درمان بواسیر در طب سنتی

درمان بواسیر در طب سنتی با گیاهان دارویی

بواسیر یا هموروئید یک بیماری بسیار شایع است که بسیاری از افراد به آن دچار می شوند. این بیماری انواع مختلفی دارد و در موارد خفیف می توان با کمک طب سنتی و تغییراتی در سبک زندگی آن را درمان کرد. درمان های سنتی با گیاهان دارویی، عرقیات گیاهی و حتی پمادهای موضعی می تواند درد و ناراحتی افراد مبتلا را بطور قابل توجهی تسکین دهد اما درمان قطعی نمی باشد. در ادامه مقاله به موثرترین درمان های بواسیر در طب سنتی می پردازیم لطفا همراه ما باشید.

درمان بواسیر در طب سنتی با گیاهان دارویی

درمان بواسیر در طب سنتی با گیاهان دارویی

گیاهان دارویی در طب سنتی جایگاه ویژه ای دارند و برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین در درمان بواسیر نیز از آنها به اشکال مختلف استفاده می شود.

 1. یکی از گیاهان مفید در این رابطه بابونه است که همه ما از خواص این گیاه دارویی آگاه هستیم. استفاده از این گیاه به شکل دمنوش به دلیل خواص ضد التهابی می تواند برای درمان بواسیر مفید باشد.
 2. علاوه بر این مصرف روزانه گیاه پنج انگشت به صورت دمنوش می تواند در درمان بواسیر موثر باشد. این گیاه را از عطاری ها بخرید و دمنوش آن را تهیه نمایید.
 3. آلوئه ورا یکی دیگر از گیاهان دارویی است که استعمال موضعی آن می تواند به کاهش درد و بهبود زخم ها کمک می کند. برای استفاده کافی است برگ تازه آلوئه ورا را بریده و ژل آن را روی محل بزنید و پس نیم ساعت با آب ولرم شستشو دهید.

این مقاله را حتما بخوانید: درمان بواسیر با لیزر

درمان بواسیر در طب سنتی با عرقیات گیاهی

درمان بواسیر در طب سنتی با عرقیات گیاهی

در طب سنتی از عرقیات گیاهی برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شود. برای درمان بواسیر نیز می توان از آنها کمک گرفت.

 1. عرق اسفرزه یکی از عرقیات مفید برای درمان بواسیر است. مصرف روزانه یک فنجان از این ترکیب یبوست را از بین برده و درد ناشی از بواسیر را تسکین می دهد.
 2. عرق بومادران را نیز می توانید به صورت روزانه برای درمان بواسیر مورد استفاده قرار دهید. این عرق گیاهی در درمان بواسیر بسیار موثر است.
 3. عرق بابونه یکی دیگر از عرقیات مفید برای درمان بواسیر است. مصرف روزانه یک فنجان از این ترکیب می تواند به بهبود بواسیر کمک می کند.

دیگر مقالات ما: آیا درمان بواسیر با وازلین ممکن است؟

درمان بواسیر در طب سنتی با ضمادها

درمان بواسیر در طب سنتی با پمادها

در طب سنتی از ترکیبات طبیعی مختلف پمادی تهیه شده و به صورت موضعی برای درمان استفاده می شود. یکی از پمادهایی که برای درمان بواسیر استفاده می شود خمیر زردچوبه است. برای تهیه آن کافی است زردچوبه را با آب مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید. سپس آن را روی محل قرار دهید تا درد و التهاب را کاهش دهد.
پماد دیگری که برای بیرون زدگی بواسیر در طب سنتی استفاده می شود ترکیب روغن دنبه با پودر گلنار است. این دو را ترکیب کرده و ده دقیقه حرارت دهید سپس به شکل موضعی استفاده کنید.
ترکیب پودر برگ یا پوست درخت بلوط با روغن مورد نیز در طب سنتی برای درمان بواسیر داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. کافی است این پماد را روزانه دو بار به مدت نیم ساعت در محل قرار دهید.
پماد سبزی تره و سعد کوفی نیز در درمان بواسیر بیرون زده بسیار مفید است. برای تهیه این پماد مقدار مساوی از آنها را ترکیب و به شکل خمیر درآورید. سپس به مدت یک ماده روزانه دو نوبت مورد استفاده قرار دهید.
استون روت یک گیاه بسیار موثر در جلوگیری از التهاب و کاهش تورم بواسیر است. این گیاه را ابتدا خرد کرده و با کمی عسل مخلوط نمایید و پس از هر بار اجابت مزاج به صورت موضعی استفاده نمایید.
علاوه بر این می توانید از چای کیسه ای خیس شده و همچنین روغن درخت چای بر روی موضع استفاده نمایید. این ترکیبات با خواص قابض و ضدعفونی کننده می توانند در درمان بواسیر موثر باشند.

دیگر مقالات ما: علت بواسیر در دختر مجرد چیست؟

موثرترین گیاه دارویی برای درمان بواسیر در طب سنتی

گیاهان دارویی بسیاری برای درمان بواسیر در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرند. بهترین گیاه دارویی از نظر اثرگذاری به نوع و شدت بواسیر بستگی دارد. جوزهندی یکی از داروهای گیاهی است که در درمان بواسیر کاربرد زیادی دارد. شما می توانید صبح و شب از آن برای درمان علائم دردناک و آزاردهنده بواسیر به صورت خوراکی مخلوط با آب استفاده نمایید.
استفاده خوراکی و موضعی از سیر نیز برای درمان بواسیر بسیار توصیه شده است. علاوه بر این می توانید از روغن چریش نیز به صورت موضعی پس از هر بار اجابت مزاج استفاده نمایید.

راههای درمان بواسیر در طب سنتی

راههای زیادی برای درمان بواسیر در طب سنتی وجود دارد. از معروف ترین آنها استفاده موضعی از عسل، روغن نارگیل، روغن زیتون و سرکه سیب است. این ترکیبات با خواص آنتی اکسیدانی، قابض و نرم کننده می توانند به درمان بواسیر کمک کنند. همچنین استفاده مداوم از آنها باعث کاهش درد و ناراحتی ناشی از بواسیر خواهد شد.
علاوه بر این می توانید از روغن سیاه دانه، موم عسل، زغال اخته، عصاره فندق جادویی، روغن بادام و آبلیمو نیز به صورت موضعی برای درمان بواسیر استفاده نمایید.
استفاده روزانه از صابون مراغه برای شستشوی مقعد و روغن دنبه گرم شده نیز می تواند به درمان بواسیر کمک کند.
اما بهترین درمان جراحی با لیزر است که برای کسب بهترین نتیجه از این درمان باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید

دیگر مقالات ما: معرفی بهترین ورزش ها برای درمان بواسیر

آیا درمان بواسیر تنها با طب سنتی امکان پذیر است؟

بواسیر انواع مختلفی دارد و بسته به شدت ممکن است درمان های مختلفی نیاز داشته باشد. در موارد خفیف بواسیر، درمان های طب سنتی می تواند آن را کمی درمان کند و از مشکلات شما بکاهد. اما در موارد شدید حتما باید به پزشک مراجعه نمایید و گاهی نیاز به عمل جراحی با لیزرخواهید داشت.

توصیه های طب سنتی برای درمان بواسیر

طب سنتی برای درمان بواسیر توصیه های متعددی دارد که اکثر آنها بر تغییرات سبک زندگی تاکید دارد. این موارد عبارتند از:

 • استفاده از ملین ها، میوه ها و سبزیجات تازه برای جلوگیری از یبوست.
 • اجتناب از مواد غذایی فراوری شده، فست فودها و غذاهای پر ادویه و تند
 • مصرف غذاهای آبکی مانند سوپ ها که خواص ملین و هضم سریع دارند
 • مصرف روزانه 8 لیوان آب و افزایش مصرف روزانه مایعات
 • استفاده از خوراکی هایی مانند انجیر و آلو که از یبوست جلوگیری می کنند.
 • عدم زور زدن هنگام اجابت مزاج زیرا باعث بیرون زدن بواسیر می شود
 • استفاده از بالشتک های نرم برای نشستن و اجتناب از نشستن طولانی بر روی سطوح سخت
 • عدم استفاده از دستمال کاغذی و استفاده از دستمال مرطوب برای تمیز کردن مقعد
 • تمیز و خشک نگه داشتن مقعد پس از اجابت مزاج
 • پوشیدن لباس های زیر نخی و گشاد
 • استفاده از حمام سیتز (تشت آب گرم) به صورت روزانه
کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب