برای درمان شقاق مقعد به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان شقاق مقعد به چه پزشکی مراجعه کنیم؟ + هزینه درمان شقاق

شقاق مقعدی یکی از بیماری های دردناک مقعدی است که باعث پارگی یا شکاف در پوشش مقعد می شود. علائم شقاق مقعدی شامل درد، خونریزی، سوزش، و خارش در ناحیه مقعد می‌شود. این علائم ممکن است باعث ناراحتی و اختلال در زندگی روزمره فرد شوند.

 

علل ایجاد شقاق مقعدی

برخی از علل عبارتند از:

 • یبوست  و اسهال مزمن
 • پاک کردن خشن یا بیش از حد مقعد
 • التهاب مقعد و رکتوم
 • بیماری کرون
 • خاراندن ناشی از عفونت کرمک
 • آسیب مقعدی
 • رابطه جنسی مقعدی
 • بارداری و زایمان
 • سرطان رکتوم (نادر)

برای درمان شقاق به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان شقاق به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

پزشک متخصص برای درمان شقاق باید جراح عمومی یا جراح کولورکتال باشد. درمان شقاق با روش های مختلفی قابل انجام است از جمله درمان با لیزر، جراحی باز و بسته، فیشرکتومی، اسفنکتروتومی و… که متخصص یا جراح باید توانایی انجام این عمل ها را برای درمان شقاق داشته باشد.

1. جراح عمومی

یکی از مهمترین تخصص پزشک و یا کلینیک برای درمان شقاق جراح عمومی بودن پزشک است. با توجه به این که درمان شقاق نیاز به جراحی دارد، جراح بودن متخصص شرط بسیار مهمی است. پس اگر قصد انتخاب پزشک برای بیماری نشیمنگاهی خود یعنی شقاق را دارید باید حتما جراح عمومی باشد.

2. جراح کولورکتال (فلوشیپ جراحی روده بزرگ)

در کنار جراح عمومی بودن پزشک توجه  داشته باشید که پزشک فلوشیپ جراحی روده بزرگ یعنی جراح کولورکتال باشد. با توجه به این که بیماری شقاق در ناحیه مقعد و روده بزرگ رخ می دهد، داشتن تخصص این ناحیه در درمان موفقیت آمیز و بدون نقص کمک زیادی می کند.

3. متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش جراحی است که در آن از دستگاهی به نام لاپاراسکوپ برای انجام عمل جراحی استفاده می‌شود. لاپاراسکوپ یک نوع دستگاه پزشکی است که شامل یک لوله بلند و باریک با دوربین و ابزارهای جراحی کوچک متصل به آن است. این دستگاه به وسیله یک یا چند سوراخ کوچک که در بدن بیمار ایجاد می‌شود. متخصص لاپاراسکوپی توانایی درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی از جمله شقاق مقعد را دارند.

4. متخصص درمان شقاق با لیزر CO2

قطعا یکی از بهترین شیوه های درمان شقاق، درمان شقاق با لیزر است. متخصصان از لیزر CO2 پرتوان برای درمان شقاق استفاده می کنند که با مسدود کردن عروق از بروز خونریزی پیشگیری می کند و در کمترین زمان ممکن زخم مقعد شما درمان می شود. پیشنهاد می شود اگر شقاق شما نیاز به عمل دارد با این شیوه درمان شود.

 

تشخیص شقاق مقعد به چه صورت است؟

تشخیص شقاق مقعدی با دو شیوه زیر قابل انجام است:

 1. معاینه ی جسمی مقعد
 2. بازرسی مقعد و رکتوم با یک ابزار باریک (آنوسکوپ).

بیشتر بخوانید: معرفی 8 عمل شقاق مقعدی به همراه قیمت جراحی آن در سال 1403

جراح شقاق چه تخصصی باید داشته باشد؟

 

1. کلینیک مجهز به لیزر و متخصص باتجربه

باتوجه به این که امروزه بیشتر شقاق مقعدی در کلینیک ها و به روش لیزری انجام می شود، لازم است که جراح توانایی استفاده از لیزر CO2 را داشته باشد و همچنین مرکز به جدیدترین لیزر برای درمان شقاق مجهز باشد.

2. داشتن پیشینه چند سال در عمل شقاق

یکی از مهمترین نکات در انتخاب متخصص شقاق تجربه کافی پزشک است. پزشکی که دارای تجربه بیش از 5 سال در جراحی شقاق مقعد داشته باشد و توانایی لازم در عمل انواع گرید های شقاق داشته باشد.

3. مراجعه کنندگان راضی

قطعا رضایت مراجعه کنندگان شرط اصلی است و همانطور که قصد خرید یک محصول را داریم نظرات خریداران محصول را می خوانیم در مورد عمل جراحی و تخصص پزشک نیز همین طور است. مراجعه کنندگان باید از پزشک و مرکز درمان شقاق راضی باشند، با رضایت از عمل و پزشک قطعا باعث پیشرفت مرکز و درخواست مراجعه می شود.

4. داشتن تکنیک خاص جراحی

پروسه عمل هر بیماری مشخص است اما دلیل یک عمل موفق ملزم داشتن تکنیک های خاص جراحی و لیزر است. این که از کجا بفهمیم جراح از تکنیک درستی استفاده می کند از عمل های موفقی که انجام داده است مشخص است. تکنیک خاص جراحی باعث درمان سریع و کاهش عوارض ناشی از عمل می شود.

5. درمان دلسوزانه

پزشک باید دلسوز بیمار باشد و در بهترین حالت بیماری شقاق را درمان کند. دلسوز بودن پزشک باعث درک بیمار و انتخاب درمان متناسب با شرایط بیمار است که باعث موفقیت آمیز بودن بیماری می شود.

6. دقت بالا در عمل شقاق

با توجه به حساس بدون عمل شقاق، دقت پزشک بسیار مهم است، چرا که در صورت عدم دقت و یک اشتباه کوچک باعث عذاب و درد یک عمر بیمار می شود. در صورتی که به عضلات اسفنکتر مقعد آسیب وارد شود باعث بروز بی اختیار مدفوع و گاز می شود و زندگی اجتماعی و شخصی فرد را با مشکل مواجه می کند.

7. قیمت مناسب در قبال درمان قطعی

در این شرایط اقتصادی و بالا رفتن هزینه زندگی قطعا هزینه درمان شقاق مهم است. و باید پزشکی را انتخاب کنیم در قبال درمان شقاق هزینه مناسبی را بابت عمل بگیرید. در سال 1403 عمل شقاق با لیزر از 8 میلیون تومان در تهران انجام می شود. در بیمارستان ها (فقط عمل سنتی با تیغ) بدون بیمه از 3 میلیون تومان این عمل را انجام می دهند. در کلینیک التیام نشیمنگاه (درمان لیزری) برای سال 1403 هزینه از 4 میلیون در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: هزینه درمان شقاق با لیزر چقدر است؟ قیمت در سال 1403

درمان شقاق با لیزر Co2

بهترین پزشک برای درمان شقاق چه پزشکی است؟

 1. اولین نکته باید پزشک متخصص جراحی عمومی و کولورکتال باشد. و حتما هم باید عضو سازمان نظام پزشکی ایران باشد.
 2. دومین نکته این است که جراح با لیزر شقاق را درمان کند. امروزه بیشتر جراحی شقاق در کلینیک ها با لیزر CO2 انجام می شود که با کمترین درد و بدون خونریزی شقاق را در یک جلسه لیزر درمان می کند. عمل شقاق با لیزر بسیار پرطرفدار است چرا که مزایا بسیار و عوارض بسیار کمکی دارد. این عمل لیزری بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می شود. و همچنین نیازی به بستری شدن ندارد.
 3. و نکته آخر مهارت و با تجربه بودن پزشک و دارای سابقه جراحی طولانی در عمل جراحی شقاق است.

اگر طبق این سه نکته پزشک انتخاب کنید بدون شک درمان شقاق شما بدون درد و خونریزی خواهد بود و موفقیت در عمل شقاق به بالاترین درجه خواهد رسید.

بیشتر بخوانید: آیا شقاق خود به خود خوب می شود؟ دستوالعمل درمان خانگی شقاق

درمان شقاق مقعد

برای درمان قطعی شقاق مقعدی مزمن نیاز به جراحی و لیزر است.  اما اگر شقاق مزمن نباشید با پیشگیری از یبوست و اسهال، مصرف ملین و نشستن در تشت آب گرم می تواند تا حد زیادی شقاق را درمان کرد.

پیشگیری از شقاق مقعد

یکی از مهمترین نکات برای پیشگیری از بروز شقاق مقعدی پیشگیری از یبوست و اسهال مزمن است. که با مصرف غذا، سبزیجات و فیبر فراوان میسر می شود. همچنین اجتناب از خاراندن بیش از حد مقعد و اجتناب از رابطه جنسی مقعدی با وارد کردن جسم خارجی به مقعد می توان تا حد زیادی از شقاق مقعدی پیشگیری کرد.

 

آیا متخصص گوارش امکان عمل شقاق را دارد؟

خیر، متخصص گوارش برای تشخیص و درمان دارویی شقاق می تواند مناسب باشید. اما امکان جراحی شقاق و یا لیزر شقاق را ندارد. در حالت کلی اگر شقاق در گرید پایین باشید و نیازی به جراحی نداشته باشد، متخصص گوارش با تجویز دارو و پماد می تواند در التیام شقاق کمک کند. اما اگر شقاق مزمن باشد و نیاز به جراحی داشته باشد باید به جراح کولورکتال یا جراح عمومی مراجعه کنید.

 

پزشکان کلینیک التیام نشیمنگاه چه تخصصی دارند؟

کلینیک التیام نشیمنگاه با دارا بودن جراحان مجرب با سابقه 20 ساله در امر جراحی شقاق با لیزر آماده درمان انواع گرید شقاق در 20 دقیقه به صورت سرپایی بدون درد و خونریزی با لیزر است. تخصص پزشکان ما به شرح زیر است:

 • متخصص جراحی عمومی و کولورکتال
 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

بیشتر بخوانید: انواع درجه شقاق مقعدی و بهترین درمان مناسب هر گرید شقاق

در صورت جراحی توسط پزشک غیر متخصص امکان بروز چه عوارضی وجود دارد؟

خیلی مهم است که توسط پزشک متخصص معاینه و جراحی شوید، چرا که در صورت مراجعه به پزشک غیر متخصص احتمال بروز خطرات زیر وجود دارد:

 • تشخیص اشتباه
 • آسیب به عضلات اسفنکتر مقعد و بروز بی اختیاری مدفوع
 • بروز تنگی یا گشادی مقعد
 • خونریزی و درد زیاد
 • عود و بازگشت شقاق
 • و…

 

بیشتر بدانید

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/anal-fissures

https://www.healthline.com/health/anal-fissure

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب