کیست مویی در ناحیه دنبالچه علائم و درمان آن

کیست مویی در ناحیه دنبالچه علائم و درمان آن

کیست مویی در ناحیه دنبالچه یک تونل یا سوراخ کوچک است که اغلب به دلیل رشد موهای زیر پوستی ایجاد شده و منجر به عفونت و تشکیل سینوس می شود. کیست های مویی به صورت حفره‌ های کوچک ظاهر می شوند که با درد و ناراحتی به ‌ویژه هنگام نشستن و دفع مدفوع همراه هستند. کیست های عفونی نیاز به درمان فوری با جراحی دارند تا چرک محبوس شده در داخل آن آزاد شود. کیست ‌هایی که عفونی نشده‌ اند را می توان به جای جراحی با روش‌ های کم تهاجمی تر درمان کرد.

 

چرا ناحیه دنبالچه دچار کیست مویی می شود؟

کیست مویی زمانی تشکیل می شود که موها زیر پوست گیر می کنند. سیستم ایمنی بدن با ایجاد دیواره ای در اطراف آن سعی می کند از بدن در برابر موهای به دام افتاده محافظت کند و باعث ایجاد کیست می شود. کیست های پیلونیدال می توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند، اما اغلب در نزدیکی دنبالچه دیده می شوند که ممکن است ناشی از فشار و اصطکاک بیشتر پوست در این ناحیه باشد.

بیشتر بخوانید: تفاوت کیست مویی و آبسه مقعد چیست؟ مقایسه باعکس

علاوه بر ناحیه دنبالچه چه نواحی دیگری دچار کیست مویی می شوند؟

علاوه بر ناحیه دنبالچه هر ناحیه ای از بدن که در آن رشد موها زیاد است ممکن است دچار کیست مویی شود. احتمال بروز کیست مویی در قسمت زیر بغل، پوست سر، کشاله ران و حتی نوک سینه نیز بسیار زیاد است. این عارضه بیشتر در افراد پر مو دیده می شود.

کیست مویی در ناحیه دنبالچه

علائم کیست مویی در ناحیه دنبالچه

در بیشتر موارد، شما به سختی متوجه یک کیست پیلونیدال می‌ شوید، زیرا معمولاً کوچک و بدون درد است. اما اگر عفونی شود علائم شایع آن عبارتند از:

  • قرمزی یا تحریک پوست
  • تورم و التهاب
  • دردی که با نشستن بدتر می شود
  • آبسه ای که خون یا چرک ترشح می کند
  • حالت تهوع، تب و خستگی مفرط

بیشتر بخوانید: آیا بدون جراحی می‌توان کیست مویی را درمان کرد؟

درمان کیست مویی دنبالچه

درمان کیست مویی دنبالچه به روش های مختلفی بر اساس وضعیت آن امکان پذیر است. کیستی که علائمی ایجاد نمی کند ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. ممکن است پزشک حذف موهای ناحیه را با لیزر یا روش های دیگر توصیه کند تا به نوعی از ایجاد کیست های جدید پیشگیری شود. روش های درمان کیست مویی به شرح زیر است:

درمان دارویی و خانگی

درمان کیست مویی به شدت عفونت آن بستگی دارد. درمان خانگی شامل استفاده از حمام سیتز و کمپرس گرم است که می تواند عفونت های خفیف را درمان کند. اگر درمان ‌های خانگی مؤثر نباشد یا عفونت جدی‌ تر باشد ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی برای شما تجویز  شود.

درمان کلینیک و بیمارستانی

اگر کیست مویی عفونی شده و همراه با علائم باشد نیاز به جراحی دارد. جراحی کیست مویی در کلینیک های خصوصی با استفاده از لیزر حدود 6 تا 10 میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

برای جراحی سنتی که در بیمارستان های خصوصی و دولتی انجام می شود بسته به اینکه تحت پوشش بیمه هستید یا خیر هزینه عمل متفاوت است. هزینه این جراحی در بیمارستان خصوصی بدون بیمه حدود 20 میلیون و با بیمه 12 تا 18 میلیون تومان است. در بیمارستان دولتی هزینه جراحی بدون بیمه حدود 10 میلیون و با بیمه حدود 3 میلیون تومان است.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل کیست مویی چقدر است؟ مقایسه جراحی با لیزر

چه افرادی در خطر کیست مویی در ناحیه دنبالچه هستند؟

به طور کامل مشخص نیست که چرا افراد به کیست مویی مبتلا می شوند. ممکن است تعریق در شکاف دنبالچه و وجود باکتری ها در این امر دخیل باشند. زیرا این محیط گرم و آلوده احتمال ابتلا به آبسه یا عفونت را افزایش می دهد. موهای زائد، تعریق زیاد، نشستن طولانی مدت و اضافه وزن اغلب از عواملی هستند که در تشکیل کیست پیلونیدال نقش دارند.

 

بهترین شیوه پیشگیری از کیست موی در ناحیه دنبالچه

برای پیشگیری از کیست مویی در ناحیه دنبالچه بهتر است برای نشستن طولانی از بالشتک های طبی استفاده کنید. کاهش وزن را در صورت چاقی مورد نظر قرار دهید. سبک زندگی فعالی داشته باشید و طولانی مدت در یکجا ننشینید. علاوه بر این مو زدایی و حفظ بهداشت در ناحیه دنبالچه در این رابطه بسیار موثر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: دلیل کیست مویی در زنان چیست؟ نحوه پیشگیری و درمان آن

احتمال کیست مویی دنبالچه در زنان بیشتر است یا مردان؟

کیست مویی یک عفونت دردناک شایع است که در شکاف باسن رخ می دهد. احتمال بروز کیست مویی در مردان نسبت به زنان بیشتر است. علاوه بر این، افراد جوانتر نسبت به افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به کیست هستند که این می تواند به دلیل تعریق و اصطکاک بیشتر پوست با لباس در ناحیه دنبالچه باشد. افرادی که بیشتر می نشینند، مانند کامیون داران، رانندگان تاکسی و کارکنان اداری در معرض خطر بیشتری هستند.

 

آیا کیست مویی ارثی است؟

کیست مویی زمینه ارثی نیز دارد و اگر یکی از اعضا خانواده شما به این بیماری مبتلا شده باشد شما نیز مستعد ابتلا خواهید بود. علاوه بر این موهای ضخیم ارثی می تواند زمینه ساز بروز این عفونت پوستی باشد.

بیشتر بخوانید: فواید درمان کیست مویی با لیزر

اگر کیست مویی دنبالچه درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

در صورت عدم درمان کیست مویی عفونت گسترش یافته و به آبسه تبدیل خواهد شد. ممکن است عفونت به خون شما راه پیدا کند که با تب بالا مشخص می شود. علاوه بر این درد مداوم شما را آزار خواهد داد. یکی دیگر از عوارض درمان نکردن کیست مویی ایجاد فیستول است که درمان پیچیده تری را می طلبد. کیست مویی در صورت عدم درمان به موقع همچنین می تواند منجر به سرطان پوست شود.

درمان کیست مویی

برای درمان کیست مویی چیکار کنم؟ (مراحل قدم به قدم)

  1. برای درمان کیست مویی در اولین قدم باید از درمان های خانگی مانند حمام سیتز و روغن های گیاهی، خمیر زردچوبه و آلوئه ورا استفاده نمایید. گاهی اوقات روش های خانگی باعث تخلیه کیست می شوند.
  2. در مرحله بعد می توانید از دارو درمانی کمک بگیرید. پمادهای آنتی باکتریال OTC، تزریق فنل، چسب فیبرین و پماد سیاه یا ایکتیول (روغن سیاه) برای درمان کیست مویی مفید هستند.
  3. اگر این درمان ها مفید واقع نشدند حتما به پزشک مراجعه کنید تا برای درمان کیست مویی بهترین روش را به شما به معرفی کند. در بین روش های موجود لیزر درمانی کیست مویی کم عارضه و سرپایی بوده و دوران نقاهت کوتاهی دارد.

 

منبع – source

www.se-plasticsurgery.com/surgical-procedures/general-reconstruction/pilonidal-cyst-disease

https://kidshealth.org/en/parents/pilonidal-cyst.html

https://www.goodrx.com/conditions/wound-care/pilonidal-cyst

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب