خطر درمان نکردن کیست مویی

خطر درمان نکردن کیست مویی

بسیاری از افرادی که به کیست مویی دچار می شوند ممکن است به دلیل این که کیست مویی در ناحیه بالای مقعد قرار دارد از بیان این مشکل خجالت بکشند یا همچنین به دلیل اطلاع نداشتن از کیست مویی فکر کنند که جوش چرکی بزرگی باشد و نیاز به درمان ندارد. اما کیست مویی یا سینوس پیلونیدال در صورت عدم درمان ممکن است باعث عوارض خطرناکی همچون فیستول و آبسه شود.

 

چرا درمان کیست مویی مهم است

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال بسیار مهم است چرا که عدم درمان و پیشرفت این بیماری می تواند منجرب به عوارض خطرناک زیر شود.

 • کیست مویی درناک است اما پیشرفت بیماری و عفونت درد کیست مویی را چند برابر می کند
 • ترشحات چرکی سفید رنگ از سوراخ کیست مویی که باعث ایجاد بوی نامطبوع و کثیف شدن لباس می شود
 • پیشرفت کیست مویی باعث می شود که سوراخ های کیست مویی به یکدیگر راه پیدا کنند و فیستول ایجاد شود.
 • عفونت شدید در ناحیه کیست که باعث بروز تب و لرز شدید می شود.
 • پخش شدن عفونت در اطراف ستون مهره ها و نخاع و در نتیجه کمردرد
 • پیشرفت کیست مویی موجب آبسه و ایجاد فیستول مقعدی می شود

خطرت و عوارض کیست مویی

خطر آبسه و عفونت کیست مویی

کیست مویی اگر درمان نشود به مرور زمان پیشرفت می کند و عفونت داخل آن بیشتر می شود. حجم عفونت با بیشتر شدن امکان ایجاد آبسه را زیاد می کند که می تواند خطرناک باشد چرا که احتمال فیستول مقعدی را افزایش می دهد.

 

آیا کیست مویی خود به خود درمان می شود؟

خیر، کیست مویی به طور خودبخود خوب نمی‌شود. در واقع، عدم درمان کیست مویی ممکن است منجر به عفونی شدن ناحیه و مشکلات بیشتری ایجاد می کند. استفاده از روش‌های درمان خانگی نیز به طور کلی کافی نیست و تنها با درمان‌های پزشکی و تهاجمی می‌توان کیست مویی را درمان کرد.

برای درمان کیست مویی، معمولاً از روش‌های جراحی، لیزر، یا اشعه مادون قرمز استفاده می‌شود. این روش‌ها به عنوان راهکارهای قطعی برای درمان کیست مویی محسوب می‌شوند. استفاده از لیزر می‌تواند بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان و بدون درد و خونریزی، به درمان کیست مویی کمک کند.

بیشتر بخوانید: آیا فیستول مقعدی سرطان زا است؟

دلیل بروز کیست مویی چیست؟

کیست مویی در آقایان بیشتر دیده می شود چرا که دلیل آن وجود موهای کلفت در ناحیه بالای مقعد است که در خانم ها این موها نازک تر و معمولا لیزر موهای زائد می شود. اما احتمال بروز آن هم در خانم ها وجود دارد.

 • داشتن موهای مجعد و کلفت
 • ارثی بودن
 • نشستن طولانی مدت که در راننده ها و کارمندان بیشتر دیده می شود
 • چاقی و اضافه وزن
 • پوشیدن لباس های تنگ
 • عدم فعالیت و تحرک
 • عدم رعایت بهداشت و لیزر کردن ناحیه پشت

درمان کیست مویی با لیزر

بهترین درمان کیست مویی

برای درمان کیست مویی، دو روش اصلی وجود دارد: جراحی و لیزر.

1. جراحی

 • جراحی باز: در ان روش، پزشک باز کردن کیست را انجام می‌دهد. زخم پس از جراحی باز می‌ماند و نیاز به پانسمان روزانه دارد تا زخم به تدریج خودش را ببندد.
 • جراحی بسته: در این روش، زخم با بخیه بسته می‌شود و نیاز به تعویض پانسمان روزانه ندارد.

2. لیزر

لیزر: این روش جدیدتر است و بدون نیاز به برش با چاقو انجام می‌شود. لیزر به طور مستقیم بر روی کیست مویی اعمال می‌شود و کیست را تخریب می‌کند. این روش کمترین درد و خونریزی را دارد و به صورت سریع انجام می‌شود. همچنین نیازی به پانسمان و مراقبت‌های روزانه ندارد.

 

نتیجه: با توجه به آسان بودن و کابردی بودن روش درمان کیست مویی با لیزر که بدون نیاز به پانسمان و مراقبت است این روش درمانی پیشنهاد می شود.

 

دیگر سوالات در مورد خطرات کیست مویی

آیا عدم درمان کیست مویی باعث سرطان می شود؟

احتمال سرطانی شدن کیست مویی وجود ندارد و تقریبا نزدیک به صفر می باشد.

پیشنهاد روش درمانی کلینیک التیام نشیمنگاه چیست؟

بهترین روش در حال حاظر برای درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال درمان به کمک لیزر است که بدون عارضه خاصی و بدون درد باعث الیتام کیست مویی می شود.

کیست مویی در چه شرایطی خطرناک می شود؟

کیست مویی زمانی که تبدیل به آبسه شود و حجیم شود خطرناک است زیرا باعث بروز کیست موهای مجدد در اطراف کیست اصلی و احتمال پخش شدن عفونت به سایر بافت های اطراف را دارد.

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب