درمان بواسیر در خانه

معرفی روش های درمان سریع بواسیر در خانه

بواسیر یکی از بیماری های شناخته شده و شایع بین افراد است. این بیماری در مراحل اولیه با روش های خانگی قابل درمان است و نیاز به مداخلات پزشکی ندارد. درمان های خانگی می توانند به کاهش تورم وریدهای بواسیر کمک کرده و درد و ناراحتی را تسکین می دهند. درمان سریع بواسیر در خانه با استفاده روزانه از حمام سیتز و پمادهای OTC امکان پذیر است. اگر با این روش ها درد و ناراحتی شما کاهش پیدا نکرد حتما برای بررسی وضعیت خودتان به پزشک مراجعه نمایید.

 

بواسیر یا هموروئید چیست؟

بواسیر یا هموروئید یک بیماری شایع نشیمنگاهی است که می تواند منبع ناراحتی و درد باشد. عوامل مختلفی از جمله زور زدن در حین حرکات روده، بلند کردن اجسام سنگین، چاقی، بارداری و مشکلات گوارشی مانند یبوست و اسهال می توانند باعث التهاب و تورم وریدها و بافت‌ های واقع در قسمت پایین رکتوم و مقعد شوند. هموروئید دو نوع داخلی و خارجی دارد که هر کدام مجموعه ای از علائم و درمان های خاص خود را دارند.

بخوانید: دلیل بواسیر خونی و نحوه درمان آن با عکس

علائم هموروئید؟

هموروئید بسته به نوع و گرید می تواند با علائم مختلفی ظاهر شود که از خفیف تا شدید متفاوت است. مهمترین علائم هموروئید عبارتند از:

  • تورم مقعد: بزرگ شدن وریدهای ناحیه مقعد می تواند منجر به تورم قابل مشاهده در این ناحیه شود.
  • تحریک، درد و ناراحتی: بواسیر اغلب باعث ناراحتی و سوزش در اطراف مقعد خصوصا هنگام نشستن می شود.
  • خونریزی در حین اجابت مزاج: وجود خون در حین اجابت مزاج یکی از علائم رایج هموروئید است.
  • توده های دردناک: هموروئید خارجی می تواند منجر به توده های دردناک یا برجستگی هایی در اطراف مقعد شود.

بخوانید: روش های قطعی کاهش درد بواسیر معرفی پماد،قرص،شیاف

حمام سیتز

چگونه بواسیر را در خانه درمان کنیم؟

در موارد خفیف می توانید بواسیر را در خانه درمان کنید. این درمان ها شامل حمام سیتز، روغن های گیاهی و اصلاح سبک زندگی است که در ادامه شرح داده می شود.

درمان خانگی

درمان خانگی بواسیر شامل استفاده از یک رژیم غذایی غنی از فیبر است که به جلوگیری از یبوست به عنوان عامل اصلی بواسیر کمک می کند. علاوه بر این هیدراته ماندن می تواند به نرم شدن مدفوع کمک کند و خطر زور زدن در حین دفع مدفوع را کاهش دهد.

درمان با گیاهان دارویی

گیاهان دارویی بسیاری اکنون برای درمان بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد که از مهمترین آنها می توان به آلوئه ورا، روغن زیتون، روغن نارگیل و خمیر زردچوبه اشاره کرد. استفاده روزانه از این ترکیبات باعث تسکین درد و التهاب خواهد شد.

ورزش کگل برای درمان بواسیر

ورزش برای درمان بواسیر

ورزش به صورت غیر مستقیم به درمان بواسیر کمک می کند. در واقع فعالیت بدنی با کمک به افزایش حرکات روده و پیشگیری از یبوست به درمان این بیماری کمک خواهد کرد.

درمان بواسیر با پماد

پماد و شیاف برای بواسیر

در حال حاضر پمادها و شیاف های OTC زیادی برای درمان بواسیر در مراحل اولیه در دسترس است. از جمله بهترین پمادهای درمان بواسیر می توان به دیلتیازم و هموروهرب اشاره کرد.

بخوانید: معرفی موثرترین پماد برای درمان بواسیر به همراه هزینه آن

اگر بواسیر با روش های خانگی درمان نشد چیکار کنم؟

اگر بواسیر با روش های خانگی درمان نشد حتما باید به دنبال درمان های پزشکی باشید. در برخی موارد، جراحی ممکن است برای رفع هموروئیدهای شدید یا پایدار ضروری باشد. اجازه ندهید درد و ناراحتی بواسیر بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. با مراجعه به پزشک به راحتی نوع بواسیر مشخص شده و درمان های اختصاصی جهت تسکین درد و ناراحتی تجویز خواهد شد.

 

هزینه درمان بواسیر در کلینیک و بیمارستان؟

هزینه درمان بواسیر با جراحی در کلینیک و بیمارستان متفاوت است. در کلینیک های خصوصی می توانید با لیزر درمانی و کمترین عوارض به صورت سرپایی انواع بواسیر را درمان نمایید. هزینه لیزر بواسیر در کلینیک ها 6 تا 10 میلیون تومان است.

جراحی سنتی بواسیر که در بیمارستان های خصوصی و دولتی انجام می شود بر اساس اینکه بیمار تحت پوشش بیمه باشد یا نباشد متفاوت است. جراحی بواسیر در بیمارستان خصوصی بدون پوشش بیمه ای حدود 20 میلیون تومان است. در صورتی که بیمه باشید هزینه درمان 12 تا 18 میلیون تومان خواهد بود. درمان بواسیر در بیمارستان دولتی بدون بیمه حدود 10 میلیون است که با بیمه به 3 میلیون تومان کاهش می یابد.

بخوانید: لیزر بواسیر در تهران با هزینه آن در سال 1403

چگونه از هموروئید پیشگیری کنیم؟

هیدراته ماندن یک راه خوب برای پیشگیری از هموروئید است. ننوشیدن آب کافی می تواند منجر به یبوست شود و افراد مبتلا به یبوست مزمن بیشتر در معرض ابتلا به هموروئید هستند. آب همچنین به بدن شما کمک می کند تا از شر مواد زائد خلاص شود.

خوردن غذاهایی که فیبر بالایی دارند مدفوع را نرم کرده و دفع آن را آسان می کند، که به نوبه خود به پیشگیری از هموروئید کمک خواهد کرد. لوبیا، غلات، سبزیجات و میوه هایی مانند سیب و گلابی سرشار از فیبر هستند.

یکی دیگر از راه ‌های افزایش مصرف فیبر، مصرف مکمل‌ های فیبر مانند پوسته پسیلیوم است. آنها مدفوع را نرم کرده و حرکات روده‌ را منظم ‌تر می کنند که در پیشگیری از یبوست موثر است.

ورزش نیز می تواند به درمان هموروئید کمک زیادی کند. فعالیت بدنی متوسط می تواند به تحریک عملکرد روده کمک کند و با جلوگیری از یبوست مانع ابتلا به بواسیر شود.

بخوانید: پماد آنتی هموروئید یا شیاف آنتی هموروئید کدام بهتر است؟

چگونه در خانه درد بواسیر را تسکین دهیم؟

در حالی که آلوئه ورا روش اثبات شده ای برای درمان بواسیر نیست، خواص ضد التهابی این گیاه ممکن است به تسکین التهاب ناشی از بواسیر کمک کند. همچنین می توانید روزانه 3 بار از حمام سیتز استفاده کنید که برای تسکین درد بواسیر فوق العاده مفید است.

 

عوارض درمان نکردن بواسیر چیست؟

در صورت عدم درمان بواسیر ممکن است دچار فیستول، آبسه و عفونت مقعدی شوید که به درمان های پیچیده تری نیاز دارند. همچنین درد مداوم، نشت مدفوع، کم خونی و حتی ابتلا به سرطان عوارض خطرناک درمان نکردن بواسیر هستند.

بخوانید: فرق زگیل مقعدی، بواسیر، آبسه و جوش مقعدی چیست؟

آیا خونریزی بواسیر خطرناک است؟ در خانه می توان درمان کرد؟

خونریزی بواسیر در مقادیر کم و حدود چند قطره هنگام اجابت مزاج خطرناک نیست اما اگر بطور مداوم رخ دهد و باعث درد و ناراحتی شدید در فرد شود به مداخلات پزشکی نیاز دارد. استفاده از فیبر و آب فراوان در رژیم غذایی با نرم کردن مدفوع به درمان خونریزی بواسیر کمک خواهد کرد.

 

منابع:

https://www.preparationh.com/learn-more/how-to-prevent-hemorrhoids-at-home

midwestexpressclinic.com/hemorrhoid-treatment

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب