نحوه درمان شقاق با کپسول ویتامین E

نحوه درمان شقاق با کپسول ویتامین E به صورت موضعی

شقاق از بیماری‌های  مقعدی است که شرایط دردناک و در بسیاری مواقع غیرقابل تحملی را برای فرد مبتلا ایجاد می‌کند. روش‌های مختلفی برای درمان با شقاق وجود دارد که شامل روش‌های خانگی و روش‌های جراحی یا لیزر می‌شوند. افراد بیمار ترجیح می‌دند ابتدا به سراغ روش‌های کم تهاجمی و خانگی بروند. درمان شقاق با ویتامین E یکی از روش‌های موثر التیام این بیماری مقعدی است. البته باید درنظر داشته باشید در مراحل پیشرفته شقاق باید به سراغ روش‌های جراحی و لیزر شقاق مقعدی بروید. در ادامه مقاله اطلاعاتی مختصر از بیماری شقاق مقعدی و نحوه درمان شقاق با کبسول ویتامین ای و دیگر روش‌های درمان این بیماری به اشتراک گذاشته‌ایم.

 

شقاق مقعد یا فیشر چیست؟

شقاق مقعدی یا فیشر (Anal Fissure) یک شکاف یا پارگی در بافت نازک و مرطوبی است که مقعد را می‌پوشاند. مقعد دهانه عضلانی انتهای دستگاه گوارش است که دارای گیرنده‌های عصبی زیادی است و هرگونه آسیب در این قسمت می‌تواند شرایط دردناکی را برای فرد ایجاد کند. علل مختلفی برای شقاق مقعدی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از رابطه جنسی مقعدی، یبوست و دفع مدفوع سفت و بزرگ در طول اجابت مزاج است.

شقاق در جوانان شایع‌تر است اما در هر سنی احتمال ابتلا به شقاق مقعدی وجود دارد. شقاق مقعد به دو نوع شقاق حاد و شقاق مزمن گفته می‌شود. در مراحلابتدایی که شقاق از نوع حاد است با روش‌های ساده و خانگی مانند درمان شقاق با کپسول ویتامین ای، برطرف می‌شود. اما در صورت شدت یافتن و تبدیل به شقاق مزمن این بیماری، به درمان‌های دارویی یا جراحی و لیزر نیاز دارد.

دیگر مقالات شقاق: درمان شقاق با بوتاکس چقدر موثر است؟

علائم عمده شقاق چیست؟

 • درد در هنگام دفع مدفوع
 • وجود رگه های خونی در  مدفوع
 • خون ریزی ناحیه مقعد
 • خون ریزی هنگام دفع مدفوع
 • سوزش و خارش مقعد
 • مشاهده ترک بر روی پوست ناحیه مقعد
 • وجود توده های کوچک در اطراف ناحیه مقعد
 • یبوست
 • داشتن درد و اسپاسم و گرفتگی پس از دفع مدفوع
 • ترشحات بدبو

درمان شقاق با ویتامین ای

آیا با ویتامین E می‌توان شقاق مقعد را درمان کرد؟

آیا با ویتامین E می‌توان شقاق مقعدی را درمان کرد؟ این از رایج‌ترین سوال کاربران است که در اینجا به آن پاسخ خواهیم داد. بیماری شقاق یا فیشر در نتیجه گرفتگی یا اسپاسم عضلات ناحیه مقعد به صورت یک زخم ایجاد می‌شود. همانطور که در قسمت‌های قبل نیز توضیح دادیم دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث این گرفتگی عضلانی شوند. برخی روش‌های درمان از طریق کاهش یاجلوگیری از اسپاسم شدید باعث بهبود شقاق می‌شوند و برخی باعث تریع روند بهبودی زخم ایجاد شده در مقعد می‌شوند. ویتامین ای نیز از آن دسته از داروها است که باعث بهبود زخم می‌شود. ویتامین E ازجمله موثرترین داروهایی است که برای درمان شقاق توصیه می‌شود. عملکرد ویتامین E در بهبود و درمان  فیشر مقعدی به این صورت است که باعث بهبود زخم و شکاف ایجاد شده در ناحیه مقعد می‌شود.

دیگر مقالات شقاق: آیا رابطه جنسی مقعدی باعث شقاق می شود؟

برای درمان شقاق ویتامین E را بخوریم یا موضعی استفاده کنیم؟

یکی از موثرترین داروها برای درمان و التیام زخم، ویتامین E است. برای درمان زخم مقعدی یا همان شقاق با ویتامین E باید قرص یا پماد این ویتامین بر روی زخم به صورت موضعی اعمال شود.

روش استفاده از کپسول ویتامین E برای درمان شقاق به این صورت است که ابتدا باید ناحیه مقعد کاملا تمیز و سپس خشک شود. کپسول ویتامین E را خوب تکان داده تا مواد داخل مخلوط شده سپس بایک چاقوی تمیز کپسول را سوراخ کنید. محتویات کپسول را روی یک دستمال یا پنبه ریخته و محل زخم را با ان آغشته کنید. پس از اعمال مواد داخل قرص، محل را با یک گاز استزیل بپوشانید.

برای موثر واقع شدن کپسول ویتامین E برای درمان شقاق، این کار را دو تا 3 بار در روز ب مدت 3 هفته انجام دهید.

 

آیا درمان موضعی شقاق با ویتامین E عوارض دارد؟

ویتامین E در درمان شقاق مقعدی هیچ عوارض خاصی ندارد. درواقع تاکنون عوارضی مبنی بر استفاده از ویتامین ای برای درمان فیشر مقعدی ثبت نشده است. تنها نکته حائز اهمیت این است که ناحیه مقعد قبل از اعمال محتویات کپسول ویتامین E بر روی زخم مقعد، باید کاملا تمیز شود. همچنین از چاقو یا ابزار تمیز برای پاره کردن کپسول استفاده شود و از برخورد دست با محتویات کپسول خودداری کنید. زیرا وجود باکتری در این ناحیه و اعمال ویتامین  E باعث عفونت کردن زخم مقعد می‌شود.

دیگر مقالات شقاق: درمان سریع شقاق مقعدی در خانه

فواید ویتامین E برای درمان شقاق چیست؟

ویتامین E  یک آنتی اکسیدان قوی است که به بهبود بافت‌های آسیب دیده بدن و زخم‌های ایجاد شده کمک می‌کند. در بدن انسان رادیکال‌های آزادی وجود دارد که الکترون ناقص دارند و باعث آسیب رساندن به سلول‌ها و بافت‌های بدن می‌شوند. مواد آنتی اکسیدان این رادیکال‌های آزاد را خنثی کردن و مانع آسیب رساندن آن‌ها به بافت‌ها شده و همچنین از پیشرفت بافت‌های آسیب دیده و زخم‌های ایجاد شده جلوگیری کرده و آن‌ها را بهبود می‌بخشند. به این صورت است که درمان شقاق با کپسول ویتامین ای که شامل ماده موثره ویتامین ای آنتی اکسیدان است، امکان پذیر است. همچنین از دیگر فواید ویتامین  E برای درمان شقاق این است که ویتامین ای از طریق بهبود گردش خون باعث کاهش اسپاسم، بهبود زخم و کاهش درد ناشی از فیشر می‌شود.

 

دیگر درمان‌های خانگی برای درمان شقاق

علاوه‌بر درمان شقاق با کپسول ویتامین ای روش‌های خانگی دیگری برای درمان شقاق وجود دارد که عبارتند از:

 • درمان شقاق با عسل
 • درمان شقاق با روغن زیتوندرمان شقاق با تخم کتان
 • درمان شقاق با روغن نارگیل
 • درمان شقاق با آلوئه ورا
 • درمان شقاق با سرکه سیب

دیگر مقالات شقاق: انواع درجه شقاق مقعدی و بهترین درمان مناسب هر گرید شقاق

آیا با روش‌های خانگی شقاق درمان می‌شود؟

شقاق مقعدی در مراحل اولیه که از نوع حاد است با روش‌های خانگی قابل درمان است. اما در صورت تشدید این بیماری و تبدیل به شقاق از نوع مزمن، روش‌های خانگی دیگر پاسخگو نیستند و یا تاثیر کوتاه مدت و مقطعی دارند. در این صور فرد مبتلا باید به سراغ روش‌های دارویی و جراحی یا  درمان شقاق با لیزر برود. انتخاب روش لیزر و یا جراحی باتوجه به شرایط بیمار با نظر پزشک تشخیص داده می‌شود.

 

بهترین درمان شقاق مقعدی چیست؟

همانطور که گفتیم روش‌های مختلفی برای درمان شقاق وجود دارد. حال این سوال مطرح است که بهترین درمان شقاق مقعدی چیست؟ درمان صقاق با توجه به حاد بودن یا مزمن بودن فیشر و شرایط جسمی فرد بیمار تعیین می شود. در شقاق‌های مزمن که دیگر روش‌های خانگی درمانگر نیستند، لیزر یا جراحی روش‌های پیشنهادی هستند. از آنجا که لیزر روشی کم تهاجمی‌تر و با طول درمان و عوارض کمتری است، معمولا توسط پزشکان و بیماران ترجیح داده می‌شود.

در این روش درمان شقاق مقعدی از اشعه پرتوان لیزر برای درمان زخم شقاق استفاده می‌شود. مدت زمان لیزر شقاق در حدود 20 دقیقه است و به بستری شدن نیز نیازی ندارد.

هزینه لیزر شقاق لیزر در بسیاری از کلینیک‌های تهران از 8 میلیون تومان شروع می‌شود. اما شما می‌توانید با پرداخت تنها 4 میلیون تومان در کلینیک التیام نشیمنگاه شقاق مقعدی را تحت نظر بهترین پزشکان و کادری مجرب درمان کنید.

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب