پماد آنتی هموروئید یا شیاف آنتی هموروئید

پماد آنتی هموروئید یا شیاف آنتی هموروئید کدام بهتر است؟

بیماری هموروئید یا بواسیر یکی از بیماری‌های شایع در ناحیه مقعد است، هنگامی که بر اثر فشار خون، سیاهرگ‌ها در مقعد دچار تورم و گشادی شوند، بواسیر صورت می‌گیرد. درمان هموروئید در مراحل اولیه روش‌های مختلفی دارد، استفاده از شیاف آنتی هموروئید، پمادها و سایر درمان‌های خانگی، از جمله این روش‌ها هستند. بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند مصرف شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد، به همین جهت ما در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

پماد آنتی هموروئید چیست؟

پماد آنتی هموروئید با داشتن ترکیبات بر پایه گیاهی با خواص ضد درد، ضد التهاب، ضدعفونی‌کننده، تسکین ‌دهنده و… یکی از درمان‌های موضعی بیماری هموروئید است و موجب کاهش درد، تورم و خونریزی در این ناحیه می‌گردد. این پمادها جهت درمان هموروئیدهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نحوه مصرف پماد آنتی هموروئید

نحوه مصرف پماد آنتی هموروئید

پماد آنتی هموروئید جهت درمان انواع هموروئید خارجی و داخلی خفیف به کار گرفته می‌شود، بهتر است میزان استفاده از این پماد طبق دستور پزشک باشد و باید از مصرف بیش از حد آن اجتناب کرد. بنابراین می‌توان نحوه مصرف پماد آنتی هموروئید را به صورت زیر بیان کرد:

 1. ابتدا باید دست‌ها را به‌ خوبی شست و تمیز کرد.
 2. ناحیه مقعد باید با آب ولرم و صابون شسته شده و سپس با یک پارچه نرم خشک گردد.
 3. افرادی که از اپلیکاتور استفاده می‌کنند باید آن را به خوبی بشویند.
 4. حال مقداری از پماد را بر روی انگشت یا اپلیکاتور قرار داد.
 5. اکنون با انگشت پماد را به آرامی روی ناحیه مورد نظر مالید.
 6. اگر از اپلیکاتور استفاده می‌شود، آن را خیلی آرام در ناحیه مقعد فرو کرده و پماد را در داخل مقعد خالی نمود.‌
 7. بعد از استفاده از پماد دست‌های باید به خوبی شسته شوند.

دیگر مقالات ما: درمان بواسیر در طب سنتی با گیاهان دارویی

بهترین مارک خارجی و ایرانی پماد آنتی هموروئید

معمولا انواع پمادهای آنتی هموروئید از ترکیبات مختلفی برخوردارند، به همین جهت ممکن است پزشک براساس نیاز بیمار به تجویز یکی از مارک‌های ایرانی یا خارجی این پماد بپردازد. می‌توان برخی از معروف‌ترین و بهترین مارک‌های خارجی و ایرانی پماد آنتی هموروئید را به صورت زیر معرفی کرد:

بهترین مارک خارجی پماد آنتی هموروئید

مارک‌های خارجی

 1.  Preparation H
 2.  Anusol
 3. Proctocream-HC
 4. Tucks
 5. Proctosedyl
 6. Recticare
 7. Procto-Glyvenol
 8. Nupercainal

مارک‌های ایرانی

 • همورین
 • هموروئیدین
 • همولیپتون
 • هموبار
 • هموآید
 • هموئیت
 • هموروفیت
 • هموئیل
 • هموگارد
 • هموکرم

دیگر مقالات ما: درمان بواسیر با پماد هیدروکورتیزون ۱٪

عوارض استفاده از پماد آنتی هموروئید

می‌توان گفت به طور کلی مصرف پماد آنتی هموروئید خطری ندارد، اما در صورت استفاده بیش از حد عوارض جانبی را برای بیمار ایجاد می‌کند که می‌توان عوارض استفاده از پماد آنتی هموروئید را این چنین بیان کرد:

 • خونریزی خفیف
 • اسهال
 • نارکی پوست
 • بثورات جلدی مانند خارش، قرمزی، التهاب
 • سوزش و تحریک مقعد

آیا پماد آنتی هموروئید برای بواسیر خارجی نیز مناسب است؟

پاسخ مثبت است، از آنجایی که ترکیبات به کار رفته در پماد آنتی هموروئید به گونه‌ای هستند که علاوه بر درمان بواسیر داخلی جهت بواسیر خارجی نیز به کار گرفته می‌شوند. از جمله ترکیبات موجود در این پماد می‌توان به لیدوکائین یا بنزوکائین اشاره کرد که موجب کاهش درد می‌‌گردند. استروئیدهای همانند هیدروکورتیزون موجود در این پماد التهابات را کم می‌کند و ترکیباتی همانند زینیک اکساید به کاهش ورم رگ‌های خونی می‌پردازد.

دیگر مقالات ما: درمان بواسیر با لیزر

این پماد با چه دارویی تداخل دارد؟

معمولا تداخل دارویی پماد آنتی هموروئید بسیار کم است، اما به هر حال امکان دارد برخی از داروها با این پماد تداخلاتی داشته باشند که عبارتند از:

 • داروهای ضد انعقاد خون همانند وارفارین و آسپرین
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی همچون ناپروکسن یا ایبوپروفن
 • داروهای کورتیکواستروئیدی مانند کورتیزون و پردنیزون

 

شیاف آنتی هموروئید چیست؟

شیاف آنتی هموروئید یکی از داروهای مهم جهت درمان بواسیر داخلی و دیگر اختلالات مجرای مقعد به شمار می‌آید، از آنجایی که این شیاف حاوی ماده موثری همچون فنیل افرین می‌باشد.‌ مصرف این شیاف موجب کاهش تورم عروق، زخم، خارش، سوزش، درد و… ناشی از هموروئید می‌گردد. بیمارانی که به تازگی دچار هموروئید داخلی شده‌اند با شیاف آنتی هموروئید می‌توانند کاملا درمان شوند، افرادی که در مراحل پیشرفته‌تری از این بیماری هستند، مصرف این شیاف می‌تواند به بهبود علائم بیماریشان کمک کند.

نحوه مصرف شیاف آنتی هموروئید چگونه است؟

نحوه مصرف شیاف آنتی هموروئید چگونه است؟

بعد از دفع مدفوع یعنی زمانی که روده‌ها خالی هستند، بهترین موقع جهت استفاده از شیاف آنتی هموروئید می‌باشد. معمولا پزشک معالج با توجه به نیاز فرد تعداد مشخصی از این شیاف را در طول شبانه روز تجویز می‌کند، اما معمولا هر روز دو عدد یکی در صبح و دیگری در شب تجویز می‌شود. مصرف این شیاف هموروئید داخلی را درمان می‌کند و مراحل مختلفی دارد که به قرار زیر هستند:

 • ابتدا باید ناحیه مقعد به خوبی شسته و خشک شود.
 • فرد باید دست‌های خود را بشوید و ضدعفونی کند.
 • سپس به باز کردن بسته‌بندی شیاف بپردازد.
 • بهتر است فرد به پهلو دراز بکشد و یکی از پاهایش را درون شکم خود جمع نماید تا دارو را راحت‌تر مصرف کند.
 • زمانی که شیاف وارد مقعد شد، باید دو طرف باسن به هم فشار داده شوند.
 • بعد از مصرف شیاف آنتی هموروئید نباید خیلی سریع بلند شد، بلکه باید چند دقیقه دراز کشید تا شیاف در ناحیه مقعد حل شود و جذب بدن گردد.

دیگر مقالات ما:  آیا بواسیر باعث سرطان می شود؟

بهترین مارک های ایرانی و خارجی شیاف آنتی هموروئید

بهترین مارک شیاف آنتی هموروئید خارجی و ایرانی

پزشک با توجه به شدت بیماری، علائم بیمار و… به تجویز بهترین و مناسب‌ترین شیاف هموروئید خارجی یا ایرانی می‌پردازد، می‌توان برخی از بهترین مارک‌های شیاف آنتی هموروئید داخلی یا خارجی را این چنین معرفی کرد:

 • شیاف آنتی هموروئید رکتول
 • شیاف آنتی هموروئید ام جی
 • شیاف آنتی هموروئید anusol
 • شیاف آنتی هموروئید calmol4

عوارض مصرف شیاف آنتی هموروئید را بشناسید؟

اگر مصرف شیاف آنتی هموروئید با تجویز پزشک انجام شود، عوارض چندانی به همراه ندارد، اما اگر مصرف این دارو بیش از حد مجاز باشد با عوارض مختلفی همراه می‌گردد، بنابراین می‌توان عوارض مصرف شیاف آنتی هموروئید را به صورت زیر بیان کنیم:

 1. سردرد
 2. عصبانیت و بدخلقی
 3. تاری دید
 4. ضعف تنفسی
 5. پرکاری تیروئید
 6. کاهش فشار خون
 7. ایجاد جوش
 8. کهیر و خارش اندام‌های مختلف بدن
 9. واکنش‌های شبه آنافیلاکتیک

دیگر مقالات ما:  رابطه مقعدی باعث بواسیر نمی شود!

تداخل دارویی شیاف آنتی هموروئید

تداخل دارویی شیاف آنتی هموروئید موجب می‌شود تا اثرات این شیاف در بدن جهت درمان بواسیر کاهش یابد، از طرفی عوارض جانبی آن هم بیشتر شود، البته شیاف آنتی هموروئید با همه داروها تداخل ندارد، می‌توان برخی از داروها که احتمال تداخل دارویی با شیاف آنتی هموروئید در آن‌ها بالا است را این چنین معرفی کرد:

 • سایمتیدین ( درمان و کاهش اسید معده)
 • متوپرولول (درمان ضربان قلب)
 • ایزوکاربوکسازید ( ضد افسردگی)
 • لینزولید ( آنتی بیوتیک جدید)

 

تفاوت شیاف و پماد آنتی هموروئید

شیاف و پماد آنتی هموروئید هر دو جهت درمان بواسیر یا هموروئید مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما معمولا این داروها از نظر اثربخشی و عوارض جانبی با هم تفاوت‌های دارند. می‌توان برخی از تفاوت‌های آن‌ها را به صورت زیر بیان کرد:

ویژگیشیافپماد
نحوه مصرفاستفاده در داخل مقعداستفاده موضعی و در ناحیه بیرونی
محل اثرتماس با ناحیه آسیب دیدهاستفاده روی پوست اطراف مقعد
عوارضدارای سوزش یا تحریک کمترامکان سوزش و تحریک بیشتر
سهولت استفادهمصرف برای افراد سخت استمصرف آسانی دارد

 

پماد یا شیاف آنتی هموروئید، کدام یک بهتر است؟

معمولا به طور قطع نمی‌توان گفت کدام یک از این داروهای هموروئید بر دیگری برتری دارد، چرا که هر کدام از مزایا و معایب مختلفی برخوردارند، اما به طور کلی می‌توان گفت شیاف‌ها چون اثر مستقیمی بر ناحیه هموروئید دارند، بنابراین برای بواسیر داخلی مناسب‌تر هستند. همچنین امکان استفاده از پمادها برای بواسیر خارجی راحت‌تر است، چرا که می‌توان آن‌ها را به راحتی با دست روی موضع مالید. می‌توان گفت شیاف‌ها برای هموروییدهای داخلی و شدیدتر به کار می‌روند، اما ترجیح بیمار، هزینه، نوع هموروئید در انتخاب این روش‌های درمانی بواسیر بی‌تاثیر نیست.

دیگر مقالات ما: علت بواسیر در دختر مجرد چیست؟

برای بواسیر خونریزی دهنده شیاف آنتی هموروئید بهتر است یا پماد؟

معمولا برای بواسیر خونریزی دهنده انتخاب میان شیاف آنتی هموروئید یا پماد وابسته به عوامل مختلفی می‌باشد، می‌توان این عوامل را به صورت زیر بیان کرد:

 • شدت خونریزی: اگر خونریزی شدید است، استفاده از شیاف آنتی هموروئید موثرتر است، پمادها در خونریزی‌های خفیف به کار می‌روند.
 • موقعیت بواسیر: شیاف برای هموروئیدهای داخلی که درون رکتوم هستند، مناسب می‌باشند، اما پماد بیشتر برای بواسیر خارجی که در اطراف ناحیه مقعد و زیر پوست قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • هزینه: شیاف‌ها هزینه بیشتری نسبت به پمادها دارند.
 • ترجیح بیمار: برای برخی از افراد استفاده از شیاف سخت می‌باشد، از این رو پماد را جهت خونریزی بواسیر به کار می‌برند.

جمع بندی

به طور کلی می‌توان گفت جهت درمان هموروئید روش‌های گوناگونی وجود دارد، اما پزشک متخصص می‌تواند بهترین روش درمانی را برای بیمار تجویز کند. معمولا پزشک در صورتی که هموروئید پیشرفته نباشد مصرف شیاف یا پمادهای آنتی هموروئید را تجویز می‌کند، شیاف‌ها بهترین انتخاب برای درمان بواسیر داخلی هستند، پمادها جهت درمان بواسیرهای خارجی و خفیف بیشتر کاربرد دارند.

 

منبع:

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-61110/hemorrhoidal-cream-rectal/details

https://www.healthline.com/health/suppositories-for-hemorrhoids

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب