید. حفظ بهداشت و تعویض پانسمان به بهبودی سریع تر شما کمک کرده و مانع بروز عفونت می شود.

 

آیا خونریزی پس از عمل طبیعی است و چه زمانی نگران کننده است؟

در جراحی بواسیر مقداری خونریزی طبیعی است اما باید به تدریج طی بهبودی برطرف شود. اگر خونریزی قطع نشد و به صورت مداوم ادامه داشت باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

در صورت عدم مراقبت درست چه اتفاقی می افتد؟

در صورت عدم مراقبت صحیح بعد از جراحی بواسیر عفونت و عود مجدد بواسیر دور از انتظار نیست. خصوصا عفونت روند درمان را با اختلال مواجه کرده و باعث تحمیل هزینه اضافی بر شما خواهد شد.

بخوانید: استراحت بعد عمل بواسیر مقایسه لیزر با جراحی سنتی

بعد از عمل بواسیر چه مدت باید در بیمارستان بستری باشم؟

بعد از عمل بواسیر به روش سنتی به دلیل استفاده از بیهوشی عمومی برای اطمینان از تثبیت وضعیت بیمار معمولا یک تا دو روز بستری در بیمارستان لازم است.

 

در صورت مشاهده چه علائمی باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت تجربه درد خیلی شدید، ترشحات غیر طبیعی از مقعد، خونریزی شدید، مشکل در دفع ادرار یا مدفوع و تب و لرز باید فورا به پزشک مراجعه نمایید.

بخوانید: معرفی پماد آنوسل معجزه درمان بواسیر و شقاق مقعدی

بعد عمل لازم است به پزشک مراجعه کنم؟

حتما بعد از جراحی بواسیر باید به پزشک مراجعه کنید تا روند درمان ارزیابی شود و اقدامات لازم برای تسریع بهبودی صورت گیرد.

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب