هموروئید ترومبوزه

هموروئید ترومبوزه چیست؟ تفاوت آن با هموروئید عادی و بهترین درمان آن

هموروئید یک بیماری شایع است که در آن رگ های خونی داخل و خارجی مقعد متورم می شوند. هموروئید ترومبوزه زمانی رخ می دهد که در رگ های خارجی لخته های خون ایجاد می شود. این وضعیت بسیار دردناک بوده و خارش دار است.

اگرچه ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما این بیماری خطرناک نیستند و درمان های مناسب به طور گسترده ای در دسترس است. بهترین شیوه درمان بواسیر ترمبوزه بر اساس شدت علائم از درمان های خانگی تا جراحی برای برداشت لخته خون متفاوت است.

 

هموروئید ترومبوزه چیست؟

هنگامی که هموروئید خارجی حساس شده و در داخل آنها لخته خون ایجاد می شود، هموروئید ترومبوز نامیده خواهد شد. آنها علامت دار هستند و به عنوان بیماری هموروئیدی حاد نیز شناخته می شوند.

هموروئیدهای خارجی ترومبوزه حاد شایع هستند و به صورت یک توده دردناک در لبه کانال مقعد دیده می شوند. در مقابل هموروئید داخلی ترومبوزه کمتر شایع بوده و معمولا از بیرون قابل مشاهده نیست.

این مقاله را بخوانید: علت و درمان بواسیر در طب بوعلی سینا چیست؟

تفاوت هموروئید ترمبوزه با هموروئید عادی چیست؟

هموروئید عادی از اتساع غیرطبیعی وریدهای هموروئیدی که در زیر مخاط راست روده و مقعد قرار دارند، ناشی می شود. هموروئیدها در واقع ساختارهای عروقی، عضلات صاف و بافت همبند الاستیک هستند که بالشتک های مقعدی را تشکیل می دهند. عملکرد اصلی آنها محافظت از اسفنکتر مقعد و کمک به جلوگیری از بی اختیاری دفع در هنگام افزایش فشار شکمی مانند هنگام عطسه یا سرفه است.

در برخی افراد، این بالشتک های مقعدی متورم شده یا از کانال مقعد بیرون می زنند که به عنوان بواسیر شناخته می شود. هموروئید ترومبوزه در صورتی رخ می دهد که یک لخته خون در داخل ورید هموروئیدی ایجاد شود. در نتیجه آن جریان خون در عروق مسدود شده و باعث تورم دردناک بافت های مقعدی می شود.

هموروئید ترومبوزه

آیا هموروئید ترومبوزه خطرناک است؟

هموروئیدهای ترومبوزه خطرناک نیستند، اما می توانند بسیار دردناک باشند و در صورت زخم شدن، باعث خونریزی مقعدی شوند. بنابراین برای درمان آنها باید به پزشک مراجعه کنید.

 

هموروئید ترومبوزه چه علایمی دارد

  • درد هنگام نشستن، راه رفتن یا رفتن به توالت برای دفع مدفوع
  • خارش اطراف مقعد
  • خونریزی هنگام دفع مدفوع
  • تورم یا توده در اطراف مقعد

بواسیر ترومبوزه ممکن است عفونی شده و منجر به آبسه شود. آبسه می تواند علائم دیگری از جمله تب ایجاد کند.

این مقاله را بخوانید: پماد آنتی هموروئید یا شیاف آنتی هموروئید کدام بهتر است؟

چرا به هموروئید ترومبوزه مبتلا می شویم

عوامل خطر زیادی وجود دارد که ممکن است فرد را در معرض خطر ابتلا به هموروئید ترومبوزه قرار دهد. اینها شامل یبوست، زور زدن طولانی مدت، رژیم غذایی کم فیبر، مصرف الکل، مصرف غذاهای تند، بارداری، سبک زندگی کم تحرک، سابقه خانوادگی و اسهال مزمن است.

 

آیا هموروئید ترومبوزه قابل پیشگیری است

هموروئید ترومبوز شده زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در داخل هموروئید، سیاهرگ متورم مقعد یا رکتوم تشکیل شود. لخته خون جریان خون را مسدود می کند و علائم دردناکی ایجاد می کند. برای پیشگیری از این وضعیت لازم است که غذاهای پر فیبر بخورید و از مکمل های فیبر برای جلوگیری از یبوست استفاده کنید. مایعات فراوان در طول روز بنوشید. برای کمک به جلوگیری از یبوست و بهبود عملکرد روده به طور منظم ورزش کنید.

این مقاله را بخوانید: هزینه جراحی بواسیر با لیزر چقدر است؟

درمان خانگی هموروئید ترومبوزه

درمان خانگی بواسیر ترومبوزه با هدف تسکین درد و تسریع زمان بهبودی انجام می شود، زیرا بدن قادر به جذب مجدد لخته خون حتی بدون درمان است. درمان خانگی همورویید ترمبوزه شامل موارد زیر است:

  • مسکن های خوراکی یا موضعی
  • چند بار در روز نشستن در حمام سیتز
  • استفاده از ملین به منظور رفع یبوست یا زور زدن
  • افزایش مصرف مایعات و فیبر غذایی
  • مصرف مکمل های فیبر و نرم کننده های مدفوع

این مقاله را بخوانید: درمان بواسیر در طب سنتی با گیاهان دارویی

راههای درمان هموروئید ترومبوزه

اگر لخته خون در 48 تا 72 ساعت گذشته تشکیل شده باشد، پزشک شما ممکن است آن را از داخل هموروئید خارج کند. این جراحی یک روش ساده است که می تواند درد را کاهش دهد. جراحی با بی حس کننده موضعی انجام می شود. جراح یک برش کوچک در پوست ایجاد می کند و لخته خون را از بین می برد. به طور کلی نیازی به بخیه نیست.

اگر بیش از 72 ساعت گذشته باشد پزشک درمان های خانگی را پیشنهاد می کند. درمان های خانگی ساده می تواند درد شما را کاهش دهد. اینها ممکن است شامل حمام سیتز، پماد، شیاف و کمپرس گرم و سرد باشد. بسیاری از هموروئیدهای ترومبوز شده در عرض چند هفته خود به خود از بین می روند.

رعایت بهداشت مقعدی مناسب و خودداری از زور زدن هنگام دفع مدفوع ممکن است تأثیر مثبتی بر بواسیر ترومبوزه داشته باشد.

تجویز نرم کننده های مدفوع به کاهش فشار ناشی از یبوست کمک خواهد کرد. درمان موضعی با پمادها نیز ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کند. داروهای مسکن معمولا برای تسکین درد بواسیر ترومبوزه تجویز خواهد شد.

اگر خونریزی مداوم دارید یا هموروئید بیش از حد دردناک است، با پزشک خود صحبت کنید. درمان احتمالی ممکن است شامل بستن باند لاستیکی یا برداشتن هموروئید (هموروئیدکتومی) باشد.

این مقاله را بخوانید: رابطه مقعدی باعث بواسیر نمی شود!

آیا هموروئید ترومبوزه خودبخود درمان پذیر است

بسیاری از هموروئیدهای ترومبوزه پس از چند هفته خود به خود حتی بدون درمان از بین می روند. شدت درد در یکی دو روز اول بسیار زیاد است. اما پس از جذب تدریجی لخته خون درد ظرف چند روز آینده کاهش می یابد. گاهی اوقات، بواسیر ترومبوزه برطرف شده به دلیل کشش بیش از حد پوست در اطراف مقعد، یک برچسب پوستی باقی می گذارد.

 

آیا هموروئید ترمبوزه یک وضعیت اورژانسی است

درد بواسیر ترومبوز می تواند ناراحت کننده باشد، اما گزینه های درمانی برای کمک به مدیریت علائم در دسترس هستند. درد را می توان با تغییر شیوه زندگی، داروهای بدون نسخه یا مراقبت های پزشکی تسکین داد.

اما در صورتی که درد شدید یا خونریزی زیادی دارید، فوراً باید به مراکز درمانی مراجعه کنید. برداشتن لخته خون با جراحی در 24 تا 48 ساعت اول پس از شروع توصیه می شود.

 

بهترین شیوه درمان هموروئید ترمبوزه

بهترین شیوه درمان همورویید ترمبوزه استفاده از لیزر است. پزشک با استفاده از لیزر لخته خون را خارج کرده و بافت های آسیب دیده را می سوزاند تا از خونریزی جلوگیری شود. این روش با بی حسی موضعی انجام شده و عوارض خاصی به جز چند روز دفع خونابه خفیف ندارد.

 

منبع:

https://www.verywellhealth.com/thrombosed-hemorrhoid-1945070

www.osmosis.org/answers/thrombosed-hemorrhoid

drnumb.com/blogs/hemorrhoids/thrombosed-hemorrhoid

pharmeasy.in/blog/surgery-thrombosed-hemorrhoids-symptoms-causes-and-treatment

 

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب