معرفی بهترین روغن ها برای درمان شقاق

معرفی بهترین روغن ها برای درمان شقاق (حیوانی و گیاهی)

شقاق یک بیماری نشیمنگاهی شایع است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. این بیماری را در مراحل اولیه که به عنوان شقاق حاد شناخته می شود، می توان با درمان های خانگی و استفاده از روغن های گیاهی و حیوانی درمان کرد. کمک به بهبودی شکاف یا ترک خوردگی پوست مخاط پوشاننده مقعد علاوه بر درمان درد و ناراحتی از تبدیل شدن آن به شقاق مزمن جلوگیری می کند. بهترین روغن ها برای درمان شقاق باید کاملا خالص و از برندهای معتبر تهیه شوند. استفاده مداوم از این روغن ها کمک می کند شقاق به سرعت در مراحل اولیه درمان شود.

 

شقاق مقعدی یا فیشر چیست؟  چرا به وجود می آید؟

شقاق مقعدی یک شکاف یا پارگی در لایه سطحی پوست مقعد است که معمولا در ناحیه خلفی رخ می دهد. این بیماری با درد و ناراحتی هنگام دفع مشخص شده و یکی از علائم آن وجود خون قرمز روشن در مدفوع به مقدار بسیار کم است. دلایل مختلفی باعث شقاق یا فیشر می شود که مهمترین آنها یبوست است. علاوه بر این اسهال مداوم، زایمان طبیعی، رابطه مقعدی، بیماری های التهابی روده و وارد شدن هرگونه ضربه به ناحیه مقعد باعث بروز شقاق خواهد شد.

مسئله ای که باید به آن توجه کرد این است که شقاق را باید در مراحل اولیه درمان کنید در غیر این صورت برای درمان شقاق مزمن به جراحی نیاز خواهید داشت و روش های خانگی دیگر جوابگو نیستند. برای درمان شقاق حاد کافی است یبوست را کنترل کنید و از درمان های خانگی مانند پمادها، روغن های گیاهی و حیوانی به شکل موضعی استفاده نمایید.

بخوانید: معرفی بهترین شیوه درمان شقاق بدون بازگشت

بهترین روغن درمان شقاق

لیست بهترین روغن ها برای درمان شقاق

برای درمان شقاق یکی از روش های موثر استفاده از روغن ها است. این ترکیبات با اثرات درمانی مختلف کمک می کنند زخم موجود در لایه پوششی مقعد به سرعت بهبود یابد و از عفونت و مشکلات دیگر جلوگیری می کنند.  دو دسته روغن برای درمان شقاق مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از:

روغن های گیاهی

 1. روغن میخک
 2. روغن مورد
 3. روغن دارچین
 4. روغن کندر
 5. روغن شاه بلوط هندی
 6. روغن نعنا فلفلی
 7. روغن درخت چای
 8. روغن نارگیل
 9. روغن زیتون
 10. روغن بادام شیرین

روغن های حیوانی

 1. روغن دنبه گوسفند
 2. روغن زرد گاوی
 3. روغن کوهان شتر

بخوانید: درمان سریع شقاق مقعدی در خانه

آیا روغن ها برای درمان شقاق موثرند؟

روغن های مورد استفاده در درمان شقاق ترکیبات مفیدی هستند که می توانند ترک خوردگی یا شکاف پوست مقعد را به روش های مختلفی درمان کنند. این روغن ها با اثرات ضد التهابی، ضدعفونی کننده، التیام بخش و نرم کننده به بهبود زخم حاصل از شقاق در مراحل اولیه کمک خواهند کرد. استفاده خوراکی یا موضعی از این روغن ها کمک می کند مدفوع نرم تری دفع کنید بنابراین دیواره مقعد و زخم را تحریک نخواهد کرد.

اثرات ضدعفونی کننده برخی روغن ها مانند روغن درخت چای نیز مانع عفونت زخم شده و بهبودی را تسریع می کند. شما می توانید با استفاده از خواص روغن های موجود با کمترین هزینه شقاق حاد را درمان نمایید.

وازلین برای درمان شقاق؟

وازلین برای درمان شقاق؟

وازلین یا ژل نفتی ترکیبی است که برای درمان شقاق و هموروئید مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب با چرب کردن مقعد به عبور راحت تر مدفوع کمک کرده و مانع وارد شدن فشار به مقعد می شود. در نتیجه به درمان شقاق کمک خواهد کرد. هر ماده نرم کننده ای که فشار روی مقعد را هنگام دفع کاهش دهد کمک می کند شکاف یا ترک خوردگی پوستی کمتر تحریک شده و سریع تر درمان شود.

بخوانید: هزینه عمل شقاق در بیمارستان در سال 1403 چقدر است؟

لیزر شقاق

درمان قطعی شقاق؟

اگرچه روغن های ذکر شده و پمادهای زیادی برای درمان شقاق استفاده می شوند اما درمان قطعی شقاق فقط با جراحی سنتی و لیزر امکان پذیر است. اگر این بیماری با دارو و روغن درمانی بهبود نیافت حتما باید برای درمان اساسی آن اقدام نمایید زیرا گسترش زخم مقعد عوارض مختلفی برای شما ایجاد خواهد کرد.

جراحی سنتی و لیزر به عنوان درمان قطعی شقاق کمک می کنند درد و ناراحتی حاصل از این بیماری کاملا درمان شود. در بین این روش ها، لیزر شقاق یک جراحی سبک و بدون درد و خونریزی است که در کلینیک های خصوصی بیماری های نشیمنگاهی انجام می شود. لیزر شقاق نیاز به بستری ندارد و دوره نقاهت آن نیز بسیار کوتاه است بنابراین شما می توانید به سرعت به زندگی عادی خود برگردید.

در جراحی سنتی چون با بیهوشی عمومی انجام می شود شما حتما یک یا دو روز در بیماران بستری خواهید شد. از طرفی به دلیل برشی که در ناحیه مقعد برای کاهش فشار روی بافت مخاطی انجام می شود، درد و خونریزی بیشتری تجربه خواهید کرد. از نظر هزینه نیز لیزر شقاق مقرون به صرفه تر از جراحی سنتی است.

بخوانید: لیست پماد‌ها برای درمان شقاق مقعدی

بهترین پماد برای درمان شقاق؟

یکی از روش های درمانی شقاق استفاده از پمادهای دارویی است. این پمادها با مکانیسم های مختلف کمک می کنند درد بیمار کاهش یافته و زخم موجود سریع تر التیام یابد. بهتر است پماد را پزشک برای شما تجویز کند با اینحال می توانید پمادهای مختلف برای درمان شقاق را از داروخانه بدون نسخه پزشک تهیه نمایید. بهترین پمادها برای درمان شقاق عبارتند از:

 1. پماد دیلتیازم
 2. پماد نیتروگلیسیرین
 3. پماد آنتی فیشر
 4. پماد ونوویتال دینه
 5. پماد رکتول
 6. پماد شیفار
 7. پماد لیدوکایین
 8. پماد رکتوس
 9. پماد ام جی باریج

شایان ذکر است که این پمادها فقط برای درمان شقاق حاد موثر هستند و تاثیری بر روی شقاق مزمن نخواهند داشت. بنابراین بهتر است برای معاینه ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی وضعیت شقاق بهترین درمان را برای شما در نظر بگیرد.

بخوانید: درمان درد شقاق مقعدی با پماد، دارو و روش های خانگی

بهترین دارو درمان یبوست برای درمان شقاق؟

از آنجاییکه یبوست از دلایل اصلی بروز شقاق مقعدی است یکی از راه های درمان این بیماری، پیشگیری یا درمان یبوست است. شما می توانید یبوست را با درمان های خانگی و مصرف فیبر فراوان به راحتی درمان کنید. با اینحال اگر دچار یبوست مزمن هستید می توانید از داروهای موجود برای درمان این عارضه استفاده نمایید. قرص سیلاکس، کپسول رولاکس، ژلاکس و کاستورکس را می توانید برای درمان یبوست تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید تا شقاق را تحریک نکرده و بهبودی را تسریع کند.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anal-fissure/diagnosis-treatment/drc-20351430

https://www.nhs.uk/conditions/anal-fissure/treatment

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب