هموروئید داخلی و بهترین شیوه درمان آن

هموروئید داخلی و بهترین شیوه درمان آن + عکس بواسیر داخلی

هموروئید داخلی به بافت متورم و عروق خونی در ناحیه تحتانی رکتوم گفته می شود. هموروئید یا بواسیر یک بیماری شایع است که افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد. هموروئید معمولاً دو نوع است، داخلی و خارجی. انواع داخلی معمولا شیوع کمتری دارند اما می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند و بر کارهای روزمره تأثیر بگذارند. بنابراین، برای تسکین علائم باید آن را درمان کنید.

 

هموروئید داخلی چیست؟

هموروئید داخلی در قسمت تحتانی رکتوم قرار دارد و به راحتی قابل مشاهده و معاینه نیست. هموروئید داخلی هیچ علامت قابل توجهی ایجاد نمی کند، زیرا پوشش رکتوم خیلی حساس نیست. این علائم به تدریج و با گذشت زمان ایجاد می شوند و ممکن است ظاهر شوند و از بین بروند. خون قرمز روشن روی دستمال توالت یا در مدفوع نشانه ای است که برخی از بیماران هموروئید داخلی متوجه آن می شوند. با اینحال وقتی هموروئیدها متورم شوند ممکن است در حرکات روده اختلال ایجاد کنند.

انواع هموروئید

انواع همورویید

هموروئید در واقع وریدهای متورم یا ملتهب در راست روده یا اطراف مقعد هستند. همورویید انواع مختلفی دارد که به محل و وضعیت سیاهرگ های اطراف مقعد بستگی دارد.

 • هموروئید داخلی: سیاهرگ های داخل مقعد را در رکتوم درگیر می کند. آنها معمولاً درد ندارند اما ممکن است در حین اجابت مزاج خونریزی کنند.
 • همورویید پرولاپس: هموروئیدهای داخلی به سمت پایین کشیده می شوند تا جایی که خارج از مقعد متورم می شوند. ممکن است به خودی خود به داخل راست روده برگردند و یا خودتان باید به آرامی آنها را به داخل برگردانید.
 • هموروئید خارجی: سیاهرگ های خارج از مقعد را درگیر می کند. آنها حساس و دچار خارش هستند و گاهی اوقات ممکن است ترک بخورند و خونریزی کنند.
 • هموروئید ترمبوزه: وجود لخته خونی در هموروئید خارجی باعث ترمبوزه شدن آن می شود که بسیار دردناک و ناراحت کننده است.

فرق بواسیر داخلی و خارجی

فرق بواسیر داخلی و خارجی چیست؟

همانطور که می توانید حدس بزنید هموروئید داخلی در داخل راست روده یا رکتوم شکل می گیرد. این قسمت از سیستم گوارش مواد دفعی را نگه می دارد تا زمانی که شما آماده اجابت مزاج شوید. وقتی هموروئید داخلی دارید، معمولاً درد ایجاد نمی کند. با این حال، فشار یا تحریک ناشی از حرکت روده می تواند باعث خونریزی شود و خون قرمز روشن روی دستمال توالت شما باقی بماند. برخلاف هموروئید داخلی، هموروئید خارجی خارج از راست روده شما ایجاد می شود. این سیاهرگ‌ ها در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می ‌شوند و در نتیجه علائم مشخصی مانند ناراحتی یا درد، تورم، تحریک یا خارش و خونریزی گاه به گاه ایجاد می ‌کنند.

هموروئید داخلی و هموروئید خارجی می توانند به دلیل عوامل متعددی از جمله یبوست، زور زدن، بارداری و غیره ایجاد شوند و در صورت عدم درمان می توانند عوارض ناخوشایندی داشته باشند.

دیگر مقالات ما: اسکلروتراپی برای درمان بواسیر با فیلم و هزینه تزریق آن

درمان کدام بواسیر راحت تر است؟

هموروئید خارجی بطور کلی به درمان خاصی نیازی ندارد مگر اینکه ترومبوز شود یا باعث ناراحتی بیمار شود. هموروئید داخلی نیز در مراحل اولیه با دارو و اقدامات غیر جراحی قابل درمان است.

 

خطرات و عوارض همورویید داخلی چیست؟

کم خونی به دلیل خونریزی مداوم در این بیماری یکی از عوارض مهمی است که فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این ایجاد هموروئید پروپلاس یا بیرون زده از مقعد نیز می تواند از خطرات این نوع هموروئید باشد که به مداخله پزشکی نیاز دارد.

دیگر مقالات ما: علت بواسیر در دختر مجرد چیست؟

دلیل بروز همورئید داخلی چیست؟

به طور کلی، بواسیر داخلی اغلب ناشی از عواملی مانند افزایش فشار روی وریدهای داخل رکتوم یا ضعف در بافت های حمایت کننده است. برخی از علل شایع عبارتند از:

 • نشستن طولانی مدت روی سطوح سخت
 • بلند کردن مرتب اجسام سنگین
 • خوردن رژیم غذایی کم فیبر
 • زور زدن هنگام مدفوع
 • اسهال مزمن
 • سالخوردگی
 • رابطه مقعدی
 • بارداری

هموروئید داخلی

علائم هموروئید داخلی چیست؟

هموروئید داخلی علائمی جز خونریزی هنگام دفع و مشاهده خون روی دستمال توالت ندارد. با اینحال در مراحل پیشرفته می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • سوزش و درد هنگام اجابت مزاج
 • احساس گرفتگی یا درد ناگهانی مقعد
 • درد شدید در رابطه مقعدی
 • احساس دفع ناقص

دیگر مقالات ما: هزینه جراحی بواسیر با لیزر چقدر است؟ +لیست قیمت جدید

برای تشخیص دقیق بواسیر داخلی چیکار کنیم؟

تشخیص هموروئید داخلی با معاینه بصری مجرای مقعد و رکتوم توسط پزشک انجام می شود. معاینه با ابزاری مانند آنوسکوپ، پروکتوسکوپ یا سیگموئیدوسکوپ، معاینه دیجیتال رکتال و تصویر برداری ام آر آی MRI روش های تشخیصی دیگر هستند.

 

انواع بواسیر داخلی و نحوه درمان آن

دو نوع بواسیر داخلی وجود دارد که شامل بواسیر داخلی معمولی و پرولاپس شده است. انواع معمولی را می توان با درمان های خانگی و داروهای موجود مانند پمادهای موضعی درمان کرد. اما بواسیر داخلی پرولاپس نیاز به جراحی دارد که به روش سنتی و لیزر تراپی انجام می شود.

 

وجود خون در مدفوع ناشی از بواسیر داخلی است؟

وجود خون روشن در مدفوع می تواند یکی از نشانه های بواسیر داخلی باشد. اما برای اطمینان باید به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است ناشی از بیماری های گوارشی دیگر نیز باشد.

دیگر مقالات ما: آیا در بارداری می توان بواسیر را لیزر کرد؟

بهترین شیوه درمان بواسیر داخلی

روش های مختلفی برای درمان بواسیر داخلی وجود دارد که بر اساس درجه آن متفاوت است. در درجات پایین درمان های خانگی و داروهای OTC برای درمان کافی هستند. اما در درجات بالاتر نیاز به روش های جراحی دارید که در بین آنها جراحی لیزر به دلیل عوارض کمتر بهترین روش موجود است.

انواع درجات بواسیر داخلی

انواع درجات بواسیر داخلی

بواسیر داخلی به چهار گرید یا درجه دسته بندی می شوند که در ادامه شرح داده می شود.

 1. گرید 1: رگ های هموروئیدی داخل مقعد با اینکه ملتهب و متورم هستند اما از مقعد خارج نشده اند.
 2. گرید 2: رگ های هموروئیدی متورم داخل مقعد پس از اجابت مزاج  بیرون آمده و خودبخود به داخل برمی گردند.
 3. گرید 3: رگ های آسیب دیده هموروئیدی داخل مقعد هنگام دفع خارج شده و شما باید با دست آنها را به داخل فشار دهید.
 4. گرید 4: رگ های هموروئیدی داخل مقعد به شکل پرولاپس شده از مقعد بیرون می زنند و برای درمان به جراحی نیاز دارند.

دیگر مقالات ما: عمل هموروئیدوپکسی با استاپلر یا منگنه زدن بواسیر + فیلم و هزینه

درمان خانگی و گیاهان دارویی بواسیر داخلی

درمان خانگی و گیاهان دارویی در گریدهای پایین بواسیر داخلی بسیار مفید و موثر هستند. این موارد عبارتند از:

 • حمام سیتز: نشستن در آب گرم در حالی که قسمت رکتوم را خیس می کند می تواند ناحیه آسیب دیده را تسکین دهد. حمام سیتز را حدود 10 تا 15 دقیقه دو بار در روز استفاده کنید.
 • رژیم غذایی با فیبر بالا: برای آسان کردن اجابت مزاج و کاهش فشار بر روی هموروئید، از یک رژیم غذایی پر فیبر استفاده کنید. برای رفع نیازهای خود، باید روزانه 20 تا 35 گرم فیبر مصرف کنید.
 • نرم کننده های مدفوع: ملین ها می توانند مدفوع را نرم کنند، حرکات روده را آسان کرده و از یبوست جلوگیری کنند.
 • از نظر بدنی فعال بمانید: ورزش هایی مانند پیاده روی، شنا، استفاده از تردمیل به حرکات منظم روده کمک کند.

 

درمان دارویی هموروئید داخلی

درمان دارویی شامل پمادهای بدون نسخه برای کاهش درد، خارش و تورم هموروئید هستند. برخی از مواد تشکیل دهنده این کرم ها هیدروکورتیزون، لیدوکائین و فندق جادوگر هستند.

همچنین می توانید از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی به عنوان مثال ایبوپروفن، استامینوفن یا ناپروکسن برای تسکین درد و کاهش التهاب ناشی از هموروئید استفاده کنید.

دیگر مقالات ما: معرفی پماد آنوسل معجزه درمان بواسیر و شقاق مقعدی

عمل بواسیر داخلی با جراحی سنتی

عمل بواسیر داخلی با جراحی سنتی در گرید 4 و هنگام پروپلاس اجتناب ناپذیر است و با بیهوشی عمومی صورت می گیرد. در این جراحی بافت هموروئیدی توسط تیغ جراحی برداشته شده و بخیه می شود. دوران نقاهت در روش جراحی طولانی بوده و نیاز به بستری در بیمارستان دارد.

 

عمل بواسیر داخلی با لیزر

عمل بواسیر داخلی با لیزر بهترین و کم عارضه ترین روش درمان بواسیر داخلی است. لیزر هموروئید با بی حسی موضعی انجام می شود و فقط نیم ساعت طول می کشد. در این روش رگ های پروپلاپسی با لیزر برداشته شده و برای جلوگیری از خونریزی مهر و موم می شوند. شما بلافاصله مرخص شده و کمتر از یک هفته به زندگی عادی خود برمی گردید.

 

درمان مناسب هر درجه بواسیر داخلی

درجات 1 و 2 بواسیر معمولا با تغییر سبک زندگی، درمان های خانگی و داروهای موجود برای درمان بواسیر به سرعت بهبود می یابند. درجات 3 و 4 که شدیدتر هستند نیاز به مداخلات پزشکی و جراحی دارند.

برخی از درمان‌ های مؤثر هموروئید داخلی عبارتند از بستن باند لاستیکی، اسکلروتراپی، فتوکواگولاسیون مادون قرمز و انعقاد الکتریکی. با این روش ها هموروئیدها کوچک می شوند و ممکن است 1-2 هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابند. اگر شما بواسیر داخلی پرولاپس داشته باشید و باعث ایجاد مشکلات دیگری شود، پزشک ممکن است جراحی هموروئیدکتومی یا لیزر درمانی را انجام دهد.

دیگر مقالات ما: استراحت بعد عمل بواسیر مقایسه لیزر با جراحی سنتی

دیگر سوالات برای هموروئید داخلی

بهترین روش درمان بواسیر داخلی

درمان بواسیر داخلی به درجه آن بستگی دارد. در مراحل اولیه درمان خانگی و در مراحل پیشرفته جراحی با لیزر بهترین روش درمان بواسیر داخلی است.

پیشگیری از هموروئید داخلی امکانپذیر است؟

استفاده از فیبر و مایعات در رژیم غذایی، فعالیت بدنی، زور نزدن در توالت و استفاده از دستمال مرطوب پس از اجابت مزاج به پیشگیری از هموروئید داخلی کمک می کند.

درمان بواسیر داخلی در بارداری

درمان بواسیر داخلی در بارداری معمولا با تغییر سبک زندگی یا لیزر انجام می شود تا عوارضی برای مادر و جنین نداشته باشد.

خطرات درمان نکردن هموروئید داخلی

خطرات درمان نکردن هموروئید داخلی بروز شقاق مقعدی و یبوست مزمن است که بسیار آزاردهنده هستند.

 

منبع:

https://www.michaeltarlowemd.com/blog/whats-the-difference-between-external-and-internal-hemorrhoids

https://www.satkartar.co.in/blog/internal-vs-external-hemorrhoids-recognizing-the-differences-and-treatment-options

https://www.gastrosb.com/hemorrhoid-treatment

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب