فرق زگیل مقعدی، بواسیر، آبسه و جوش مقعدی چیست؟

فرق زگیل مقعدی، بواسیر، آبسه و جوش مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی، بواسیر و جوش مقعدی بیماری هایی هستند که با علائم متفاوت ناحیه مقعد را درگیر می کنند. زگیل مقعدی به دلیل آلودگی با ویروس HPV، بواسیر به دلیل التهاب و تورم سیاهرگ های مقعدی و جوش مقعدی به دلیل آلودگی و فعالیت باکتریایی ایجاد می شود. این بیماری ها هر یک به نحوی باعث ناراحتی فرد شده و باید نسبت به درمان آنها اقدام کرد. خوشبختانه برای درمان این بیماری ها روش های ایمن و تضمینی در دسترس است.

 

زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی ضایعاتی اطراف مقعد هستند که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. این بیماری از طریق تماس جنسی یا تماس پوستی منتقل می شود. آنها در ابتدا به شکل زائده های کوچک دیده می شوند اما می توانند رشد کنند و تکثیر شوند.

زگیل مقعدی معمولا بدون درد است. علامت اولیه مشاهده برآمدگی های نرم و مرطوب نزدیک یا در داخل مقعد است. علائم دیگر ممکن است شامل خارش، خونریزی، ترشحات مخاطی یا احساس وجود توده در ناحیه مقعد باشد.

برای درمان زگیل مقعدی می توان از داروهای موضعی مانند پمادها و محلول ها استفاده کرد. کرایوتراپی با نیتروژن مایع یا کوتر الکتریکی روش دیگری است که برای درمان استفاده می شود. در نهایت جراحی برای زگیل های بزرگ یا داخل کانال مقعد انجام می شود.

دیگر مقالات ما: آیا در بارداری می توان بواسیر را لیزر کرد؟

بواسیر یا هموروئید چیست؟

بواسیر یا هموروئید، سیاهرگ های مقعدی متورم هستند. هنگامی که فشار داخل لگن افزایش می یابد، جریان خون در این وریدها مسدود شده و آنها را متورم می کند. شرایطی که فشار داخل لگن را افزایش می دهد شامل چاقی، بارداری، وزنه برداری و سرفه شدید است. علاوه بر این سبک زندگی ناسالم مانند ورزش نکردن، ننوشیدن آب کافی و نشستن طولانی مدت همگی می توانند منجر به هموروئید شوند.

شایع ترین علائم هموروئید خونریزی و ناراحتی هنگام دفع مدفوع است. با این حال، برخی از افراد ممکن است خارش و تورم اطراف مقعد را نیز تجربه کنند.

بواسیر در مراحل اولیه با تغییر سبک زندگی، پمادهای بدون نسخه و درمان های خانگی قابل درمان است. اما در مراحل پیشرفته باید با مداخلات پزشکی و جراحی مانند هموروئیدکتومی و لیزر رگ های وریدی را برداشت و بواسیر را درمان کرد.

فرق زگیل مقعدی، بواسیر، آبسه و جوش مقعدی چیست؟

دیگر مقالات ما: رابطه مقعدی باعث بواسیر نمی شود!

جوش مقعدی چیست؟

جوش های مقعدی به اشکال مختلفی از بسیار کوچک تا به شکل کیست دیده می شوند. این توده ها خصوصا هنگام نشستن باعث ناراحتی خواهند شد. مهمترین علامت جوش مقعدی درد، تورم، التهاب و گاهی ترشح چرک است. جوش مقعدی به دلیل بسته شدن یک یا چند منفذ پوستی توسط چربی و سلول های مرده ایجاد می شوند. آنها می توانند ناشی از تعریق زیاد، عدم رعایت بهداشت، ژنتیک، تغییرات هورمونی یا تحریک پوست باشند.

روش های درمان جوش مقعدی شامل استفاده از پمادها، محلول ها و صابون های ضد جوش است. در موارد نادر برای تخلیه چرک موجود در جوش مقعدی از جراحی استفاده خواهد شد.

فرق بواسیر با آبسه مقعد

آبسه مقعدی چیست؟

آبسه مقعدی یک عفونت حاد در نزدیکی مقعد یا راست روده است و زمانی اتفاق می افتد که غدد مقعدی با باکتری، مدفوع و اجسام خارجی مسدود می شود. درد، تورم، قرمزی پوست، خونریزی از رکتوم و تب از مهمترین علائم آبسه مقعدی هستند.

ابتلا به بیماری های التهابی روده، بیماری های التهابی لگن، عفونت های مقاربتی و رابطه مقعدی مهمترین علل ایجاد آبسه مقعدی هستند.

درمان آبسه بسته به اندازه آن با تخلیه چرک انجام می شود که با جراحی یا لیزر امکان پذیر است. در موارد خفیف درمان با آنتی بیوتیک نیز می تواند موثر باشد.

دیگر مقالات ما: معرفی 6 عمل بواسیر به همراه هزینه آن در سال 1403

تفاوت زگیل مقعدی، بواسیر، جوش مقعدی و آبسه

زگیل مقعدی، بواسیر، جوش مقعدی و آبسه بیماری های شایعی هستند که ناحیه مقعد و رکتوم را درگیر می کنند. زگیل مقعدی یک برآمدی است که معمولا علامت خاصی ندارد اما در صورت تکثیر می تواند دردسر ساز شود. بواسیر بطور کلی دو نوع داخلی و خارجی دارد که حاصل تورم و التهاب سیاهرگ های مقعدی است. بواسیر بسیار شایع است و علائمی از درد و سوزش تا خونریزی ایجاد می کند.

جوش مقعدی ضایعاتی شبیه آکنه صورت هستند که توسط عوامل باکتریایی روی پوست ناحیه مقعد ایجاد می شوند. آبسه ها نیز ناشی از مسدود شدن غدد مقعدی و رشد باکتری ها در آنها هستند. این بیماری ها از نظر علل بروز با یکدیگر متفاوت هستند اما همگی باعث درد و ناراحتی فرد شده و نیاز به درمان دارند.

 

جدول مقایسه این بیماری ها

بیماریعلتعلائمدرمان
زگیل مقعدیویروس HPVخارش، خونریزی و لمس تودهداروهای موضعی. کرایوتراپی، کوتر، جراحی
بواسیرالتهاب سیاهرگ های مقعدیدرد، تورم، خارش و سوزش، خونریزیبسته به شدت، درمان خانگی تا هموروئیدکتومی و لیزر
جوش مقعدیبسته شدن منافذ پوستالتهاب، تورم، ترشح چرکداروهای موضعی ضد جوش و ضدعفونی کننده
آبسهمسدود شدن غدد مقعددرد، التهاب، تورم، خونریزی و تب، ترشحات عفونیجراحی سنتی یا لیزر برای تخلیه چرک

دیگر مقالات ما: آیا بواسیر خود به خود خوب می شود؟ یا نیاز به درمان دارد؟

فرق بواسیر و زگیل

شباهت های بیماری های ذکر شده در چیست؟

شباهت کلی بیماری های زگیل مقعدی، بواسیر، جوش مقعدی و آبسه ایجاد درد، التهاب و خارش است. همه آنها ناحیه مقعد را به اشکال مختلف تحت تاثیر قرار می دهند. آنها خصوصا هنگام نشستن آزاردهنده هستند و با روش های متفاوت می شوند.

 

جوش مقعدی با آبسه مقعدی چه شباهت و تفاوت های دارند؟

جوش و آبسه مقعدی دو عارضه ای هستند که در ناحیه مقعد ایجاد شده و با درد و التهاب همراه هستند. از این دو عارضه به دلیل رشد باکتریها دچار چرک و عفونت می شوند. جوش مقعدی ناشی از مسدود شدن منافذ پوست است ولی آبسه به دلیل مسدود شدن غدد مقعدی به وجود می آید. با اینحال درمان جوش مقعدی بسیار ساده تر از آبسه است زیرا درمان آبسه در اکثر موارد به جراحی جهت تخلیه چرک نیاز دارد. علائم و عوارض آبسه مقعدی نیز شدیدتر از جوش مقعدی است.

 

مقایسه زگیل مقعد با هموروئید خارجی

هموروئید خارجی حاصل تورم سیاهرگ های اطراف مقعد است که به دلایل مختلفی مانند یبوست مزمن ایجاد می شود. این عارضه باعث درد، خارش و سوزش مقعد، لمس توده در اطراف مقعد و خونریزی هنگام اجابت مزاج می شود. زگیل مقعد ممکن است دردناک و حساس به لمس نباشد. آنها توده های کوچکی هستند که به دلیل فعالیت ویروس HPV ایجاد می شوند و می توانند قسمت های مختلف ناحیه مقعد و حتی نواحی تناسلی را درگیر کنند.

 

منابع

https://www.orlandohealth.com/services-and-specialties/orlando-health-colon-and-rectal-institute/conditions-we-treat/anal-warts

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/anorectal-abscess

https://www.medicalnewstoday.com/articles/pimple-on-anus#is-it-a-pimple

 

کلینیک التیام نشیمنگاه
کلینیک التیام نشیمنگاه

در کلینیک التیام نشیمنگاه، بیماری های نشیمنگاهی شامل هموروئید یا بواسیر ، شقاق مقعدی یا فیشر ، کیست مویی یا سینوس پیلونیدال، فیستول ، پرولاپس رکتوم، آبسه مقعدی و زگیل های ناحیه مقعدی و تناسلی به صورت تخصصی زیر نظر جراح عمومی و کولورکتال توسط جدیدترین متد ها از جمله لیزر پرتوان بدون درد و خونریزی درمان می شوند. در صورت نیاز به مشاوره حتما در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید تا توسط پزشک در کمترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را بگیرید.

دریافت مشاوره و نوبت

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت در کلینیک التیام نشمنگاه شماره خود را در فرم زیر وارد کنید. مشاوران ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

form-all

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درمان بیماری های بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و آبسه مقعدی با لیزر CO2 بدون درد و خونریزی از 4 میلیون تومان پاسخگویی از 9 صبح تا 11 شب - در ساعات غیر اداری فرم مشاوره را پر کنید

X
پیمایش به بالا
از 9 صبح تا 11 شب